از مقدماتی تا پیشرفته با پایتون

پایتون (Python) یک زبان اسکریپتی متن باز و شی‌گراست که توسط «خیدو فان روسوم» ایجاد شده است.
این زبان سطح بالا مدل‌های متنوع برنامه نویسی (شی‌گرا، دستوری و تابع‌محور) را پشتیبانی می‌کند و با معناشناسی (Semantic) پویای یکپارچه شده، برای وب و ساخت و توسعه‌ی نرم‌افزارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آموزش پایتون آسان محسوب می‌شود و خواندن و ترجمه‌ی کدهای نوشته شده با زبان پایتون نسبت به زبان‌های دیگر برای برنامه نویسان و توسعه‌دهندگان ساده‌تر است. به همین دلیل بسیاری از برنامه نویسان به ویژه برنامه نویسان تازه‌کار به آن رو می‌آورند. در عین سادگی، پایتون یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است و می‌توان از تحلیل داده تا ساخت پیشرفته‌ترین بازی‌ها از آن بهره برد و اساسی‌ترین کاربرد پایتون اسکریپت‌نویسی و خودکارسازی محسوب می‌شود.
غول‌هایی همچون گوگل، فیس‌بوک، یوتیوب و اینستاگرام به صورت گسترده از زبان Python برای دستیابی به اهدافشان استفاده می‌کنند. علاوه بر این کتابخانه‌های متعددی برای Machine Learning با پایتون نوشته شده‌اند. این روزها پایتون در زمینه‌ی هوش مصنوعی یکی از بازیگران اصلی دنیای فناوری است.
پایتون را نمی‌توان در گروه سریع‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی قرار داد اما در مقابل این زبان تطبیق‌پذیری فوق‌العاده‌ای دارد.
در سری آموزشی «از مقدماتی تا پیشرفته با پایتون» قصد داریم به آموزش پایتون از صفر بپردازیم. در این سری آموزشی که بصورت رایگان منتشر شده می‌شود، با همه‌ی مفاهیم برنامه نویسی با پایتون آشنا می‌شوید. اگر از شیفتگان این زبان قدرتمند هستید، در پایان این دوره‌ی آموزشی بدون شک اصلی‌ترین و مهم‌ترین مفاهیم پایتون را کاملا درک کرده‌اید و به یک برنامه نویس حرفه‌ای Python تبدیل خواهید شد.