پروژه‌های کاربردی و محبوب در گیت‌هاب برای توسعه‌دهندگان

GitHub Projects You Should Bookmark

پروژه های کاربردی و محبوب در گیت هاب برای توسعه دهندگان

گیت هاب مکانی پر از پروژه های مختلف است که برخی از آن ها شخصی و برخی دیگر عمومی هستند. ما در این مقاله می خواهیم به بررسی بهترین پروژه های گیت هاب که برای توسعه دهندگان front-end و back-end محبوب و کاربردی است، بپردازیم.

۱. OSSU

Open Source Society University یا به طور مختصر OSSU یک دانشگاه آنلاین برای توسعه دهندگان است که انواع و اقسام دوره های علوم و مبانی کامپیوتر را در خود دارد.

پروژه ی Open Source Society University
پروژه Open Source Society University

هدف اصلی از جمع آوری این اطلاعات و کتاب ها این بوده است که افراد علاقه مند به مبانی کامپیوتر و علوم آن بتوانند به صورت رایگان به آن ها دسترسی داشته باشند. طبیعتا باید توجه داشت که چنین مباحثی لزوما برای تقویت شما در کد نویسی یک زبان خاص نیست بلکه همانطور که گفتم به طور کلی و درباره مبانی کامپیوتر است. همچنین در این repo هزاران دانشجوی دیگر نیز وجود دارند که به سوالات شما پاسخ بدهند.

۲. Slidev

Slidev یکی از بهترین پروژه های گیت هاب و یک پروژه بسیار محبوب با بیش از ۱۲ هزار ستاره در گیت هاب است. هدف اصلی این پروژه این است که یک برنامه presentation برای توسعه دهندگان باشد!

پروژه ی Slidev برای نمایش پاورپوینت در وب
پروژه Slidev برای نمایش پاورپوینت در وب

این پروژه با استفاده از جاوا اسکریپت و فریم ورک Vue نوشته شده است و یکی از بزرگترین دلایل محبوبیتش ظاهر بسیار زیبای آن است. شما می توانید از این پروژه به صورت رایگان در ارائه های گروهی خود استفاده کنید و یا اینکه آن را روی وب سایت خود قرار بدهید تا کاربران بتوانند از آن برای آشنایی با وب سایت شما استفاده کنند.

۳. The Art of Command Line

The Art of Command Line یا «هنر خط فرمان» بهترین پروژه های گیت هاب با ۹۰ هزار ستاره در گیت هاب است. هدف اصلی این پروژه آشنا کردن افراد با خط فرمان یا Command line یا همان ترمینال است.

پروژه ی art of command line برای فراگیری دستورات پیشرفته ی ترمینال
پروژه art of command line برای فراگیری دستورات پیشرفته ترمینال

بسیاری از طراحان front-end و حتی در مواقعی توسعه دهندگان back-end از شنیدن واژه ترمینال یا command line می ترسند و تصور می کنند کار با آن بسیار سخت است چرا که هیچ فیدبک بصری در آن وجود ندارد و همه چیز کد است. این پروژه قصد دارد این مسئله را تغییر بدهد و تمام طراحان و توسعه دهندگان را با ترمینال آشنا کند. توسعه دهندگان این repo خاص که بیش از ۱۶۲ نفر هستند،‌ نکته های مهم و ترفندهای کار با ترمینال را از سر تا سر اینترنت در یک صفحه جمع کرده اند تا شما بتوانید به راحتی آن ها را یاد بگیرید و به سطح بسیار خوبی در استفاده از ترمینال برسید.

۴. Python Telegram BOT

Python Telegram BOT نیز از پروژه های بسیار محبوب در گیت هاب است که وظیفه اصلی آن ساخت ربات های تلگرامی با زبان پایتون است.

پروژه ی Python Telegram BOT برای ساخت ربات
پروژه Python Telegram BOT برای ساخت ربات

این پروژه یک wrapper را برای API تلگرام به شما می دهد که به صورت خالص با پایتون ۳.۶ نوشته شده است و قابلیت های بسیار زیادی دارد. این wrapper به شما اجازه می دهد بدون دردسر با API تلگرام به شکلی بسیار ساده تعامل داشته باشید. برای یادگیری بیشتر در اینباره به صفحه گیت هاب این پروژه مراجعه کنید.

