ساخت یک Directive شخصی

?How to Build a Personal Directive

1
43
Vue.JS 2: ساخت یک directive شخصی - قسمت 52

در قسمت قبل با مفاهیم اولیه directive ها آشنا شدیم و همچنین در مورد ۵ متد مختلف در directive ها صحبت کردیم. البته در حال حاضر فایل main.Js ما خالی است و هنوز چیزی را پیکر بندی نکرده ایم بنابراین وارد این فایل می شویم تا از اولین متد به نام bind استفاده کنیم. من تمام آرگومان های این متد را می نویسم اما فعلاً قصد استفاده از آن ها را ندارم. اگر یادتان باشد قرار بود رنگ پس زمینه را برای پاراگراف خود تغییر بدهیم. برای این کار به سادگی می توانیم از طریق el که همان عنصر ما می باشد و سپس خصوصیت style مقدار backgroundColor را به رنگ دلخواه تغییر بدهیم:

برای تست کردن این directive می توانیم به App.vue برویم و از آنجایی که آن را به صورت یک global directive تعریف کرده ایم، می توانیم به صورت مستقیم از آن استفاده کنیم:

با مراجعه به مرورگر متوجه می شوید که رنگ پس زمینه برای پاراگراف بالا به سبز تغییر یافته است.  در حال حاضر directive ما هیچ مقداری را دریافت نمی‌کند بنابراین فقط می تواند هر عنصر را به رنگ سبز در بیاورد. بهتر است آن را طوری کدنویسی کنیم که مقداری را نیز از سمت خودمان قبول کند تا بتوانیم به صورت دستی مشخص کنیم چه رنگی برای هر عنصری اعمال شود.

برای این کار دوباره به main.js می رویم و کد قبلی را کامنت می کنیم. حالا می گوییم:

همانطور که گفتم Binding اطلاعاتی را در رابطه به directive به ما می دهد (اینجا v-highlight). زمانی که value را از دستور bind میخواهیم یعنی مقدار پاس داده شده به directive را درخواست کرده ایم که معمولاً به صورت double quotation پاس داده می شود. بنابراین می توانیم به فایل app.vue برگردیم و مقدار رنگ مورد نظر خود را به directive پاس بدهیم:

توجه کنید که مقدار پاس داده شده حتما رشته باشد (کد بالا). فرض کنید بخواهیم directive خود را پیشرفته تر کنیم مثلاً من در اینجا می خواهم کاری کنم که کاربر تعیین کند رنگ جدید، رنگ متن باشد یا رنگ پس زمینه ی متن. اگر کاربر به صراحت مشخص نکند که رنگ داده شده برای متن یا پس زمینه آن است، directive ما به صورت پیش فرض رنگ جدید را برای پس زمینه انتخاب می کنند و اگر کاربر مشخص کرد که رنگ جدید متعلق به متن است، directive ما به این دستورالعمل واکنش نشان خواهد داد.

Arg مخفف همان Argument (آرگومان) است. اگر یادتان باشد ساختار directive ها در Vue بدین شکل بود:

v-name:arg=”value”

البته اگر بخواهید از modifier ها نیز استفاده کنید ساختار زیر را خواهیم داشت:

v-name:arg.modifier=”value”

بنابراین کد بالا این موضوع را چک می کند و بر اساس شرط If خود مقدار را تعیین خواهد کرد. از آنجایی که کد بالا ساده است توضیحات بیشتری نمی دهم. حالا به App.vue می رویم و arg را پاس می دهیم:

با این کار (پاس دادن آرگومان) می توانیم رنگ پس زمینه را مشخص کنیم (می توانید در مرورگر تست کنید) اما اگر آن را حذف کنیم:

حالا رنگ خود متن (نه پس زمینه) تغییر می کند.

سوال بعدی اینجاست که چطور از modifier ها استفاده کنیم؟ فرض کنید بخواهیم یک modifier تعریف کنیم که کارش به تاخیر انداختن تغییرات استایل باشد. یعنی بعد از باگذاری صفحه، چند ثانیه صبر کنیم و سپس رنگ متن یا پس زمینه تغییر کند. من نام این modifier فرضی را Delayed می گذارم و می گویم:

ما باید به فایل main.js برویم و این modifier را تعریف کنیم:

من در ابتدا متغیری به نام delay را تعریف کرده و آن را روی صفر می گذارم. یعنی در حالت پیش فرض هیچ تاخیری نخواهیم داشت. سپس با یک شرط if چک می کنیم که آیا modifier ما پاس داده شده است یا خیر. توجه کنید که mododfiers یک آرایه است که شامل تمام modifier های پاس داده شده می شود بنابراین می توانیم با استفاده از آن چک کنیم که آیا modifier ای پاس داده شده است یا خیر. اگر پاس داده شده بود، مقدار متغیر delay را روی 3000 میلی ثانیه می گذاریم.

حالا شرط قدیمی خود را درون تابع setTimeout تعریف می کنیم تا این تغییرات بر اساس آن اعمال شوند:

شما می توانید کد بالا را ذخیره کرده و آن را در مرورگر تست کنید. اگر delayed را پاس داده باشید، رنگ قرمز با 3 ثانیه تاخیر اعمال می شود اما اگر delayed ای نباشد، بدون وقفه اعمال خواهد شد. همچنین توجه داشته باشید که می توانید چندین modifier را نیز به هم زنجیره کنید. مثال:

در قسمت بعدی در مورد local directives (directive های محلی) صحبت می کنیم چرا که تا این قسمت فقط از directive های سراسری استفاده کرده ایم. همچنین یک directive پیشرفته تر را نیز با هم خواهیم ساخت.

ترتیبی که روکسو برای یادگیری مطالب سری آموزش رایگان Vue js از صفر تا صد به شما توصیه می‌کند:

یک دیدگاه

  1. سلام من واقعا لذت میبرم از این همه مطالبی که دارید فقط یه سوال داشتم راستش در رابطه با برنامه نویسی ویژوئال استدیو هست چجوری میتونم وقتی رویه باتون کلیک میکنم فیلم پخش بشه چه کدی باید بنویسم اصلا میشه با این برنامه خیلی ممنون میشم کمکم کنید من تازه دارم یاد میگیرم برنامه نویسی رو. ممنون میشم کمکم کنید

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام خود را وارد کنید