بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی و فریم‌ورک‌های توسعه نرم‌افزار در 2022

Top Programming Languages and Frameworks List

12 اسفند 1400
best-programming-languages

امروزه تقریبا هر کسب و کار آنلاین و آفلاینی نیاز به تحول فناوری دارد. بنابراین، تصور مدرنیته بدون نرم افزاری که برای بهبود هر حوزه در حال ظهور، توسعه می دهیم، دشوار است. در حالی که صنعت توسعه نرم افزار به طور فزاینده ای در حال رشد است، بسیار مهم است که با این تغییرات به روز بمانید و از بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2022 و آخرین روند توسعه آگاه باشید.

استفاده از بهترین زبان های برنامه نویسی در توسعه محصول به شما این امکان را می دهد:

  • مطمئن ترین و کارآمدترین نرم افزار را برای مشتریان یا شرکت خود ایجاد کنید
  • زمان عرضه محصول خود را در بازار کاهش دهید
  • تعداد اشکالات را کم و تلاش برای رفع آن ها را حذف کنید
  • یک مزیت رقابتی برای کسب و کار به دست آورید زیرا محصول شما با کیفیت تر خواهد بود در حالی که سریعتر توسعه می یابد

با این حال، فناوری‌ها، زبان‌های برنامه‌نویسی و ابزارهای نرم‌افزاری به مرور زمان تغییر، به‌روزرسانی یا بهبود می‌یابند. تنها قانون این جا این است که با این مسیر همراه باشید تا تازه ترین و موثرترین آن ها را از دست ندهید.

با داشتن مجموعه ای قوی در ارائه خدمات توسعه نرم افزار، مایلیم آخرین اطلاعات را با شما به اشتراک بگذاریم:

  • فن آوری ها، زبان های برنامه نویسی و فریم ورک های برنامه نویسی که امروزه وجود دارند
  • بهترین زبان ها برای کدنویسی در هر دو سیستم عامل اندروید و iOS
  • بهترین زبان ها برای توسعه میان پلتفرمی

لیست بهترین زبان های برنامه نویسی برای سال 2022

سوال بعدی این است که چگونه می توان فهمید یک زبان برنامه نویسی مناسب کاری است که می کنیم در حالی که زبان های دیگر این گونه نیستند.

به طور خلاصه، بهترین زبان های برنامه نویسی را می توان به عنوان زبان هایی تعریف کرد که به توسعه دهندگان اجازه می دهد کدهای خوانا و ساده بنویسند، تعداد اشکال ها را کاهش دهند و توابع پیچیده را با کد کمتر مدیریت کنند.

طبق نظرسنجی انجام شده توسط Statista در سال 2021، جاوا اسکریپت، HTML/CSS، پایتون، SQL و جاوا جزو پنج زبان برنامه نویسی پرکاربرد در سراسر جهان هستند.

نظرسنجی انجام شده توسط Statista در سال 2021 در خصوص بهترین زبان های برنامه نویسی
نظرسنجی انجام شده توسط Statista در سال 2021 در خصوص برترین زبان‌های برنامه‌نویسی

افزون بر این، همان طور که نظرسنجی توسعه دهندگان Stack Overflow در سال 2021 نشان می دهد، رتبه بندی زبان های برنامه نویسی از دیدگاه برنامه نویسان حرفه ای تقریبا یکسان است.

بهترین زبان های برنامه نویسی

فهرست بهترین زبان های برنامه نویسی Front-end برای سال 2022

توسعه دهندگان وب تازه کار و ارشد باید ویژگی های هر زبان برنامه نویسی را که برای توسعه راه حل های وب قوی استفاده می کنند، بیاموزند. برای کمک به شما در دستیابی به این هدف و تقویت مهارت های خود، گزارش کوتاهی از بهترین زبان های برنامه نویسی front-end برای سال 2022 تهیه کرده ایم.

HTML/CSS

HTML/CSS

هیچ فناوری وبی بدون HTML و CSS کامل نخواهد بود. HTML و CSS در 5 زبان برتر توسعه برای سال 2022 قرار دارند، که نشانه مطمئنی از نفوذ و محبوبیت آن ها در سراسر جهان است.

