Subdomain چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت ما می گذارد؟

Subdomain چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت ما می گذارد؟

Subdomain یا ساب دامین چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت ما می گذارد؟

سلام! در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که ساب دامین چیست و به بررسی تاثیرات و نحوه ی اضافه کردن subdomain به وب سایت شما بپردازیم، مخصوصا وب سایت های وردپرسی! زیر دامنه یا subdomain همان آدرسی است که قبل از دامنه ی اصلی شما می آید:

subdomain.maindomain.com

و از نظر فنی دامنه ای جداگانه محسوب می شود (اما از منظر سئو داستان متفاوت است).

تاثیرات زیر دامنه بر سئو

معمولا زمانی که بحث زیر دامنه می شود افراد به دو گروه تقسیم می شوند: افرادی که طرفدار استفاده از subfolder هستند (مثل آدرس yoursite.com/topic) و کسانی که طرفدار استفاده از subdomain هستند (مثل آدرس topic.yoursite.com). بسیاری از متخصصان اعلام کرده اند که هر دو روش قابل قبول بوده و مشکلی ایجاد نمی کنند. به طور مثال John Mueller از کارمندان گوگل می گوید:

Google Web Search is fine with using either subdomains or subdirectories.

یعنی گوگل مشکلی با هیچ کدام از این دو روش ندارد. گرچه جان مولر توضیح می دهد که subdomain ها دیرتر شناخته می شوند اما در نهایت فرقی بین دو روش نیست و نکته ی اصلی این است که از ابتدا یک روش را انتخاب کرده و بر اساس همان پیش بروید نه اینکه آن را مکررا تغییر بدهید. برخلاف گفته ی جان مولر بعضی از مطالعات سئو نشان می دهد که استفاده از subfolder ها راه بهتری است. به طور مثال مدیران وب سایت Monster.co.uk تصمیم گرفتند که یکی از subdomain ها را به subfolder تبدیل کنند و به محض انجام این کار شاهد افزایش شدید ترافیک بودند!

افزایش ترافیک ورودی با استفاده از subfolder ها
افزایش ترافیک ورودی با استفاده از subfolder ها

البته مطالعات دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد هیچ تفاوتی بین دو روش وجود ندارد. در حقیقت اکثر متخصصین سئو می گویند زمانی که محتوای مورد نظر به شدت وابسته به دامنه ی اصلی است بهتر است از subfolder ها استفاده کنید. دو قانون زیر را برای کار با چنین مواردی به یاد داشته باشید:

 • اگر محتوای مورد نظر وابستگی و نزدیکی زیادی با دامنه ی اصلی دارد از subfolder ها استفاده کنید. مثلا اگر مطالب blog شما در ارتباط مستقیم و شدید با مطالب اصلی سایت است بهتر است از maindomain.com/blog استفاده کنید.
 • اگر محتوای مورد نظر آنچنان وابستگی با مطالب اصلی ندارد از subdomain استفاده کنید. به طور مثال برای داشبورد کاربران می توانیم از آدرس dashboard.maindomain.com یا accounts.maindomain.com استفاده کنیم.

مزایا و معایب استفاده از subdomain

مزایای زیادی برای استفاده از subdomain ها وجود دارد به طور مثال:

 • هیچ هزینه ی اضافی برای داشتن subdomain وجود ندارد. شما می توانید بدون خرید یک دامنه ی دیگر هر تعداد subdomain که خواستید، ایجاد کنید. البته اگر از وب سایت های میزبانی وب در ایران استفاده می کنید بهتر است پلن های آن ها را چک کنید. برخی از شرکت های میزبانی تنها اجازه ی یک subdomain زا می دهند و یا اصلا قابلیت اضافه کردن subdomain ندارند.
 • گوگل می گوید در دراز مدت هیچ تفاوتی بین subdomain ها و subfolder ها وجود ندارد.
 • نصب چندین وردپرس متفاوت روی subdomain ها بسیار راحت تر از subfolder ها است چرا که در subfolder ها مشکل احتمالی تصادف و تضاد دامنه ها را داریم.
 • شما می توانید از یک دامنه، انواع سرویس های مختلف را ایجاد کنید و این مسئله به برندینگ و مارکتینگ شما کمک خواهد کرد. به طور مثال سرویس موزیک آمازون آدرس music.amazon.com را دارد.

