بهترین افزونه ساخت گالری در وردپرس

30 بهمن 1397
flat-design-gallery-wordpress

آیا شما هم به دنبال بهترین افزونه ساخت گالری در وردپرس هستید؟

مسلم است که اکثر افزونه های ساخت گالری در وردپرس، ممکن است سرعت سایت شما را کاهش دهند یا کار کردن با آن ها دشوار باشد.

برای حل این مشکل، ما یک مقایسه از عملکرد و کیفیت افزونه های ساخت گالری در وردپرس، تهیه کردیم.

در ادامه این مقاله، به شما بهترین افزونه های وردپرس از نظر عملکرد و کیفیت را معرفی خواهیم کرد.

بهترین افزونه های ساخت گالری وردپرس

معیار های ما برای مقایسه بهترین افزونه های ساخت گالری وردپرس

به نظر ما، بهترین افزونه ساخت گالری وردپرس باید سریع، آسان و دارای تمامی ویژگی های ضروری جهت ساختن یک گالری زیبا و بدون نقص در وردپرس باشد.

افزونه ساخت گالری وردپرس نیز باید یک تجربه کاربری عالی را ارائه کند و به سئو تصاویر سایت نیز کمک بهینه کند.

4 تا از بهترین افزونه های ساخت گالری در وردپرس

ما چهار تا از بهترین افزونه های ساخت گالری در مارکت های وردپرس را جمع آوری و آن ها را گلچین کرده ایم.

در مقایسه ما به سرعت، ویژگی، سهولت در استفاده و قابل اطمینان بودن این افزونه ها نگاه خواهیم کرد:

  • Envira Gallery
  • Modula
  • FooGallery
  • NextGEN Gallery

سرعت

هنگامی که شما می خواهید یک افزونه مناسب برای ساخت گالری در وردپرس را انتخاب کنید، سرعت مهم ترین معیار در انتخاب است. زیرا سرعت نه تنها بر روی سئو سایت تاثیر می گذارد، بلکه باعث می شود که کاربر یک تجربه عالی از وب سایت کسب کند.

اگر شما در سایتتان از تصاویر نمونه کار استفاده می کنید یا سایتتان درمورد عکاسی است، پس به راحتی نمی توانید از سرعت افزونه ها چشم پوشی کنید!

ما یک تست کلی از 4 افزونه ای که در بالا معرفی کردیم، با استفاده از تنظیمات پیش فرض انجام داده ایم و نتایج زیر پدید آمد:

نام افزونه سرعت بارگذاری صفحه تعداد درخواست ها حجم صفحه
Envira Gallery 655 ms 23 988 KB
Modula 696 ms 28 948 KB
NextGEN 867 ms 35 1.0 MB
FooGallery 917 ms 27 591 KB

همانطور که در نتایج بالا مشاهده می کنید، افزونه Envira Gallery بالاترین سرعت را در میان 3 افزونه دیگر دارد. و افزونه Modula با سرعتی مشابه افزونه Envira Gallery و حجم صفحه کمتر، نتیجه نسبتا مناسبی را کسب کرده است.

دلیل اینکه افزونه Envira Gallery و Modula از سرعت بسیار بالایی برخوردار هستند، این است که کدنویسی آن ها به صورت کاملا بهینه انجام شده است. اگر عملکرد و سرعت، معیار های اصلی شما در انتخاب افزونه ساخت گالری می باشد، پس افزونه های Modula و Envira Gallery می توانند بهترین انتخاب برای شما باشند.

سهولت در استفاده

ساختن گالری تصاویر در وردپرس، به اندازه آپلود کردن یک تصویر و قرار دادن آن آسان نیست! زمانی که یک کاربر تصمیم به ساخت گالری تصویر در وردپرس می گیرد، باید تعداد ستون های آن را مشخص کند، طرح آن را انتخاب کند، اندازه تصویر بند انگشتی را معین کند و... !

اغلب، مبتدیان، فرایندهایی که ذکر کردیم را فراموش می کنند و فقط به دنبال ساختن گالری تصاویر با چند کلیک هستند. پس در ادامه، هدف ما این است که یک افزونه را انتخاب کنیم که هم قدرتمند و هم استفاده از آن، آسان باشد.

