چگونه جاوا اسکریپت را کمی سریع‌تر یاد بگیریم؟

?How to Learn JavaScript A Little Faster

28 آذر 1400
toine-g-iRnUeA04kUY-unsplash

وقتی تازه شروع به برنامه نویسی می‌کنید، ممکن است فکر کنید برنامه نویسی مثل یک مبارزه است که همیشه باید درگیر باشید و همین باعث می‌شود خیلی کند پیشرفت کنید و با برخورد با کوچک‌ترین مشکل خیلی زود دلسرد شوید.

در این مقاله نکات و ترفندهایی را بیان می‌کنیم که به شما کمک می‌کند که جاوا اسکریپت را سریع‌تر و عمیق‌تر یاد بگیرید.

قبل از اینکه شروع کنیم باید به چند نکته خوب توجه کنید:

 • اینجا روشی را بیان نمی‌کنیم که شما در ۱۰ دقیقه جاوا اسکریپت را یاد بگیرید چون بیشتر زبان‌های برنامه نویسی ازجمله جاوا اسکریپت زمان زیادی را برای اینکه به آن زبان مسلط شویم نیاز دارند.
 • در این مقاله پیشنهاد‌هایی را برای سرعت بخشیدن به یادگیری جاوا اسکریپت به شما ارائه می‌دهیم، زمان مسلط شدن شما به جاوا اسکریپت به این بستگی دارد که چقدر زمان برای یادگیری بگذارید.
 • هرکسی با سرعتی جاوا اسکریپت را یاد می‌گیرد، بنابراین اگر وقت زیادی می‌گذارید نگران نباشید، مهم این است که خوب و عمیق یاد بگیرید.

بااین‌وجود بیاید راه‌هایی را بیاموزیم که می‌توانید جاوا اسکریپت را کمی سریع‌تر و کارآمدتر بیاموزید.

از قانون ۲۰/۸۰ پیروی کنید

اولین راه برای یادگیری سریع‌تر جاوا اسکریپت پیروی از قانون ۲۰/۸۰ است. قانون ۲۰/۸۰ بیان می‌کند که ۸۰ درصد از موفقیت‌ها، ناشی از انجام ۲۰ درصد از کارهاست.

به‌عبارت‌دیگر، اگر شما روی ۲۰ درصد از کارهایی تمرکز کنید که ۸۰ درصد از نتایج مورد انتظار شما را به وجود می‌آورد، خیلی بهتر است.

در ادامه بیان می‌کنیم که چگونه از این قانون استفاده کنید:

همان‌طور که می‌دانید جاوا اسکریپت دارای صدها متد و قابلیت است که یادگیری همه‌ی آن‌ها کار بسیار زمان‌بر و سختی است. برای اینکه شما بتوانید اولین پروژه خود را بسازید باید تعداد خیلی کمی از این قابلیت‌ها را یاد بگیرید که این قابلیت‌ها عبارت‌اند از:

 • توابع
 • متغیرها
 • شرط‌ها (if / else)
 • آبجکت ها
 • آرایه‌ها
 • مدیریت کننده رویدادها مثل (getElementById، getElementByClass و addEventListener)

با تمرکز بر قابلیت‌های اصلی جاوا اسکریپت که در بالا بیان کردیم، جاوا اسکریپت را سریع‌تر یاد خواهید گرفت.

فعالانه تمرین کنید

یادگیری فعالانه یکی دیگر از روش‌ها برای سریع‌تر یادگرفتن جاوا اسکریپت است. یادگیری فعال بدین معنی است که بیشتر کد بزنید تا اینکه بخواهید فقط فیلم آموزشی ببینید یا کد ها را مطالعه کنید.

بعد از دیدن هر فیلم آموزشی یا خواندن کد، حتماً آن کدها را خودتان هم بنویسید و نتیجه را ببینید.

برای مثال وقتی می‌خواهید فوتبال یاد بگیرید یا رانندگی کنید به‌طور فعالانه از دست‌ها و پاهای خود استفاده می‌کنید، پس هنگام یادگیری جاوا اسکریپت هم از دست‌های خود استفاده و شروع به کد زدن کنید.