اگر تصمیم دارید یک اپلیکیشن تحت وب برای دستگاه های تلفن همراه بسازید، HTML5 بهترین انتخاب است. از آن جایی که HTML یک زبان برنامه نویسی نیست، اغلب با جاوا اسکریپت استفاده می شود. این کار به شما امکان می دهد تمام محتوای صفحه خود را سازماندهی کنید. توسط هر مرورگری پشتیبانی می شود و ظاهر صفحات شما را برای هر دستگاهی بهینه می کند.

یکی از موارد استفاده از HTML5 که امروزه از آن استفاده می کنید، Google Docs یا Google Drive است. پذیرش HTML5 به دلیل ارائه پشتیبانی قابل قبول میان پلتفرمی است. بزرگ‌ترین مزیت این است که فایل‌های شما سبک‌تر می‌شود، شامل کدنویسی آسان و تمیز است، و کاملا رایگان است.

JavaScript

JavaScript

جاوا اسکریپت اساس توسعه front-end است و از برنامه نویسی شی گرا و کاربردی پشتیبانی می کند. این زبانی است که توسط مرورگرها اجرا می شود و برای توسعه و کنترل صفحات وب استفاده می شود و بیشترین استفاده را در جهان برای توسعه برنامه های کاربردی وب مانند Single Page Application یا SPA دارد. هم چنین، شما در مورد برنامه هایی مانند Yahoo، eBay، Amazon، Wikipedia شنیده اید. همه آن ها بر روی جاوا اسکریپت اجرا می شوند.

این امکان را به شما می دهد تا برنامه را یک بار کدنویسی کنید و می توان آن را روی همه پلتفرم ها از جمله اندروید، iOS و ویندوز منتشر کرد. به راحتی می توانید چند رسانه ای را با آن مدیریت کنید و آن را با زبان های دیگر ترکیب کنید. به نظر می رسد انواع زبان های برنامه نویسی کامپیوتر مانند جاوا اسکریپت تقریبا بی انتها هستند. با انتشار فریمورک های محبوبی مانند Angular، Node، Express و React، استفاده از جاوا اسکریپت برای برنامه نویسی سمت کلاینت و سرور امکان پذیر است.

WebAssembly

WebAssembly

محبوبیت WebAssembly به سرعت در حال رشد است و یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی front-end است. یک زبان برنامه نویسی کامپیوتری عالی برای مبتدیان است. برنامه‌هایی که با استفاده از آن ساخته می‌شوند، می‌توانند به جاهایی بروند که جاوا اسکریپت نمی‌تواند، به ویژه مربوط به نسخه‌های رسانه، تشخیص تصویر، رمزگذاری و VR است. هم چنین می‌توانید از آن برای توسعه بازی‌های پیشرفته، شبیه‌سازی یا برنامه‌های دسکتاپ استفاده کنید.

موارد استفاده بیشتر از WebAssembly شامل تجسم داده ها در زمان واقعی، انجام شبیه سازی بلادرنگ، ویرایش و حاشیه نویسی فایل های PDF و غیره است. علاوه بر این، Google Earth اکنون با کمک آن در هر مرورگری اجرا می شود.

WebAssembly جایگزین جاوا اسکریپت نمی شود و در کنار آن قرار می گیرد. مقداری کد جاوا اسکریپت برای بارگیری ماژول های WebAssembly مورد نیاز است. این زبان در تمامی مرورگرهای اصلی و در تمامی پلتفرم ها اجرا می شود.

نظرسنجی توسعه دهندگان Stack Overflow در سال 2021 نشان می دهد، زبان های برنامه نویسی که از دیدگاه برنامه نویسان حرفه ای رتبه بندی می شوند عبارتند از JavaScript، HTML/CSS، SQL، Python و TypeScript

محبوب ترین فریم ورک های وب برای فرانت اند در سال 2022

اگر کنجکاو هستید که محبوب‌ترین فریم‌ورک‌ها برای طراحی front-end در سال 2022 کدام اند، باید بدانید که تفاوتی چندانی با 2021 نکرده است. React.js، Vue.js، و Express بیش از سایرین مورد استفاده قرار گرفته اند. Angular نیز به این لیست راه یافته است، اگرچه مانند سایرین مورد استفاده گسترده قرار نگرفته است.

