نسل سوم وب (web3) چیست؟

?What is Web3

15 اسفند 1400
what-is-web-3

web 3 (وب 3) نشان دهنده نسل بعدی اینترنت است که تمرکز آن، انتقال تمرکز از شرکت‌های بزرگ فناوری به کاربران فردی است. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید تا به توضیح و بررسی این نسل از اینترنت بپردازیم.

web 3 چیست؟

وب 3 همچنین به عنوان Web 3.0 شناخته می‌شود. این کلمه اصطلاحی است که ممکن است اخیراً زیاد شنیده باشید. این کلمه به نسل بعدی اینترنت اشاره دارد که پروتکل‌های غیرمتمرکز را ترویج می‌کند و هدف آن کاهش وابستگی به شرکت‌های بزرگ فناوری مانند یوتیوب، نتفلیکس و آمازون است.

برای درک web 3، درک آنچه قبلاً آمده است منطقی است. اولین نسخه اینترنت معروف به وب 1 در اواخر دهه 1990 ساخته شد و شامل مجموعه‌ای از پیوندها و صفحات اصلی بود. وب سایت‌ها تعاملی نبودند. شما نمی‌توانستید به جز خواندن مطالب و انتشار محتوای اولیه برای خواندن دیگران کار زیادی انجام دهید. سایت‌ها از گرافیک کمتر و ساده‌تری برخوردار بودند و نویسندگان و توسعه دهندگان امکانات کمتری برای ارائه بهتر محصول خود داشتند.

وب 2 نسخه بعد از وب 1 است که بعد از آن پا به عرصه نهاد. برخی از مردم این را نسخه «خواندن/نوشتن» اینترنت می‌نامند و به کد رایانه‌ای اشاره می‌کنند که به شما امکان می‌دهد فایل‌ها را باز کنید و ویرایش کنید نه اینکه فقط آنها را مشاهده کنید. این نسخه از اینترنت به مردم این امکان را می‌داد که نه تنها محتوا مصرف کنند، بلکه محتوای خود را ایجاد کرده و در وبلاگ‌هایی مانند Tumblr، انجمن‌های اینترنتی و بازارهایی مانند Craigslist منتشر کنند. بعدها، ظهور پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی از جمله فیس‌‌بوک، توییتر، اینستاگرام و تلگرام اشتراک گذاری محتوا را به اوج جدیدی رساند. سایت‌ها از گرافیک فوق‌ العاده‌ای بهره گرفتند و نویسندگان و توسعه دهندگان انعطاف بیشتری برای ارائه و خلق ایده‌های خود داشتند.

وب 2 همچنین باعث رونق بسیاری از کسب و کار‌ها در بستر مجازی شده است همانند فروشگاه‌های آنلاین پوشاک، کفش، غذا، گیاهان خانگی و حتی کالاهای دیجیتال. بسیاری از فعالان این حوزه، اقتصادشان را از این طریق تکمیل می‌کنند و به کارهای روزمره خود در این فضا مشغول هستند.

پس از مدتی، عموم مردم از نحوه جمع آوری داده‌های شخصی آنها توسط غول‌های فناوری و استفاده برای ایجاد تبلیغات و کمپین‌های بازاریابی آگاه شدند. فیس بوک، به ویژه، بارها به دلیل نقض قوانین حفظ حریم خصوصی داده‌ها مورد توجه قرار گرفته است و در سال 2019 با جریمه 5 میلیارد دلاری روبرو شد. بزرگترین جریمه‌ای که تاکنون توسط کمیسیون تجارت فدرال (FTC) صادر شده است.

اگرچه وب 2 خدمات رایگان شگفت انگیزی را برای جهان به ارمغان آورده است، اما بسیاری از مردم از ویژگی‌های از پیش تعیین شده‌ای که این شرکت‌های بزرگ فناوری ایجاد کرده‌اند خسته شده و می‌خواهند کنترل بیشتری بر داده‌ها و محتوای خود داشته باشند. اینجاست که وب 3 وارد می‌شود.

در وب 3 به جای استفاده از پلتفرم‌های رایگان در ازای داده‌های ما، کاربران می‌توانند در مدیریت و عملکرد پروتکل‌ها شرکت کنند. این بدان معناست که افراد می‌توانند به شرکت کنندگان و سهامداران تبدیل شوند و دیگر مشتری یا محدوده‌ای برای بازار کار نیستند. در وب 3، این سهام، توکن‌ها یا ارزهای رمزپایه نامیده می‌شوند و مالکیت شبکه‌های غیرمتمرکز معروف به بلاک‌چین را نشان می‌دهند.

در وب 3 چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

در وب 3 می‌توان هر چیزی را نشانه گذاری کرد، خواه یک میم‌، یک اثر هنری‌، خروجی رسانه‌های اجتماعی یک فرد یا بلیط کنفرانس‌ها باشد.

یک مثال عالی از تغییر پارادایم در صنعت بازی برای درک بهتر وب 3 بیان می‌کنیم. گیمرها بی‌پایان درباره باگ‌هایی که توسعه‌ دهندگان در بازی ویدیویی مورد علاقه‌شان به جا می‌گذارند و از اینکه این باگ‌ها تعادلشان در بازی را بر هم زده، مدام غر می‌زنند. با وب 3، گیمرها می‌توانند روی خود بازی سرمایه گذاری کنند و در مورد نحوه اجرای کارها رای دهند.

شرکت‌های بزرگ وب 2، مانند متا و یوبی سافت، در حال ایجاد جهان‌های مجازی هستند که بخشی از آن توسط وب 3 پشتیبانی می‌شود. توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) با اجازه دادن به بازیکنان برای تبدیل شدن به مالکان غیرقابل تغییر آیتم ها، نقش بزرگی در تغییر شکل صنعت بازی ایفا خواهند کرد.

انتقادات از web 3

انتقاد اصلی از فناوری وب 3 این است که از ایده‌آل‌های خود فاصله می‌گیرد. مالکیت بر شبکه‌های بلاک‌چین به طور مساوی توزیع نمی‌شود، بلکه در دستان پذیرندگان اولیه و سرمایه گذاران خطرپذیر متمرکز شده است. اخیراً یک جدال عمومی در توییتر بین جک دورسی، مدیر عامل شرکت Block و سرمایه‌گذاران خطرپذیر مختلف بر سر وب 3 درگرفت. خلاصه بحث‌ها این بود که بلاک‌چین‌های خصوصی، سرمایه‌گذاری‌های مبتنی بر VC یا پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) که در آن تنها چند نفر کلید صدها میلیون دلار را در دست دارند که همگی نمونه‌هایی از تئاتر عدم تمرکز هستند. مالکان و توسعه دهندگان رمز‌های دیجیتال سهم بیشتر و دست بازتری در این شبکه غیر متمرکز بازی خواهند کرد.

اگرچه وب 3 همانند بسیاری از برنامه‌ها در زمان شروع با مشکلات و نواقص فراوانی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند اما با این حال، web3 پتانسیل زیادی دارد و می‌تواند فواید بسیار کاربردی را به دنیای اینترنت هدیه کند. اما آیا اینکه web3 تمام ایده‌هایش را به اجرا در خواهد آورد یا نه را آینده مشخص خواهد نمود.


منبع: وب سایت coindesk

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.