نمونه های جذاب از طراحی جلد کتاب در سال 2018 (بخش اول)

Best Book Cover Designs in 2018

مردم به هنگام خرید کتاب به جلد آن توجه ویژه ای می کنند و طراحی خوب یا بد جلد کتاب می تواند روی خرید آن اثرگذار باشد. گاهی اوقات طراحی بد جلد کتاب این احساس را به خواننده القا می کند که ارزش ندارد روزها برای خواندن آن وقت بگذارد. در مقابل در مواقعی هم طراحی به حدی جذاب است که فرد احساس می کند کتاب نباید هیچ جلد دیگری به جز آن داشته باشد!

طراحی جلد کتاب باید با دقت و متناسب با ژانر آن انجام شود. همچنین طراحی باید انگیزشی انجام شود به این معنا که انگیزه خواندن آن را به افراد منتقل کند. طراحی جلد یک کتاب باید معرف شخصیت ها، لحن و سبک کتاب باشد، همچنین مطابق با مد روز و به صورت مدرن انجام شود و شباهتی به طرح های دیگر نداشته باشد.

در ادامه نکاتی را برای طراحی جلد کتاب برای شما گردآوری کرده ایم که می توانید در پروژه های بعدی خود در این زمینه از آنها کمک بگیرید.

1. بر روی یک سوژه تمرکز کنید

طرح جلد کتاب bionic
طرح جلد کتاب bionic که توسط Cakamura DSGN Studio طراحی شده است.
طرح جلد کتاب Out of The Box
طرح جلد کتاب Out of The Box که توسط Meella طراحی شده است.

یک جلد خوب نباید شلوغ باشد. فکر کنید که چه چیزی در کتاب از اهمیت بیشتری برخوردار است و آن را به عنوان سوژه اصلی در جلد کتاب ایزوله کنید.

حتما توجه داشته باشید که سوژه ای را انتخاب کنید که پیام مرتبط با موضوع کتاب را به مخاطبان منتقل کند. همچنین فضای کافی در اطراف آن برای قرار دادن عنوان کتاب و نام نویسنده قرار دهید. ایگونه مخاطب به خوبی با عنوان و موضوع کتاب آشنا می شود و پیام اصلی کتاب نیز در نگاه اول به خوبی منتقل می شود.

2. قدرت فونت های دست نویس را دست کم نگیرید

نمونه ای از طراحی جلد کتاب با فونت دست نویس
نمونه ای جذاب از طراحی جلد کتاب با فونت دست نویس. طراحی شده توسط: Meella
نمونه ای از طراحی جلد کتاب با فونت دست نویس
نمونه ای از طراحی جلد کتاب با فونت دست نویس. طراحی توسط: nevergohungry

داستان هر کتاب درست مثل دست خط آدم ها منحصربفرد و تک است. طراحی جلد کتاب به کمک فونت هایی که استایل دست نویس دارند طی سال های اخیر موجی از محبوبیت را نزد کاربران به همراه داشته است. به ویژه در رمان ها این سبک از طراحی طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. همچنین در کتاب های مرتبط با خاطرات نیز می توان از این استایل زیبا استفاده کرد. بدون شک این سبک از طراحی در چنین موضوعاتی بهتر از سایر سبک ها نگاه کاربران را به خود جذب می کند.

3. کُلاژ می تواند داستان را جذاب تر نشان دهد

طرح جلد کتاب Nobility
طرح جلد کتاب Nobility که طراح آن Meella است.
طرح جلد کتاب Caught
جلد رمان رمانتیک Caught که توسط l1graphics طراحی شده است.
طرح جلد کتاب Sea What Flowers
کاور کتاب طرح جلد کتاب Sea What Flowers که توسط ~ Estella ~ طراحی شده است.
طرح جلد کتاب Vanguard
Vanguard: کتابی با موضوع مبارزات یک مرد تنها با تمام مشکلات برای زنده ماندن. طراحی کاور توسط: l1graphics

گاهی اوقات یک عکس به تنهایی کافی نیست، به ویژه در کتاب هایی با موضوع و سبک پیچیده. در چنین مواقعی باید از قدرت تصاویر به خوبی استفاده کنید.

برای جلد کتاب یک رمان عاشقانه قرن نوزدهم که بسیار غم انگیز و درام است، تصویر یک زن زیبای جوان در کنار یک کشتی در غروب آفتاب یک طرح فوق العاده ایجاد کرده است. همچنین طرح جلد کتاب Vanguard که نشان دهنده مردی است که باید برای زنده ماندن به تنهایی با تمام مشکلات مبارزه کند، نمونه جذاب دیگری از هنر کلاژ در طراحی جلد کتاب است. این سبک از طراحی به خواننده این اجازه را می دهد چند موضوع را در یک نگاه درک کند.

4. برای یک طرح خوب، تر و تمیز بودن واجب نیست!

جدیدترین سبک یا به اصطلاح ترند امروزی طراحی جلد کتاب بر شلوغ بودن و عدم سازماندهی المان ها و عناصر به کار رفته در طراحی تاکید دارد. هرچند در مورد اول از این مقاله سادگی را به عنوان یک امتیاز در کاور یک کتاب معرفی کردیم اما اگر بتوانید یک طرح شلوغ را به حدی خوب طراحی کنید که همانند طراحی های مینیمال پیام داستان را به خوبی به مخاطب منتقل کند، کار فوق العاده ای انجام داده اید. یعنی همان کاری که طراحان و گرافیست ها در سال 2018 بر روی آن تمرکز ویژه ای داشته اند.

New Alcatraz: Dark Time: کتابی با کاور شلوغ که توسط hortasar طراحی شده است.
کاور کتاب How to Navigate Darkness cover که توسط Meella طراحی شده است.

در این  زمینه شما باید تمام تلاش خود را بکار بگیرید تا عنوان کتاب و نام نویسنده را به شکل پیچیده ای روی یک پس زمینه نسبتا شلوغ طوری به نمایش درآورید که طرح نهایی هم برای مخاطبان جذاب و گیرا باشد و هم موضوع و ژانر کتاب را در نگاه اول به مخاطب منتقل کند. کار سختی است، نه! برای الهام گیری می توانید طرح های بالا را با دقت زیاد مورد بررسی قرار دهید.

در مقاله بعد نیز سایر نکات و نمونه ها برای طراحی جلد کتاب به شکل مدرن و امروزی را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار می دهیم.

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.