هر آنچه که باید در مورد هوش مصنوعی بدانید!

?What is Artificial Intelligence

07 اسفند 1400
PicsArt_02-21-04.13.51

در این مقاله قصد داریم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم که هوش مصنوعی چیست؟ چه کاربردهایی دارد و مزایا و معایب استفاده از آن چیست؟ همراه ما باشید.

تعریف هوش مصنوعی

هوش مصنوعی را می‌توان یکی از فناوری های نوین بشری دانست که سعی دارد چیزی شبیه یا نزدیک به تحلیل‌های فکری انسان را در سیستم های ماشین‌ پیاده سازی کند؛ ماشینی که قدرت تحلیل داده‌ها را دارد و قادر است همانند انسان فکر کند یا تصمیم بگیرد و برخلاف انسان خستگی ناپذیر است.

هوش مصنوعی در بسیاری از مراکز نظامی، پزشکی، آموزشی، صنعتی، اداری، رسانه و... کاربرد دارد و می‌تواند در بخش تحلیل و پردازش ‌داده و تصمیم‌ گیری مورد استفاده قرار گیرد.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی چیست؟

هر برنامه‌ای که همانند فکر انسان قادر به تحلیل و تصمیم‌گیری باشد یک نوع هوش مصنوعی محسوب می‌شود.

مزایای کاربردهای هوش مصنوعی بسیار زیاد است و می‌تواند هر بخش حرفه‌ای را متحول کند. بیایید برخی از آنها را بررسی کنیم.

کاهش خطای انسانی

عبارت «خطای انسانی» به این دلیل به وجود آمد که انسان‌ها هر از گاهی مرتکب اشتباه می‌شوند. اما اگر کامپیوترها به درستی برنامه‌ریزی شده باشند، این اشتباهات را مرتکب نمی شوند. با هوش مصنوعی، تصمیمات از اطلاعات جمع آوری شده قبلی با استفاده از مجموعه خاصی از الگوریتم ها گرفته می شود. بنابراین خطاها کاهش می یابد و احتمال دستیابی به درجه دقت بالاتر وجود دارد.

در پیش بینی آب و هوا با استفاده از هوش مصنوعی، اکثر خطاهای انسانی را کاهش داده اند.

کاهش خطای انسانی با هوش مصنوعی

ریسک پذیری بالاتر نسبت به انسان‌ها 

این یکی از بهترین مزیت‌های هوش مصنوعی محسوب می‌شود. ما می‌توانیم با استفاده از هوش مصنوعی، بسیاری از فعالیت‌هایی که برای انسان مخاطره آمیز است را با ابزار هوش مصنوعی انجام دهیم؛ مانند خنثی کردن بمب، کاوش در اعماق اقیانوس، استخراج املاح معدنی از سطح زمین و...

ریسک پذیری بالاتر نسبت به انسان‌ها 

خستگی ناپذیر

یک انسان در زمان متوسط بین ​​۴ تا ۶ ساعت در روز بدون وقفه کار می‌کند. بدن انسان به‌ گونه‌ای ساخته شده است که نمی‌تواند بدون وقفه کار کند و نیاز به استراحت و خواب دارد اما با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانیم ماشین‌ها را ۱۲ الی ۲۴ ساعت بدون هیچ وقفه‌ای وادار به کار کنیم و بر خلاف انسان‌ها خسته نمی‌شوند و نمی‌خوابند.

خستگی ناپذیر

حذف کارهای تکراری

با هوش مصنوعی می‌توان بسیاری از کارهای تکراری همانند دریافت اطلاعات کاربران و چیدن آنها بر اساس فیلتر‌های گوناگون را انجام داد. دیگر نیاز نیست ساعت‌ها به بررسی و جداسازی این اطلاعات بپردازیم و آنهارا طبقه‌‌بندی کنیم، هوش مصنوعی در سریع‌ترین زمان ممکن بدون وقفه این کارها را انجام خواهد داد!

حذف کارهای تکراری با هوش مصنوعی

تصمیم‌ گیری سریع

با استفاده از هوش مصنوعی در کنار سایر فناوری‌ها، می‌توانیم کاری کنیم که ماشین‌ها سریع‌تر از انسان تصمیم بگیرند و اقدامات را سریع‌تر انجام دهند. در حین تصمیم گیری، انسان فاکتورهای زیادی را هم از نظر احساسی و هم از نظر عملی تجزیه و تحلیل می‌کند، اما دستگاه مجهز به هوش مصنوعی بر روی آنچه برنامه‌ریزی شده است کار می‌کند و نتایج را به روشی سریعتر ارائه می دهد.

