آموزش MYSQL مقدماتی تا پیشرفته (Zero to Hero)

سرفصل‌ها
مقدمه و معرفی
فصل 1

این بخش توضیح می دهد که دوره برای چه هدفی ساخته شده است و مسیر راه ما چگونه می باشد.

رایگان 00:17:56

اگر میخواهید بدانید MySQL دقیقا چیست و چه کاربردی دارد این جلسه را حتما ببینید. همچنین ویژگی های MySQL 8.0 را در این جلسه بررسی کرده ایم.

به صورت کاملا تخصصی به بررسی تفاوت های بین SQL و NoSQL پرداخته ایم و از تمام جنبه ها آن را بررسی کرده ایم.

MariaDB یک نسخه کپی شده از MySQL با امکانات بیشتری است. اگر این مبحث برای شما جذاب هست حتما این جلسه رو ببینید.

برای نصب و راه اندازی MySQL روی هر سیستم عاملی (مک یا ویندوز یا لینوکس) کافیست فقط و فقط یک کامند از داکر اجرا کنید. همچنین یکی از بهترین نرم افزارهای مدیریت ارتباط با دیتابیس ها DataGrip هست که توسط شرکت JetBrain توسعه داده شده است.

کوئری نویسی SELECT داده‌ها
فصل 2

این بخش به صورت مشخص به دستور SELECT و SELECT FROM پرداخته و نحوه کوئری نویسی و بارگذاری دیتای سمپل در DataGrip را به شما آموزش می‌دهد.

جلسه2:Sample Data جهت بارگذاری در پروژه

این فایل شامل تمام جداول و اطلاعات درون آنها هست که در طی پروژه باید در اختیار داشته باشید.

کوئری نویسی Ordering داده‌ها
فصل 3
جلسه1:مرتب سازی داده ها با ORDER_BY و FIELD
00:06:08

در این بخش به صورت کامل با مدل های مختلف ORDER BY و مرتب سازی بر اساس دو تا چند ستون و همچنین دستور FIELD آشنا می شوید.

کوئری نویسی Filtering حرفه‌ای داده‌ها
فصل 4
جلسه1:فیلترنویسی روی داده‌ها
00:46:09

در این بخش به صورت جزئی و همراه با مثال با دستورهای SELECT DISTINCT, WHERE, AND, OR, IN, NOT IN, BTEWEEN, NOT BETWEEN, LIKE, LIMIT, IS NULL, IS NOT NULL آشنا می شوید.

انواع JOIN ها در MySQL
فصل 5
جلسه1:INNER JOIN و alias جداول در MySQL
00:50:59

این بخش به صورت کامل به بررسی مفهوم INNER JOIN پرداخته و به شما آموزش می دهد که چطوری بتوانید با استفاده از نام مستعار جداول به ایجاد اتصال با سایر جداول بپردازید.

جلسه2:LEFT JOIN و LEFT EXCLUSIVE در MySQL
00:28:01

این بخش به صورت کامل به مفهوم LEFT JOIN می پردازد و با مثال های متنوع این نوع اتصال در پایگاه داده MySQL را توضیح می دهد.

جلسه3:RIGHT JOIN و RIGHT EXCLUSIVE در MYSQL
00:12:08

آشنایی کامل با مفهوم RIGHT JOIN و RIGHT EXCLUSIVE در این بخش اتفاق می افته و با دو مثال متنوع این مفهوم را در ذهن شما نهادینه می کنیم. همچنین در انتهای جلسه به دو دستور LEFT OUTER JOIN و RIGHT OUTER JOIN هم می پردازیم.

جلسه4:CROSS JOIN و SELF JOIN در MySQL
00:13:17

این بخش به صورت مشخص روی اتصالات CROSS JOIN و SELF JOIN تمرکز کرده و همراه با مثال آنها را توضیح می دهد.

Grouping در MySQL
فصل 6
جلسه1:GROUP BY و HAVING
00:30:32

این بخش با مثال های متنوع مبحث مربوط به گروه بندی داده ها را با استفاده از GROUP UP مطرح کرده و سپس با HAVING روی آن شرایط ایجاد می کند که خروجی گروه بندی مدنظر را بدست بیاوریم. همچنین مبحث مربوط به Multiple GROUP BY هم در این جلسه مطرح می شود.