سعی کنید هرروز حداقل ۳۰ دقیقه کد بنویسید. با نوشتن کد به‌طور منظم و تمرین آنچه قبلاً یاد گرفته‌اید، دانش جاوا اسکریپت شما به‌طور چشم‌گیری زیاد خواهد شد. (از اثر مرکب استفاده کنید.)

هیچ‌وقت استراحت و خواب کافی را فراموش نکنید. وقتی خوب استراحت کنید یادگیری شما مؤثرتر خواهد شد و تمرکز شما برای یادگیری جاوا اسکریپت بالاتر خواهد رفت.

پروژه‌های زیادی با جاوا اسکریپت بنویسید

یکی از راه‌های دیگِ تمرین فعالانه، ساختن پروژه است. ساختن پروژه راهی عالی برای یادگیری سریع‌تر جاوا اسکریپت است.

مزیت اصلی ساختن پروژه (حتی پروژه‌های کوچک) این است که باعث می‌شود دانش جاوا اسکریپت که از طریق آموزش‌ها یاد گرفتید مستحکم‌تر شود و اطلاعات بیشتری در ذهن شما ثبت شود.

با انجام پروژه، شما خودتان را ارزیابی می‌کنید و متوجه می‌شوید که آیا مفاهیم جاوا اسکریپت را به‌اندازه‌ی کافی درک کرده‌اید که بتوانید از آن‌ها استفاده کنید؟

با پروژه‌هایی شروع کنید که خیلی زمان‌بر نیستند تا کم‌کم به پروژه‌های سخت‌تر برسید. در اینجا چند ایده جالب برای ساخت پروژه‌ی جاوا اسکریپتی برای شما بیان می‌کنیم:

 1. ایجاد یک شمارنده
 2. ساخت یک فلیپر رنگی
 3. ساخت یک مودال (modal)
 4. ساخت navbar
 5. ...

یاد بگیرید که چگونه خطاهای جاوا اسکریپت را برطرف کنید (دیباگ کردن)

آخرین چیزی که باعث می‌شود شما جاوا اسکریپت را سریع‌تر یاد بگیرید این است که یاد بگیرید چگونه خطاهای جاوا اسکریپت را برطرف کنید.

یادگیری خطایابی و برطرف کردن خطاها یکی از مهم‌ترین بحث‌ها در یادگیری جاوا اسکریپت است. چون در طول نوشتن یک برنامه شما با خطاهای زیادی روبرو خواهید شد و خطایابی و رفع خطا یکی از ویژگی‌های هر برنامه نویسی است.

شما باید یاد بگیرید که چگونه پیام‌های خطاها را بخوانید و آن خطاها را در اینترنت جستجو کند. جستجوی خطا در اینترنت ساده‌ترین روش رفع خطا است. اما با همین روش می‌توانید بیشتر خطاها را رفع کنید.

هرچه سریع‌تر خطاها را رفع کنید، پروژه شما زودتر به اتمام می‌رسد و جاوا اسکریپت را سریع‌تر یاد می‌گیرید.

نتیجه

جاوا اسکریپت را سریع‌تر یاد می‌گیرید اگر:

 •  متدها و قابلیت‌های جاوا اسکریپت را یاد بگیرید و از آنها زیاد استفاده کنید.
 • هرروز نیم ساعت تا یک ساعت تمرین کنید و به‌اندازه کافی استراحت کنید.
 • پروژه بسازید، زیرا بهترین راه برای تقویت دانش جاوا اسکریپتی شما در درازمدت است.
 • یاد بگیرید چگونه خطایابی کنید تا بتوانید زودتر مشکلات برنامه خود را حل کنید و مهارت‌های خود را افزایش دهید.

این‌ها نکات و ترفندهایی بود که به شما کمک می‌کند تا جاوا اسکریپت را کمی سریع‌تر یاد بگیرید. امیدوارم این راه‌حل‌ها برای شما مفید باشد و بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. از اینکه وقت گذاشتید و این مقاله را مطالعه کردید، متشکرم.


منبع: وب‌سایت freecodecamp

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.