البته استفاده از subdomain ها بی عیب و نقص هم نیست و می تواند مشکلات خاص خودش را داشته باشد. به طور مثال:

 • بسیاری از متخصصان سئو معتقدند که استفاده از subfolder ها‌، مخصوصا زمانی که مطالب آن به مطالب دامنه ی اصلی وابسته است، روش بسیار بهتری است.
 • حتی اگر گوگل بین subdomain و subfolder تفاوتی نگذارد، هنوز هم ممکن است ساخت لینک برای subdomain ها در گوگل پیچیده تر شود.
 • از آنجایی که subdomain ها از نظر فنی یک دامنه ی جداگانه محسوب می شوند، یکپارچه سازی آن ها با بقیه ی سایت شما کار سختی خواهد بود. به طور مثال در وب سایت های وردپرسی برای پیاده سازی subdomain نیاز به نصب یک وردپرس دیگر دارید (یعنی در مجموع دو وردپرس).
 • از آنجایی که subdomain ها یک دامنه ی متفاوت محسوب می شوند باید آن ها را به عنوان یک وبسایت کاملا جدا در google search console اضافه کنید.

چطور ساب دامین بسازیم؟

حالا که با نکات سئو subdomain ها و تاثیرات آن آشنا شدیم باید با نحوه ی پیاده سازی آن ها در وردپرس نیز آشنا شویم. در وب سایت های غیر وردپرسی این کار ساده تر است بنابراین من انجام آن در وردپرس را توضیح می دهم. حتی اگر شما از وردپرس استفاده نمی کنید باز هم می توانید از این آموزش برای پیاده سازی آن در وب سایت خودتان استفاده کنید. دو راه برای ایجاد subdomain در وب سایت های وردپرسی وجود دارد:

 • نصب وردپرس جداگانه: با استفاده از این روش، شما یک وردپرس دیگر را به صورت کاملا جداگانه روی subdomain خود نصب می کنید. به طور مثال یک بار وردپرس را برای yoursite.com و بار دیگر آن را برای sub.yoursite.com نصب خواهید کرد.
 • استفاده از یک وردپرس: با استفاده از این روش می توانید تمام subdomain های خود را به همراه دامنه ی اصلی روی یک وردپرس قرار دهید. به طور مثال yoursite.com و sub.yoursite.com و example.yoursite.com همگی روی یک وردپرس قرار می گیرند.

پیاده سازی Subdomain به هر دو روش

پروسه ی انجام این کار دقیقا مثل نصب عادی وردپرس است. ابتدا باید subdomain خود را به DNS دامنه ی اصلی بدهید یا از طریق داشبورد (صفحه ی مدیریت) در وب سایت شرکت میزبان درخواست subdomain بدهید. در ایران معمولا برای ایجاد subdomain یا از طریق کنترل پنل های cpanel و... اقدام می شود و یا اینکه از طریق تیکت پشتیبانی به شرکت میزبان وب خودتان پیام می دهید و از آنها درخواست راه اندازی دامنه را می کنید. به طور مثال قسمت Subdomain از تنظیمات CPanel به راحتی قابل مشاهده است:

اضافه کردن subdomain در cPanel
اضافه کردن subdomain در cPanel

ممکن است ظاهر این تصویر برای شما فرق کند، نکته ی مهم نام آن یعنی Subdomain است. حالا با این روش یک وردپرس جداگانه را روی subdomain خود دارید اما اگر بخواهید Subdomain و دامنه ی اصلی را روی یک وردپرس داشته باشید باید از WordPress Multisite استفاده کنید. این قابلیت به شما اجازه می دهد که از بین Sub-domains و Sub-directories انتخاب کنید:

ایجاد subdomain درون وردپرس
ایجاد subdomain درون وردپرس

امیدوارم از این مقاله استفاده ی حداکثری کرده باشید.


منبع: سایت Kinsta

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما (1 دیدگاه)

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

هانیه
24 آذر 1398
واقعا جالب بود

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.