چگونه بهترین افزونه ها را برای سایت وردپرسی انتخاب کنیم؟

15 شهریور 1397
speed-up-wordpress

همانطور که می دانید، تقریبا 53,000 هزار افزونه وردپرس در دایرکتوری وردپرس (مخزن وردپرس) وجود دارد که بیشتر کاربران و مدیران سایت های وردپرسی در انتخاب بهترین پلاگین برای کسب و کار خود، دارای مشکل و سردرگمی هستند. در ادامه این مطلب از روکسو، قرار است به شما چند نوع چک لیست برای بررسی معرفی کنیم تا بتوانید بهترین افزونه های مناسب برای وردپرس خود را پیدا کنید.

قبل از شروع کار

حتما به این موضوع دقت داشته باشید که نیاز هایی که از یک یا چند افزونه می خواهید را یک جا یادداشت کنید و سپس به جستجو افزونه ها بپردازید. این را هم در نظر بگیرید که شاید تمام کار هایی که شما نیاز دارید انجام بگیرد را یک افزونه نتواند برآورد کند، پس در این شرایط باید به دنبال 2 یا چند افزونه بگردید. دقت داشته باشید تعداد افزونه ها در وردپرس مهم نیست، این کیفیت کار است که مهم می باشد.

چگونه یک افزونه را جستجو کنیم؟

مخزن وردپرس (www.Wordpress.org) اولین نقطه شروع برای پیدا کردن افزونه می باشد. تقریبا تمامی افزونه های تایید شده و بررسی شده در مخزن وردپرس قرار می گیرند و در آن بیش از هزاران افزونه برای نصب و فعال سازی وجود دارد.

چگونه بهترین افزونه ها را برای سایت وردپرسی انتخاب کنیم؟

ویژگی های جستجو در مخزن وردپرس زیاد پیچیده نیست و تمامی کاربران و مدیران وب سایت ها می توانند در مخزن وردپرس، دسته بندی افزونه خود را انتخاب کنند و یا کلید واژه مورد نظر را جستجو کنند.

جستجو کلید واژه مورد نظر در مخزن وردپرس (Wordpress Plugins)

در نتایج جستجو مخزن وردپرس، شما می توانید اطلاعاتی از افزونه اعم از نام افزونه، تعداد دانلود و نصب فعال، رتبه بندی، تعداد رای و سازنده را مشاهده کنید.

معمولا در مخزن وردپرس می توانید به سراغ افزونه هایی بروید که بیشترین تعداد رای و دانلود را داشته باشند (همانند تصویر بالا).

مقایسه پلاگین ها - کدام را می توان برای دانلود و نصب انتخاب کرد؟

هنگامی که در مخزن وردپرس جستجو می کنید و بجای یک نتیجه چندین نتیجه از افزونه ها پیدا می کنید، می توانید برای مقایسه آنها هرکدام را در پنجره ای جدید باز کنید و تعداد رای و دانلودشان را با همدیگر مقایسه کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

مقایسه پلاگین های وردپرس

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، برخی از اطلاعات بسیار مفید افزونه در نوار کناری سمت راست نمایش داده می شود. اطلاعاتی مانند ورژن افزونه، تاریخ آخرین آپدیت، تعداد نصب فعال، نسخه وردپرس قابل پشتیبانی، زبان های قابل پشتیبانی و... !

اگر بخواهیم دو ویژگی از افزونه را برای انتخاب در اولویت قرار بدهیم، می توانیم ویژگی تعداد دانلود و نصب فعال و ویژگی نسخه وردپرس قابل پشتیبانی را در نظر بگیریم. زیرا ممکن است بعضی از افزونه ها از آخرین نسخه وردپرس پشتیبانی نکنند، در این شرایط باید از نصب و فعال کردن این نوع افزونه ها خودداری کرد چون هر افزونه ای که آپدیت جدید خود را منتشر می کند، قطعا با نسخه جدید وردپرس هم سازگاری دارد.