جلسه2:ROLL UP در گروه بندی MySQL
00:17:20

چنانچه بخواهیم به ازای هر گروه بندی در MySQL یک ROLL UP مجزا داشته باشیم از این دستور استفاده می کنیم.

SubQuery ها در MySQL
فصل 7
جلسه1:Sub Query ها و دستورهای WHEN CASE, FLOOR, EXISTS
00:39:32

این بخش به یکی از کامل ترین نوع کوئری نویسی در MySQL می پردازد و هدف آن تولید یک Sub Query یا کوئری زیر مجموعه ای برای کوئری اصلی است. همچنین در این بخش با دستورهایی مثل MIN, MAX, AVG, ROUND, FLOOR و دستور CASE WHEN در MySQL آشنا خواهید شد.

ادغام کوئری‌ها در MySQL
فصل 8
جلسه1:دستور UNION, INTERSECT و MINUS برای ادغام کردن کوئری‌ها
00:19:05

اگر شما بخواهید دو یا چند نتیجه SELECT را با همدیگر ادغام کنیم باید با دستورهای UNION ALL , UNION DISTINCT و INTERSECT و MINUS آشنایی کامل داشته باشید. این بخش به توضیح این دستورها می پردازد.

CTE در MySQL
فصل 9
جلسه1:CTE یا جداول موقت و RECURSIVE CTE
00:32:36

مفهوم جدیدی در MySQL 8.0 ارائه شده تحت عنوان Common Table Expression یا CTE که به شما کمک می‌کند تا Temporary Table هایی درست کنید که قابلیت استفاده مجدد داشته باشند. برای پیاده سازی این جداول از دستور WITH cte_name استفاده می شود که این دوره به توضیح کامل آن به همراه مثال های متنوع می پردازد. علاوه بر این مفهوم RECURSIVE CTE را نیز در این بخش یاد می گیرید.

CRUD و Modification در MySQL
فصل 10
جلسه1:دستورهای INSERT INTO, INSERT INTO SELECT, INSERT IGNORE
00:26:28

در این بخش با استفاده از دستور CREATE ابتدا جداول را ساخته و سپس با استفاده از انواع دستورهای INSERT نحوه اضافه کردن داده به جدول به صورت row را آموزش خواهیم داد.

جلسه2:دستورهای UPDATE و کار با UPDATE JOIN
00:21:03

برای بروزرسانی یک ردیف از یک جدول نیاز داریم که از دستور UPDATE استفاده کنیم. در این فصل انواع و اقسام روش های آپدیت یا بروزرسانی یک ردیف را بررسی می کنیم. همینطوری با تابع REPLACE() در MySQL نیز آشنا می‌شوید.

جلسه3:دستورهای DELETE و کار با DELETE JOIN و ON DELETE CASCADE
00:15:43

اگر شما بخواهیم یک ردیف از یک جدول را برای همیشه حذف کنید باید از دستور DELETE استفاده کنید. این قسمت از دوره آموزش MySQL پیشرفته به شما نحوه کار کردن با دستور DELETE و حذف ردیف ها با استفاده از JOIN و همچنین حذف ردیف ها بر اساس واسبتگی های کلید خارجی ON DELETE CASCADE را به همراه مثال های کاربردی آموزش می‌دهد.

جلسه4:دستورهای PREPARE, EXECUTE, SET و REPLACE INTO
00:11:51

با استفاده از دستور PREPARE و EXECUTE و SET می توانید به صورت داینامیک یک سری کوئری تعریف کنید که مقدار پذیر بوده و آن را بتوانید چندین بار استفاده کنید. همچنین می‌توانید از دستور REPLACE INTO به جای UPDATE برای بروزرسانی ردیف های یک جدول بهره ببرید.

Transaction ها در MySQL
فصل 11
جلسه1:دستورهای TRANSACTION و COMMIT و ROLLBACK
00:25:45

اگر میخواهید یک مجموعه فرآیند به درستی در دیتابیس اجرا شوند و در صورت وجود خطا همه فرآیندهای قبلی بازگرداننده شوند، می توانید از ترنزکشن ها استفاده کنید. این بخش به توضیح دستورات TRANSACTION و ROLLBACK و COMMIT می پردازد و شما را با سایر دستورهای LOCK TABLES READ | WRITE و UNLOCK TABLES آشنا می‌کند.

