آیا یاد گرفتن جاوا اسکریپت سخت است؟

?Is JavaScript Hard To Learn

25 بهمن 1400
Is-JavaScript-Hard-To-Learn

در حالی که یادگیری HTML و CSS ممکن است دو هفته تا یک ماه طول بکشد، اندکی یادگیری جاوا اسکریپت سخت است و بیشتر طول می کشد. اگر در برنامه نویسی تازه کار هستید، ممکن است تعجب کنید که آیا می توان در چند هفته یک زبان برنامه نویسی را یاد گرفت یا نه؟پاسخ به سادگی این است: نه.

به دست آوردن دانش از تمام زبان های برنامه نویسی و به دست آوردن یک شغل در مدت زمان کوتاه غیرممکن است. اما واقعا چقدر طول می کشد تا اصول جاوا اسکریپت را یاد بگیریم؟ پاسخ در ادامه مقاله آمده است.

در هنگام یادگیری جاوا اسکریپت ممکن است شروع به پرسیدن سوالات زیادی از خود کنید. سوالاتی مانند:

 • چرا یادگیری جاو اسکریپت سخت است؟
 • آیا من تنها کسی هستم که فکر می کنم جاوا اسکریپت گیج کننده است؟
 • آیا واقعا از نوشتن برنامه های جاوا اسکریپت لذت خواهم می برم؟
 • بهترین روش برای یادگیری آن چیست؟

بیش تر زبان های برنامه نویسی مانند بازی تخته ای Othello هستند. آن ها یک دقیقه برای یادگیری و یک عمر برای تسلط نیاز دارند. در ادامه این مقاله به بررسی یادگیری جاوا اسکریپت و ویژگی های آن خواهیم پرداخت و هم چنین دلایل پیچیدگی این زبان آورده شده است.

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت چیست؟

از سال 1995، جاوا اسکریپت در دنیای برنامه نویسی نقش بسیار بزرگ را ایفا کرده است و بسیاری از زبان های برنامه نویسی را تحت تاثیر قرار داده است. جاوا اسکریپت بسیار متفاوت از HTML و CSS است. HTML و CSS زبان های نشانه گذاری ساده ای هستند که ساختار و نمایش صفحه وب سایت شما را ارائه می کنند، JS یک زبان برنامه نویسی کامل است که بسیاری از تعاملات پویا در یک صفحه وب را کنترل می کند.

اگر به یک صفحه وب نگاه کنید، ممکن است متوجه دکمه های واکنش گرا، پنجره های بازشو و جعبه های هشدار شوید. آنها به احتمال زیاد با استفاده از جاوا اسکریپت نوشته شده اند. در حالی که یادگیری HTML و CSS ممکن است دو هفته تا یک ماه طول بکشد، یادگیری جاوا اسکریپت بیشتر طول می کشد.

آیا جاوا اسکریپت در سال 2022 ارزش یادگیری دارد؟

تقریبا در 95٪ از تمام وب سایت ها می توانید جاوا اسکریپت را پیدا کنید. ویجت های تبلیغاتی و سایر عناصر تعاملی که در صفحات وب سایت ظاهر می شوند، احتمالا با جاوا اسکریپت ساخته شده اند.

یادگیری جاوا اسکریپت به معنای یادگیری همه چیز نیست. شما با جنبه های مختلف برنامه نویسی شی گرا آشنا خواهید شد و هنگامی که جاوا اسکریپت را یاد بگیرید، با موقعیت‌های شغلی زیادی رو به رو خواهید شد.

پس می توان نتیجه گرفت که یادگیری جاوا اسکریپت قطعا مفید و کاربردی خواهد بود.

چرا باید جاوا اسکریپت را یاد بگیرم؟

جاوا اسکریپت یک زبان بسیار همه کاره است که علیرغم آنچه ممکن است شنیده باشید، برای مبتدیان یادگیری آن دلپذیر است. جامعه بزرگی از توسعه دهندگان جاوا اسکریپت وجود دارد که به صورت آنلاین می توانید آن ها را پیدا کنید و می توانند هنگامی که در مشکل خاصی گیر می کنید، به شما کمک کنند.

توسعه دهندگان وب می توانند کل یک برنامه فرانت اند را تنها با استفاده از جاوا اسکریپت ایجاد کنند. پس از تسلط بر جاوا اسکریپت، می توانید با فریم ورک های جاوا اسکریپت مانند Vue ،React و Angular کار کنید.

