آموزش ایجاد post type دلخواه در وردپرس (قسمت اول)

14 اسفند 1398
create-customposttypes-og

آیا شما هم دوست دارید با نحوه ی ایجاد post type در وردپرس آشنا شوید؟ یک پست تایپ سفارشی وب سایت وردپرسی شما را از یک بلاگ ساده، به یک سیستم مدیریت محتوای حرفه ای (CMS) تبدیل می کند.

اساسا، پست تایپ ها این امکان را فراهم می آورند که شما فراتر از برگه ها و نوشته ها، محتواهای متفاوتی برای وب سایت خود ایجاد کنید.

در این آموزش، به شما نشان خواهیم داد که چگونه به سادگی پست تایپ های مورد نظر خود را در وردپرس بسازید. ما دو روش را برای این کار به شما معرفی می کنیم. شما خودتان هر روشی را که برایتان راحت تر بود، انتخاب نمایید.

اموزش ایجاد پست تایپ سفارشی

پست تایپ سفارشی یا Custom Post Type در وردپرس به چه معناست؟

پست تایپ های سفارشی یک نوع محتوا هستند، درست مثل برگه ها یا نوشته ها در وردپرس. از زمانی که وردپرس از یک پلتفرم ساده ی وبلاگ نویسی به سمت یک سیستم مدیریت محتوا تکامل یافت، پست ها یا نوشته ها هم همراه آن بودند. البته یک پست تایپ می تواند هر نوع محتوایی را شامل شود. به صورت پیش فرض، وردپرس با پست تایپ های زیر ارائه شد:

  • Post
  • Page
  • Attachment
  • Revision
  • Nav Menu

شما می توانید پست تایپ مورد نظر خود را بسازید و نام آن را هر چیزی که می خواهید بگذارید.

به عنوان مثال، اگر یک وب سایت نقد فیلم را راه اندازی کرده اید، آنوقت ممکن است که به یک پست تایپ اختصاصی برای نقد فیلم احتیاج داشته باشید. این پست تایپ می تواند بخش های مختلفی از محتوا را شامل شود و یا حتی دارای ساختار دسته بندی مختص به خود باشد! مثال هایی دیگر برای پست تایپ نظیر بخش نمونه کار، محصول و غیره هستند.

بسیاری از افزونه های موجود برای وردپرس، از همان پست تایپ های پیش فرض وردپرس برای ذخیره سازی اطلاعات در وب سایت استفاده می کنند. در زیر به چند عدد از پلاگین های معروف اشاره می کنیم:

  • ووکامرس، این افزونه یک پست تایپ به نام product به وب سایت وردپرسی شما اضافه می کند.
  • WPForms، یک پست تایپ به نام wpforms برای ذخیره سازی فرم ها، به وب سایت شما اضافه می کند.
  • MemberPress، یک پست تایپ به نام memberpressproduct به وب سایت وردپرسی شما اضافه می کند.

چه زمانی به یک پست تاپ سفارشی نیاز پیدا می کنیم؟

پست تایپ ها به ما در سازمان دهی و مرتب کردن هر چه بهتر مطالب و محتوا کمک می کنند. پست تایپ ها باعث می شود که وب سایت وردپرسی خود را آنگونه که می خواهیم بسازیم و نمایش دهیم. همچنین می توانیم از تکسونومی های سفارشی نیز به جای دسته بندی های پیش فرض وردپرس، برای بهبود هر چه بهتر مطالب سایت استفاده کنیم.

حالا می توانیم برویم سراغ این مطلب که چگونه پست تایپ دلخواه و سفارشی خود را برای وب سایتمان درست کنیم.

روش اول: ساخت یک پس تایپ - روش ساده

راحت ترین راه برای ساخت یک پست تایپ سفارشی در وردپرس استفاده از پلاگین است! این روش به مبتدی ها بیشتر پیشنهاد می شود، چراکه راهی اسان و امن تر است.

اولین کاری که باید انجام دهید، این است که افزونه Custom Post Type UI را دانلود کرده و نصب نمایید. بعد از فعال کردن افزونه، یک زیرمنوی جدید در داشبورد وردپرس شما ایجاد می شود که نام آن CPT UI است.

حال در بخش CPT UI بر روی گزینه ی Add New کلیک کنید تا یک پست تایپ جدید را بسازیم. مانند شکل زیر:

منوی افزونه - ایجاد post type در وردپرس

در ابتدا نیاز دارید که یک اسلاگ یا نامک برای پست تایپ خود در نظر بگیرید. این نامک در کوئری ها و یو آر ال های وردپرس مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بنابراین فقط می تواند شامل حروف و اعداد باشد.

در بخش پایین تر، باید نام های فردی و جمعی را برای پست تایپ خود وارد کنید.

در قدم بعدی، می توانید به دلخواه بخش Populate Additional Labels Based on Chosen Labels را وارد کنید.

حال به پایین صفحه اسکرول کنید تا به بخش additional labels برسید. در این قسمت می توانید یک سری توضیحات راجع به پست تایپ خود بنویسید و برچسب ها را نیز تغییر دهید:

برچسب های اضافی - ایجاد post type در وردپرس

برچسب ها در رابط کاربری وردپرس، زمانی که مطالب را در یک پست تایپ خاص مدیریت می کنید، مورد استفاده قرار می گیرد.

در قدم بعدی به سراغ تنظیمات یا setting مربوط به پست تایپ می رویم. در این قسمت می توانید ویژگی های مختلفی را برای پست تایپ خود تعریف کنید. هر اپشن با یک توضیح مختصر آورده شده که کار آن را توضیح می دهد.

بخش تنضیمات پست تایپ - ایجاد post type در وردپرس

به عنوان مثال، می توانید انتخاب کنید که مطالب مربوط به این پست تایپ را مانند نوشته ها و برگه ها بر اساس زمان مرتب سازی نکند.

در پایین تنظیمات کلی، قسمتی وجود دارد که می توانید در انجا موارد قابل پشتیبانی در پست تایپ دلخواهتان را انتخاب نمایید. نهایت هم بر روی «ایجاد پست تایپ» یا Add Post Type کلیک کنید تا پست تایپ دلخواه شما ذخیره و ساخته شود.

به همین سادگی! پست تایپ سفارشی خود را ساختید. حالا باید بروید سراغ اضافه کردن محتوای جدید بر مبنای این پست تایپ.

امیدوارم از اولین قسمت از بحث ایجاد post type در وردپرس استفاده کرده باشید. در قسمت بعدی به شما خواهیم گفت که چگونه پست تایپ سفارشی خود را بر روی وب سایت خود نمایش دهید.


منبع: سایت WP Beginner

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.