7 نکته برای موفقیت در مسیر برنامه نویسی (قسمت دوم)

04 آبان 1398
7 نکته برای موفقیت در مسیر برنامه نویسی (قسمت دوم)

7 نکته برای موفقیت در مسیر برنامه نویسی (قسمت دوم)

در قسمت قبل برایتان توضیح دادم که فرآیند یادگیری یک فرآیند پیچیده و طولانی است و روش های مختلفی برای مواجهه با آن وجود دارد. به همین دلیل سعی کردم 7 مورد از راه های موفقیت در برنامه نویسی را با شما در میان بگذارم:

 1. پیدا کردن یک دوست یا جمعی از برنامه نویسان
 2. تعیین اهداف بلند پروازانه برای طولانی مدت
 3. تعیین اهداف ساده برای کوتاه مدت
 4. استفاده ی مکرر و عملی از دانش فعلی
 5. تکنیک «5 دقیقه»
 6. همه از موفقیت هایشان صحبت می کنند
 7. هدر ندادن وقت برای مطالعه ی تعداد زیادی از مقالات انگیزشی

در جلسه ی قبل در مورد 3 مورد از راه های موفقیت در برنامه نویسی صحبت کردیم و در این جلسه با 4 نکته ی بعدی آشنا می شویم.

استفاده ی مکرر و عملی از دانش فعلی

از دانش فعلی خود در عمل استفاده کنید تا آن را فراموش نکنید.
از دانش فعلی خود در عمل استفاده کنید تا آن را فراموش نکنید.

انسان ها زمانی که در فرآیند یادگیری قرار می گیرند اما حس پیشرفت را ندارند، سریعا ناامید می شوند. بنابراین بهترین راه مقابله با آن تغییر این حس عدم پیشرفت است! شما باید به خودتان اثبات کنید که پیشرفت کرده اید، بنابراین باید از دانش عملی خود استفاده کنید.

به طور مثال اگر در زمینه ی طراحی وب کار می کنید، یک وب سایت کوچک و محدود طراحی کنید. اصلا مهم نیست که این وب سایت چقدر کوچک است یا از نظر استایل دهی چقدر ساده به نظر می رسد. مهم این است که به خودتان اثبات کنید که پیشرفت کرده اید و چیزهای جدیدی یاد گرفته اید. یا مثلا اگر در زمینه ی Illustrator یا طراحی کار می کنید، از همین الان شروع به نقاشی و طراحی کنید. سپس این طرح ها را در جایی نگه دارید و در آینده به طرح های قدیمی برگردید تا آن ها را تکمیل کرده یا شکل بهتری به آن ها بدهید.

در اینجا نکته ی مهم فقط «احساس پیشرفت» نیست بلکه با استفاده ی عملی از دانش خودتان، از فراموشی آن جلوگیری می کنید. حتما بارها شده است که فرآیند کدنویسی برای تابع خاصی را فراموش کرده باشید اما اگر مرتبا از آن استفاده کنید امکان ندارد بتوانید آن را فراموش کنید. البته به شرطی که این تمرین ها و تکرار ها در همان ابتدای یادگیری اتفاق بیفتد!

خلاصه:

 • از همان ابتدای میسر یادگیری از چیز هایی که یاد گرفته اید استفاده کنید.
 • هر از چند گاهی به خود استراحت بدهید و بی وقفه کار نکنید.

تکنیک 5 دقیقه

استفاده از تکنیک 5 دقیقه باعث می شود کار های عقب افتاده ی خود را انجام بدهید.
استفاده از تکنیک 5 دقیقه باعث می شود کارهای عقب افتاده ی خود را انجام بدهید.

تکنیک یا حقه ی 5 دقیقه یک روش قدیمی است اما در اکثر اوقات جواب می دهد. برخی اوقات پیش می آید که ما حوصله ی انجام کاری را نداریم، به طور مثال امروز باید تمرین کدنویسی کنیم اما ذهنمان ما را یاری نمی دهد و دوست داریم آن را به تعویق بیندازیم. در چنین حالتی راه چاره چیست؟

به خودتان بگویید این کار را فقط 5 دقیقه انجام خواهید داد! در همان ابتدا به ساعت نگاه کنید و با خودتان قرار بگذارید که 5 دقیقه تمرین کدنویسی می کنم و پس از آن می روم و فیلم تماشا می کنم (یا هر کاری که نسبت به آن علاقه دارید). فایده ی این کار چیست؟