کار با TABLE ها
فصل 12
جلسه1:مقایسه انواع Storage Engine ها در MySQL
00:12:38

در این بخش به توضیح و تفاوت بین موتورهای ذخیره سازی MySQL اعم از MyISAM و InnoDB و MERGE و MEMORY یا HEAP و CSV و ARCHIVE و FEDERATED.

جلسه2:ایجاد، بهینه‌سازی و ویرایش جداول TABLES
00:33:50

دستورهای CREATE و AUTO_INCREMENT را در این بخش یاد میگیریم و به نحوه ویرایش ستون های یک جدول با دستور ALTER TABLE پرداخته و در نهایت با مفاهیم DROP و TRUNCATE آشنا می شویم. همچنین در این جلسه به نحوه چگونه ایجاد کردن ستون های مجازی یا VIRTUAL و STORED پرداخته و مفهوم Generated Column را با هم بررسی می کنیم.

کار با انواع داده در MySQL
فصل 13
جلسه1:داده های عددی
00:34:43

اگر با مفاهیمی چون داده های INT, BIGINT, MEDUMINT, TINYINT, BOOLEAN, DECIMAL, FLOAT, DOUBLE آشنا نیستید و نمیدانید در کدام بخش از پروژه هایتان باید از آنها استفاده کنید. این جلسه بهترین منبع برای شماست.

توضیحات دوره

MySQL چیست؟

MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده است که به شما امکان می‌دهد اطلاعات خود را به صورت سازماندهی شده ذخیره و مدیریت کنید. این نرم‌افزار قدرتمند و رایگان، برای استفاده در برنامه‌های تحت وب و نرم‌افزارهای مختلف توسعه داده شده است.

ویژگی‌های MySQL چیست؟

MySQL دارای ویژگی‌های بسیاری است که آن را به یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت پایگاه داده تبدیل کرده است. برخی از ویژگی‌های MySQL عبارتند از:

  • سرعت بالا: MySQL به طور کلی عملکرد سریعی دارد و به شما امکان می‌دهد به سرعت به داده‌ها دسترسی پیدا کنید.
  • پایداری و قابلیت اعتماد: MySQL بسیار پایدار و قابل اعتماد است و به خوبی برای وب سایت ها و اپلیکیشن هایی با ترافیک سنگین و محیط‌های پربار (Hight Load) سازگار است.
  • قابلیت توسعه: MySQL به راحتی قابلیت توسعه و گسترش دارد و به شما امکان می‌دهد به راحتی پایگاه داده خود را برای نیازهای آینده تغییر دهید.
  • امنیت: MySQL امنیت بالایی دارد و از روش‌های رمزنگاری و محافظت از داده‌ها استفاده می‌کند.

برای آموزش MySQL باید چه چیزهایی را بدانیم؟

برای آموزش MySQL در این دوره فقط کافیست بتوانید کامپیوتر خود را روشن و در اینترنت جستجو کنید! همین کافیست!

این دوره ویژه چه کسانی هست؟

این دوره آموزشی مخصوص افرادی است که تازه وارد دنیای MySQL هستند و قصد دارند مهارت‌های پایگاه داده را درک کنند. هرکسی که علاقه‌مند به آموزش و استفاده از MySQL برای مدیریت داده‌هاست، می‌تواند از این دوره بهره‌برداری کند. هیچ تجربه قبلی لازم نیست و این دوره به طور کامل سطح شما را از مبتدی به پیشرفته تغییر می دهد. 