افزونه Envira Gallery

افزونه Envira Gallery از بهترین شیوه های کدگذاری استفاده می کند و برای همین، ساختن گالری تصاویر در این افزونه، کار ساده ای است!

ساختن یک گالری با این افزونه، برای مبتدیان بسیار مناسب و آسان است.

افزونه Envira Gallery

افزونه Envira Gallery همراه با یک بلوک گوتنبرک است که شما می توانید گالری های ساخته شده را به راحتی در مطالب و صفحات وردپرس خود قرار دهید. همچنین شما می توانید تنظیمات گالری را از بخش تنظیمات ویرایشگر صفحه یا مطلب نیز تغییر دهید.

تنظیمات Envira Gallery

کاربرانی که از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده می کنند، می توانند با استفاده از شورت کدها یا دکمه های موجود در بالای ویرایشگر، برای قرار دادن گالری های ساخته شده خود استفاده کنند.

همچنین لازم به ذکر است که بگوییم افزونه Envira Gallery یک تگ قالب را هم به شما می دهد تا بتوانید از آن تگ، در قالب وردپرس خود استفاده کنید. اگر یک توسعه دهنده و برنامه نویس قالب وردپرس هستید و می خواهید گالری های تصاویر را به صورت مستقیم در قالب خود قرار دهید، بدون شک افزونه Envira Gallery بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

افزونه Modula

افزونه Modula تقریبا روش مشابه‌ای برای ساخت گالری تصویر در وردپرس دارد. می توانید به سادگی تصاویر خود را آپلود کرده و با انتخاب تصاویر مورد نظر، گالری تصویر خود را ایجاد کنید.

افزونه Modula

در پایین تصاویر، تمامی تنظیمات در زبانه ها، قرار داده شده اند. از اینجا می توانید سبک و طرح گالری، تم و سایر تنظیمات را تغییر دهید.

برای قرار دادن گالری تصویر ساخته شده توسط افزونه Modula، نیاز دارید تا شورت کد گالری مورد نظر را کپی کرده و در یکی از بلاک های شورت کد گوتنبرک، آن را قرار دهید.

در حال حاضر هیچ نوع ابزارک سایدبار یا بلاک گوتنبرگ جهت قرار دادن شورت کد های گالری وجود ندارد.

افزونه FooGallery

افزونه FooGallery باز هم از یک روش مشابه مانند افزونه Modula و Envira Gallery جهت ساخت گالری تصویر استفاده می کند. رابط کاربری این افزونه بسیار ساده است و کاربران مبتدی نیز می توانند از این افزونه استفاده کنند.

افزونه FooGallery

پس از آپلود تصاویر، می توانید تنظیمات گالری را در جزئیات زیر تصاویر نیز مشاهده کنید.

افزونه FooGallery همچنین کار را برای قرار دادن گالری تصاویر در مطالب و صفحات وردپرس نیز آسان می کند. شما می توانید با استفاده از بلاک های گوتنبرگ، شورت کدها و ابزارک های سایدبار برای قرار دادن گالری تصاویر ساخته شده خود استفاده کنید.

برخلاف افزونه Modula و Envira Gallery، افزونه FooGallery تگ قالب گالری های ساخته شده را به کاربر نشان نمی دهد.

افزونه NextGEN Gallery

افزونه NextGEN Gallery کمی متفاوت تر از 3 افزونه قبلی است. جدول های پایگاه داده افزونه، محل ذخیره تصاویر گالری ها و... نیز در این افزونه متفاوت است. برای همین است که رابط کاربری افزونه NextGEN Gallery در وردپرس کمی پیچیده می باشد.

افزونه NextGEN Gallery

افزونه NextGEN Gallery دارای یک آموزش Wizard است و کاربران مبتدی می توانند از این آموزش، برای آموختن نحوه استفاده از این افزونه استفاده کنند. آموزش هایی مانند آپلود تصاویر و ساختن گالری.

همچنین افزونه NextGEN Gallery به کاربر این اجازه را می دهد تا بتواند با استفاده از بلاک های گوتنبرگ، گالری تصاویر خود را به محتوای مطلب سایتش اضافه کند. همچنین در ویرایشگر کلاسیک وردپرس، یک دکمه مخصوص افزونه NextGEN Gallery جهت قرار دادن گالری های ساخته شده وجود دارد.

