تاریخچه کامل فتوشاپ - قسمت دوم

11 اردیبهشت 1398
تاریخچه فتوشاپ

در قسمت قبل، نگاهی به تاریخچه فتوشاپ از آغاز تولید تا سال 2013 انداختیم و درباره مخترعان و انگیزه ها و دلایل تولید برنامه فتوشاپ و پیشرفت های آن تا سال 2013 صحبت کردیم. امروز ادامه روند پیشرفت فتوشاپ از آن از سال 2014 تا به امروز را بررسی می کنیم.

2014: Adobe Photoshop CC

photoshop CC 2014
photoshop CC 2014

فتوشاپ CC 2014 در 18 ژوئن منتشر شد. CC 2014 ویژگی های ابزار content-aware را افزایش داد. در این نسخه دو ابزار تاری جدید (تاری چرخشی «spin-blur» و تاری در راستای مسیر «path-blur») و ویژگی Focus-Mask نیز که کاربر را قادر به انتخاب بخش هایی از یک تصویر می کند (بر اساس اینکه آیا در نقطه فوکوس قرار دارند یا نه)، به این نرم افزار اضافه شد.

در این ورژن فتوشاپ، پیشرفت های جزئی دیگری به ویژه در زمینه افزایش سرعت برنامه به وقوع پیوست.

گفتنی است که برنامه نویسی فتوشاپ cc2014 به نام lucky 7 ثبت شده است.

2015: Adobe Photoshop CC

pic of photoshop CC 2015
photoshop CC 2015

فتوشاپ CC 2015 در تاریخ 15 ژوئن 2015 منتشر شد. Adobe ویژگی های خلاقانه زیادی مانند Adobe Stock، که یک کتابخانه از تصاویر سفارشی است، را اضافه کرد.

در نسخه های قدیمی فتوشاپ، از طریق پنل Layer Style فقط می توانستیم یک سایه را بر روی هر لایه اعمال کنید، اما در CC 2015 این رویکرد عوض شد و می توان حداکثر 10 نوع سایه یا استایل های دیگر را به یک لایه افزود.

یک فرم از ذخیره سازی فایل برای وب نیز به CC 2014 اضافه شد. رابط کاربری این نسخه فتوشاپ بسیار یکپارچه تر از نسخه های قبل طراحی شده بود.

با این نسخه فتوشاپ کاربر می توانست بر روی دستگاه های لمسی مانند Microsoft Surface Pro سریع تر طراحی انجام دهد.

برنامه نویسی فتوشاپ cc 2015 به نام Thomas and John Knoll (از سازندگان اصلی فتوشاپ) رقم خورد.

2017: Adobe Photoshop CC

pic of photoshop CC 2016
photoshop CC 2017

فتوشاپ CC 2017 در تاریخ 2 نوامبر 2016 منتشر شد. توسعه دهندگان فتوشاپ به این نسخه امکاناتی چون جستجو برای ابزارها، پنل ها و مقالات کمکی فتوشاپ و پشتیبانی از فونت های OpenType-SVG را اضافه کردند.

در دسامبر 2016 یک نسخه از فتوشاپ با بروزرسانی هایی جزئی جهت پشتیبانی از صفحه لمسی MacBook Pro منتشر شد.

برنامه نویسی نویسی فتوشاپ cc 2017 با نام Big Rig انتشار یافت.

2018: Adobe Photoshop CC

photoshop CC 2018
photoshop CC 2018

فتوشاپ CC 2018 در تاریخ 18 اکتبر 2017 منتشر شد. در این ورژن، تغییرات اساسی و مهمی در سیستم براش ها مشاهده می شود که این اجازه را به کاربر می دهد تا خواصی مانند رنگ و شفافیت را برای هر براش ذخیره کند.

ابزار Curvature Pen که باعث ایجاد سریع مسیرهای خمیده می شود، به این نسخه اضافه شده است. گفتنی است که این ابزار مشابه Pen در ایلوستریتور عمل می کند و کارایی فوق العاده ای دارد.

فشرده سازی PNG، افزایش حداکثر میزان بزرگنمایی، پیشرفته تر شدن الگوریتم تشخیص چهره و بهبود عملکرد ابزارهای انتخاب، رنگ ها، ماسک لایه ها و فیلترها از دیگر مزیت های این نسخه از فتوشاپ است.

نام White Lion برای کدنویسی فتوشاپ cc 2018 انتخاب شده است.

Photoshop Mix

photoshop Mix
photoshop Mix

فتوشاپ میکس یک برنامه کاربردی و در عین حال ساده برای تلفن همراه می باشد که به شما این امکان را می دهد به راحتی اثر خود را به اشتراک بگذارید. در این برنامه شما می توانید با سایر برنامه های دسکتاپ مانند فتوشاپ و لایت روم ارتباط داشته باشید. در فتوشاپ میکس این قابلیت ها وجود دارد:

ترکیب کردن

با کمک این اپلیکیشن می توانید بخش هایی از تصاویر خود را برش داده و آنها را با تصاویر دیگر ادغام کنید و با کنترل کامل لایه ها، ترکیب های پیچیده ای بسازید.

تقویت

با برنامه فتوشاپ میکس قادر هستید به بهبود یا تنظیم ویژگی های یک تصویر یا اعمال فیلترهای مختلف بر روی آن آن بپردازید.

اشتراک گذاری

به واسطه ی اپلیکیشن فتوشاپ میکس می توانید آثار خود را به انجمن Photoshop Mix در Behance ارسال کنید تا نظرات و انتقاداتی در مورد آن را دریافت نمائید.

برای دانلود فتوشاپ میکس روی لینک کلیک کنید.

2019: Adobe Photoshop CC

photoshop CC 2018
photoshop CC 2018

فتوشاپ CC 2019 جدیدترین و در عین حال محبوب ترین CC موجود در دنیاست که امکانات بی نظیر و پرکاربردی را در اختیار کاربران خود می گذارد. بیاید 5 تا از بهترین ابزارها و امکانات این نسخه را مرور کنیم:

1. Undo و Redo های چندگانه

همانطور که می دانید Ctrl-Z یا Command-Z شما را به یک حرکت قبلتان در فتوشاپ می برد (Undo)، در حالی که Ctrl-Shift-Z یا Command-Shift-Z شما را به حرکت بعدی تان هدایت می کند (Redo). در این نسخه از فتوشاپ تاریخچه حرکات بعدی پاک نمی شود.

2. پیش نمایش وضعیت یا Blend Mode لایه ها

حتما شما هم همیشه شک داشته اید که کدام حالت ترکیب یا Blend Mode را بر روی لایه مورد نظر خود اعمال کنید. خبر خوب آنکه از این پس می توانید پیش نمایش هر Mode را قبل از اعمال، روی لایه ی موردنظرتان مشاهده کنید.

3. عملیات ریاضی

از این پس فتوشاپ هم مانند Illustrator و InDesign می تواند عملیات ریاضی ساده یعنی جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را انجام دهد.

در پایان، گفتنی است که نام سیستم برنامه نویسی که برای آخرین نسخه فتوشاپ یعنی cc 2019 تعیین شده است، B Winston می باشد.

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.