۵. Animate.css

Animate.css بهترین پروژه های گیت هاب و نیز یکی از پروژه های بسیار محبوب با ۷۰ هزار ستاره است. این پروژه یک پروژه انیمیشن برای زبان CSS است.

پروژه ی Animate برای کار با انیمیشن های CSS
پروژه Animate برای کار با انیمیشن های CSS

هدف اصلی این پروژه این است که انیمیشن های CSS را تا حد ممکن ساده کرده و آن ها را به صورت cross-browser ارائه کند. یعنی انیمیشن هایی که بسیار ساده هستند و در عین حال روی انواع مرورگر  ها کار می کنند بدون اینکه نیاز به استفاده از پیشوند های vendor و امثال آن باشد.

۶. Awesome

Awesome یکی از جالب ترین پروژه های کل این لیست می باشد و قطعا یکی از محبوب ترین ها نیز می باشد. این پروژه در حال حاضر ۱۶۳ هزار ستاره در گیت هاب دارد که تعداد بسیار بالایی محسوب می شود.

واژه awesome به معنی «عالی» و «معرکه» است که هدف این پروژه در گیت هاب را به خوبی توضیح می دهد. این پروژه لیست کاملی از پلتفرم های عالی، ابزار های عالی، زبان های برنامه نویسی عالی، تئوری های عالی، کتاب های عالی، ویرایشگر های عالی پایگاه های داده عالی، نکات امنیتی عالی و الی آخر است. حتما پیشنهاد می کنم به این repo سری بزنید.

۷. You Don't Know JS

You Don't Know JS به معنی «شما جاوا اسکریپت بلد نیستید» است! این عنوان جالب، عنوان یکی از محبوب ترین کتاب های جاوا اسکریپتی موجود در گیت هاب با حدود ۱۴۰ هزار ستاره است. بر اساس شهادت بسیار از توسعه دهندگان جاوا اسکریپت، این کتاب بهترین کتاب یادگیری جاوا اسکریپت است و به بهترین نکات و زوایای تاریک جاوا اسکریپت می پردازد.

پروژه ی You Don't Know JS برای یادگیری زوایای تاریک جاوا اسکریپت
پروژه You Don't Know JS برای یادگیری زوایای تاریک جاوا اسکریپت

۸. Oh my ZSH

Oh my ZSH در حال حاضر ۱۲۹ هزار ستاره در گیت هاب دارد بنابراین باید مهم باشد، درست است؟ ZSH یک shell برای ترمینال است. اکثر سیستم های لینوکسی به صورت پیش فرض از BASH به عنوان shell خود استفاده می کنند که بین توسعه دهندگان مبتدی بسیار محبوب است اما بسیاری از توسعه دهندگان حرفه ای ZSH را ترجیح می دهند.

پروژه ی Oh my ZSH برای پیکربندی ZSH
پروژه Oh my ZSH برای پیکربندی ZSH

Oh my ZSH یک فریم ورک متن باز برای مدیریت تنظیمات ZSH است که بیش از ۱۸۰۰ توسعه دهنده دارد (به عنوان contributor). این فریم ورک حدود ۳۰۰ پلاگین را برای زبان ها و شرایط مختلف دارد، ۱۴۰ تم مختلف را نیز در اختیار شما می گذارد.

۹. Cheat.sh

آیا تا به حال شده است که بخواهید تمام دستورات موجود برای یک تکنولوژی یا ابزار خاص را به صورت یکجا داشته باشید؟ بسیاری از توسعه دهندگان در هنگام کدنویسی از دستورات خاصی از ابزار هایشان فراموش می کنند. در این حالت راه حل این است که در گوگل جست و جو کرده و یا در documentation رسمی آن ابزار به دنبال آن قابلیت خاص یا دستور خاص باشید.

