5 اشتباه رایج که اعتبار وب‌سایت شما را از بین می‌برد!

در دنیای بزرگ وب، روزانه وب سایت های بسیاری زیادی با موضوعات گوناگون ایجاد می شوند. اما بسیاری از این وب سایت ها مورد استقبال مخاطبان قرار نمی گیرند و ناشناخته باقی می مانند.

یک سوال: به راستی چه چیزی در برخی وب سایت ها موجب جذب مخاطب و یا بالعکس موجب فرار مخاطبان از آن می شود؟
پاسخ: بدون شک طراحی و کدنویسی استاندارد یکی از عوامل موثر در این زمینه می باشد. در ادامه با روکسو همراه باشید تا اشتباهات رایج طراحان وب سایت را که به اعتبار سایت آن ها لطمه می زند، با هم بررسی کرده و راهکارهایی را برای مقابله با این اشتباهات ارائه دهیم.

اشتباه اول: دسترسی سخت مخاطب به بخش های مختلف

دسترسی سخت در صفحات، یک اشتباه در طراحی سایت

یکی از اشتباهات رایجی که برخی از طراحان سایت مرتکب آن می شوند این است که سایت را به گونه ای طراحی می کنند که دسترسی به صفحات و قسمت های گوناگون توسط مخاطب گیج کننده می شود در نتیجه مخاطبان به سختی بخش مورد نظر خود را در وب سایت پیدا می کند.

راهکار پیشنهادی

هنگامی که یک صفحه جدید در وب سایت خود ایجاد می کنید سعی کنید لینک دهی به صفحه را به ساده ترین شکل ممکن طراحی نمایید. به طوری که لینک را روی متنی واضح و مشخص قرار دهید که به خوبی بیانگر محتوایات آن صفحه باشد.

همچنین از ارائه ی لینک های متوالی به مخاطب پرهیز کنید. چرا که اکثر مخاطبان اگر پس از سه کلیک، صفحه موردنظر برایشان بارگذاری نشود با نارضایتی از وب سایت شما خارج خواهند شد.

از طرفی سعی کنید اگر بجای متن، لینک را روی عکس قرار می دهید حتما از متن جایگزین (alt تصویر) استفاده کنید. همچنین عکس شما باید به خوبی بیانگر صفحه ای باشد که لینک دهی به آن صورت گرفته است.

اشتباه دوم: فرم های جستجوی غیراستاندارد

فرم جستجوی وب سایت

اگر وب سایت شما دارای مطالب و محتوای زیادی است، باید فرم جستجویی در آن طراحی شود که کاربران و مخاطبان به ساده ترین شکل ممکن مطالب مورد نظر خود را در آن یافت کنند.

متاسفانه استفاده از برخی فرم های جستجوی غیراستاندارد در وب سایت ها موجب می شود کاربران علی رغم اینکه مطلب موردنظرشان در وب سایت شما وجود دارد، به آن دسترسی پیدا نکنند و از سایت شما خارج شوند و در نتیجه به اعتبار سایت شما لطمه وارد شود.

راهکار پیشنهادی

برای حل این مشکل از یک فرم جستجوی استاندارد در وب سایت استفاده کنید.

اگر به کدنویسی تسلط چندانی ندارید با توجه به اینکه موتور جستجوی گوگل یکی از بهترین جستجو کننده های مطالب وب است، می توانید از کد زیر در وب سایت خود استفاده کنید تا گوگل مطالب مورد نظر کاربران در سایت شما را برایشان نمایش دهید. همچنین می توانید عنوان دکمه جستجو را نیز تغییر داده و به جای روکسو نام وب سایت خود را جایگزین کنید.

<form action=”http://www.google.com/search” method=”get”>

<br>  <fieldset>

<br>  <input type=”hidden” name=”sitesearch” value=”https://websima.com/blog/” />

<br>  <input type=”text” name=”q” size=”25″ maxlength=”255″ value=”” />

<br>  <input type=”submit” value=”جستجو در روکسو” />

<br>  </fieldset>

<br>  </form>

اشتباه سوم: عدم رعایت اصول نگارشی

یکی از دلایل موفقیت و یا شکست در طراحی یک وب سایت می تواند ساختار نوشته ها و قواعد نگارشی در آن وب سایت باشد. کسانی که نوشته هایی با اصول نگارشی غیراستاندارد تولید می کنند، اعتبار سایت خود را نزد مخاطبان از دست می دهند و بازدیدکننده ها نیز تمایلی به خواندن مطالب چنین سایتی ندارند.

راهکار پیشنهادی

هنگام تولید محتوا در وب سایت خود سعی کنید علائم نگارشی را به خوبی رعایت کنید، از عناوین و تیترهایی با سایز استاندارد استفاده کرده و فاصله مناسب فاصله بین کلمات و خطوط را رعایت کنید.

همچنین پس از نوشتن هر مطلب آن را از این نظر مورد بازبینی دقیق قرار دهید و قبل از انتشار مطلب مطمئن شوید اشتباهات احتمالی را اصلاح کرده اید.

اشتباه چهارم: ناخوانا بودن متن های وب سایت

خوانا بودن نوشته های وب سایت یکی از فاکتورهای موفقیت در طراحی سایت به حساب می آید. اینکه وب سایت زیبا و خلاقانه طراحی شده باشد برای مخاطب مهم خواهد بود اما استاندارد های نگارشی مانند سایز فونت وب سایت شما نباید قربانی طراحی جذاب سایت شود.

راهکار پیشنهادی

استفاده از فونت ها از نظر رنگ و اندازه باید طوری باشد که خواندن مطالب برای مخاطب دشوار نشود. پیشنهاد می کنیم همواره از استفاده فونت های ریز در وب سایت پرهیز کنید و فونت های معمولی را انتخاب کنید چرا که برای چشم بیننده آشناتر هستند و خواندن آنها راحت تر صورت می گیرد.

اشتباه پنجم: استفاده از موزیک در وب سایت

استفاده از موسیقی، یک اشتباه در طراحی سایت

برخی از طراحان سایت به اشتباه فکر می کنند پخش موزیک در وب سایت به جذابیت سایت کمک می کند و موجب جذب کاربران بیشتر می شود اما تحقیقات انجام شده نشان می دهند 99 درصد کاربران در اینترنت به دنبال محتوا هستند و موزیک هایی که در صفحات برخی سایت ها وجود دارد توجهی نشان نمی دهند. بنابراین استفاده از پخش کننده های موزیک در وب سایت جز هدر دادن پهنای باند بازدیدکننده و نارضایتی بیشتر چیزی برای وب سایت به ارمغان نخواهد آورد.

راهکار پیشنهادی

این دیگر خیلی ساده است! دریک جمله می توانیم بگوییم از پخش موزیک در صفحات وب سایت خود پرهیز کنید. البته اگر مجبور به استفاده هستید چاره ای نیست! تنها یک پخش کننده در قسمت مناسبی از وب سایت قرار دهید که بازدیدکنندگان اگر تمایلی نداشتند، بتوانند سریع آن را خاموش کنند.

مقاله بررسی اشتباهات رایجی که به اعتبار سایت ها لطمه می زند، در اینجا به پایان رسید. امیدواریم مطالب گفته شده مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. همچنین می توانید در پایین همین صفحه نظرات خود را با ما درمیان بگذارید. موفق و پیروز باشید

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.