رفع خطای 502 Bad Gateway و علت بوجود آمدن آن در وردپرس

06 مهر 1397
error-502

آیا شما هم با خطای آزار دهنده 502 با نام 502 Bad Gateway در وب سایت وردپرس خودتان رو به رو شده اید؟
خطای 502 یکی از آزار دهنده ترین خطا های رایج وب سایت های وردپرس می باشد که دلیل های مختلف می تواند موجب بوجود آمدن آن باشد و رفع این خطا ممکن است مدتی طول بکشد.

در ادامه این مطلب از روکسو قرار است به شما دوستان عزیز چند روش مختلف برای رفع خطای 502 را آموزش دهیم.

چرا خطای 502 ایجاد می شود؟

معمولا هنگامی خطای 502 Bad Gateway ایجاد می شود که هاست سایت وردپرس پاسخ نامناسبی را برای صفحه درخواست شده دریافت می کند.

خطای 502 Bad Gateway یکی از خطا های رایج برای وب سایت های وردپرس است که ممکن است برای برخی از وب سایت ها بوجود آید. این خطا بستگی به سرور و هاست وب سایت شما هم دارد. پیام این خطا ممکن است در بعضی از وب سایت ها کمی متفاوت بنظر برسد اما رایج ترین پیام خطا 502 صفحه زیر می باشد.

خطای 502 در وردپرس

هنگامی که شما وب سایت خودتان را باز می کنید و قصد مشاهده یک صفحه را دارید، در واقع شما به سرور های وب سایت درخواست ارسال کرده اید و سرور های سایتتان درخواست را دریافت کرده و جواب را در قالب یک کد به مرورگر شما ارسال می کند. اگر هاست و سرور سایت شما این درخواست را به صورت ناقص ارسال کند و یا نتواند درخواست شما را مهیا کند، خطای 502 Bad Gateway رخ می دهد.

برخی مواقع هم ممکن است بجای نمایان شدن خطای 502، خطا های دیگری مانند 402، 503 و امثال آنها نمایش داده شوند.

رایج ترین دلیل نمایش داده شدن خطای 502 این است که درخواست شما برای مشاهده یک صفحه از سرور های سایتتان، طول بکشد. طول کشیدن این درخواست ممکن است ناشی از ترافیک بالای وب سایت، خرابی در کد گذاری قالب و یا افزونه وردپرس و یا تنظیمات اشتباه سرور باشد.

بدین ترتیب، در ادامه به چند راه حل برای رفع خطای 502 Bad Gateway می پردازیم.

سایت خود را مجدداً بارگذاری کنید

گاهی اوقات ممکن است وب سایت شما از ترافیک بالایی برخوردار شود و بدین ترتیب، درخواست شما از سرور های طول می کشد. این مشکل معمولا پس از چند دقیقه رفع می شود. برای همین سعی کنید پس از چند دقیقه وب سایت خودتان را مجددا بارگذاری کنید.

کَش (Cache) مرورگر خود را پاکسازی کنید

گاهی اوقات ممکن است پس از چند دقیقه خطای 502 Bad Gateway در وب سایتتان برطرف شود اما مرورگر باز هم وب سایتتان را با Cache (کش) بارگذاری می کند، و در کش مرورگرتان خطای 502 Bad Gateway هنوز وجود دارد.

برای رفع خطای 502 Bad Gateway، کاربران می توانند در سیستم عامل لینوکس و ویندوز با فشار دادن دکمه "Ctrl + F5" می توانند صفحه سایت را مجدداً بارگذاری کنند.

همچنین کاربران سیستم عامل مک هم می توانند با استفاده از دکمه های کلیدی "CMD + Shift + R" صفحه مرورگر را مجدداً بارگذاری کنند.

کاربران می توانند کش مرورگر خود را مانند تصویر زیر، پاکسازی کنید.

خالی کردن کش مرورگر

پس از اینکه کش مرورگر خود را پاکسازی کردید، سعی به بارگذاری مجدداً صفحه سایت خود کنید.

همچنین می توانید از مرورگر های مختلف برای تست وب سایت خود استفاده کنید.

تاثیر غیرفعال سازی CDN و فایروال در رفع خطای 502 Bad Gateway

اگر شما از CDN یا فایروال در وردپرس خود استفاده می کنید، ممکن است اختلالاتی را در بارگذاری سرور های سایت ایجاد کنند. برای همین ما پیشنهاد می کنیم برای رفع خطای 502 Bad Gateway به طور موقت سیستم CDN یا فایروال سایت خود را غیرفعال کنید و مجدداٌ تلاش کنید تا سایت خود را بارگذاری کنید.

اگر پس از غیرفعال سازی یکی از این دو سرویس خطای 502 Bad Gateway رفع شد، با پشتیبان سرویس CDN یا فایروال خود تماس بگیرید و درخواست دهید که مشکل را حل کنند.

قالب ها و افزونه های وردپرس خود را آپدیت کنید

گاهی اوقات ممکن است برخی از افزونه ها یا قالب ها مشکلاتی را در سایت وردپرس شما ایجاد کنند.

در اینجا، لازم است برای رفع خطای 502 Bad Gateway که تمامی افزونه های وردپرس خود را غیرفعال کنید. برای انجام این فرایند می توانید از FTP برای غیرفعال سازی تمامی افزونه های خود استفاده کنید.

پس از اینکه تمامی افزونه های خود را غیرفعال کردید، وب سایت را مجدداٌ بارگذاری کنید. اگر مشکل حل شده بود و خطای 502 Bad Gateway نمایش داده نشد، شما نیاز دارید تا تک به تک افزونه های نصب شده را فعال کنید. اگر پس از فعال کردن افزونه ای، سایت شما باز با خطای 502 Bad Gateway مواجه شد، نیاز دارید تا آن افزونه را از وردپرس خود حذف نمایید.

اگر غیرفعال سازی افزونه ها مشکل را حل نکرد، پس باید به سراغ قالب های وردپرس بروید. به طور پیش فرض، با استفاده از سرویس phpMyAdmin قالب وب سایت خودتان را به یک قالب پیش فرض وردپرس منتقل کنید. اگر مشکل حل شد، مشخص است که قالب قبلی سایتتان دارای مشکلی بوده است.

این مشکل را با شرکت میزبانی هاست سایتتان در میان بگذارید

اگر تمامی مراحل فوق را انجام داده اید ولی نتیجه ای نگرفتید، پس صد در صد ممکن است مشکل از سرور میزبانی سایتتان باشد. با شرکت میزبانی هاست سایتتان تماس بگیرید و مشکل را به اپراتور های آنها بگویید. ممکن است آنها ریشه مشکل را پیدا کنند و برای رفع خطای 502 Bad Gateway اقداماتی را در نظر بگیرند.

دوستان عزیز مطلب بنده همینجا به پایان میرسه و امیدوارم که استفاده های لازم رو از مطلب بنده برده باشید. اگر هرگونه سوال، مشکل و انتقادی در رابطه با این مطلب داشتید، خیلی راحت آن را در بخش نظرات مطرح کنید :)

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.