آموزش Sass

Sass مخفف Syntactically Awesome Stylesheets و محبوب ترین و کامل ترین پیش پردازنده و مکمل برای CSS است که برای نوشتن کدهای CSS بهینه سازی شده و ساده کردن ساخت استایل ها کاربرد دارد. پیش پردازنده، زبانی اسکریپتی است که به توسعه دهنده اجازه می دهد کدها را به آن زبان نوشته و به صورت CSS از آن خروجی بگیرد.

همانطور که می دانید CSS روز به روز در حال گسترده شدن و طبیعتا پیچیده تر شدن است و در نتیجه استفاده از آن نیز به مرور دشوارتر و پردازش آن، زمانبر شده است اما Sass آمده است تا ضعف ها و محدودیت های CSS را جبران کند و امکانات جدید، قدرت و ظرافت را به آن بیفزاید.

با توضیحات فوق بدیهی است که Sass جایگزین CSS محسوب نمی شود بلکه Sass به کدنویسی ساده تر، اصولی تر، سریع تر و بهینه تر در CSS کمک می کند. با استفاده از Sass دیگر نیازی نیست یک کد را بارها و بارها در CSS تکرار نمائیم، بلکه فقط کافیست آن را درون یک تابع بکار ببریم.

Sass با تمام نسخه های CSS سازگار است و پس از ده سال که از تولید و توسعه ی آن می گذرد، اکنون به سطحی رسیده که می توان از آن به عنوان یک نرم افزار حرفه ای برای تولید استایل صفحات وب بهره برد. Sass توسط بسیاری از شرکت های برنامه نویسی در سراسر دنیا پشتیبانی می شود و سایت های بسیار معتبری همچون Linked in از آن استفاده کرده اند.

Sass دو نوع Syntax برای نوشتن کدهای خود دارد: sass و scss که براساس سلیقه و دلخواه خود می توانید یکی از آن ها را برگزینید اما در نظر داشته باشید که کدها در sass خلاصه‌تر و راحت‌تر از scss نوشته می‌شوند.

با توجه به مزایای گفته شده، توصیه می شود آموزش Sass را در برنامه ی خود بگنجانید. اگر مشتاق یادگیری Sass هستید، سری آموزشی پیش رو به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است. سری آموزش Sass حاوی 6 درس است که کلیه ی مباحث مربوط به Sass را پوشش داده و به صورت مرحله به مرحله ارائه می کند.