چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟

786416-637075385506923259-16x9

سلام به شما همراهان عزیز روکسو! در این مطلب می خواهیم به ویژگی ها، کاربردها و فواید پایتون بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم که چرا باید پایتون را یاد بگیریم و با آن آشنایی داشته باشیم.

چرا باید پایتون را یاد بگیریم؟

پایتون به دلیل تطبیق پذیری، انعطاف پذیری و شی گرایی یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی نزد توسعه دهندگان، متخصصان علم داده، مهندسین نرم افزار و حتی هکرهاست. بسیاری از برنامه های وب و موبایل که امروزه از آن ها استفاده می کنیم به وسیله کتابخانه های پایتون، قواعد این زبان و مجموعه های وسیع از ماژول های پایتون ساخته شده است. علاوه بر این، پایتون برای ایجاد پروژه در سرویس های وب شرکت های کلان و همچنین پشتیبانی از دیگر زبان های برنامه نویسی فوق العاده است.

اگرچه این زبان یک زبان سطح بالاست و می تواند کارهای پیچیده ای را انجام دهد، برای یادگیری بسیار آسان است و دارای ساختاری بسیار راحت برای آموزش است. بنابراین یادگیری پایتون را هم برای مبتدیان و هم برای برنامه نویسان باتجربه توصیه می کنند.

General Python Usage

ویژگی های مهم و فواید پایتون

۱: مدل های برنامه نویسی متعدد

پایتون از چندین مدل و پارادایم برنامه نویسی از جمله برنامه نویسی شی گرا، برنامه نویسی فانکشنال و برنامه نویسی ساختاری پشتیبانی می کند و شما می توانید از آن برای مهندسی و تولید نرم افزارهای مختلفی از جمله بازی ها، نرم افزارهای موبایلی، نرم افزارهای تحت وب و... استفاده کنید. زیرا ساختار پایتون بسیار پویا و انعطاف پذیر است.

۲: تست های وب

پایتون برای آزمایش وبسایت ها و سایر رابط های کاربری در بستر وب بهترین گزینه است، زیرا در آن یک چارچوب تست واحد وجود دارد که به شما اطمینان می دهد کدتان مطابق انتظار عمل می کند. همچنین پایتون از جمع آوری آزمون ها و گزارش های تست پشتیبانی می کند.

۳: استخراج داده ها

یکی دیگر از مهم ترین فواید پایتون استخراج داده ها است. این فرایند شامل بازیابی و سازماندهی داده ها از منابع مختلف در وب و تبدیل آن ها به موارد مورد نیاز است. پایتون دارای ابزارهای بسیاری است که می توانند داده های آنلاین یا محتوای صفحات وب را به طور موثر بازیابی کند. این ابزارها علاوه بر استخراج داده ها برای پروژه های یادگیری ماشینی، رتبه بندی سئو، جمع آوری اطلاعات تجاری و... مناسب است.

۴: هوش مصنوعی و علم داده

امروزه بیشتر دانشمندان و مهندسان نرم افزار از پایتون برای انجام مطالعات بیشتر و تحقیقات در مورد هوش مصنوعی و علم داده استفاده می کنند. دلیل آن هم قابلیت استفاده پایتون در بسیاری از حوزه ها و فناوری هاست که یک مزیت بزرگ محسوب می شود. همچنین از پایتون در موضوعاتی مانند ابرداده ها و آنالیز اطلاعات استفاده می شود.

۵: توسعه اینترنت و وب اپلیکیشن ها

هیچکس نمی تواند موفقیت پایتون را نه تنها در برنامه های تحت وب بلکه در توسعه اینترنت انکار کند. پیشرفتی که توسط برنامه های پایتون در تکنولوژی ها به وجود آمده است شیوه های ساخت و طراحی را دگرگون کرده است.

به عنوان مثال فریم ورک های وب پایتون مانند جنگو فضای گسترده ای را برای توسعه دهندگان فراهم می کند و این امر باعث تسریع در مدیریت محتوا، دسترسی به پایگاه داده، پیداکردن خطاها و سایر فرایندهای مهم می شود.

شرکت های زیر از پایتون در توسعه نرم افزار های خود استفاده می کنند:

شرکت هایی که از پایتون استفاده میکنند

۶: دسترسی آسان به پایگاه داده، شخصی سازی رابط کاربری و ادغام سریع سیستم

اگر می خواهید به آسانی با پایگاه داده ارتباط برقرار کنید، پایتون کار را برای شما انجام می دهد. پایتون به کاربران این امکان را می دهد تا رابط های پایگاه داده را تنظیم و به سرعت به پایگاه داده دسترسی پیدا کنند.

همچنین از طریق اتصال رابط پایتون با بانک های اطلاعاتی، کاربران می توانند چگونگی ایجاد و ویرایش پایگاه داده و چگونگی جاسازی آن ها بر روی برنامه ها را مشاهده کنند. علاوه بر این ادغام و انعطاف پذیری پایتون اجازه می دهد تا با سایر زبان های برنامه نویسی ادغام شود.

۷: امنیت سایبری

یکی دیگر از فواید پایتون این است که پایتون در برابر حملات سایبری با استفاده از کتابخانه های قدرتمندی مانند ان مپ، می تواند با سرعتی بیشتر نسبت به سایر زبان ها به تهدیدات امنیتی پاسخ دهد. به عنوان مثال می تواند تست نفوذ را در برنامه وب انجام و نقص سیستم را تشخیص دهد، که برای متخصصان امنیت آی تی بسیار مفید است.

جمع بندی

پایتون به دلیل ساختار آسان خود بسیار برای یادگیری مناسب است. این زبان قدرتمند در اکثر حوزه ها و تکنولوژی ها حرف های زیادی برای گفتن دارد و کتابخانه های آن می توانند در بخش های مختلف از جمله وب، موبایل، هوش مصنوعی و... استفاده شوند. به همین دلیل به تمامی کسانی که در دایره برنامه نویسی فعالیت می کنند توصیه می شود تا با کاربردهای زبان پایتون آشنایی پیدا کنند و برنامه نویسی به این زبان را یاد بگیرند. امروزه بسیاری از تکنولوژی ها و شرکت های بزرگ دنیا از پایتون برای توسعه ابزارهای خود استفاده می کنند و دلیل آن هم انعطاف بالای این زبان قدرتمند است.


منبع: وب سایت Coding DOJO

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.