جاوا اسکریپت هم چنین می تواند در توسعه Backend نیز به کار رود. به عنوان مثال، می توانید از فایل های JavaScript Object Notation (JSON) برای انتقال داده ها به Backend و frontend استفاده کنید. هنگامی که تجربه بیشتری در جاوا اسکریپت به دست آوردید، می توانید Node.JS را نصب کرده و سرورهای خود را بسازید.

شما می توانید از جاوا اسکریپت خود در زمینه هایی غیر از توسعه وب استفاده کنید. کتابخانه‌هایی مانند Tensorflow.js که توسط Google ساخته شده است، چارچوبی برای ایجاد مدل‌های یادگیری ماشین برای استفاده در مرورگر در اختیار شما قرار می‌دهند. این ویژگی جاوا اسکریپت به شما توانایی ساخت و استقرار مدل‌های ML را در برنامه‌های سمت کلاینت می‌دهد. علاوه بر ایجاد مدل‌های منحصربه‌فرد، می‌توانید با مدل‌های ML موجود کار کنید و آن‌ها را برای هدف های دیگر دوباره آموزش دهید.

یادگیری جاوا اسکریپت برای شما موقعیت های شغلی زیر را به وجود می آورد:

 • هوش مصنوعی
 • توسعه وب fullstack
 • توسعه بازی
 • امنیت اطلاعات
 • یادگیری ماشین
موقعیت های شغلی جاوا اسکریپت

انعطاف پذیری زبان جاوا اسکریپت یکی از دلایلی است که باعث افزایش محبوبیت آن می شود. متوجه خواهید شد که متخصصان جاوا اسکریپت در بسیاری از صنایع مختلف تقاضای بالایی دارند. بسیاری از سازمان ها به توسعه دهندگانی با مهارت های جاوا اسکریپت نیاز دارند.

چگونه جاوا اسکریپت را یاد بگیرم؟

منابع زیادی وجود دارد که می تواند به شما در یادگیری پایه جاوا اسکریپت کمک کند. توجه به این نکته مهم است که برای درک برخی از مفاهیم پایه جاوا اسکریپت باید HTML و CSS را یاد بگیرید.

برای شروع، کتاب‌های بسیاری برای یادگیری و بررسی جاوا اسکریپت وجود دارند. برخی از کتاب ها مانند Eloquent JavaScript و مجموعه You Don't Know JS به صورت رایگان در برخی از وب سایت ها در دسترس هستند.

برنامه ها و سایت های زیادی وجود دارد که می توانید کدنویسی را تمرین کنید. Grasshopper، SoloLearn، Mimo و Codecademy همگی آموزش‌ها و تمرین‌های عالی جاوا اسکریپت را ارائه می‌کنند تا شما را برای دنیای برنامه‌نویسی با اصول اولیه آماده کنند. در زبان فارسی نیز در سایت روکسو می توانید به انواع و اقسام آموزش های ویدئویی جاوا اسکریپت و سری های آموزشی رایگان و غیررایگان دسترسی داشته باشید و یا ده‌ ها مقاله آموزش جاوا اسکریپت را مطالعه کنید. علاوه بر این، بسیاری از این برنامه ها و سایت ها یادگیری را سرگرم کننده می کنند و به شما کمک می کنند اطلاعات را به راحتی حفظ کنید.

وقتی احساس کردید که آماده هستید یک قدم جلوتر بردارید، به سمت سایت هایی مانند freeCodeCamp، The Odin Project، Team Treehouse و Coursera بروید تا دوره های کامل خود را دریافت کنید. این ها به شما درک مفهومی بهتری از جاوا اسکریپت می‌دهد و از طریق تمرینات زبان نیز به شما کمک می‌کنند. این سایت ها اغلب حاوی پروژه های مرتبط با درس هستند. هنگامی که با این موارد آشنا شدید، می توانید با ساختن پروژه های خود قدمی فراتر بردارید.

دوره ویدئویی آموزش جاوا اسکریپت (JavaScript) جامع و پروژه محور

سری آموزش متنی جاوا اسکریپت (رایگان)

یادگیری جاوا اسکریپت در مقایسه با HTML

HTML مخفف عبارت HyperText Markup Language است. این یک زبان نشانه گذاری است که برای انسان قابل خواندن است. HTML برای یادگیری ساده و آسان است. در HTML، هر نوع محتوا در تگ ها قرار می گیرد تا مشخص شود محتوا چیست. به طور کلی، تگ های HTML برای نشان دادن مطالبی مانند پاراگراف ها، عنوان ها، لیست ها و تصاویر استفاده می شوند.