طبق یک نظرسنجی مهندسی، چارچوب‌های React.js، Vue.js و Angular آنهایی هستند که بیشتر تمایل دارند در آینده از آن ها استفاده کنند. به نظر می رسد اینها از نظر ویژگی ها و عملی بودن نسبت به سایر گزینه ها مزایای قابل توجهی دارند، بنابراین این پاسخ به سختی تعجب آور است.

در این جا خلاصه ای سریع از انواع فریمورک های برنامه نویسی پیشرو برای استفاده در برنامه وب خود در چند سال آینده آورده شده است:

محبوب ترین فریم ورک های وب برای فرانت اند در سال 2022

Node.js و دات Net

Node.js و دات Net

Node.js و دات Net در فهرست ده فریمورک‌ برتری هستند که توسعه‌دهندگان دوست دارند از آن ها استفاده کنند.

Node.js به شما امکان می دهد کد جاوا اسکریپت را در سمت سرور اجرا کنید. رویداد محور و ناهمزمان است. بسیار سریع و در حالی که تک رشته ای است، بسیار مقیاس پذیر است. به همین دلایل، Node.js بسیار محبوب است و جامعه بزرگی دارد.

دات نت رایگان و کراس پلتفرم است و امکان ساخت انواع مختلف برنامه ها را می دهد. در همین حال، یک API ثابت مشترک برای همه پیاده‌سازی‌های دات نت دارد. یک جامعه بزرگ برای آن وجود دارد که می توانید برای حمایت به آن مراجعه کنید. برای وب، موبایل، دسکتاپ، بازی ها و اینترنت اشیا می توانید از آن استفاده کنید.

Angular

Angular

Angular یکی از فریم ورک های وب محبوب برای توسعه front-end است. امکان ساخت برنامه های کاربردی وب بسیار مقیاس پذیر و با کارایی بالا را فراهم می کند. این به ویژه برای ساده سازی ایجاد رابط های کاربری و غلبه بر محدودیت های سایر فناوری های موجود طراحی شده است. Angular برای بیش تر برنامه های کاربردی وب سازمانی و پویا مناسب است.

علاوه بر این، اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید، می‌توانید از بینش قبلی ما در مورد مرتبط‌ترین زبان‌ها و فریم ورک های توسعه وب برای سال‌های آینده استفاده کنید و جزئیات بیشتری را بیابید.

فهرست بهترین زبان های برنامه نویسی Backend برای سال 2022

Python

Python

پس از بحث در مورد فهرست برتر زبان‌ها و فریم‌ورک‌های برنامه‌نویسی front-end، زمان آن رسیده است که همه این جنبه‌ها را با افزودن آخرین عنصر کنار هم قرار دهید تا وب شما به طور کامل ساخته شود. بیایید به لیست زبان های برنامه نویسی Backend برای سال 2022 نگاه کنیم.

طبق نظرسنجی Stackoverflow، پایتون دومین زبان محبوب توسعه‌دهندگان است. هم چنین سریعترین رشد را دارد. چنین محبوبیت گسترده ای به این دلیل است که یادگیری و استفاده از این زبان برنامه نویسی بسیار آسان است. می تواند با سایر زبان های برنامه نویسی محبوب مانند C و C++ ادغام شود.

در پایتون، توسعه‌دهندگان می‌توانند کدنویسی ناهمزمان را مدیریت کنند که به معنای چرخه‌های پردازش متناوب است. هم چنین، این زبان از بیش تر کتابخانه های برنامه نویسی، چه منبع باز و چه شی گرا، پشتیبانی می کند.