عنصری که باعث تنبلی ما می شود یک عنصر ذهنی است. زمانی که قرار است کاری را انجام دهیم در همان ابتدا به حجم کار نگاه می کنیم و کوهی از مشکلات را در ذهن خود می سازیم در صورتی که نیازی نیست همه ی کار را در همان ابتدا تمام کنیم. زمانی که با خودتان می گویید «5 دقیقه» این سد ذهنی را از سر راه بر می دارید و مهم ترین قسمت که «شروع» کار است را استارت می زنید. حالا فایده ی این روش چیست؟

زمانی که کاری را شروع می کنید، متوجه گذر زمان نمی شوید، مسئله ی مهم شروع کردن آن است. اگر از این روش 5 دقیقه استفاده کنید متوجه می شوید که پس از شروع کاری دیگر دوست ندارید آن را رها کنید و این 5 دقیقه تبدیل به یک یا دو ساعت کار خواهد شد! اسمش را هر چه دوست دارید بگذارید؛ قانون اینرسی یا هر چیز دیگری. مهم این است که سد ذهنی اولیه را کنار بزنید!

البته برخی اوقات نیز پیش می آید که بعد از 5 دقیقه هنوز هم نمی خواهید آن کار را انجام بدهید. در این صورت آن کار را کنار بگذارید و به فعالیت مورد علاقه تان بپردازید. می توانید فردا برگردید و دوباره امتحان کنید.

خلاصه:

 • زمان پایان کارتان را مشخص کنید (مثلا 5 دقیقه یا 20 دقیقه از زمان حال).
 • اگر بعد از زمان تعیین شده دلتان به کار نمی رود به فعالیت های مورد علاقه تان برگردید.

همه از موفقیت هایشان صحبت می کنند

راه های موفقیت در برنامه نویسی
طبیعت اکثر افراد جامعه این است که در مورد داشته ها و دست یافته هایشان بیشتر صحبت می کنند. این مسئله نباید شما را به اشتباه بیندازد که دیگران همیشه برنده هستند.

شما باید به یاد داشته باشید که افراد اکثر اوقات از موفقیت هایشان صحبت می کنند و دوست دارند به همه بگویند که چقدر تلاش کرده اند. کمتر پیش می آید که دیگران در مورد شکست هایشان به شما بگویند یا برایتان توضیح بدهند که دیروز فقط نیم ساعت تمرین کرده اند. این طبیعت انسان ها است اما شما باید حواستان به این رفتار باشد.

منظور من این است که باید بدانید هیچ فردی در این دنیا هر روز موفق نیست! همه ی ما روزهای بدی داریم و برخی از روزها کارها را رها می کنیم، مهم نیست فرد مورد نظر ما چقدر پیشرفت کرده باشد یا چقدر موفق باشد. بنابراین هربار که حس می کنید از دیگران عقب مانده اید یا فقط شما هستید که کار نمی کنید به خودتان یادآوری کنید که تنها نیستید!

خلاصه:

 • تصور نکنید که همه از شما باهوش تر یا کاری تر هستند.
 • شما تنها چیزهایی را می بینید که دیگران از خودشان به شما نشان دهند.

هدر ندادن وقت برای مطالعه ی تعداد زیادی از مقالات انگیزشی

راه های موفقیت در برنامه نویسی
از گذراندن وقت زیادی برای مطالعه ی مقالات انگیزشی خودداری کنید. این رفتار شما را از انجام کار های اصلی دور می کند.

شاید در وهله ی اول این حرف عجیبی باشد. احتمالا با خودتان بگویید اگر مقالات انگیزشی بد هستند چرا خودت این مقاله را نوشته ای؟ مقالات انگیزشی یا راهنما به خودی خود مشکلی ندارند. مسئله اینجاست که برخی اوقات افراد به این نوع مقالات عادت کرده و به نوعی اعتیاد پیدا می کنند. این نوع مقالات باعث بالا رفتن روحیه ی افراد می شوند و همین مسئله می تواند راندمان کاری شما را بالا ببرد اما اگر به مرحله ی اعتیاد برسد (تا جایی که موارد تکراری را دوباره بخوانید) فقط زمان خود را هدر داده اید. باید حواستان باشد که با خواندن این مقالات به جایی نمی رسید مگر اینکه زحمت بکشید و کد بنویسید.

خلاصه:

 • خواندن مقالات راهنما مانند «چگونه برنامه نویس خوبی بشویم» را محدود کنید.
 • از خواندن مقالات انگیزشی متعدد دوری کنید.
 • به جای خواندن این نوع مقالات کار واقعی انجام دهید.

امیدوارم با اجرای این 7 نکته، راه های موفقیت در برنامه نویسی را به سرعت بپیمائید و نه تنها در مسیر برنامه نویسی بلکه در زندگی شخصی خود نیز موفقیت های بیشتری کسب کنید.

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.