10 موتور جستجوی برتر در جهان

04 اسفند 1398
search-engins

بهترین موتور جستجوگر دنیا

علاوه بر گوگل و بینگ، موتورهای جستجو دیگری نیز وجود دارند که شاید چندان شناخته شده نباشند اما هنوز هم روزانه میلیون ها جستجو توسط آن موتورهای جستجو صورت می گیرد.

شاید حتی برای بسیاری از افرادِ تازه کار در دنیای اینترنت تعجب آور باشد که گوگل تنها موتور جستجوی موجود در اینترنت نیست! در حقیقت تعدادی موتور جستجوگر وجود دارند که آرزو دارند تاج و تخت گوگل را تسخیر اما هیچ کدامشان آماده نیستند که به گرد پای گوگل برسند و گوگل هم طبیعتا هیچ نگرانی برای رقابت با آن ها ندارد!

همه ی آمار و ارقام به وضوح نشان می دهند که گوگل محبوب ترین موتور جستجو در سراسر جهان با سهم خیره کننده 81.5٪ در بازار است.

با این وجود موتورهای جستجو دیگری نیز وجود دارند که ارزش بررسی دارند. در ادامه به معرفی و بررسی مشهورترین موتورهای جستجوی دنیا می پردازیم.

لیست محبوب ترین موتورهای جستجو در جهان

 • Google
 • bing
 • Yahoo
 • Baidu
 • Yandex
 • DuckDuckGo
 • Ask
 • AOL
 • WolframAlpha
 • Internet Archive

طبق آمارهای منتشر شده از سوی netmarketshare ،statista و statcounter، پنج موتور جستجوگر برتر دنیا از نظر سهم بازار عبارتند از: گوگل، بینگ، یاهو، بایدو و یاندکس.

 • گوگل بهترین موتور جستجوگر با سهم بازار بین 81.5٪ تا 92.996٪ در سراسر جهان است.
 • سهم بازار بینگ بین 2.34٪ و 5.29٪ است. این امر بینگ را به عنوان بهترین موتور جستجوی جایگزین برای Google قرار می دهد.
 • سهم بازار یاهو بین 1.64٪ و 2.04٪ است.
 • بایدو بین 92/0 تا 9/9 درصد سهم از بازار جهانی دارد اما محبوب ترین موتور جستجوی چین است.
 • Yandex محبوب ترین موتور جستجوگر روسیه دارای سهم بازار جهانی بین 0.47٪ و 0.83٪ است.
 • سهم بازار DuckDuckGo بین 0.28٪ و 43/0٪ است.

نیازی به معرفی و توضیح بیشتر نیست. غول موتور جستجو یعنی گوگل با اختلاف خیره کننده 76٪ از مقام دوم یعنی بینگ، جایگاه نخست را تسخیر کرده است.

Google

Google - موتورهای جستجو

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید، استفاده از Google در همه کشورها و در همه ی دستگاه ها (دسکتاپ، موبایل و رایانه رومیزی) بر بازار مسلط است.

آنچه گوگل را به محبوب ترین و قابل اعتمادترین موتور جستجو تبدیل کرده است، کیفیت نتایج جستجوی آن است. Google برای ارائه دقیق ترین نتایج به کاربران از الگوریتم های پیشرفته ای استفاده می کند. بنیانگذاران گوگل، لری پیج و سرگئی برین، این ایده را به مطرح کردند که وب سایت های ارجاع شده توسط سایر وب سایت ها، از سایرین مهم تر هستند و بنابراین لیاقت یک رتبه بالاتر در نتایج جستجو را دارند.

با گذشت سال ها، الگوریتم رتبه بندی گوگل با صدها عامل دیگر (از جمله کمک به یادگیری ماشین یا Machine Learning) غنی شده است و هنوز هم مطمئن ترین راه برای پیدا کردن دقیقا همان چیزی است که شما در اینترنت جستجو می کنید.

bing

bing - موتورهای جستجو

بینگ، تلاش مایکروسافت برای به چالش کشیدن گوگل در جستجوست اما مایکروسافت با وجود تمام تلاش ها، هنوز نتوانسته کاربران را متقاعد کند که موتور جستجویش می تواند جایگزین قابل اعتمادی برای Google باشد.

اگرچه بینگ موتور جستجوی پیشفرض روی رایانه های شخصی ویندوز است، ولی سهم بازار آن همواره زیر 6٪ بوده است.

بینگ از موتورهای جستجوی قبلی مایکروسافت (جستجوگر MSN، جستجوگر Windows Live، جستجوی Live) سرچشمه گرفته و طبق رتبه الکسا، رتبه 30 ام وب سایت های پربازدید در اینترنت را به خود اختصاص داده است.

Yahoo

Yahoo - موتورهای جستجو

یاهو یکی از محبوب ترین سرویس های ارائه دهنده ی خدمات ایمیل است و موتور جستجوی وب آن با میانگین 2٪ سهم بازار، رتبه سوم را دارد.