برنده: برنده در این دور مشخص نیست! Envira, Modula, and Foo Gallery و NextGEN Gallery دارای رابط کاربری آسان جهت استفاده هستند.

ویژگی ها

برای ایجاد یک گالری زیبا، نیاز به ویژگی هایی مانند طرح گالری، لایتباکس، حالت تمام صفحه، آلبوم ها، دسته بندی، ناوبری و... است!

با این حال، این بحث را هم باید در نظر داشته باشید که ویژگی های زیاد، ممکن است سرعت وب سایت را کاهش دهد.

Envira Gallery

افزونه Envira Gallery به صورت کامل رسپانسیو شده است. این بدین معنیست که گالری های ساخته شده سایت، در دستگاه های تلفن همراه به راحتی نمایش داده می شوند.

در افزونه Envira Gallery شما می توانید به راحتی اندازه تصاویر بند انگشتی، سبک و استایل گالری، انیمیشن ها و تگ های تصاویر را وارد کنید.

به غیر از ویژگی های داخلی، ویژگی های خارجی دیگری هم وجود دارد که می توانید با نصب و فعال کردن افزونه های دیگر مانند قالب های گالری، پسورد گذاری، ووکامرس، محافظت از تصاویر و... از این ویژگی ها برخوردار شوید.

ویژگی های افزونه Envira Gallery

Modula

افزونه Modula یکی از جدیدترین افزونه های گالری ساز وردپرس در لیست ما است. به همین دلیل، این افزونه دارای ویژگی های حرفه ای و Advanced نیست! ولی تمامی ویژگی های پایه و بیسیک که یک کاربر از یک افزونه گالری ساز وردپرس مانند لایت باکس، دکمه اشتراک گذاری، سبک ها و طرح های سفارشی و... انتظار دارد را دارا است.

همچنین این افزونه از یک ویژگی سفارشی Grid برای گالری ها برخوردار است و کاربر می تواند با استفاده از این ویژگی، grid های سفارشی گالری خود را بسازد.

لازم به ذکر است که این افزونه دارای ویژگی ساخت گالری ویدیویی است و کاربر می تواند گالری های ویدیو را در این افزونه بسازد.

ویژگی های افزونه Modula

FooGallery

افزونه FooGallery همراه با ویژگی های قدرتمند و کاربردی است. اما نکته ای که وجود دارد این است که افزونه FooGallery رسپانسیو نیست و جهت رسپانسیو کردن گالری های ساخته شده، باید یک قالب رسپانسیو انتخاب کنید.

یکی دیگر از ویژگی های کاربردی افزونه FooGallery، قابلیت لایت باکس است. شما می توانید با نصب و فعال کردن افزونه Foobox به صورت رایگان، برای افزودن قابلیت لایت باکس به افزونه استفاده کنید.

ویژگی های افزونه FooGallery

NextGEN Gallery

افزونه NextGEN Gallery قدیمی ترین افزونه نسبت به 3 افزونه قبلی است و دارای لیست گسترده ای از ویژگی های کاربردی می باشد.

افزونه NextGEN Gallery بسیاری از ویژگی هایی که افزونه FooGallery و Envira Gallery دارند را دارا است و علاوه بر آن، دارای add-ons های پرمیوم اضافه ای است که کاربر می تواند با خرید آن ها، از ویژگی های بیشتری برخوردار شود.

با این حال، استفاده از افزونه NextGEN Gallery برای کاربران مبتدی شاید مناسب نباشد! زیرا افرادی که می خواهند کار را با این افزونه شروع کنند، نیاز به زمان برای یادگیری آن دارند.

برنده: مسلم است که در این دور، افزونه Envira Gallery برنده است! افزونه Envira Gallery تقریبا تمامی ویژگی های پایه و حرفه ای را دارا است. افزونه NextGEN Gallery هم با ویژگی های بسیار مشابهی نسبت به Envira Gallery، می تواند گزینه مناسبی نیز باشد.

سازگاری

وردپرس به شما اجازه می دهد تا بتوانید سایت خود را از یک هاست به هاست دیگر منتقل کنید بدون آنکه اطلاعاتتان از دست برود.

