طراحی کفش پاشنه بلند با کورل دراو (قسمت دوم)

طراحی کفش با کورل

همانطور که در قسمت اول این آموزش مشاهده کردید، طراحی کفش در کورل دراو را با یک نقاشی یا اسکچ شروع کردیم که آن را اسکن و بعد وارد محیط کورل کردیم. سپس با استفاده از ابزار Bezier همراه با ابزار Shapes خطوط کفش را به صورت دیجیتالی ترسیم و شکل کلی کفش را ایجاد کردیم.

در این قسمت می خواهیم قسمت های مختلف کفش از جمله پاشنه، پوشش داخلی و خارجی کفش، و کفی را رنگ آمیزی کنیم و به کفش حالتی براق و درخشان بدهیم. حسن کورل دراو در این است که مجموعه ای کامل از ابزارهای تکمیل رنگ، اضافه کردن بافت ها، الگوها، طیف های رنگی را ارائه می دهد.

ابزار Fill

ابزار Fill کار ما را برای رنگ آمیزی بسیار آسان می کند. از جعبه ابزار می توانید ابزار Fill را که به وسیله آیکون سطل رنگ کوچکی مشخص شده است، انتخاب کنید. هنگامی که بوسیله موس روی آن کلیک می کنید، می توانید گزینه های مختلف رنگ آمیزی را مشاهده کنید: fill ،fill uniform gradient ،pattern ،bitmap ،two-color ،texture و PostScript

ابزار Fill

گزینه Uniform Fill

یکی از زیرمجموعه های ابزار Fill، گزینه Uniform Fill می باشد و بوسیله این گزینه شما می توانید هر رنگ دلخواهی را به یک شیء اعمال کنید. اما به خاطر داشته باشید که شی شما حتما باید یک شی بسته ای باشد، یعنی نقاط ابتدایی و انتهایی آن بر هم منطبق باشد.

البته روش های مختلفی برای افزودن یک رنگ به یک شی وجود دارد، مثلا یک روش این است که شما می توانید شی مورد نظر را انتخاب کنید و سپس بر روی رنگ دلخواهی در پالت رنگی در سمت راست برنامه کلیک کنید. اگر روی هر کدام از رنگ های موجود در این قسمت راست کلیک نمائید، پالتی از طیف های مختلف آن رنگ باز می شود و می توانید رنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید.

پالت رنگ در کورل دراو

روشی که ما برای رنگ آمیزی پیشنهاد می کنیم، همان استفاده از زیرمجموعه های ابزار Fill است. با انتخاب گزینه Uniform fill، پنجره ای باز می شود که رنگ های متنوع و بیشماری را در دسترس شما قرار می دهد. از طریق این پنجره همچنین می توانید مُد رنگی تغییر دهید یا کد رنگی دقیقی را وارد کنید.

ابزار Uniform filler

ابزار Mesh Filler

ابزار Mesh برای ایجاد افکت های نوری و انعکاس نور بسیار مناسب است. این ابزار در قسمت نوار ابزار کورل و به عنوان ابزار زیرمجموعه Interactive Fill واقع شده است.
وقتی که یک شی را با این ابزار انتخاب می کنید، کورل دراو به صورت خودکار محدوده سطح شی را محاسبه می کند و آن را به بخش هایی (بصورت شبکه ای) تقسیم می کند. حالا می توانید رنگ های مورد نظرتان را از پالت بر روی قسمت های مختلف آن شی بکشید و طیف های رنگی مناسبی را ایجاد کنید.
می توان با دوبار کلیک کردن در قسمت های دلخواه، به آن ناحیه گره های جدیدی اضافه کرد و به کمک این گره ها به رنگ دلخواه در آن ناحیه، فرم داد. همچنین می توان محل گره ها و شکل منحنی ها را تغییر داد یا دوبار کلیک کردن بر روی نقاط کنترلی، گره ها را حذف کنید.
ابزار Mesh در کورل دراو
توصیه میکنم کار با ابزار Mesh را با اشکال ساده مانند مستطیل و دایره شروع و تمرین کنید و وقتی مهارت کافی را بدست آوردید؛ با اشیا پیچیده تر مانند همین کفش کار کنید. 
ابزار Mesh
در صورتی که نتیجه دلخواه را کسب نکردید، می توانید به راحتی طیف های رنگی و مش را حذف کرده و به حالت اولیه بازگردید و دوباره امتحان کنید. آیکون Clear Mesh در نوار تنظیمات ابزار (واقع در بالای نرم افزار) قرار دارد و برای همین کار است. 

ابزار Shadow

در پایان می خواهیم از ابزار Shadow استفاده کنیم که یکی دیگر از ابزارهایی است که به طرح های حالت واقعی تری می دهد. با کمک این ابزار و به سادگی هرچه تمام تر می توانید اثر عمیق تری را به نقاشی های خود بدهید.
با استفاده از ابزار Selection، همه آبجکت های خود را که می خواهید به آن ها سایه بدهید، انتخاب کنید. سپس بر روی ابزار Shadow که در نوار ابزار و در سمت چپ برنامه است، کلیک کنید (آیکون Shadow بصورت یک مربع با سایه می باشد.)
ایجاد سایه در کورل
برای ایجاد سایه و کنترل موقعیت آن، روی آبجکت کلیک کرده و ماوس را به محل دلخواه بکشید.
ابزار shadow
همچنین می توانید از منوی کشویی ای که در پنل تنظیمات این ابزار (واقع در قسمت بالایی برنامه) قرار دارد، حالت های مختلف سایه (پرسپکتیو، از بالا به پایین، پایین، چپ، راست و افقی و ...) را به شی اعمال کنید.
سایر تنظیمات مربوط به سایه مانند زاویه، طول، محو شدگی، تیرگی، جهت، رنگ و ... را نیز می توانید از طریق همین پنل تغییر دهید. 

نتیجه نهایی

همانطور که ملاحظه کردید، با ابزارهای بسیار ساده در طی این دو قسمت آموزشی توانستید طرح جالبی را ایجاد کنید. در مورد طراحی اشیایی مثل کفش، نرم افزارهای طراحی برداری مانند CorelDRAW بسیار خوب عمل می کنند و حالتی واقعی از اشیا را ارائه می دهند. نرم افزار کورل دراو فرصت مناسبی را در اختیاز طراحان کفش قرار می دهد که در زمان کوتاه بتوانند مدل های مختلف کفش را با انواع رنگ و بافت و پوسته و .... طراحی کنند.
طراحی کفش زنانه در کورل
نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.