پروژه ی Cheat.sh برای پیدا کردن سریع جواب به سوالات رایج برنامه نویسی
پروژه Cheat.sh برای پیدا کردن سریع جواب به سوالات رایج برنامه نویسی

Cheat.sh ابزاری است که این مشکل را برایتان حل می کند. شما می توانید به این وب سایت مراجعه کرده و دستور مورد نظر یا قابلیت مورد نظرتان را در آن جست و جو کنید. این وب سایت دستورات مرتبط با آن را برایتان برمی گرداند!

۱۰. Gitignore

اگر با سیستم git کار کرده باشید می دانید که گیت به صورت پیش فرض تمام پوشه ها و فایل های یک directory را تحت نظر می گیرد. مثلا اگر با npm کار کنید، تمام پوشه های node_modules تحت نظر گیت خواهند بود که باعث می شود حجم بسیار زیادی از داده را در پروژه خود قرار داده و آن را بی جهت سنگین کنید.

پروژه ی Gitignore مجموعه ای از فایل های gitignore. آماده
پروژه Gitignore مجموعه ای از فایل های gitignore. آماده

راه حل این مشکل استفاده از فایل gitignore. است. پروژه Gitignore مجموعه ای بزرگ از انواع فایل های gitignore. است که شما را از نوشتن فایل های gitignore به صورت دستی خلاص می کند.

۱۱. Electron

Electron یکی از کاربردی ترین پروژه های حال حاضر در دنیا است و هر روز به محبوبیت آن اضافه می شود. این پروژه به شما اجازه می دهد برنامه های cross-platform دسکتاپ را تنها با HTML و CSS و جاوا اسکریپت بسازید!

پروژه ی Electron برای ساخت برنامه های دسکتاپ
پروژه Electron برای ساخت برنامه های دسکتاپ

فریم ورک electron آنچنان محبوب است که ویرایشگر قدرتمند visual studio code با آن نوشته شده است! بنابراین اگر ماکروسافت به آن اعتماد دارد می توان گفت که electron ابزار بسیار قدرتمندی است. در نظر داشته باشید که برنامه های cross-platform دسکتاپ یعنی شما یک بار کدهایتان را با جاوا اسکریپت و HTML و CSS می نویسید و سپس آن را در ویندوز، لینوکس و مک منتشر می کنید! هیچ نیازی به نوشتن دوباره کد نخواهد بود.

۱۲. PixiJS

PixiJS به گفته توسعه دهندگانش یک HTML5 Creation Engine است. اگر بخواهیم به زبان ساده تر صحبت کنیم PixiJS در واقع یک رندرکننده برای WebGL است. در صورتی که نمی دانید، WebGL یک API برای زبان جاوا اسکریپت است که برای رندرکردن گرافیک های دو بعدی و سه بعدی سنگین در مرورگر استفاده می شود.

پروژه ی PixiJS برای پشتیبانی از WebGL
پروژه PixiJS برای پشتیبانی از WebGL

مثلا اگر برنامه ای بخواهد گرافیک سه بعدی و تعامل پذیر (interactive) را در صفحه اش نمایش بدهد، استفاده از جاوا اسکریپت ساده گزینه خوبی نیست. چرا؟ به دلیل اینکه جاوا اسکریپت ساده از کارت گرافیک سیستم کاربر برای رندر کردن استفاده نمی کند بنابراین در فضاهای گرافیکی سنگین بسیار کند خواهد بود اما WebGL به اصطلاح فنی hardware-accelerated است که یعنی مستقیما از سخت افزار گرافیکی برای نمایش عناصر گرافیکی استفاده می کند. PixiJS به شما کمک می کند بدون داشتن دانش تخصصی از WebGL از آن استفاده کنید.

۱۳. Public APIs

پروژه Public APIs مجموعه ای بزرگ از API های عمومی و رایگان است. این پروژه انواع و اقسام API هایی را لیست می کند که چه برای افراد عادی و چه برای توسعه دهندگان مفید باشند. باید در نظر داشت که این لیست API بسیار بزرگ است و موضوعات مختلفی را شامل می شود: کتاب ها، آشپزی، تقویم، شغل، توسعه وب، غذا، فرهنگ لغت، دولت، اخبار، سرور، امنیت، شبکه های اجتماعی، تست نویسی سرور، آب و هوا، خرید و الی آخر. این لیست بزرگ می تواند کمک بسیار بزرگی برای پروژه های شما باشد.

