تفاوت دامنه های .com و .net را بشناسید

18 شهریور 1397
تفاوت میان پسوند های Com و Net را بشناسید

اغلب، بیشتر کاربران به دنبال این هستند که تفاوت میان دو پسوند "Com." و "Net." را متوجه شوند. این دو پسوند، یکی از مشهور ترین پسوند های دامنه های وب سایت ها می باشد. اما شاید این هم برای شما سوال باشد که تفاوت کاری میان این دو پسوند چیست؟

همانطور که می دانید، انتخاب پسوند مناسب برای دامنه وب سایت، بسیار مهم می باشد و باید بر اساس اهداف وب سایت و کسب و کار انتخاب شود. پسوند ها ممکن است بر روی نام تجاری و یا رتبه بندی موتور های جستجوگر موثر باشد. در ادامه این مطلب، به تفاوت میان پسوند های "Com." و "Net." خواهیم پرداخت.

پسوند دامنه های Com و Net چیست؟

دامنه، به آدرس وب سایت شما می گویند که کاربران آن را در مروگر های خود برای دسترسی به وب سایت شما تایپ می کنند. مانند "www.roxo.ir".

به آخر آدرس هر دامنه را پسوند می گویند. به عنوان مثال "com." یک پسوند می باشد که در آخر آدرس سایت وجود دارد.

پسوند ها انواع مختلفی دارند. تا کنون، بیش از 120 پسوند مختلف در شرکت های ثبت دامنه وجود دارند که هرکدام، ویژگی های خود را دارا هستند. به طور مثال، سه تا از مهم ترین و محبوب ترین پسوند های دنیا Com، Net و Org نام دارند. عمومی ترین پسوند که معمولا برای اغلب کسب و کار ها می توان بکار برد، پسوند دات کام (Com.) می باشد.

شما می توانید هرکدام از این پسوند ها را بر اساس موضوع وب سایت و کسب و کار خود انتخاب کنید. همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، انتخاب پسوند می تواند نقش موثری در آینده و رتبه یک وب سایت داشته باشد. پسوند بیشتر به ویژگی های وب سایت یا کسب و کار شما اشاره می کند، به عنوان مثال پسوند "org" بیشتر برای وب سایت های آموزشی و آکادمی های آنلاین خریداری می شود.

بدین ترتیب، در ادامه، به تفاوت های میان پسوند Com و Net خواهیم پرداخت.

تفاوت های میان پسوند Com و Net

تفاوت میان دامنه های .com و .net

همانطور که اشاره کردیم، پسوند های Com و Net دوتا از محبوب ترین پسوند های دنیا می باشد. اگر در شرکت های ثبت دامنه و میزبانی هاست، پسوندی را برای آدرس وب سایت خود انتخاب کردید و آن پسوند موجود نبود و توسط شخص دیگری رزرو شده بود، معمولا به شما پسوند های دیگری را به عنوان جاییگزین معرفی می کنند.

به طور مثال اگر شما می خواستید پسوند Com را خریداری کنید و آن پسوند برای سایت شما موجود نبود، به صورت پیش فرض، شرکت های ثبت دامنه به شما پسوند های موجود دیگری را به عنوان جاییگزین معرفی می کنند، مانند مثال اگر شما آدرس "www.sitename.com" را می خواهید ثبت کنید و آن آدرس موجود نبود، آدرس دیگری به شما پیشنهاد داده می شود، مانند "www.sitename.net" یا "www.sitename.org" و... !

پسوند Com یک پسوند رایج در میان آدرس های اینترنتی و کسب و کار های آنلاین می باشد. به طور کلی پسوند دات کام برای تمامی کسب و کار ها، وب سایت ها، بلاگ ها و وب سایت های شخصی قابل استفاده می باشد.

پسوند Net یکم موضوعش نسبت به پسوند Com فرق دارد. پسوند Net مخفف "Network" می باشد که پیشنهاد می شود این پسوند برای وب سایت ها و کسب و کار هایی که می خواهند خدمات دهند انتخاب شوند، مانند خدمات میزبانی وب و دامین، ایمیل و شبکه و... !

چه زمانی باید دامنه Com را انتخاب کرد؟

پسوند Com تقریبا 46 درصد آدرس وب سایت های سر تا سر دنیا را تشکیل می دهد! یعنی می توان از پسوند دات کام، به عنوان یک پسوند حرفه ای و محبوب یاد کرد.