تعداد رای و امتیاز افزونه

یکی از نکاتی که باید آن را در انتخاب افزونه ها در نظر بگیرید، تعداد رای و امتیاز افزونه می باشد. هنگامی که پنجره افزونه را باز می کنید، مانند تصویر زیر، در نوار کناری سمت راست، تعداد امتیاز ستاره ای افزونه را نشان می دهد. 5 ستاره یعنی بیشترین امتیاز و 1 ستاره یعنی کمترین. اگر افزونه توانسته باشد که امتیاز خوبی کسب کند، می توانید آن را برای نصب کردن در نظر بگیرید.

تعداد رای افزونه های وردپرس

البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که تمامی کاربرانی که از یک افزونه خاص استفاده می کنند، همیشه به آن رای و امتیاز نمی دهند. پس اگر یک افزونه 1,000 نصب فعال داشت، قطعا امتیاز دهی پایینی دارد.

نقد و بررسی های پلاگین

هنگامی که یک کاربر به یک افزونه امتیاز می دهد، از کاربر به طور خودکار درخواست می شود تا نقد و بررسی خود را در رابطه با افزونه ثبت کند. معمولا برخی از کاربران این کار را انجام می دهند و نقد و بررسی خود را راجب یک افزونه منتشر می کنند. برای مشاهده نقد و بررسی ها می توانید به تب Reviews در صفحه افزونه بروید و نقد و بررسی ها را مشاهده کنید. همچنین می توانید با کلیک کردن بر روی امتیاز دهی های مختلف مانند امتیاز 1 ستاره ای، نقد و بررسی کاربرانی که امتیاز 1 ستاره ای داده اند را مشاهده کنید و دلایل آنها را بخوانید.

نقد و بررسی افزونه های وردپرس

بررسی پشتیبانی افزونه

پشتیبانی افزونه، یکی از مهم ترین بخش های یک افزونه می تواند به شمار آید. به طور مثال، اگر یک کاربر در افزونه مشکلی داشت، باید پشتیبان آن افزونه پاسخگو باشد. برای همین، مخزن وردپرس یک سیستم بررسی پشتیبانی ایجاد کرده که کاربران می توانند آن را در نوار کناری سمت راست اطلاعات افزونه مشاهده کنند و امتیاز دهی پشتیبانی افزونه را مشاهده کنند.

بررسی پشتیبانی افزونه های وردپرس

اسکرین شات های افزونه

همیشه در مخزن وردپرس، یک بخش مربوط به اسکرین شات ها و تصاویر افزونه وجود دارد که کاربران می توانند از طریق آن بخش، اسکرین شات هایی از محیط افزونه مشاهده کنند. این امر باعث می شود تا کاربر بداند دقیقا افزونه به چه صورت کار می کند، تنظیمات افزونه به چه صورت می باشد و آیا کار با آن آسان است یا سخت.

اسکرین شات افزونه های وردپرس

بررسی بخش سوالات متداول و سایر نکات افزونه

معمولا سازندگان افزونه های وردپرس، همیشه یک بخشی به نام سوالات متدوال (FAQ's) ایجاد می کنند و سوالاتی که در بین کاربران در رابطه با افزونه پرسیده می شود وجود دارد. به طور مثال، اگر یک کاربر این بخش را بررسی نکند و افزونه را نصب و فعال کند، ممکن است آنچه که نیاز داشته را پیدا نکند. پس قبل از هرچیزی نیاز است که بخش سوالات متداول یک افزونه را مشاهده کنیم تا بتوانید سوالات خود را در رابطه با افزونه بهمراه جواب هایش پیدا کنیم.

البته ناگفته نماند همیشه در بخش سوالات متداول، نکاتی هم در رابطه با افزونه وجود دارد که می تواند اطلاعات مفیدی درباره عملکرد افزونه نمایش دهد.

بررسی شخص سوالات متداول افزونه وردپرس

خب دوستان امیدوارم که توانسته باشید استفاده های لازم را از این مطلب برده باشید. اگر هرگونه سوال یا مشکلی در رابطه با این مطلب داشتید، می توانید خیلی راحت آن را در بخش دیدگاه ها مطرح کنید :)

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.