برای همین، برای انتخاب یک افزونه گالری ساز مناسب، باید به قابلیت بکاپ گیری و ایمپورت کردن بکاپ ها دقت نمود تا بتوانیم دیتا های گالری تصاویر سایتمان را حفظ کنیم.

Envira Gallery

افزونه Envira Gallery تمامی اطلاعات گالری های ساخته شده را در پایگاه داده وردپرس ذخیره می کند. این افزونه، تصاویر آپلود شده و گالری های ساخته شده وب سایتتان را در محل پیش فرضی که وردپرس در آنجا رسانه ها را ذخیره می کند، قرار می دهد. و به همین سبب، اگر شما از سایتتان بکاپ تهیه کنید، از گالری های این افزونه نیز بکاپ گرفته اید!

با این حال، افزونه Envira Gallery به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند بکاپ گیری کنند و بکاپ ها را میان سایت های وردپرسی، انتقال دهند.

بکاپ گیری افزونه Envira Gallery

زمانی که سایتتان را به هاست دیگری منتقل می کنید، افزونه Envira Gallery متوجه می شود و به شما گزینه هایی جهت درست کردن مشکل انتقال می دهد. برای همین است که افزونه Envira Gallery می تواند قابل اطمینان جهت استفاده باشد.

Modula

افزونه Modula از یک نوع محتوای سفارشی جهت ذخیره سازی دیتا های گالری ها استفاده می کند. اگر از سایت وردپرسیتان بکاپ تهیه کنید، بکاپ گالری های این افزونه هم تهیه می شوند و موقع ریکاوری سایت، می توانید گالری های افزونه را بازگردانی کنید.

افزونه Modula به کاربران امکان بکاپ گیری مستقیم از گالری ها را نمی دهد!

FooGallery

افزونه FooGallery، مانند Envira، گالری ها را به عنوان یک پست سفارشی در پایگاه داده وردپرس ذخیره می کند. بدین ترتیب، اگر شما از سایتتان بکاپ تهیه کنید، در نتیجه از دیتا های گالری هایتان هم بکاپ تهیه کرده اید.

اما بکاپ گیری مستقیم از گالری ها در این افزونه امکان پذیر نیست!

NextGEN Gallery

افزونه NextGEN Gallery از قابلیت بکاپ گیری مستقیم از گالری های ساخته شده پشتیبانی نمی کند. بخاطر اینکه افزونه NextGEN Gallery دیتا های گالری ها را در جدول جدایی در پایگاه داده وردپرس ذخیره می کند، شما نیاز دارید تا یک بکاپ مخصوص نیز از جدول این افزونه تهیه کنید.

با این حال، افزونه NextGEN Gallery تصاویر آپلود شده را در پوشه ای جداگانه ذخیره می کند، پس اگر می خواهید بکاپ گیری را به صورت کامل از گالری هایتان تهیه کنید، باید پوشه ذخیره تصاویر افزونه NextGEN Gallery را در کامپیوتر خود ذخیره داشته باشید!

برنده: در این دور، افزونه Enivra Gallery نیز برنده می شود! زیرا این افزونه قابلیت های کاربردی جهت بکاپ گیری اطلاعات گالری ها به صورت مستقیم ارائه می کند.

قیمت گذاری

هر 4 افزونه ای که در بالا به شما معرفی کردیم، دارای یک نسخه رایگان پایه می باشد و همچنین دارای یک نسخه پولی جهت استفاده از قابلیت های کاربردی بیشتر است. با این حال، قیمت های نسخه پرمیوم این افزونه ها بستگی به نوع پلانی که شما می خواهید خریداری کنید دارد.

برنده: در این دوره هیچ کدام از افزونه ها برنده نیست زیرا قیمت گذاری نسخه های پیشرفته این افزونه ها، بر اساس ویژگی های پرمیوم آن ها می باشد.

نتیجه

اگر به دنبال افزونه ای سریع و کاربردی جهت ساختن گالری تصاویر هستید، افزونه های Envira Gallery و Modula Gallery بهترین گزینه برای شما هستند.

اما اگر به دنبال افزونه ای با قابلیت ها و ویژگی های پیشرفته هستید، بهترین گزینه برای شما افزونه NextGen است!

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.