۱۷ روش برای توسعه ایده و افزایش خلاقیت

?How to Boost Your Creativity

15 اسفند 1400
PicsArt_03-05-10.12.56

خلاقیت به معنای یافتن راه‌های جدید برای حل مشکلات و نزدیک شدن به موقعیت هاست. این مهارت محدود به هنرمندان، نوازندگان، نویسندگان یا برنامه نویسان نیست. این یک مهارت مفید برای افراد از هر طبقه است. تا پایان این مقاله برای بررسی ۱۷ روش برای افزایش خلاقیت و توسعه ایده با ما همراه باشید.

۱) خودتان را متعهد به افزایش خلاقیت کنید

اولین قدم این است که کاملاً خود را وقف توسعه توانایی‌های خلاقانه خود کنید. تلاش خود را به تعویق نیندازید. اهداف خود را تعیین کنید، از دیگران کمک بگیرید و هر روز زمانی را برای توسعه مهارت‌های خود اختصاص دهید.

۲) متخصص شوید

یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش خلاقیت در یک زمینه این است که در آن زمینه متخصص شوید. با داشتن درک غنی از موضوع، بهتر می‌توانید به یک راه‌حل جدید یا بَدیع برای مشکلات فکر کنید.

۳) به کنجکاوی خود پاداش دهید

یکی از موانع رایج برای افزایش خلاقیت در بعضی افراد، این احساس است که به کنجکاوی به عنوان یک فضولی نگاه می‌کنند. به جای اینکه خودتان را سرزنش کنید، وقتی در مورد چیزی کنجکاو هستید به خودتان پاداش دهید. به خود فرصت دهید تا موضوعات جدید را بررسی کنید.

۴) ریسک کنید

وقتی نوبت به ایجاد مهارت‌های خلاقانه‌تان می‌رسد، باید برای ارتقای توانایی‌های خود، مایل به ریسک‌ پذیری باشید. در حالی که تلاش‌های شما ممکن است هر بار به موفقیت منجر نشود، همچنان استعدادهای خلاق خود را تقویت می‌کنید و مهارت‌هایی را می‌سازید که در آینده به شما کمک خواهد کرد.

۵) اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

عدم اطمینان در توانایی‌های شما می‌تواند خلاقیت را سرکوب کند، به همین دلیل است که ایجاد اعتماد به نفس مهم است. پیشرفت‌هایی را که به دست آورده اید یادداشت کنید، تلاش‌های خود را تحسین کنید و همیشه به دنبال راه‌هایی برای پاداش دادن به خلاقیت خود باشید.

۶) برای افزایش خلاقیت وقت بگذارید

اگر برای آنها وقت نگذارید، نمی‌توانید استعدادهای خلاق خود را شکوفا کنید. هر هفته زمانی را برای تمرکز بر روی برخی از انواع پروژه‌های خلاقانه برنامه‌ریزی کنید.

۷) بر نگرش منفی غلبه کنید

بر حذف افکار منفی یا انتقاد از خود تمرکز کنید که ممکن است توانایی شما را برای توسعه مهارت‌های خلاقانه قوی مختل کند.

۸) با ترس از شکست مبارزه کنید

ترس از اینکه ممکن است مرتکب اشتباه شوید یا در تلاش‌های خود شکست بخورید، می‌تواند پیشرفت شما را فلج کند. هرگاه متوجه شدید که چنین احساساتی را در خود دارید، به خود یادآوری کنید که اشتباهات صرفاً بخشی از فرآیند هستند. در حالی که ممکن است گهگداری در مسیر خلاقیت خود دچار تلو تلو خوردن شوید، در نهایت به اهداف خود خواهید رسید.

۹) از تکنیک «طوفان فکری» استفاده کنید

طوفان فکری یک تکنیک رایج در محیط‌های آکادمیک و حرفه‌ای است، اما همچنین می تواند ابزار قدرتمندی برای افزایش خلاقیت شما باشد.

با تعلیق قضاوت و انتقاد از خود شروع کنید، سپس شروع به نوشتن ایده‌های مرتبط و راه‌حل‌ های ممکن کنید. هدف این است که در یک بازه زمانی نسبتاً کوتاه تا حد امکان ایده‌های بیشتری تولید کنید. در مرحله بعد، روی شفاف سازی و اصلاح ایده‌های خود تمرکز کنید تا به بهترین انتخاب ممکن برسید.

۱۰ ) راه حل‌های متعدد را کاوش کنید

دفعه بعد که به یک مشکل نزدیک شدید، سعی کنید به دنبال راه‌حل های مختلف باشید. به جای اینکه صرفاً با اولین ایده‌ای که دارید، دست بکار شوید دنبال راه‌های مختلف دیگر نیز برای حل مسئله بگردید. این فعالیت ساده راهی عالی برای ایجاد مهارت‌های حل مسئله و تفکر خلاق شماست.