به همین دلیل است که ما به کاربران پیشنهاد می کنیم تا پسوند دات کام را در اولویت خود قرار دهند. اما مشکلی که وجود دارد این است که پسوند دات کام میان کاربران خیلی محبوب است و تقریبا تمامی آدرس های خوب با پسوند دات کام توسط اشخاص و شرکت ها رزرو شده اند و این موضوع باعث می شود تا انتخاب یک آدرس مناسب برای وب سایت سخت شود.

اما اگر آدرسی که مد نظر دارید را با پسوند دات کام نتوانستید پیدا کنید، در اینجا ما چند روش حرفه ای و هوشمندانه به شما معرفی می کنیم که با استفاده از آنها می توانید نام دامنه خود را با پسوند دات کام خیلی راحت پیدا کنید.

نام دامنه ای که می خواهید انتخاب کنید، باید معرف وب سایت شما باشد. یعنی باید یک جورایی خدمات و ویژگی هایی که وب سایت شما انجام می دهد را نشان دهد.

به عنوان مثال می توانید بجای دامنه "www.starservices.com" از دامنه "www.stargardeningservices.com" استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که نام دامنه شما قابل تلفظ باشد و کاربران مشکلی در حفظ آن نداشته باشند. به شما پیشنهاد می کنیم تا از استفاده اعداد، نام و نام خانوادگی و علامت هایی مانند "-@" و... جددا خودداری کنید.

چه زمانی باید پسوند Net را انتخاب کرد؟

اگر شما می خواهید یک وب سایت خدمات طراحی وب، طراحی گرافیک، میزبانی هاست و دامین، خدمات ایمیل، دیجیتال مارکتینگ و امثال این ها راه اندازی کنید، ما به شما پیشنهاد می کنیم تا از پسوند Net استفاده کنید.

تقریبا 4 درصد از دامنه سایت های سر تا سر دنیا را پسوند Net شامل می شود (یعنی چیزی حدود 14 میلیون دامنه) و این امثر موجب می شود که کاربران بیش از اینکه جذب دامنه Net شوند، به سراغ دیگر دامنه ها بروند که این کار کاملا غلط می باشد.

اما شاید برای شما هم سوال بوده که چرا بعضی از شرکت های خدمات میزبانی وب و دامنه، طراحی وب و گرافیک از پسوند Com بجای Net استفاده می کنند؟! خب همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، پسوند دات کام، یک پسوند حرفه ای و محبوب است که برای تمامی وب سایت ها با موضوعات مختلف قابل استفاده می باشد.

خب مسلم است که اگر یک شرکت اقدام به انتخاب دامنه خود کند، اول به سراغ پسوند دات کام می رود. اگر آن پسوند برای آدرسش موجود نبود، سپس به پسوند Net رجوع می کند و آدرس خود را با این پسوند ثبت می کند.

پس اگر آدرسی که مد نظر دارید با پسوند دات کام موجود می باشد، ما به شما پیشنهاد می کنیم تا دامنه خود را با پسوند دات کام ثبت کنید. اگر به هر دلیلی دامنه شما با پسوند دات کام موجود نبود، از راه حلی که در بخش پسوند Com گفتیم استفاده کنید.

پسوند Com برای سئو بهتر است یا پسوند Net؟

خیلی از کاربران برایشان این سوال پیش امده که کدام پسوند برای سئو سایت بهتر می باشد و تاثیر بهتری بر رتبه آنها در موتور های جستجوگر دارد؟ خب جواب این سوال خیلی ساده است. موتور های جستجوگر مانند گوگل به پسوند های دامنه برای سئو اهمیت نمی دهند. پس نتیجه می گیریم که پسوند هیچ دخالتی در سئو ندارد!

اما گوگل به آدرس دامنه سایت شما اهمیت می دهد! به عنوان مثال اگر آدرس شما "www.stardesignweb.com" می باشد، رتبه بندی بهتری نسبت به "www.starweb.com" دارد، زیرا در دامنه اول، ویژگی های وب سایت ذکر شده است و این مسئله در رتبه بندی موتور های جستوگر موثر می باشد.

خب دوستان مطلب بنده همینجا به پایان میرسه و امیدوارم که استفاده های لازم رو از مطلب بنده برده باشید. اگر هرگونه سوال یا مشکلی در رابطه با این مطلب داشتید، خیلی راحت آن را در بخش نظرات مطرح کنید :)

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما (1 دیدگاه)

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

حسین
10 مرداد 1398
عالی بود.

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.