با آموزش MySQL پیشرفته می توانید با زبان های برنامه نویسی مانند PHP یا Python و … ارتباط برقرار کرده و داده های خود را مدیریت کنید. در صورتیکه می خواهید به زبان برنامه نویسی PHP یا پایتون مسلط شوید. دوره های زیرا پیشنهاد می کنم:

یادگیری MySQL چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان یادگیری MySQL بستگی به تعهد و زمانی است که شما برای مطالعه و تمرین به آن اختصاص می‌دهید. اگر به طور منظم و مداوم به مطالعه و تمرین بپردازید، ممکن است بتوانید در عرض چند هفته اصول و مفاهیم MySQL را فرا بگیرید. با تمرکز و تمرین مداوم، می‌توانید به تسلط بر MySQL و استفاده مؤثر از آن برای مدیریت پایگاه داده‌ها برسید.

مهمترین نکته این است که برای یادگیری موفق MySQL، بهتر است تمرکز خود را در طول زمان حفظ کنید و به مرور مفاهیم پیشرفت کنید. همچنین، تمرین و کاربرد عملی نیز بسیار مهم است تا بتوانید مهارت‌های خود را تقویت کنید و با مشکلات و چالش‌های واقعی روبرو شوید.

افزودن به سبد خرید
450000 تومان
گارانتی بازگشت وجه روکسو
این دوره ۱۰۰٪ گارانتی کیفیت و بازگشت وجه دارد. مشاهده شرایط و مراحل
اینترنت نیم بها در روکسو
هزینه حجم اینترنت شما برای دانلود و تماشای ویدئوهای این دوره نیم‌بها محاسبه می‌شود.
کارما در روکسو
شما با شرکت در این دوره 45 کارما دریافت می کنید
استفاده بیش از یک نفر از این محصول غیرقانونی و از لحاظ شرعی حرام می‌باشد.
میزان پیشرفت دوره:
٪75
315 نفر
شرکت کرده‌اند
4 نظر
ثبت شده است
امتیاز (4 رای)
کد دوره:
486301
آخرین بروزرسانی:
1402-6-14
وضعیت دوره:
در حال برگزاری
تعداد جلسات:
26
مدت زمان:
09:33:03
حجم کل:
5.86 گیگابایت
مسعود صالحی
مدرس: مسعود صالحی
1725 کارما
بیش از ۲ سال عضویت در روکسو بیش از ۲ سال عضویت در روکسو
دارای 1000 کارما دارای 1000 کارما
نظرات دریافتی:‌ بیش از 50 نظرات دریافتی:‌ بیش از 50
دارای 25 پاسخ صحیح دارای 25 پاسخ صحیح
ارسال کننده پاسخ با 25 رای ارسال کننده پاسخ با 25 رای
مورد علاقه دانشجویان این دوره
دیدگاه‌های شما (4 دیدگاه)

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای دوره پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

mi@roxo.ir
میعاد رضوانی
11 شهریور 1402
من فکر نمیکنم کسی به این کاملی درباره SQL و mysql تا به الان داخل ایران تدریس کرده باشه. چند سالی هست با لحن و صدای شما ارتباط گرفتم و آموزش ها رو جلو میبرم. خیلی دوره خوبی هست. ممنون برای برگزاری

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای دوره پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

mehran@gmail111.com
مهران محبوبی
07 شهریور 1402
فقط میتونم تشکر کنم. دم شما گرم توی تخفیف خریدم واقعا راضی هستم. خیلی حال خوبی داره وقتی میتونی SQL رو به درستی کد بزنی. قبلا خیلی ترس داشتم از این زبان و همیشه منو آزار میداد.

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای دوره پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

pir@roxo.ir
حمید پیریایی
07 شهریور 1402
واقعا بهترین دوره ای که توی ایران میشه پیدا کرد همینه. ۱۲ فصل اش رو دیدم حس می کنم میتونم بشم متخصص پایگاه داده. قبلا خیلی گیج بود روی SQL و وقتی با فریم ورک ها کار می کردم فقط به اون ORM ای که داشتن میتونستم کد بزنم. الان حس میکنم دیگه همه چیز رو میفهمم. خدا خیرت بده استاد صالحی عزیز برای این دوره های درجه یکی که میذاری.

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای دوره پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

حسین ندرخانی
حسین ندرخانی
24 مرداد 1402
عالی

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای دوره پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

پیگیری مطالب جذاب و تخفیف‌ها
اینستاگرام روکسو تلگرام روکسو ایمیل و خبرنامه روکسو