۱۴. Python Algorithms

این پروژه بسیار محبوب با ۱۰۹ هزار ستاره در گیت هاب، برای توسعه دهندگان پایتون در نظر گرفته شده است. در بسیاری از اوقات پیش می آید که نظرتان به الگوریتم خاصی در زبان پایتون جلب شده باشد و از خودتان بپرسید توسعه دهندگان اصلی زبان پایتون چطور این الگوریتم ها را نوشته اند؟

پروژه ی Python Algorithms برای یادگیری الگوریتم های زبان پایتون
پروژه Python Algorithms برای یادگیری الگوریتم های زبان پایتون

پروژه Python Algorithms تمام الگوریتم های استفاده شده در ساخت زبان پایتون را دوباره با زبان پایتون برای شما نوشته است! این پروژه برای کسانی است که دوست دارند با الگوریتم ها کار کنند و مهارت بیشتری در آن کسب کنند. البته باید در نظر داشت این کدها فقط برای یادگیری بیشتر شما هستند و ممکن است از نظر سرعت و بهینگی نمره بالایی نداشته باشند.

۱۵. Ionic Framework

Ionic Framework یک فریم ورک بسیار قوی و محبوب برای ساخت برنامه های موبایل (iOS و Android) با HTML و CSS و جاوا اسکریپت است.

پروژه ی Ionic Framework برای ساخت برنامه های موبایل
پروژه Ionic Framework برای ساخت برنامه های موبایل

در دنیای امروزی برنامه نویسی همه چیز به سرعت به سمت ادغام حرکت می کند و بسیاری از چند ها حالا چند منظوره هستند در حالی که چندین سال پیش هر زبان برای کار خاصی استفاده می شد. فریم ورک Ionic مانند electron است اما به جای تمرکز روی برنامه های دسکتاپ (ویندوز، لینوکس و مک) روی برنامه های موبایل (اندروید و آی او اس) تمرکز می کند. بسیاری از افراد تصور می کنند برنامه های تولید شده توسط چنین فریم ورک هایی سرعت و کیفیت مناسب را ندارند. شاید این گفته در ۵ تا ۱۰ سال پیش صحیح بود اما امروزه اصلا صحیح نیست. برنامه هایی که با فریم ورک هایی شبیه electron یا ionic ساخته می شوند سرعت بسیار بالایی دارند و کیفیت آن ها تفاوت چندانی با برنامه های native (برنامه های نوشته شده با Java یا Swift) ندارد.

۱۶. JavaScript Testing best practices

JavaScript Testing best practices پروژه ای محبوب با ۱۱ هزار ستاره و در لیست بهترین پروژه های گیت هاب است. این پروژه مجموعه ای از نکات مهم و توضیحات بسیار مفصل را برای توسعه دهندگان جاوا اسکریپت آماده کرده است تا با استفاده از آن ها بتواند تست نویسی کنند.

پروژه ی JavaScript Testing best practices برای تست نویسی در جاوا اسکریپت
پروژه JavaScript Testing best practices برای تست نویسی در جاوا اسکریپت

این پروژه مجموعه ای کامل برای تست نویسی جاوا اسکریپت و Node.js است. همچنین توجه داشته باشید که این مجموعه به بخش های مختلفی تقسیم می شود؛ مثلا تست نویسی برای front-end یا تست نویسی برای CI یا تست نویسی برای سرور و الی آخر. نکته مهم اینجاست که منابع موجود در این پروژه تا سال ۲۰۲۱ به روز رسانی شده اند بنابراین مطمئن خواهید بود که منابع قدیمی را مطالعه نمی کنید.

۱۷. First Contribution

اگر با گیت هاب سر و کار داشته باشید احتمالا پیش آمده است که بخواهید به یک پروژه contribute کنید. contribute کردن یعنی بخشی از پروژه را بر عهده گرفته و آن بخش را کدنویسی کنید. contribute کردن می تواند به دلایل مختلفی باشد. مثلا اگر پروژه ای را دیده اید که نظرتان را جلب کرده است اما از تکنولوژی مورد نظرتان پشتیبانی نمی کند، ممکن است بخواهید خودتان کدهایش را بنویسید و به پروژه اصلی اضافه کنید. مسئله اینجاست که در بسیاری از مواقع برنامه نویسان تازه کار نمی دانند چطور این کار را انجام بدهند.

