سوالات مصاحبه فنی برای استخدام سیستم ادمین

System Administration Interview Questions and Answers

26 بهمن 1400
System-Administration-Interview-Questions-and-Answers

 1. Group Policy چیست؟

مدیران شبکه می توانند از group policy برای کنترل محیط کاری کاربران و حساب های رایانه در فهرست فعال استفاده کنند. این یک مکان مرکزی برای مدیران برای مدیریت و پیکربندی سیستم عامل ها، برنامه ها و تنظیمات کاربر فراهم می کند. اگر به درستی از آن استفاده کنیم، ما را قادر می سازد تا امنیت رایانه های کاربر را افزایش دهید و به دفاع در برابر تهدیدات داخلی و خارجی کمک کنید.

2. درباره سرورهای wins چه می دانید؟

WINS مخفف windows internet name service است که به کاربران امکان می دهد به جای آدرس IP به منابع با نام رایانه دسترسی داشته باشند. این یک سیستم عامل است که از یک کامپیوتر متمرکز استفاده می کند که عملکردهای خاصی را قوانین از پیش تعیین شده برای کاربران و رایانه های متصل به یک شبکه ارائه می دهد.

3. آیا می توانید تفاوت بین فایروال و آنتی ویروس بیان کنید؟

آنتی ویروس: ما از آنتی ویروس برای محافظت از سیستم در برابر ویروس های کامپیوتری استفاده می کنیم. هنگامی که از سیستم خود استفاده می کنیم، این سیستم به طور فعال هرگونه تهدید ویروسی را از منابع مختلف نظارت می کند. اگر هر گونه تهدید ویروسی پیدا کند، سعی می کند ویروس را پاک یا قرنطینه کند و در نهایت سیستم و داده های ما را ایمن نگه می دارد.

فایروال: در طرف مقابل، فایروال از سیستم شما در برابر حملات خارجی محافظت می کند. گاهی اوقات هکرها ممکن است از راه دور سیستم ما را کنترل کنند و اطلاعات مهم ما یا داده های سیستم را به سرقت ببرند. این بیشتر در مواردی اتفاق می افتد که سیستم ما مستقیماً به اینترنت یا یک شبکه بزرگ متصل است. در این صورت باید یک فایروال در کامپیوتر خود نصب کنیم تا از دسترسی غیرمجاز خود محافظت کنیم.

4. کنترل کننده دامنه یا Domain Controller چیست؟

Domain Controller (Dc) یک سیستم کامپیوتری مبتنی بر ویندوز است که برای ذخیره داده های حساب کاربری در یک پایگاه داده مرکزی استفاده می شود. این به مدیر سیستم اجازه می دهد یا از دسترسی کاربران به منابع سیستم مانند چاپگرها، اسناد، پوشه ها، مکان های شبکه و غیره جلوگیری کند.

5.تفاوت FAT و NTFS چیست؟

FAT:

هنگامی که کاربر به صورت محلی وارد سیستم می شود هیچ امنیتی وجود ندارد.
معمولاً از نام فایل هایی که فقط 8 کاراکتر دارند پشتیبانی می کند.
از فشرده سازی فایل پشتیبانی نمی کند.
پارتیشن و حجم فایل می تواند تا 4 گیگابایت باشد
چنین مجوز امنیتی برای سطح فایل و پوشه وجود ندارد.

NTFS:

امنیت هم برای کاربران محلی و هم برای کاربران راه دور وجود دارد.
معمولاً از نام فایل هایی که 255 کاراکتر دارند پشتیبانی می کند.
از فشرده سازی فایل پشتیبانی می کند
اندازه پارتیشن می تواند تا 16 اگزابایت باشد.
امنیت برای سطح فایل و پوشه وجود دارد.

6. آدرس لوپ بک چیست و چه کاربردی دارد؟

این آدرسی است که سیگنال های خروجی را برای مقاصد آزمایشی به همان رایانه ارسال می کند. این به طور کامل در سیستم عامل مدیریت می شود، بنابراین client و server در یک سیستم واحد پردازش می کنند و می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این به طور فیزیکی به یک شبکه متصل نیست و از این نظر مفید است که Loopback یک رابط را برای متخصصان فناوری اطلاعات فراهم می کند تا بتوانند نرم افزار IP را بدون نگرانی در مورد درایوهای خراب یا خراب یا سخت افزار آزمایش کنند.

7. در مورد سرورهای پروکسی چه می دانید؟

این به عنوان دروازه بین یک شبکه محلی (به عنوان مثال: کامپیوتر در یک شرکت) و یک شبکه در مقیاس بزرگ (مثال: اینترنت) عمل می کند. با استفاده از این سرور باعث افزایش کارایی و امنیت می شود زیرا می توان از آن برای جلوگیری از گشت و گذار کارکنان در سایت های نامناسب استفاده کرد.

8. آیا می توانید در مورد رجیستری ویندوز به ما بگویید؟

در سیستم عامل های ویندوز مجموعه ای از پایگاه های داده تنظیمات پیکربندی (تنظیمات سطح پایین) است که اطلاعات مهم مانند مکان برنامه ها، فایل ها و غیره را ذخیره می کند.

9. پوشه Sysvol چیست؟

می توان گفت که این یک نوع پوشه به اشتراک گذاشته شده است که اطلاعات مربوط به group ploicy را ذخیره می کند یا می توان گفت که حاوی فایل های عمومی کنترل کننده های دامنه است و کاربران دامنه می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

10. چرا VOIP مهم است؟

VOIP مهم است زیرا باعث می شود کاربر تکنیک های مدرن را نسبت به زیرساخت های سنتی اتخاذ کند. با استفاده از آن، کاربران می توانند با تحویل بسته های صوتی که برای تماس های تلفنی طراحی شده اند، از رسانه انتقال استفاده کنند.