یک تگ HTML شامل محتوای محصور شده در داخل <> می باشد. ابتدا نام تگ ظاهر می شود که پس از آن یک سری ویژگی وجود دارد. همچنین، تگ بسته با یک تگ باز با قرار دادن یک علامت اسلش در مقابل نام تگ مطابقت داده می شود.

از سوی دیگر، برخلاف HTML، جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی است که یادگیری آن دشوارتر از HTML است. به این دلیل که یک زبان نشانه گذاری یک زبان توصیفی است، در حالی که یک زبان برنامه نویسی مجموعه ای از آن کارها را برای انجام داده شدن، تعریف می کند.

همه دستورهای نوشته شده در جاوا اسکریپت یک عمل جداگانه را تعریف می کنند. این عمل می تواند از کپی کردن یک مقدار، انجام محاسبات و یا حتی آزمودن یک شرط باشد.

در مقایسه با HTML، تسلط بر جاوا اسکریپت زمان بیشتری را صرف خواهید کرد.

یادگیری جاوا اسکریپت چقدر طول میکشد؟

برای پاسخ به این سوال مهم است بدانید که تعیین یک زمان مشخص برای این که به یک زبان برنامه نویسی مسلط شوید، دشوار است. اگر در حال خواندن این مقاله هستید، پس می توان گفت که زبان پارسی را می دانید، اما آیا می توان گفت که معنی هر کلمه پارسی را نیز می دانید؟ در مورد جاوا اسکریپت نیز این موضوع صدق می کند و لازم نیست همه جنبه های زبان را بدانید.

برخلاف HTML و CSS، یادگیری JS ماه ها طول می کشد. بیش تر برنامه نویسان می گویند که حداقل 6-9 ماه طول می کشد تا جاوا اسکریپت را یاد بگیرید تا کار با آن برایتان راحت باشد.

اصول جاوا اسکریپت چیست؟

اصول جاوا اسکریپت

در زیر تنها چند مورد از مفاهیمی که برای تسلط بر جاوا اسکریپت لازم دارید آمده است. یکی از دلایلی که برخی جاوا اسکریپت را دشوار می دانند این است که شما باید این مفاهیم را به عنوان یک مبتدی یاد بگیرند.

پس از یادگیری این اصول اولیه، خیلی زود از مزایای آن بهره مند خواهید شد زیرا با ساختن برنامه های جاوا اسکریپت قدرتمندتر، بارها و بارها با این اصول اولیه روبرو می شوید. ‌

کد ساختاری

هر زبان برنامه نویسی سینتکس خاص خود را دارد. جاوا اسکریپت شامل مجموعه ای از عبارات است که معمولا با سمی کالن به پایان می رسد. استفاده از سمی کالن اجباری نیست و بسیاری از توسعه دهندگان دریافتند که خواندن کد را آسان تر می کند.

همچنین بهتر است که توضیحات خود را با استفاده از یک بک اسلش دوتایی (//) یا (/**/) به کد اضافه کنید.افزودن توضیحات یا comments به توسعه دهندگان دیگر کمک می کند تا فرآیند فکری که  در نوشتن کد به کار رفته است را درک کنند.

متغیرها

متغیرها به عنوان یک مکان نگهدارنده برای اطلاعات برنامه در حافظه عمل می کنند. به عنوان مثال اگر بخواهید مکانی برای ذخیره نام یک شخص ایجاد کنید، می توانید یک متغیر را با عبارت let firstName = "Fred"  تعریف کنید، سپس از متغیر firstName در سراسر برنامه خود استفاده کنید.

انواع داده ها

انواع داده ها

جاوا اسکریپت از دو نوع اصلی داده، primitive (اصلی) و objects (اشیا) استفاده می کند. به جاوا اسکریپت است زبان نوع دهی آزاد یا ضعیف گفته می شود. به عنوان مثال، سایر زبان‌ها مانند #C از شما می‌خواهند اعداد را به روشی خاص با استفاده از دستورمانند decimal newCost = 25.00 یا int value = 5 تعریف کنید. جاوا اسکریپت فقط به استفاده از کلمه کلیدی let یا var نیاز دارد، سپس به طور خودکار نوع متغیر را تعیین می‌کند.

