بهترین مسیر برای Full Stack شدن در وب

مسیری برای فول استک شدن در زمینه وب (وردپرس و فریم ورک های php  و....) میخواستم بدونم از کجا باید شروع کنم ؟
چه آموزش هایی خوب هستند
ترتیب این آموزش ها باید چگونه باشه ؟
میخوام یک فروشگاه ویدیویی درست کنم

برچسب ها:
پرسیده شده در: 2 سال قبل
آمار بازدید: 1841
1

برای پاسخ به سوال شما باید توضیحات جامعی را با توجه به تجربیات خودم ارائه کنم. لطفا با دقت مطالعه کنید.

یک توسعه دهنده فول استک یا Full Stack به کسی گفته می شود که مانند چاقوی سوئیسی عمل می کند. به عبارت خودمانی تر باید یک آچار فرانسه باشد که از پس تمام کارهای برنامه نویسی بر می آید.

بنابراین اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم این است:

فول استک یا Full Stack چیست؟

به فردی که توانایی کدنویسی در سمت فرانتد و بک اند را دارد فول استک می گویند. فرانتد به بخشی از یک سایت گفته می شود که کاربر با آن در تعامل است. به عبارت دیگر UI & UX (تجربه کاربری و طراحی گرافیک) در بخش فرانتد پیاده سازی می شوند. بک اند به آن بخش از اپلیکیشن یا سایت گفته می شود که وظیفه ی تمام فعالیت های منطقی نرم افزار را به عهده دارد. حال کسی که توانایی های زیر را داشته باشد می تواند در هر دو بخش فرانتد و بک اند کار کند:

  • طراحی ظاهری و افزودن تجربه کاربری
  • کدنویسی عملیات های منطقی
  • کار با پایگاه داده (شامل طراحی و پیاده سازی)
  • اعتبارسنجی کاربران
  • مدیریت سرور
  • امنیت

البته باید این موضوع را توجه داشت که از یک توسعه دهنده فول استک انتظار نمی رود که تمام موارد بالا را به صورت صد در صدی یاد بگیرد ولی باید با آنها آشنایی داشته و بتواند نرم افزار خود را تولید کند.

اما حالا به سوال اصلی شما پاسخ دهم:

مسیر فول استک شدن (Full Stack) چگونه است؟

HTML و CSS؛ اولین گام برای ورود به دنیای برنامه نویسی فول استک، یادگیری زبان های HTML و CSS است. زیرا با استفاده از این زبان ها می توانید با انواع ساختار و اسکلت یک اپلیکیشن آشنا شوید. در روکسو یک دوره برای این زبان ها ارائه شده است که لینک آن را برای شما قرار می دهم.

Javascript؛ بدون شک جاوا اسکریپت یکی از زبان های اصلی برای طراحی UI‌ و UX بوده که با یادگیری آن می توانید تعاملات کاربران با اپلیکیشن خود را بهبود دهید. دوره جاوا اسکریپت روکسو به صورت جامع و پروژه محور به این مفاهیم می پردازد.

یک زبان سمت بک اند؛ برای سمت فرانتد محدودیت هایی در انتخاب زبان ها وجود دارد ولی برای بک اند اینطوری نیست. شما می توانید یک زبان که وظیفه تفسیر و مدیریت داده ها را به عهده دارد انتخاب کرده و ادامه دهید. بنابراین پس از یادگیری زبان های HTML, CSS و Javascript باید بین زبان های PHP یا Python یا Java یا ASP.net و ... یکی را انتخاب کنید و بسته به نوع تقاضا و پروژه، هر یک می توانند مفید واقع شوند.

زبان SQL؛ برای ارتباط با پایگاه داده و فراخوانی اطلاعات، باید به زبان SQL مسلط باشید. روکسو یک دوره رایگان برای این منظور تولید کرده که با ورود به این لینک می توانید به آن دسترسی مستقیم داشته باشید.

مدیریت سرور؛ وظیفه ی دیگری که به عهده توسعه دهنده فول استک است، مدیریت سرور می باشد. یعنی شما باید بتوانید یک سرور را به صورت کامل نگهداری کرده و اگر مشکلی بود آن را برطرف کنید. این کار دقیقا مشابه این است که شما یک کامپیوتر دارید که هیچ ویندوزی روی آن نصب نشده است و باید تمام کارهای آن را اعم از نصب آنتی ویروس، پوشه بندی فایل‌ها، پارتیشن بندی و ... را انجام دهید.

ارسال شده در: 2 سال قبل
masoudsalehi (1611)
بیش از ۲ سال عضویت در روکسو بیش از ۲ سال عضویت در روکسو دارای 1000 کارما دارای 1000 کارما نظرات دریافتی:‌ بیش از 50 نظرات دریافتی:‌ بیش از 50 ارسال کننده پاسخ با 25 رای ارسال کننده پاسخ با 25 رای دارای 25 پاسخ صحیح دارای 25 پاسخ صحیح
جهت ارسال پاسخ ابتدا عضو سایت شوید.