شروع بکار در متلب

متلب (به انگلیسی MATLAB) یک محیط برنامه نویسی برای انجام محاسبات ریاضی، تجسم و توسعه ی نرم افزارهای تجاری است. کار کردن در محیط متلب، در مجموع بسیار ساده است.

بعضی ها به اشتباه تصور می کنند که متلب یک ماشین حساب گسترده است که می توان در آن محاسبات پیچیده را انجام داد اما این تصوری اشتباه است. متلب یک محیط برنامه نویسی است که تمام عملیات و محاسبات در آن بر اساس رویکرد ماتریسی انجام می شود. این نرم افزار برای مهندسان و دانشمندان ایجاد شده است و در دانشگاه ها، محافل علمی و شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر متلب در هر حرفه ای که نیاز به تجزیه و تحلیل داده ها دارد، کاربرد دارد.

MATLAB زبان برنامه نویسی خاص خودش را دارد و از کتابخانه های مهم و بزرگی بهره مند است که باعث می شوند بتوان از این نرم افزار در حوزه های مختلفی چون پردازش تصویر و ویدئو، امور مالی و محاسبات سنگین و پیچیده، زیست شناسی، پردازش سیگنال و مخابرات، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، شبکه های عصبی، صنایع هوافضا و ده ها حوزه ی دیگر استفاده کرد.

در سری آموزشی «شروع بکار در متلب»، سعی شده است که به آموزش مقدماتی متلب با زبانی ساده، در 9 جلسه به صورت رایگان پرداخته شود. اگر می خواهید متلب را بیاموزید، این سری آموزش مقدماتی متلب می تواند شروع بسیار خوبی باشد.