چگونه از گوگل درخواست کنیم تا صفحات سایت وردپرسی را دوباره بررسی کند؟

15 شهریور 1397
google-webmaster-tools

خزنده های گوگل، مسئول بررسی محتوا صفحات وب سایت هستند. مشکلی که برای سایت های تازه وارد و جدید بوجود می آید، دیر بررسی شدن صفحات آنها توسط خزنده های گوگل است. گوگل، برای وب سایت های جدید، وقت کمتری برای بررسی و خزیدن می گذارد و همین امر موجب بروز نشدن صفحات سایت در نتایج جستجو می شود. زیرا ممکن است سایتی در محتوا مطلب صفحه خود تغییراتی ایجاد کرده باشد و گوگل متوجه آن نشود و یا دیر متوجه شود.

برای این کار، راه حلی وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

چرا باید از گوگل درخواست کرد تا صفحات سایت را دوباره بررسی کند؟

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، ممکن است شخصی در محتوای صفحه سایت وردپرسی خود تغییراتی ایجاد کرده باشد یا مطلبی به محتوا سایت خود اضافه کرده است که گوگل متوجه آن نشده. در این مواقع، باید به صورت دستی از گوگل درخواست کرد تا صفحات جدید و یا آپدیت شده سایت را دوباره بررسی کند و خزنده های خود را به صفحات ارسال کند.

زمانی که از گوگل درخواست می کنید تا صفحات شما را بررسی کند، آدرس صفحات شما در لیست انتظار ها قرار می گیرد و پس از مدتی، گوگل خزنده های خود را به صفحه ارسال شده می فرستد تا صفحه را بررسی کنند. پس از بررسی و خزیدن صفحه، گوگل آن را در نتایج جستجو نشان می دهد.

برخی از دلایل معمول برای درخواست کردن از گوگل برای بازبینی صفحات سایت

1. هنگامی که یک مطلب جدید به سایت اضافه می شود.

2. هنگامی که تغییراتی در یک مطلب انجام می شود.

3. مدت زیادی از منتشر شدن یک مطلب در سایت می گذرد اما گوگل هنوز آن را ایندکس نکرده است.

برای دو دلیل بالا که ذکر شده، می توانید فرآیند بازبینی صفحه را با استفاده از نقشه سایت (Sitemap XML) انجام دهید. همانطور که می دانید، گوگل نقشه سایت را بیشتر از خود سایت بررسی می کند زیرا اطلاعاتی نظیر منتشر شدن مطالب جدید و یا آپدیت شده، به نقشه سایت منتقل می شود و گوگل از طریق آن می تواند خیلی راحت تغییرات محتوا سایت را بررسی کند.

برای دلیل آخر هم باید بگوییم اگر هنوز مطلب منتشر شده شما در گوگل ایندکس نشده است، باید به صورت دستی از خزنده های گوگل درخواست کنید تا صفحه را بررسی کنند.

درخواست از گوگل برای بازبینی مجدد صفحات سایت

در این جا، شما تنها با اضافه کردن آدرس سایت خود در Google webmaster tools می توانید از خزنده های گوگل درخواست کنید تا به صورت اتوماتیک صفحات سایت را بررسی کنند. این روش، یکی از معمول ترین روش های ممکن برای این فرآیند می باشد.

راه اول: استفاده از ابزار بازرسی URL سایت (URL Inspection Tool) در گوگل وبمستر تولز

ابزار بازبینی URL در گوگل وبمستر تولز، به تازگی ایجاد شده و در آپدیت جدید سیستم وبمستر تولز، اضافه شده است. این ابزار، مسائل و مشکلات مربوط به صفحات و URL های شما را نمایان می کند و راه حل هایی برای ایندکس کردن آنها به شما پیشنهاد می کند.

همچنین این ابزار به شما کمک می کند تا خطاهای وردپرس در URL ها را مشاهده کنید و آنها را رفع کنید.

برای انجام این کار، وارد محیط وبمستر تولز بشوید و مانند تصویر زیر، سایت خود را انتخاب کنید.

