10 زبان برنامه‌نویسی برتر مورد استفاده در بلاک‌چین

Top 10 Programming Languages Used in Blockchain

12 اردیبهشت 1401
Top-10-Programming-Languages-Used-in-Blockchain

اگر علاقه‌مند به توسعه بلاک‌چین هستید، باید به تعداد انگشت شماری از زبان های برنامه نویسی برای بلاک چین، نگاه و توجه کنید.

بلاک‌چین به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده است که در آن سازمان‌های بیشتری به دنبال راه‌های جدیدی برای گنجاندن آن در پیشنهادات خود هستند. بلاک‌چین پیچیده، دارای امنیت بالا و راهی عالی برای یکسان کردن روش ارسال و دریافت پول است. توسعه این فناوری باعث پیشرفت در بسیاری از صنایع شده است. با این مقاله که درباره بهترین زبان‌های برنامه نویسی مورد استفاده برای پروژه‌ها است و بهترین زبان های برنامه نویسی برای بلاک چین را فهرست می‌کند تا پایان همراه ما باشید.

۱) زبان برنامه نویسی ++C

زبان برنامه نویسی ++C در سراسر دنیای فناوری محبوب است و این حتی در فناوری بلاک‌چین نیز صدق می‌کند و به وفور آن‌ را مشاهده خواهید نمود. زبان ++C برای بلاک‌چین بسیار محبوب است زیرا قابلیت‌های متعددی مانند معناشناسی حرکت، کنترل اولیه بر حافظه، چند رشته‌ای پیشرفته و سایر ویژگی‌های شی‌گرا مانند بارگذاری بیش از حد تابع، چندشکلی اجرا شدن برنامه در زمان‌های گوناگون و غیره را اعطا می‌نماید.

۲) زبان برنامه نویسی Python

به‌عنوان یک توسعه دهنده مبتدی، می‌توانید از زبان برنامه نویسی پایتون برای ایجاد نمونه‌های اولیه بدون نیاز به کدهای طولانی استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از پایتون، پشتیبانی Open Source آن است. به‌عنوان یک توسعه‌ دهنده، می‌توانید هنگام کار بر روی توسعه بلاک‌چین خود، از هزاران منبع و افزونه پیوندی انتخاب کنید و به هزاران منبع و پیوند مختلف دسترسی داشته باشید.

۳) زبان برنامه نویسی Java

این یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است که بطور همزمان، شی‌گرا و مبتنی بر کلاس است و به گونه‌ای طراحی شده است که جاوا هنگام نصب، وابستگی‌های پیاده‌ سازی کمی داشته باشد. جاوا از زمان راه اندازی آن در سال 1995 به یکی از 3 زبان برنامه نویسی برتر تبدیل شده است و به درستی با بیش از 9 میلیون توسعه دهنده با زبان‌های مختلف در کاربرد‌های مختلف به رقابت می‌پردازد. شبکه بلاک‌چین اصلی NEM تنها به زبان جاوا نوشته شده است.

۴) زبان برنامه نویسی Solidity

زبان برنامه نویسی Solidity یکی از سریع‌ترین زبان‌های برنامه‌ نویسی بلاک‌چین است که برای نوشتن قراردادهای هوشمندی که روی ماشین مجازی اتریوم (EVM) اجرا می‌شوند، ایجاد شده است. این یک زبان برنامه نویسی جدید و ساده است که در بین توسعه دهندگان اتریوم محبوب است، زیرا زبانی است که برای توسعه قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می‌شود. Solidity یک زبان برنامه نویسی کامل تورینگ قرارداد محور است و تعداد توسعه دهندگان آن بیش از 200,000 تخمین زده شده است!