برندهایی مانند Instagram و SurveyMonkey اغلب از آن استفاده می کنند. در همان زمان، گوگل، نتفلیکس و Quora نمی توانند بدون آن کار کنند. هم چنین برنامه هایی مانند Dropbox، Calibre، YouTube، Instagram، Reddit، BitTorrent، OpenStack، Quora، Spotify با استفاده از آن نوشته می شوند. پایتون بر بازار تسلط یافته است و بسیار مورد استقبال توسعه دهندگان قرار گرفته است.

Java

Java

جاوا برای توسعه backend نیز می تواند برای توسعه وب به کار می رود. هم چنین برای ایجاد انواع برنامه های اندروید مفید است. هم چنین ارزش ویژه ای در توسعه برنامه های کاربردی چند پلتفرمی دارد. جاوا به طور گسترده برای توسعه برنامه های اندروید، برنامه های سرور، برنامه های وب، فناوری کلان داده ها، برنامه های علمی، وب سایت ها و بازی ها استفاده می شود.

این برنامه نویسی شی گرا است که بسیار خوانا و به راحتی قابل مدیریت است. نیازی به زیرساخت سخت افزاری خاصی ندارد و امنیتی که با آن به دست می آورید درجه یک است. با مدیریت خودکار حافظه، ثباتی به دست می آورید که شکست دادن آن سخت است. این یک زبان برنامه نویسی سطح بالا با ویژگی های بی نظیر است.

محبوب ترین برنامه های ساخته شده با Java عبارتند از NASA WorldWind، Blu-Ray Disc Association، Ultra Mixer و سیستم عامل اندروید.

PHP

PHP

اگرچه PHP به اندازه گذشته محبوب نیست، اما PHP هنوز در چند سال گذشته در بین 20 زبان برتر رایانه برای توسعه Backend قرار دارد. در وب سایت های وردپرسی حدود 90 درصد کد با استفاده از آن نوشته شده است. یک زبان منبع باز برنامه نویسی سمت سرور است که برای برنامه نویسی سمت سرور، برنامه نویسی خط فرمان و برنامه های برنامه نویسی استفاده می شود.

PHP برای ایجاد وب سایت های پویا استفاده می شود. با این حال، توسعه دهندگان هم چنین می توانند از PHP برای توسعه برنامه های اندروید و iOS استفاده کنند. می توان آن را یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی شی گرا در نظر گرفت.

به طور خلاصه، سه زبان برنامه نویسی زیر برای توسعه نرم افزار در میان مهندسان و مشاغل در صدر قرار دارند.

فهرست بهترین زبان های برنامه نویسی Backend برای سال 2022

بهترین زبان های برنامه نویسی برای اندروید

سیستم عامل های موبایل نیز موارد مورد علاقه خود را دارند. بحث در مورد این که کدام یک برای برنامه های اندروید بهتر است، Kotlin یا Java وجود دارد. بیایید به هر یک از آن ها نگاهی بیندازیم.

Kotlin

Kotlin

کاتلین در بین محبوب ترین گزینه های برنامه نویسی زبان اسمبلی برای اندروید رتبه چهارم را دارد. این روزها توسعه‌دهندگان بیشتری به آن روی می‌آورند، که باید تا سال جدید 2022 ادامه یابد.

Kotlin یک زبان برنامه نویسی درجه یک شی گرا جدید با ویژگی های پیشرفته است. Kotlin تقریبا از همه IDE ها از جمله Android Studio و جعبه ابزار SDK پشتیبانی می کند. یادگیری آن آسان است و اشکالات کمتری در کد آن یافت می شود.

Java

Java

جاوا برای توسعه اپلیکیشن های اندروید یک زبان برنامه نویسی پایه است که بسیاری از کاربران آن را پذیرفته اند. اندروید از API ها و کتابخانه های جاوا تشکیل شده است. به همین دلیل، این دو برای یکدیگر مناسب هستند.