11. تفاوت بین یک Work Group و Domain چیست؟

در یک work group یک سیستم خاص وجود دارد که مجموعه ای از سیستم ها را دارد که قوانین خاص خود را دارند و کاربران محلی لاگین می کنند. در حالی که در domain، سرور احراز هویت متمرکز که مجموعه ای از سیستم ها است، قوانین را بیان می کند.

12. در مورد پروتکل LDAP چیزی می توانید به ما بگویید؟

LDAP برای نامگذاری شی در یک AD (Active Directory) استفاده می شود و آن را به طور گسترده برای برنامه های مدیریت و پرس و جو در دسترس قرار می دهد. بیشتر برای ایجاد یک مکان مرکزی برای ذخیره نام کاربری و رمز عبور استفاده می شود

13. درباره پروتکل PPP چه می دانید؟

پروتکل PPP مخفف point to point است. این پروتکل به ما کمک می کند تا بین دو کامپیوتر (router) ارتباط برقرار کنیم. دو مشتق از پروتکل نقطه به نقطه عبارتند از:

(1) پروتکل نقطه به نقطه از طریق اترنت

(2) پروتکل نقطه به نقطه روی ATM.

14. IP Spoofing چیست و برای جلوگیری از آن چه کنیم؟

این یک نوع مکانیزم است که توسط مهاجمان برای دسترسی مجاز به سیستم استفاده می شود. در این حالت، مزاحم پیامی را با یک آدرس IP به رایانه ارسال می کند که از منبع/میزبان قابل اعتمادی می آید. ما می‌توانیم با انجام فیلتر کردن بسته‌ها با استفاده از روترها و فایروال‌های خاصی که به بسته‌هایی با فرمت‌های شناخته‌شده اجازه ورود به شبکه را می‌دهد، از آن جلوگیری کنیم.

15. DNS چیست؟

DNS مخفف DOMAIN NAME SYSTEM است. آدرس‌های IP همیشه در حال تغییر هستند، بنابراین DNS آدرس IP را به نام‌های مناسب برای انسان تبدیل می‌کند تا انسان‌ها بتوانند آن را خیلی راحت‌تر به خاطر بسپارند و به عنوان مثال، اگر به دفترچه تلفن استاندارد نگاه کنید و سعی کنید به جستجوی یک آدرس بپردازید، احتمال تغییر آن کمتر است. نام افراد را در اینجا دریافت خواهید کرد، در این صورت DNS مانند دفترچه تلفن استاندارد عمل می کند

16. DHCP را شرح دهید؟

DHCP به dynamic host configuration protocol اشاره دارد. این پروتکل برای تخصیص آدرس IP به رایانه ها استفاده می شود.

17. آیا می توانید بین هاب و سوئیچ تفاوت قائل شوید؟

هاب و سوئیچ تقریباً یکسان هستند. آنها برای یک هدف اساسی برای ایجاد یک شبکه استفاده می شوند. تنها تفاوتی که آنها را متمایز می کند، نحوه برخورد آنها با اتصالات است که در صورت هاب، تمام داده ها را به هر پورت پخش می کنند و از این رو می توانند نگرانی های جدی در مورد امنیت و قابلیت اطمینان ایجاد کنند و همچنین تعدادی برخورد در آن شبکه رخ می دهد. از طرف دیگر وقتی در مورد سوئیچ ها صحبت می کنیم، اتصالات به صورت پویا ایجاد می شوند، بنابراین پورتال درخواست کننده فقط اطلاعاتی را که برای آن طراحی شده است دریافت می کند.

18. درباره HTTPS چه می دانید و از چه پورتی استفاده می کند؟

HTTPS از گواهی‌های SSL استفاده می‌کند تا تأیید کند سروری که به آن متصل می‌شوید همان سروری است که می‌گوید. ترافیک HTTPS بر روی پورت TCP 443 کار می کند.

19. در مورد TCP چه می دانید؟

TCP/IP یک پروتکل نیست بلکه عضوی از مجموعه پروتکل IP است. TCP بهTransmission Control Protocol اشاره دارد و پروتکلی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد (به عنوان مثال: HTTP، FTP و SSH) یکی از مزایای TCP این است که قبل از شروع هر گونه داده ای، اتصال را در دو طرف برقرار می کند. همچنین برای همگام‌سازی جریان داده استفاده می‌شود.

20. درباره UDP چه می دانید؟

UDP مخفف User Datagram Protocol است. UDP اهمیتی نمی دهد که آیا کسی از طرف دیگر گوش می دهد یا نه و پروتکل بدون اتصال نامیده می شود. در حالی که وقتی در مورد TCP صحبت می کنیم باعث می شود همه در یک صفحه بمانند. سرعت انتقال در یک UDP سریعتر از سرعت انتقال TCP است. بنابراین اگر بخواهیم بین TCP و UDP تمایز قائل شویم. TCP همیشه به تایید طرف مقابل نیاز دارد که پیام دریافت شده یا خیر. از طرف دیگر UDP مانند یک پخش تلویزیونی است که در آن فرستنده اهمیتی به شخص دیگری نمی‌دهد یا از آن طرف اطلاعی ندارد.


منبع: وب سایت mygreatlearning

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.