از اکتبر 2011 تا اکتبر 2015، جستجوی یاهو منحصراً توسط Bing انجام می شد. در اکتبر سال 2015 یاهو با گوگل برای ارائه خدمات مرتبط با جستجو موافقت کرد و تا اکتبر 2018، نتایج یاهو هم توسط گوگل و هم بینگ تأمین می شد. از اکتبر سال 2019، بار دیگر در یاهو جستجو به طور انحصاری توسط بینگ ارائه می شود.

یاهو همچنین موتور جستجوی پیشفرض مرورگرهای Firefox در ایالات متحده است (از سال 2014).

پورتال وب یاهو بسیار محبوب است و به عنوان 11 وب سایت پربازدید از طریق اینترنت (طبق الکسا) رتبه بندی می شود.

Baidu

Baidu - - موتورهای جستجو

شرکت بایدو در سال 2000 تأسیس شد و محبوب ترین موتور جستجوی چینی است که سهم بازار آن به طور پیوسته در حال افزایش است. بر اساس ویکی پدیا، بایدو در هر ماه میلیاردها کوئری، جستجو می کند و هم اکنون در رده بندی های الکسا در رتبه چهارم قرار دارد.

اگرچه بایدو در سراسر جهان قابل دسترسی است اما فقط به زبان چینی موجود است.

Yandex

Yandex - موتورهای جستجو

در الکسا Yandex.ru جزء 30 وب سایت مشهور در اینترنت و چهارمین وب سایت روسی زبان است.

Yandex خود را به عنوان یک شرکت فناوری معرفی می کند که محصولات و خدمات هوشمندی را تولید می نماید که با یادگیری ماشین (Machine Learning) ساخته شده اند. براساس ویکی پدیا، Yandex بزرگترین موتور جستجوی روسیه را با حدود 65٪ سهم بازار در آن کشور اداره می کند.

DuckDuckGo

DuckDuckGo - موتورهای جستجو

طبق آمارهای منتشر شده از DuckDuckGo، به طور متوسط روزانه 47 میلیون جستجو توسط این موتور جستجوگر انجام می شود اما هنوز هم سهم کلی بازار آن زیر 0.5 درصد است.

DuckDuckGo فهرست جستجوی اختصاصی خود را ندارد (بر خلاف گوگل و بینگ) اما نتایج جستجوی خود را با استفاده از منابع متنوعی تولید می کند. به عبارت دیگر DuckDuckGo از خود داده ای ندارد و به منابع دیگری (مانند Yelp ،Bing ،Yahoo و StackOverflow) وابسته هستند تا بتوانند به سؤالات کاربران پاسخ دهند. این یک محدودیت بزرگ در مقایسه با Google است که مجموعه ای از الگوریتم ها را برای تعیین بهترین نتایج از تمام وب سایت های موجود در اینترنت دارد.

درباره ی مزایای DuckDuck Go می توان گفت که دارای رابط کاربری زیبا و تمیز است و کاربران را ردیابی نکرده و از اطلاعات آن ها سوء استفاده نمی کند!

Ask

Ask - موتورهای جستجو

قبلاً با نام Ask Jeeves شناخته می شد. Ask.com تقریباً 0.42٪ از سهم جستجو را دریافت می کند. ASK با ساختار پرسش/پاسخ طراحی شده است که در آن اکثر سوالات توسط کاربران دیگر پاسخ داده می شوند یا در قالب نظرسنجی قرار دارند.

Ask همچنین از قابلیت جستجوی کلی برخوردار است اما نتایج بدست آمده در آن، در مقایسه با گوگل یا بینگ و حتی یاهو فاقد کیفیت هستند.

AOL

AOL.com - موتورهای جستجو

مطابق گفته netmarketshare، جستجوگر مشهور و قدیمی AOL هنوز در میان 10 موتور جستجوی برتر با سهم بازار 0.05٪ است.

شبکه AOL شامل بسیاری از وب سایت های معروف مانند engadget.com ،techchrunch.com و huffingtonpost.com است. AOL در 23 ژوئن 2015 توسط Verizon Communications تاسیس شد.

WolframAlpha

WolframAlpha - موتورهای جستجو

WolframAlpha با تمام موتورهای جستجو متفاوت است. WolframAlpha به عنوان یک موتور دانش محاسباتی به بازار عرضه شده است که می تواند در موضوعات خاصی، حقایق و داده هایی را در اختیار شما قرار دهد.

این جستجوگر می تواند انواع محاسبات را انجام دهد، به عنوان مثال اگر «وام 2000» را به عنوان ورودی وارد کنید، مبلغ وام، بهره پرداخت و غیره را بر اساس تعدادی از فرضیات محاسبه می کند.

Internet Archive

Internet Archive - موتورهای جستجو

archive.org موتور جستجوی بایگانی اینترنت است. شما می توانید از آن استفاده کنید تا دریابید که یک وب سایت از سال 1996 تا کنون چگونه تغییراتی داشته است. اگر می خواهید تاریخچه یک دامنه را ردیابی کنید و بررسی نمائید که چگونه طی سالها تغییر کرده است، این یک ابزار بسیار مفید است.


منبع: سایت reliablesoft

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.