آموزش ایجاد فرم قرارداد قابل امضا در وردپرس (قسمت اول)

14 اسفند 1398
signed-contract-agreement-form-550x340

آیا می خواهید فرم توافق نامه یا قرارداد قابل امضا در وردپرس ایجاد کنید؟ فرمی که از طریق وردپرس در اختیار کاربرانتان بگذارید و آن‌ها بتوانند آن را بر روی سایت شما امضا کنند.

معمولا برای این که بتوانید قراردادی را به صورت امضا شده از کاربر دریافت کنید، کاربر باید قرارداد امضا شده را اسکن کند و فایل آن را برای شما بفرستد یا این که هزینه ی هنگفتی بابت سرویس های قرارداد الکترونیکی شخص ثالث بپردازد. اما چقدر خوب می شد اگر کاربر می توانست فرم را به صورت آنلاین و با هزینه ی اندک بر روی خود وب سایت شما امضا کند!

در این دوره آموزشی چگونگی ایجاد یک فرم توافق نامه یا قرارداد قابل امضا در وردپرس را به شما خواهیم آموخت.

امضای الکترونیکی سبز

چرا به یک فرم توافقنامه یا قرارداد آنلاین احتیاج داریم؟

یک قرارداد آنلاین را می توان به سادگی پر کرده و امضا نمود. معمولا شما برگه ی قرارداد خود را در قالب PDF برای کاربر ارسال می کنید. سپس شخص طرف قرارداد یا کاربر، مجبور می شود که آن را دانلود کند، پرینت کند، قرارداد را پر نماید، آن را اسکن کند و در نهایت آن را برای شما ارسال کند. پروسه ی بسیار وقت گیری است!

با ایجاد یک فرم توافق نامه یا قرارداد روی وب سایت، کاربران می توانند آن را بلافاصله پر کنند و سپس در همان جا قرارداد را به صورت دیجیتالی امضا بزنند. این کار به هیچ نرم افزار گران قیمتی نیاز ندارد و برای بسیاری از اسناد حقوقی کاربرد خواهد داشت. برای مثال، شما می توانید بدین وسیله یک فرم همکاری یا قراداد بین تیم برنامه نویسی را ایجاد کنید. یا اینکه یک فرم استخدام، فرم  درخواست داوطلبانه و فرم های دیگری ایجاد نمایید.

آیا امضای دیجیتال قانونی است؟

بله، امضای دیجیتال و اسناد دیجیتالی امضا شده از نظر قانونی قابل اجرا و پذیرفته شده هستند.

اگر هر دو طرف قرارداد امضای دیجیتالی را بپذیرند و نرم افزار مورد استفاده هم از یک امضای دیجیتالی پشتیبانی کند یا حاوی یک امضای دیجیتالی باشد، هر دو طرف از نظر قانون متعهد به قرارداد هستند.با این حال، این قراردادها نمی توانند برای تمام اسناد حقوقی مورد استفاده قرار بگیرند. مثلا اسناد و قراردادهایی که حتما باید در محضر و در حضور افراد و با مهر دادگاه بسته شود را نمی توان به این شکل امضا نمود.

پس با توجه به موارد گفته شده، این آموزش یک آموزش حقوقی نیست. لطفا برای کسب اطلاعات حقوقی و قانونی با وکیل مربوطه مشورت نمایید.

ساخت فرم توافق نامه یا قرارداد

اگر هنوز محتوای فرم توافق نامه ی خود را ننوشته اید، بهتر است با یک وکیل یا یک مشاور حقوقی مشورت نمایید. اگر می خواهید که از نوشته های قرارداد خود اطمینان حاصل کنید و خیالتان از مشکلات احتمالی که در آینده ممکن است برایتان پیش بیاید راحت شود، بهتر است که این کار را بکنید.

جدا از مفاد و بندهای مربوط به قرارداد، این فرم نیاز به فیلدهایی برای وارد کردن برخی اطلاعات دارد:

  • نام شخصی که قرار است قرار داد را امضا نماید
  • آدرس فردی که قرار است قرار داد را امضا نماید
  • تاریخ امضای قرارداد مربوطه
  • فضایی برای امضای کاربر یا همکار جدیدی که طرف قرارداد است

خب! حالا میشه گفت «بریم سراغ ساخت فرم توافق نامه یا قرارداد دیجیتال!»

چطور یک فرم قرارداد دیجیتال در وردپرس بسازیم؟

اولین چیزی که نیاز دارید، نصب افزونه ی WPForms است. افزونه را دانلود کرده و در داشبورد وردپرس نصب نمایید. این افزونه دارای یک نسخه ی رایگان و یک نسخه ی کامل یا پولی است که در ادامه به نسخه پولی آن نیز احتیاج خواهید داشت چرا که یک سری addon ها دارد که باید نصب کنید.

بعد از فعال کردن افزونه، به بخش تنظیمات یا settings افزونه بروید و کد لایسنس را (اگر دارید) در آنجا وارد کنید. تا نسخه ی پریمیوم شما تایید شود. مانند شکل زیر:

لایسنس کی

سپس، به بخش Addons در پلاگین بروید و Signature Addons را نصب نمایید. مانند شکل زیر:

نصب ادان - قرارداد قابل امضا در وردپرس

حالا می توانید قرارداد دیجیتالی خود را به وسیله این افزونه و Addon ای که هم اکنون اضافه کردید، بسازید.

به بخش Add New در افزونه ی WPForms بروید. در این بخش می توانید نام فرم و قالب دلخواه خود را برای آن انتخاب نمایید. ما از قالب Blank Form استفاده کردیم. بر روی گزینه فرم خالی یا Blank Form کلیک کنید. از قالب دیگری نیز می توانید استفاده کنید. پس از کلیک کردن، منتظر بمانید تا قالب لود شود.

انتخاب قالب فرم - قرارداد قابل امضا در وردپرس

احتمالا می خواهید متن دلخواه خودتان در فرم نمایش داده شود. یا این که جایی برای امضا هم در فرم باشد و یا جایی برای قراردادن عکس در فرم داشته باشید. فقط کافیست تا المان های مورد نظر خود را آنگونه که نیاز دارید، زیاد و کم کنید، یا اینکه آن ها را ویرایش نمایید.

برای اضافه کردن یک فیلد، خیلی ساده و راحت بر روی ان کلیک کرده و به فرم اضافه کنید. همچنین می توانید با درگ اند دراپ (کشیدن و رها کردن المان)، آن ها را جابجا نمایید.

تصویر اولیه فرم - قرارداد قابل امضا در وردپرس

اگر می خواهید یک نسخه از فرم را برای کاربری که طرف قرارداد شما هست هم ارسال کنید، فراموش نکنید که یک فیلد برای درج ایمیل کاربر بگذارید.

کمی در پایین تر گزینه ی signature را پیدا کنید و این فیلد را نیز به فرم اضافه نمایید:

افزودن فیلد امضا - قرارداد قابل امضا در وردپرس

به همین سادگی! شما قرارداد قابل امضا در وردپرس را ساختید. در قسمت بعدی تنظیمات دیگری را بررسی می کنیم و مطمئن می شویم که تنظیمات مربوط به فرم ما صحیح هستند.


منبع: سایت WP Beginner

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.