جاوا را می توان به راحتی برای توسعه برنامه های اندروید استفاده کرد و در هنگام توسعه برنامه های iOS کاربرد دارد.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای iOS

احتمالا به این فکر می کنید که کدام زبان های برنامه نویسی در هنگام ایجاد برنامه برای iOS در صدر باقی خواهند ماند. خوب، بیایید دو مورد برتر را برجسته کنیم و دلایل را دریابیم.

Swift

Swift

ششمین زبان کاربردی در گزارش Stack Overflow است. تقریبا 70٪ از پاسخ دهندگان می گویند که آن ها عاشق استفاده از آن هستند. Swift به طور ویژه برای مطابقت با الزامات فرآیند توسعه iOS مدرن ساخته شده است. سوئیفت برای iOS، سیستم های پشتیبانی کننده آن و لینوکس راه اندازی شد.

Swift به راحتی در نبرد امسال با Objective-C پیروز شد.علاوه بر این که در حال حاضر برای توسعه IOS در دسترس است، روی لینوکس نیز کار می کند و منبع باز است.

دلیل اصلی محبوبیت سوئیفت این است که حفاظت‌های مهمی را ارائه می‌کند که خوانایی را بهبود می‌بخشد و در حین حرکت، خطاها را کاهش می‌دهد. این با در نظر گرفتن عملکرد ساخته شده است و بسیار سریع است. بیش از هشت برابر سریعتر از پایتون است. با استفاده از Swift و دیگر ویژگی‌های ویژه توسعه iOS، می‌توانید یک اپلیکیشن موبایل بسیار قابل اعتماد و پرطرفدار ایجاد کنید.

Objective-C

Objective-C

Objective-C برای سال ها زبان برنامه نویسی اولیه برای توسعه برنامه های iOS بود. امروزه محبوبیت خود را از دست نداده است و هنوز هم برای ساخت برنامه های IOS استفاده می شود. Objective-C یک زبان برنامه نویسی بسیار بالغ و با قابلیت به روز رسانی است که با کتابخانه های C و C++ سازگار است.

با این حال، یادگیری C بسیار سخت است. به عنوان منبع باز در دسترس نیست. امنیت دومین موضوعی است که چرا توسعه دهندگان سویفت را بیشتر ترجیح می دهند. با این حال، شرکت هایی مانند Uber، Pinterest، Slack و Instagram سال ها با Objective C کار کرده اند. این زبان اجازه می دهد تا پیام ها بین اشیا منتقل شوند که برای سیستم عامل های IOS مفید است.

بهترین زبان های برنامه نویسی کراس پلتفرم

در نهایت، می‌توانیم با زبان‌های برنامه‌نویسی مناسب برای اجرا بر روی چندین پلتفرم آشنا شویم. در زیر چند مورد از این زبان ها آورده شده اند.

بهترین زبان های برنامه نویسی کراس پلتفرم

Rust

Rust

Rust یک زبان برنامه نویسی سیستمی است که ایمن، همزمان و کاربردی است. نحو آن شبیه به C و C++ است.برای کسانی که تجربه کمتری دارند ظریف و کاربرپسند است. هم چنین در زمینه های وب و سیستم عامل مفید است. تنها عیب آن نصب سخت و گیج کننده بر روی ویندوز است.

Dart

Dart

اگر بر اساس تعداد مشارکت کنندگان می خواهید، یکی از محبوب ترین پروژه های منبع باز GitHub فلاتر است. یک فریم ورک چند پلتفرمی برای ساخت اپلیکیشن است که توسط گوگل به بازار معرفی شده است. در طی دو سالی که شروع به کار کرد، Flutter پشتیبانی خود را به چندین پلتفرم گسترش داد. این ها شامل لینوکس، iOS، اندروید، مک و ویندوز است.

زبان برنامه نویسی دارت برای نوشتن برنامه های فلاتر استفاده می شود. اگر این روزها در حال انجام هر کاری بر روی پلتفرم هستید، Dart ممکن است ارزش وقت گذاشتن را داشته باشد.

Ruby

Ruby

هر فهرستی از زبان‌های برنامه‌نویسی و چارچوب‌ها احتمالا شامل Ruby می‌شود. مهمترین دلیل محبوبیت آن، چارچوب فول استک آن، Ruby on Rails است.

