سایز کارت ویزیت در فتوشاپ

سلام! من تازه شروع به یادگیری فتوشاپ کردم. میخوام یه کارت ویزیت در فتوشاپ طراحی کنم. اما نمی دونم اندازه یا سایز کارت ویزیت رو باید چقدر در نظر بگیرم و چطور در فتوشاپ اون رو ایجاد کنم؟

برچسب ها:
پرسیده شده در: 4 سال قبل
آمار بازدید: 13069
بیش از ۱ سال عضویت در روکسو بیش از ۱ سال عضویت در روکسو
1

اندازه کارت ویزیت برای چاپ، به نیاز شما، چاپخانه مورد نظرتان و قالب های آن چاپخانه بستگی دارد. کارت ویزیت ها می توانند در هر سایز و حتی شکلی طراحی و چاپ شوند اما تمام کشورهای دنیا استانداردهایی را برای اندازه کارت ویزیت ها تعیین می کنند که ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. در بیشتر چاپخانه ها در ایران، ابعاد استاندارد و متداولی برای کارت ویزیت ها وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

ابعاد و اندازه استاندارد کارت ویزیت معمولی مستطیلی

اندازه استاندارد کارت ویزیت در چاپ افست 4/8 در 6/8 (به سانتی متر) است. معمولا کارت ویزیت های از جنس سلفون (مات و براق) در این اندازه طراحی و چاپ می شوند.

ابعاد و اندازه استاندارد کارت ویزیت بزرگ مستطیلی

اندازه استاندارد کارت ویزیت بزرگ 6 در 9 (به سانتی متر) است. معمولا کارت ویزیت های از جنس لمینیت (مات و براق) یا pvc به این ابعاد طراحی می شوند.

ابعاد و اندازه استاندارد کارت ویزیت معمولی مربعی

اندازه استاندارد کارت ویزیت مربعی 5/5 در 5/5 (به سانتی متر) است.

حاشیه امن در کارت ویزیت

یکی از نکات بسیار مهمی که در هنگام طراحی یک کارت ویزیت باید به آن توجه داشته باشید، حاشیه امن کارت ویزیت است. معمولا پس از چاپ و در حین برش کارت ویزیت ها، دستگاه ها دچار خطا می شوند و ممکن است بخشی از طرح و محتوای کارت ویزیت بریده شود. از این رو شما باید اندازه کارت ویزیت را کمی بزرگتر از اندازه استاندارد در نظر بگیرید. در واقع منظور از حاشیه امن، فضای اضافی و خالی اطراف طرح کارت ویزیت است که اگر برش بخورد، آسیبی به محتوای کارت ویزیت وارد نمی شود.

اندازه حاشیه امن، به ابعاد کارت ویزیتی که طراحی می کنید، بستگی دارد ولی معمولا توصیه می شود که به اندازه 3 تا 10 میلی متر (معمولا 5 میلی متر) از هر طرف را حاشیه امن در نظر بگیرید.

برای درک بهتر، تصور کنید که شما قصد دارید کارت ویزیتی با ابعاد 6 در 9 سانتی متر را طراحی و برای چاپ به چاپخانه تحویل دهید. در این صورت شما باید از هر طرف به اندازه 5 میلی متر، فضای خالی به طرح خود در فتوشاپ اضافه کنید.

تعیین اندازه کارت ویزیت در فتوشاپ

برای شروع طراحی کارت ویزیت در فتوشاپ، باید نرم افزار فتوشاپ را باز کنید.

سپس بر روی دکمه‌ New کلیک کنید. با فشردن این دکمه به نرم افزار می گویید که قصد دارید یک پروژه جدید را در فتوشاپ ایجاد کنید.

ایجاد پروژه جدید در فتوشاپ
ایجاد پروژه جدید در فتوشاپ

اکنون یک پنجره در مقابل شما گشوده می شود. در این پنجره در کادر مربوط به width باید عرض کارت ویزیت و در کادر مربوط به height باید ارتفاع کارت ویزیت را وارد کنید. توجه داشته باشید که واحد اندازه گیری را حتما روی cm تنظیم کنید.

در نظر داشته باشید که در این مرحله باید حاشیه امن را هم به ابعاد کارت ویزیت اضافه کنید. مثلا برای طراحی یک کارت ویزیت 9 در 6 سانتی متری، با احتساب 0/5 متر فضای خالی از هر طرف، باید ابعاد پروژه را 10 در 7 در نظر بگیریم

Resolution یا کیفیت را حتما روی عدد 300 پیکسل بر اینچ قرار دهید. در پروژه هایی که قرار است چاپ شوند، این پارامتر را حتما روی 300 تنظیم می کنیم.

Color Mode وضعیت رنگی پروژه ما را تعیین می کند. این پارامتر برای اسناد چاپی مثل کارت ویزیت همیشه باید CMYK در نظر گرفته شود.

در نهایت روی دکمه Create کلیک کنید تا پروژه شما ایجاد شود.

تنظیمات کارت ویزیت در فتوشاپ
تنظیمات کارت ویزیت در فتوشاپ

اکنون وارد محیط کار فتوشاپ می شوید و سندی که تنظیمات آن را در مرحله قبل انجام داده بودید، در مقابل شما باز می شود.

حالا به مسیر View > Rulers بروید تا خط کش های افقی و عمودی در فتوشاپتان فعال شوند.

روی خط کش عمودی کلیک کنید و موس را نگه دارید و به سمت چپ بکشید. مشاهده می کنید که یک خط راهنما ظاهر می شود. این خط راهنما را روی 0/5 سانتی متر قرار دهید.

یک خط راهنمای دیگر به همین شیوه ایجاد کنید و آن را روی 9/5 قرار دهید.

بر روی خط کش افقی نیز همین کار را تکرار کنید و خطوط راهنما را روی 0/5 و 6/5 قرار دهید:

standard-size-of-businesscard-border_thumb.jpg
حاشیه امن در کارت ویزیت

مشاهده می کنید که 0/5 سانتی متر از هر طرف، توسط خطوط راهنما جداسازی و مشخص شده اند. شما باید طراحی خود را در فضای محصور توسط خطوط راهنما انجام دهید و از قرار دادن عناصر مهمی مثل اطلاعات تماس، لوگو، نام برند و … در حاشیه امن خودداری کنید چراکه ممکن است در فرآیند برش، بریده و حذف شوند و به محتوای کارت وزیت لطمه وارد کنند.

ارسال شده در: 4 سال قبل
بیش از ۱ سال عضویت در روکسو بیش از ۱ سال عضویت در روکسو
جهت ارسال پاسخ ابتدا عضو سایت شوید.