به عنوان مثال، جاوا اسکریپت 'let fruit = 'orange را به عنوان یک رشته حروف تفسیر می کند زیرا کلمه orange را در کوتیشن قرار داده اید. اگر let count = 5 را تعریف کنید، جاوا اسکریپت متوجه می شود که count دارای مقدار 5 است.

alert ،prompt و confirm

alert، prompt و confirm به شما این امکان را می‌دهند که پیام‌هایی را به کاربر نشان دهید یا اطلاعاتی را دریافت کنید.

prompt به شما امکان می‌دهند اطلاعاتی را به کاربر ارسال کنید و درخواست پاسخی کنید که به برنامه امکان ادامه کار را می‌دهد. قبل از ادامه، از کاربر می پرسد که آیا با یک کار خاص موافق یا مخالف است.

شرط ها

شرط ها ستون فقرات بسیاری از برنامه های جاوا اسکریپت را تشکیل می دهند. شرط ها وضعیت یک شرط خاص را ارزیابی می کنند و در صورت برآورده شدن شرط کار خاصی را انجام می دهند. به عنوان مثال اگر کدی بنویسید که بررسی کند متغیری به نام fruit برابر با «banana» است یا نه، می توانید یک alert ارسال کنید که «میوه یک موز یا banana است».

حلقه ها

حلقه ها در صورت برقرار بودن شرایط خاصی، یک عمل را تکرار می کند. فقط زمانی که شرط دیگر معتبر نباشد، کار را متوقف می کنند.

توابع

توابع جایی کاربرد دارند که شما شروع به ساخت قطعات پیچیده تر از یک برنامه جاوا اسکریپت می کنید. توابع را در هر کتابخانه، فریمورک و برنامه‌ای که با استفاده از جاوا اسکریپت نوشته شده است، پیدا خواهید کرد. alert نمونه ای از یک تابع است.

ایجاد درخواست های HTTP با RESTful JSON

پروتکل انتقال ابرمتن HTTP سازوکاری است که برای ساختاربندی درخواست ها و پاسخ های ارسال شده بین کلاینت و سرور استفاده می شود. به این صورت کار می کند که وقتی آدرسی را وارد می کنید، اینترنت صفحات اینترنتی را واکشی می کشد. REST در HTTP کار می کند تا آن را قدرتمندتر کند.

استفاده از REST با JSON به آن کمک می کند تا از مرورگرهای کلاینت پشتیبانی بیشتری کند. RESTful JSON پهنای باند کمتری را اشغال می کند و راحت تر در وب سایت ها ادغام می شود.

نکاتی برای یادگیری جاوا اسکریپت

یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید همیشه چالش برانگیز است، اما راه هایی وجود دارد که می توانید این روند را سرعت ببخشید کنید و حتی آن را لذت بخش تر کنید. در این جا برخی از نکات برای یادگیری سریع جاوا اسکریپت آورده شده است:

برای خود یک برنامه یادگیری تهیه کنید - این برنامه روزانه باشد و سعی کنید حتما کدنویسی داشته باشید. فرقی نمی کند که این کد چه قدر کوچک باشد ولی حتما دست به کار شوید و یک برنامه جاوا اسکریپت با دانسته های خود بنویسید.

HTML و CSS را یاد بگیرید - شما نمی توانید از جاوا اسکریپت بدون تکیه بر HTML، CSS استفاده کنید.

آموزش پروژه محور داشته باشید -  اگر بتوانید برنامه‌های خود را در عمل ببینید، انگیزه خواهید داشت که به یادگیری ادامه دهید.

روی اصول اولیه جاوا اسکریپت تمرکز کنید - ساده ترین راه برای شروع یادگیری جاوا اسکریپت تمرکز روی اصول اولیه است. این کار باعث می‌شود که موضوعات پیچیده‌تر جاوا اسکریپت برای شما آسان‌تر شود.

پیش نیازها - تنها چیزی که برای شروع یادگیری و استفاده از جاوا اسکریپت نیاز دارید، یک مرورگر وب است.

چرا یادگیری جاوا اسکریپت سخت است؟

در زیر به هفت دلیل اصلی که چرا یادگیری جاوا اسکریپت سخت است، خواهیم پرداخت. هم چنین به این موضوع می پردازیم که چرا ارزش یادگیری دارد.