چگونه از گوگل درخواست کنیم تا صفحات سایت وردپرسی را دوباره بررسی کند؟

پس از انتخاب وب سایت در گوگل وبمستر تولز، مانند تصویر زیر، باید گزینه URL Inspection tool را در منوی سمت چپ انتخاب کنید تا وارد محیط ابزار بشود. پس از آن، آدرس صفحه مورد نظر خود را در فیلد جستجو وارد کنید.

باز کردن ابزار گوگل وبمستر تولز

پس از وارد کردن آدرس صفحه مورد نظر جهت بررسی، اگر پیغام موفقیت آمیز به دستتان رسید، یعنی صفحه مورد نظر شما با موفقیت در گوگل ثبت شده و پس از آن اطلاعات مفید دیگری در اختیار شما قرار می دهد. اگر هم مسائل و یا مشکلاتی در رابطه با صفحه مورد نظر شما وجود داشته باشد، گوگل آنها را معرفی می کند و برای هر کدام راه حلی قرار می دهد. پس از حل مشکلات، می توانید دوباره درخواست بررسی صفحه را بدهید تا گوگل متوجه شود که مشکلات صفحه سایت کاملا رفع شده است.

اگر هم با خطا مواجه شده اید به این معنیست که صفحه شما در گوگل ثبت نشده است و گوگل برای این مشکل، راه حلی برای ایندکس شدن و ثبت کردن آن به شما معرفی می کند.

شما می توانید هر زمانی که خواستید مسائل و مشکلات صفحات بررسی شده را رفع کنید و از گوگل دوباره درخواست کنید که صفحه را بازبینی کند.

راه دوم: ثبت نقشه سایت (Sitemap) در گوگل وبمستر تولز

اگر باز هم مطمئن نیستید که صفحات شما در گوگل ایندکس شده اند، می توانید خیلی راحت یک نقشه برای سایت خود ایجاد کنید و آن را به گوگل وبمستر تولز معرفی کنید.

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، نقشه سایت (Sitemap) تمامی آدرس صفحات جدید و یا بروز شده سایت را در خود نمایش می دهد و گوگل از طریق آن می تواند متوجه تغییرات سایت شما بشود.

برای ایجاد یک نقشه سایت، می توانید از افزونه کاربردی Yoast SEO استفاده کنید. این افزونه رایگان می باشد و می توانید از مخزن وردپرس دانلود کنید.

پس از نصب افزونه بر روی وردپرس، به بخش "عمومی < سئو" در منو وردپرس رفته و مانند تصویر زیر، تنظیمات XML Sitemap را فعال کنید.

فعال کردن نقشه سایت برای Yoast Seo

پس از فعال کردن گزینه ذکر شده، بر روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید تا نقشه سایت شما ساخته شود. پس از آن، مانند تصویر زیر، می توانید بر روی علامت سوال "?" در کنار عنوان XML Sitemap کلیک کنید تا آدرس نقشه سایت شما را نشان بدهد.

فعال کردن نقشه سایت در Yoast Seo

پس از کلیک بر روی آدرس نقشه سایت همانند تصویر بالا، صفحه نقشه سایت شما باز می شود و باید آدرس نقشه سایت خود را در گوگل وبمستر تولز ثبت کنید.

برای انجام این کار، به صفحه مدیریت گوگل وبمستر تولز خود مراجعه کنید و در قسمت منو سمت چپ، بر روی گزینه Sitemaps کلیک کنید. حال خیلی راحت و ساده آدرس نقشه سایت خود را در فیلد وارد کرده و بر روی دکمه Submit کلیک کنید.

ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر تولز

پس از کلیک بر روی Submit نقشه سایت شما با موفقیت به گوگل وبمستر تولز معرفی می شود و سپس خزنده های گوگل می توانند از طریق نقشه سایت شما، تغییرات سایت شما را مشاهده آنها و را بررسی کنند.

خب دوستان امیدوارم استفاده لازم را از این مطلب کرده باشید. اگر هر گونه سوال یا مشکلی در رابطه با این مطلب داشتید، آن را در بخش دیدگاه ها مطرح کنید 🙂

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.