۱۱) یک دفتر خلاقیت ایجاد کنید

برای دنبال کردن فرآیند خلاقانه خود و پیگیری ایده‌هایی که تولید می‌کنید، یک دفتر تهیه کنید. یک دفتر راهی عالی برای بازتاب در مورد آنچه انجام داده‌اید و جستجوی راه‌حل های ممکن دیگر است. از این دفتر می‌توان برای ذخیره ایده‌هایی استفاده کرد که بعداً می‌توانند الهام بخش آینده باشند.

۱۲) از نقشه‌های ذهنی و نمودارهای جریان استفاده کنید

نقشه ذهنی راهی عالی برای ارتباط ایده‌ها و جستجوی پاسخ‌های خلاقانه برای سوالات است. با نوشتن یک موضوع یا کلمه مرکزی، یک نقشه ذهنی ایجاد کنید. بعد، اصطلاحات یا ایده‌های مرتبط را در اطراف کلمه مرکزی پیوند دهید. این تکنیک در حالی که شبیه طوفان فکری است، امکان شاخه‌بندی ایده‌ها را فراهم می‌کند و روشی بسیار بصری برای مشاهده نحوه پیوند این ایده‌ها ارائه می‌دهد.

همانطور که شروع به توسعه یک پروژه جدید می‌کنید، یک نمودار جریان ایجاد کنید تا ارائه پروژه را از ابتدا تا انتها دنبال کنید. به دنبال مسیرهای رویدادهای مختلفی باشید که ممکن است رخ دهند. نمودار جریان می‌تواند به شما در تجسم محصول نهایی، حذف مشکلات احتمالی و ایجاد راه‌حل های منحصر به فرد کمک کند.

۱۳) خود را به چالش بکشید و فرصت‌ها را ایجاد کنید

هنگامی که برخی از مهارت‌های خلاقانه اولیه را توسعه دادید، مهم است که به طور مداوم خود را به چالش بکشید تا توانایی‌های خود را بیشتر کنید. به دنبال رویکردهای دشوارتر باشید، چیزهای جدید را امتحان کنید و همیشه از همان راه‌حل هایی که در گذشته استفاده کرده‌ اید استفاده نکنید.

علاوه بر به چالش کشیدن خود، باید فرصت‌های خلاقیت خود را نیز ایجاد کنید. این ممکن است شامل پرداختن به یک پروژه جدید یا یافتن ابزارهای جدید برای استفاده در پروژه‌های فعلی شما باشد.

۱۴) تکنیک «شش کلاه» را امتحان کنید

تکنیک «شش کلاه» شامل بررسی یک مشکل از شش دیدگاه متفاوت است. با انجام این کار، می‌توانید ایده‌های بیشتری نسبت به آنچه که فقط از یک یا دو دیدگاه به موقعیت نگاه می‌کردید، تولید کنید.

  • کلاه سیاه: از دیدگاه منفی استفاده کنید. کدام عناصر راه‌حل کار نمی‌کنند؟
  • کلاه آبی: گسترده فکر کنید. بهترین راه‌حل کلی چیست؟
  • کلاه سبز: خلاقانه فکر کنید. چند ایده جایگزین چیست؟
  • کلاه قرمز: از نظر احساسی به وضعیت نگاه کنید. احساسات شما به شما چه می‌گویند؟
  • کلاه سفید: به وضعیت عینی نگاه کنید. حقایق چیست؟
  • کلاه زرد: از دیدگاه مثبت استفاده کنید. کدام عناصر راه‌حل، کار خواهند کرد؟

۱۵) به دنبال الهام باشید

هرگز انتظار نداشته باشید که خلاقیت فقط اتفاق بیفتد. به دنبال منابع الهام جدیدی باشید که به شما ایده‌های تازه می‌دهد و به شما انگیزه می‌دهد تا پاسخ‌های منحصربه‌فردی برای سوالات ایجاد کنید. کتاب بخوانید، از یک موزه دیدن کنید، به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید یا با یک دوست در یک بحث پر جنب‌و‌جوش شرکت کنید. از هر استراتژی یا تکنیکی استفاده کنید که بهترین کارایی را برای شما دارد.

۱۶) سناریوهای جایگزین را در نظر بگیرید

هنگام نزدیک شدن به یک مشکل، از سؤالات «چه می شود اگر...» برای در نظر گرفتن هر سناریو ممکن استفاده کنید. اگر رویکرد خاصی را در پیش بگیرید، نتیجه چه خواهد بود؟

با نگاه کردن به این جایگزین‌ها از قبل، بهتر می‌توانید راه‌حل های خلاقانه‌ای برای مشکلات ایجاد کنید.

۱۷) برای افزایش خلاقیت تکنیک «گلوله برفی» را امتحان کنید

آیا تا به حال توجه کرده‌اید که چگونه یک ایده عالی اغلب مستقیماً به ایده دیگری منتهی می‌شود؟ هنگام ایجاد ایده برای پروژه خود می‌توانید با استفاده از «تکنیک گلوله برفی» از این مزیت استفاده کنید. اگر این ایده برای کار فعلی شما مناسب نیست، آن را کنار بگذارید تا بعداً روی آن کار کنید یا آن را در پروژه آینده اجرا کنید.


منبع: وب سایت verywellmind

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.