۵) زبان برنامه نویسی Vyper

زبان برنامه نویسی Vyper یک زبان برنامه نویسی جدید بلاک‌چین است که از پایتون 3 مشتق شده است. بنابراین، پایه Vyper نیز بر روی سینتکس پایتون 3 معتبر است، حتی اگر Vyper همه ویژگی‌های پایتون را نداشته باشد! زبان برنامه نویسی Vyper به عنوان جایگزینی برای Solidity ساخته شده است. معمولاً مانند Solidity برای ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می‌شود. با این حال، Vyper ساختارهای کنترلی متفاوتی نسبت به Solidity دارد و همچنین مسائل امنیتی را به طور متفاوتی مدیریت می‌کند.

۶) زبان برنامه نویسی Golang

این زبان برنامه نویسی که Go نیز نامیده می‌شود، یک زبان برنامه نویسی تایپ شده و کامپایل شده است که توسط گوگل توسعه یافته است. زبان برنامه نویسی Golang بر اساس ترکیب سهولت توسعه کد و اثربخشی زبان کامپایل شده توسعه یافته است. این زبان همچنین بسیار پیچیده است و یادگیری آن سخت است، به خصوص برای توسعه دهندگان جاوا اسکریپت و پایتون. این زبان برای توسعه دهندگان ++C ساده‌تر خواهد بود. برنامه‌های ساخته شده از این زبان برای بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چین مانند Hyperledger Fabric و Go-Ethereum استفاده شده است.

۷) زبان برنامه نویسی #C

زبان برنامه نویسی #C در ابتدا برای استفاده به عنوان یک زبان مایکروسافت توسعه یافت، اما با گذشت زمان کاربردهای زیادی پیدا کرد. یکی از بهترین کاربردهای زبان برنامه نویسی #C توسعه بلاک‌چین است. زبان #C یک زبان برنامه نویسی شی‌گرا است که به شما امکان می‌دهد برنامه‌هایی بسازید که بتوانند در چندین سیستم عامل کار کنند. برخی از بهترین نمونه‌های پروژه‌هایی که از زبان #C استفاده می‌کنند عبارتند از Stratis و NEO.

۸) زبان برنامه نویسی JavaScript

زبان برنامه نویسی JavaScript محبوب‌ترین زبان وب است و به لطف NodeJS، این زبان در مواقع اجرا جذاب‌تر و کاربردی‌تر نیز شده است! زبان JavaScript در بین توسعه دهندگان بلاک‌چین نیز بسیار محبوب است. آنها می‌توانند برنامه‌های بلاک‌چین بسیار توانمند و خلاقانه را با زبان برنامه نویسی JavaScript بسازند زیرا از قبل بر روی اکثر سیستم‌ها نصب شده است. بنابراین، توسعه‌ دهندگان نیازی به نگرانی در مورد یکپارچه‌سازی در حین استفاده از زبان JavaScript ندارند و فقط می‌توانند روی منطق برنامه برای بلاک‌چین تمرکز کنند.

۹) زبان برنامه نویسی Simplicity

زبان برنامه نویسی Simplicity یک زبان توسعه بلاک‌چین سطح بالا است که برای قراردادهای هوشمند ایجاد شده است. این یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای نوشتن قراردادهای هوشمند است، هم برای برنامه نویسان حرفه‌ای و هم برای توسعه دهندگان Open Source. زبان برنامه نویسی Simplicity همچنین بر کاهش درک پیچیده و سطح پایین اسکریپت بیت‌کوین متمرکز است.

۱۰) زبان برنامه نویسی Rholang

زبان Rholang یک زبان برنامه نویسی عالی برای توسعه قراردادهای هوشمند است. این زبان یک رویکرد کاربردی به جای یک رویکرد شی‌گرا دارد که در حل بسیاری از مشکلات بلاک‌چین بسیار مفید است. این یکی از دلایل محبوبیت آن است. برنامه‌های Rholang کل برنامه را به عنوان یک سری توابع ارزیابی می‌کنند و آن‌ها را به صورت متوالی حل می‌کنند.

اگر در مورد مبحث بلاک‌چین نا آشنا هستید، پیشنهاد می‌شود این پیوند را مطالعه نمائید.


منبع: وب سایت analyticsinsight

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.