آموزش صفر تا صد HTML

پرکاربردترین و مهم‌ترین زبان طراحی صفحات وب HTML است. HTML مخفف عبارت Hyper Text Markup Language است که اگر بخواهیم یک ترجمه‌ی فارسی از آن در اختیار شما قرار دهیم باید بگوئیم: زبان نشانه‌گذاری ابَرمتنی! همینجا دقت کنید که HTML زبان برنامه‌نویسی نیست و زبان نشانه‌گذاری محسوب می‌شود.

برای طراحی همین صفحه‌ای که در حال مشاهده‌ی آن هستید، از HTML استفاده شده است. برای قراردادن تک‌تک اجزا (متن‌ها، تصاویر، عناوین و ...) در یک صفحه‌ی وب از HTML استفاده می‌شود. به عبارت دیگر برای اسکلت‌بندی و ایجاد ساختار اولیه سایت از HTML کمک می‌گیریم. پس واضح است که اگر به دنبال یادگیری طراحی سایت هستید و یا قصد دارید به دنیای برنامه‌نویسی وارد شوید، در قدم اول باید دوره‌های آموزش HTML را بگذرانید.

برای اینکه درک بهتری از این زبان به شما بدهیم فرض کنید که بخواهید در یک صفحه‌ی وب، یک متن دلخواه قرار دهید. گذاشتن این متن با استفاده از HTML صورت می‌گیرد اما اگر بخواهید به متن خود استایل خاصی بدهید، مثلا اندازه‌ی آن را کوچکتر یا بزرگتر کنید، رنگ آن را تغییر دهید و یک فونت دلخواه برای آن در نظر بگیرید، باید از CSS بهره بگیرید. HTML و CSS و JavaScript تکنولوژی‌های بنیادین شبکه‌ی جهانی وب‌ را تشکیل می‌دهند.

HTML به کمک تگ‌ها، عناصر را در کنار هم قرار می‌دهد و بر این اساس کار می‌کند. تگ‌ها عناصری هستند که وظایف بخصوصی دارند. با فراخوانی هر تگ، کار آن شروع و با بستن آن تگ، کارش به پایان می‌رسد. در HTML تگ‌های بسیار متنوعی وجود دارد که باید کاربرد مهم‌ترین تگ‌های این زبان را به خوبی بدانید.

کار با زبان HTML بسیار ساده و لذتبخش است و با کمی تمرین می‌توان در آن مهارت کافی را کسب کرد. این سری آموزش HTML دربردارنده‌ی همه‌ی موضوعات و نکاتی است که برای یادگیری این زبان نیاز دارید. با استفاده از این سری می‌توانید از صفر تا صد به HTML مسلط شوید.

از آنجا که استفاده از HTML و CSS برای طراحی یک صفحه‌ی وب بر عهده‌ی یک برنامه‌نویس است، لازم است که پس از یادگیری HTML، سری‌های آموزش CSS مقدماتی و CSS پیشرفته را نیز مطالعه کنید.

همچنین اگر به آموزش‌های ویدیویی علاقمند هستید، می‌توانید دوره‌ی آموزش HTML و CSS را به صورت رایگان از آکادمی آنلای روکسو مشاهده کنید.