آموزش npm

اغلب زبان های برنامه نویسی افزونه هایی در خود دارند اما علاوه بر این افزونه ها، می توان افزونه های دیگر را به دلخواه به آن ها اضافه کرد. زبان برنامه نویسی Node.js نیز به دلیل Open Source بودن، افزونه های کاربردی و متنوعی دارد که یکی از مشهورترین آن ها، npm است.

همانطور که می دانید Node.js به ما اجازه میدهد که برنامه نویسی سمت سرور را با زبان جاوا اسکریپت انجام دهیم و بر اساس V8 JavaScript runtime و در زبان ++C نوشته شده است. npm مخفف node package manager یک افزونه مدیریت پکیج ها برای زبان جاوا اسکریپت است که به کمک آن می توانید به راحتی پکیج های آماده جاوا اسکریپت را به پروژه خود اضافه کنید.

منظور از پکیج، ماژول، کتابخانه یا فریم ورک هایی است که در این‌جا به زبان JavaScript نوشته شده‌اند. بنابراین با نوشتن یک کد ساده در npm، پکیج‌ هایی را که می‌ خواهید در پروژه استفاده کنید، از اینترنت و مخزن npm دریافت کرده و درون پروژه‌ی خود قرار می‌ دهید.

NPM دنیایی از پکیج هایی که با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت نوشته شده اند، در اختیار شما قرار میدهد. پکیج هایی همچون Angular, Vue, JQuery, Bootstrap ,React و …

نیازی نیست که بصورت جداگانه اقدام به نصب npm نمائید و به هنگام نصب Node.js، به صورت خودکار npm نیز به همراه آن نصب می‌شود.

در مجموعه درس های آموزش npm، به نصب و آماده سازی Node.js و npm می پردازیم و سپس نصب پکیج های npm، مدیریت وابستگی ها، حذف، نصب نسخه ای خاص و بروزرسانی پکیج های npm را شرح می دهیم. در آخرین درس این مجموعه نیز به مباحث جستجو، مدیریت کش، بازنصب وابستگی‌ها و موارد تکمیلی کار با npm می پردازیم.