روبی یک زبان برنامه نویسی شی گرا، پویا، تفسیر شده، بازتابنده و همه منظوره است. این یک زبان پویا است که کار برنامه نویسی شما را ساده می کند و یک ساختار استاندارد برای برنامه های وب و موبایل ارائه می دهد. با وجود این، به نظر می رسد در حال حاضر به دلیل سرعت پایین اجرا، از محبوبیت آن کاسته شده است.

TypeScript

TypeScript

TypeScript یک ابر مجموعه (superset) از جاوا اسکریپت است. به این معنی که برخی از توسعه دهندگان آن را به عنوان یک زبان برنامه نویسی «کامل» نمی دانند. با این حال، به سرعت در بین کدنویسان محبوبیت پیدا کرده است.

Clojure

Clojure

Clojure به عنوان یک زبان میزبان رو به رشد است. سیستم نوع JVM، GC، رشته ها و غیره را به اشتراک می گذارد. همه توابع آن در بایت کد JVM کامپایل می شوند.

Clojure از پیاده سازی پویا کلاس ها و رابط های جاوا پشتیبانی می کند.

Elixir

Elixir
Elixir یک زبان پویا و کاربردی است که برای ساخت برنامه های مقیاس پذیر و قابل نگهداری طراحی شده است.

Elixir از Erlang VM استفاده می کند که سیستم های با تاخیر کم، توزیع شده و مقاوم در برابر خطا را اجرا می کند. همچنین با موفقیت در توسعه وب و حوزه نرم افزار تعبیه شده استفاده می شود.

Go Lang

Go Lang

Go Lang یکی از مدرن ترین زبان های برنامه نویسی کامپیوتر است. این به دلیل عملکرد و کارایی خود شناخته شده است و شباهت هایی با C/C++ دارد. سینتکس زبان برنامه نویسی Go Lang بسیار آسان است. برخی احساس می کنند که حتی از پایتون و جاوا اسکریپت شهودی تر است.

Go Lang توسط گوگل پشتیبانی می شود. از آنجایی که گوگل احتمالا قابل اعتمادترین شرکت فناوری است، اگر تصمیم به استفاده از آن داشته باشید، با مشکل پایداری مواجه نخواهید شد.

افزون بر این، Go یکی از مفیدترین زبان های برنامه نویسی برای مدیریت DevOps در نظر گرفته می شود. با کارایی بالا، مقیاس پذیری، کارایی و مدولار بودن، یعنی چیزهایی که برای عملیات توسعه بسیار مهم هستند، متمایز است.

C/C++

C/C++

 C و C++ از سریع ترین و قوی ترین زبان ها هستند. این زبان اغلب برای توسعه بازی استفاده می شود و به طور کلی یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی است.

با C/C++ مدیریت حافظه ساده و آسان است. به همین دلیل است که بسیاری از نرم افزارها و بازی های محبوب با آن ساخته شده اند. اکثر سیستم عامل ها نیز با استفاده از آن ساخته شده اند. به همین دلیل، اگر زبان C/C++ را بدانید و بتوانید به آن مسلط باشید، اطلاعات زیادی در مورد سیستم‌عامل‌ها و اصول عملکرد آن ها خواهید داشت.

R

R

زبان برنامه نویسی R در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این به دلیل رشد علاقه به تجزیه و تحلیل داده ها از چندین بخش است. این مجموعه گسترده ای از بسته ها را ارائه می دهد و کاملا منبع باز است. ممکن است بخواهید برنامه نویسی R را به دلیل سازگاری بین پلتفرم به تنهایی یاد بگیرید. زبان کدنویسی پیشرو برای یادگیری در چندین پلتفرم عالی است، بنابراین R قطعا ارزش توجه شما را دارد.


منبع: وب سایت softermii

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما (1 دیدگاه)

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

حمیدرضا
10 اردیبهشت 1401
سلام بسیار عالی بود ممنونم

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

روکسو
12 اردیبهشت 1401
تشکر از همراهی شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.