تقریبا همه‌ی ما با کامپیوتر خود بازی شطرنج را انجام داده ایم و مجبور شدیم بدون رقیب با خود کامپیوتر این بازی را انجام دهیم و قطعا متوجه این موضوع شده اید که چقدر سخت می‌توان سیستم هوش مصنوعی کامپیوتر را در این بازی شکست داد!

تصمیم‌ گیری سریع با هوش مصنوعی

اختراعات و فن‌آوری های جدید

هوش مصنوعی تقریباً در هر حوزه‌ای اختراعات بسیاری را تقویت می‌کند که به انسان در حل اکثر مشکلات پیچیده کمک می‌کند. برای مثال اخیراً پزشکان می‌توانند سرطان سینه را در زنان با استفاده از فناوری های پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی در مراحل اولیه پیش بینی کنند.

اختراعات و فن‌آوری های جدید با هوش مصنوعی

معایب استفاده از هوش مصنوعی چیست؟

قطعا هوش مصنوعی در کنار مزیت‌های فراوان خود مقداری معایب نیز دارد که با مطالعه و آگاهی در مورد آنها می‌توانیم در مورد این صنعت بهتر تصمیم گیری کنیم.

بیائید معایب هوش مصنوعی را نیز بررسی کنیم.

هزینه‌ های بالا در ساخت و نگهداری

از آنجایی که هوش مصنوعی هر روز در حال به روز رسانی است، سخت افزار و نرم افزارها باید به مرور زمان به روز شوند تا آخرین نیازها را برآورده کنند. ماشین آلات نیاز به تعمیر و نگهداری دارند که نیاز به هزینه های زیادی دارند. ایجاد آن مستلزم هزینه های هنگفتی است زیرا ماشین های بسیار پیچیده‌ای هستند.

هزینه‌ های بالا در ساخت و نگهداری

افزایش حس تنبلی در انسان

هوش مصنوعی با استفاده از برنامه‌ هایی که در خود دارد می‌تواند در انجام دادن بسیاری از کار‌های انسان شریک باشد و این امر در آینده ممکن است بر نسل‌ های بعدی انسان اثر منفی بگذارد.

افزایش حس تنبلی در انسان با هوش مصنوعی

بیکاری

از آنجایی که هوش مصنوعی در حال جایگزینی اکثر کارهای تکراری و کارهای دیگر با ربات‌ها است، دخالت انسان در حال کاهش است که باعث ایجاد مشکل بزرگی در استانداردهای استخدام می‌شود.

هر سازمانی به دنبال جایگزینی حداقل افراد واجد شرایط، با ربات های هوش مصنوعی است که می توانند کارهای مشابه را با کارایی بیشتر انجام دهند.

بیکاری

بدون احساسات

هیچ شکی وجود ندارد که ماشین‌ها از نظر کارآمدی بسیار بهتر هستند، اما نمی‌توانند جایگزین ارتباط انسانی که تیم را می‌سازد بشوند. ماشین‌ها نمی‌توانند با انسان‌ها پیوند برقرار کنند که این یک ویژگی اساسی در مدیریت یک تیم است. همچنین ماشین‌ها ایده پردازان ماهری نیز نیستند!

بدون احساسات

نداشتن تفکر خارج از چهارچوب

ماشین‌ها فقط می‌توانند کارهایی را انجام دهند که برای انجام آن‌ها طراحی یا برنامه‌ریزی شده‌اند و نمی‌توانند در شرایط گوناگون خارج از چهارچوب از پیش تعریف شده‌ی خود تصمیم دیگری بگیرند!

نداشتن تفکر خارج از چهارچوب

خلاصه

در این مقاله خواندید که هوش مصنوعی چیست و با برخی از مزایا و معایب هوش مصنوعی آشنا شدید. هر اختراع یا پیشرفت جدیدی هر دو را خواهد داشت، اما ما به عنوان انسان باید مراقب آن باشیم و از جنبه های مثبت اختراع، برای ایجاد دنیایی بهتر استفاده کنیم. هوش مصنوعی مزایای بالقوه زیادی برای جامعه بشری دارد که به کمک برخی از زبان‌های برنامه نویسی مشخص قادر به ایجاد آنها خواهیم بود.


منبع: وب سایت towardsdatascience

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.