 1. یادگیری جاوا اسکریپت سخت است زیرا برای ساخت برنامه های جذاب و مفید باید از ویژگی های پیشرفته جاوا اسکریپت استفاده کنید.
 2. یادگیری جاوا اسکریپت سخت است زیرا توسط یک صف رویداد پشتیبانی می شود.توسعه دهندگان صف رویداد را نمی بینند اما بدون آن کد جاوا اسکریپت شما کاری انجام نمی دهد.
 3. یادگیری جاوا اسکریپت سخت است زیرا برای انجام کارها در جاوا اسکریپت، اغلب نیاز به درک موضوعات پیچیده علوم کامپیوتر دارید.
 4. یادگیری جاوا اسکریپت سخت است زیرا یک زبان برنامه نویسی ناهمزمان است.
 5. یادگیری جاوا اسکریپت سخت است زیرا jQuery می تواند هم مفید و هم مشکل آفرین باشد. 
 6. یادگیری جاوا اسکریپت سخت است زیرا قوانین زیادی را که قبلا در حین کار با یک زبان برنامه نویسی دیگر یاد گرفته اید، نقض می کند. 
 7. یادگیری جاوا اسکریپت سخت است زیرا با سرعت فزاینده ای در حال تکامل است.

پس از یادگیری جاوا اسکریپت چه کار کنیم؟

هنگامی که احساس کردید در جاوا اسکریپت خبره شده اید، یکی از فریمورک های آن مانند React و Angular را یاد بگیرید. ساده ترین راه برای توصیف فریمورک جاوا اسکریپت، کتابخانه هایی از کدهای از پیش نوشته شده است که اسکلتی را در اختیار شما قرار می دهند و با استفاده از آن می توانید برنامه خود را توسعه دهید.

فریم‌ورک‌ها از کدنویسی تکراری‌تر جلوگیری می کنند. فریمورک ها به شما کمک می کنند تا در کدنویسی سریعتر باشید.در زیر مروری کوتاه بر برخی از فریمورک‌های محبوب جاوا اسکریپت می کنیم.

React

React بیشتر یک کتابخانه است تا فریم ورک و کامپوننت هایی دارد که به شما امکان می دهد به سرعت رابط های کاربری سریع و تعاملی برای برنامه های وب و تلفن همراه بسازید.این کتابخانه توسط یک مهندس فیس بوک ایجاد شده است. اپلیکیشن هایی مانند اینستاگرام به طور کامل با کامپوننت های React ساخته شده اند.

اگر جاوا اسکریپت و HTML اولیه را بدانید، هنگام یادگیری React یک منحنی یادگیری سریع را تجربه خواهید کرد .به همین دلیل است که این فریم ورک محبوب‌ترین فریم ورک در بازار است.

دوره آموزش ری اکت (React) و Redux + پروژه فروشگاه اینترنتی

Angular

Angular یک فریم ورک جاوا اسکریپت است که توسط گوگل در سال 2012 ساخته شد. ایده پشت Angular این بود که وابستگی هایی را که اغلب بین منطق برنامه و المنت های DOM وجود دارد، از هم جدا کند. این ویژگی به‌روزرسانی‌های پویاتر را ممکن می کند.

دوره آموزش انگولار پروژه محور

Vue.js

Vue.js یک فریم ورک کامل جاوا اسکریپت است که برای ساخت رابط های کاربری و برنامه های تک صفحه ای یا SPA استفاده می شود. یادگیری آن حتی ساده تر از React است، که دلیل محبوبیت فزاینده آن است. اگر HTML، CSS و جاوا اسکریپت را می دانید، می توانید شروع به یادگیری Vue کنید. برخی احساس می کنند که بهترین Vue.js ویژگی های React و Angular را ترکیب می کند.

 دوره آموزش Vuejs (شامل پروژه های کاربردی)


منبع: وب سایت های flatironschool و thefirehoseproject

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما (4 دیدگاه)

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

وحید
24 شهریور 1402
ممنون از راهنماییتون داشتم ناامید میشدم،نجاتم دادین

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

علی محمدی
18 مرداد 1401
این مقاله کامل بود و تا آخرش خوندم واقعا ممنون کمک بزرگی کردید بهم، بخاطر همین برای اولین بار دارم نظرم رو توی یه سایت ثبت میکنم :)

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

سجاد
07 خرداد 1401
عالی بود خسته نباشید

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

fateme
25 بهمن 1400
خیلی مفید بود ممنون از شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

روکسو
25 بهمن 1400
از همراهی شما متشکریم

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.