هدف پروژه First Contribution این است که نحوه contribute کردن را برای افراد تازه کار توضیح بدهد و مراحل مختلف را به آن ها نشان بدهد. طبیعتا هر پروژه ای قوانین خاص خودش را برای contribute دارد اما مباحثی کلی وجود دارند که برای هر پروژه صحیح هستند با مطالعه این پروژه می توانید با چنین مباحثی آشنا شوید.

۱۸. Awesome Privacy

Awesome Privacy مجموعه ای بزرگ از ابزارهایی است که به حریم خصوصی شما و داده هایتان احترام می گذارند. در دنیای امروزی وب همه چیز از مرورگر ها گرفته تا تلفن همراه و غیره از داده های شما استفاده کرده و شما را تحت نظر دارند. پروژه Awesome Privacy سعی می کند یا تنظیمات و روش هایی را برای جلوگیری از سرقت داده های شما ارائه کند و یا به طور کل ابزار های جدیدی را معرفی کند که جایگزین ابزار های شما شوند. موضوعات این پروژه از مرورگر ها و سیستم های عامل گرفته تا نرم افزار های ترجمه، سیستم های ناوبری روی نقشه، تاییدیه های دو مرحله ای، برنامه های ورزشی، ابزار های آمار گیری، پایگاه های داده و ده ها موضوع دیگر را شامل می شود.

۱۹. SuperCookie

SuperCookie شاید یکی از جالب ترین پروژه های این لیست و یکی از بهترین پروژه های گیت هاب باشد. اگر به صفحه این پروژه در گیت هاب نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که پروژه بسیار ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد اما ایده آن واقعا جدید و کاربردی است.

پروژه ی supercookie برای رهگیری کاربران
پروژه supercookie برای رهگیری کاربران

در هنگام استفاده از کوکی ها، کاربر می تواند آن ها را از طریق تنظیمات مرورگر حذف کند. اینجاست که پکیج supercookie وارد کار می شود. این پکیج از تصویر favicon سایت استفاده می کند تا یک id خاص را برای هر کاربر تعیین کند. این id به شکلی ذخیره می شود که حذف کردن آن برای کاربران کار ساده ای نیست. مثلا با وارد شدن در حالت incognito، یا با حذف کردن کش مرورگر، یا با بستن مرورگر یا با ریستارت کردن سیستم، یا با استفاده از ابزار های تغییر ip نمی توانید این id را حذف کنید و کاربر هنوز قابل شناسایی است. در صورت تمایل به مطالعه بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید.

۲۰. AI Expert Roadmap

AI Expert Roadmap مجموعه ای بزرگ از مسیر تبدیل شدن به متخصص هوش مصنوعی است. این پروژه در گیت هاب بیش از ۱۲.۶ هزار ستاره دارد.

پروژه ی AI Expert Roadmap راهنمای مسیر یادگیری هوش مصنوعی
پروژه AI Expert Roadmap راهنمای مسیر یادگیری هوش مصنوعی

اگر وارد حوزه هوش مصنوعی شده باشید متوجه خواهید شد که تعداد رشته های موجود در آن بسیار زیاد است تا جایی که احتمالا خود را گم خواهید کرد. برخلاف تصور عموم مردم، هوش مصنوعی یک زمینه واحد نیست بلکه عنوانی کلی برای ده ها رشته خاص است. این موضوع باعث می شود بسیاری از افراد نتوانند مسیر درست را انتخاب کنند و اصلا نمی دانند باید کدام یک از این راه ها را طی کنند. پروژه AI Expert Roadmap زمینه های کاری مختلف هوش مصنوعی را برایتان توضیح می دهد و سپس به شما نشان می دهد که برای ورود به هر کدام از این زمینه ها یا رشته ها به چه ابزار ها و چه دانشی نیاز دارید.


منبع: وب سایت dev.to

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.