راهنمای جامع بازاریابی ویدئویی | درس اول: آشنایی با قدرت و تاثیر رسانه های ویدیویی

14 شهریور 1398
video-marketing1

هیچ شکی وجود ندارد که بازاریابی ویدئویی همچنان در حال رشد است و تاثیر بسزایی در رشد کسب و کارهای اینترنتی و حتی آفلاین دارند. اما تنها سوال در این زمینه این است که برند شما با چه سرعتی می تواند روی آن سرمایه گذاری کرده و متمرکز گردد؟ در ادامه راهنمای جامع بازاریابی به کمک ویدئو را برای شما شرح می دهیم تا ببینید چگونه یک ویدئو از سایت شما می تواند مثل یک ویروس فراگیر شود و مخاطبان فراتر از انتظاری را برایتان گرد هم آورد.

قدرت بازاریابی ویدئویی

بد نیست قدرت بازاریابی را با یک داستان برایتان شرح دهیم. مدتها قبل و در سال 2010 مایکل دوبین، همان کمدین معروف، در یک مهمانی کریسمس با دوست پدرش یعنی مارک لووین که یک تولید کننده بود درباره بازاریابی شروع به بحث کردند. مارک لووین از مایکل دوبین درخواست کمک و راهنمایی درباره فروش بیشتر محصولاتش را داشت و دوبین نیز قبول کرد بازاریابی محصولات او را به عهده بگیرد.

 

دلیل این کار این بود که ایده ای مطمئن برای آن داشت. سر انجام با ساختن یک ویدئو در سال 2012، مرک لووین توانست تنها در 48 ساعت 250000 سفارش از محصول خود (دستگاه ریش تراش!) دریافت کند. باور نکردنی است که در سال 2016 ارزش شرکت آنها به 1 بیلیون دلار رسید و این موفقیت از یک ویدئو که تنها 4500 دلار خرج برداشته بود، شروع شد. این داستان به روند دنباله داری برای استفاده از ویدئو در وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و دیگر رسانه ها به عنوان ابزاری قدرتمند در مسیر تبلیغات و بازاریابی بدل شد.

بازاریابی ویدئویی چیست

بازاریابی ویدئویی

در پاسخ به این سوال که بازاریابی ویدئویی چیست باید بگوییم بازاریابی ویدئویی به معنای اشتراک گذاری ویدئوهای مرتبط با برند شما در هر کجا از دنیای وب است؛ چه در سایت، چه در رسانه ها و شبکه های اجتماعی و چه در ایمیل هایی که برای کاربران ارسال می کنید. همه ی این ها می تواند بازاریابی ویدئویی برای شما ایجاد کند. البته این بازاریابی همیشه در جهت مثبت نیست و اگر به درستی انجام نشود، تاثیر منفی بر اعتبار برند شما خواهد داشت. مخاطبان معمولا به اینکه ویدئویی که  تماشا می کنند توسط چه شخصی یا برندی ساخته شده است، اهمیت می دهند و برداشت آنها از ویدئوی شما تاثیر مهمی در اعتبار نقش بسته از برند شما در ذهن مخاطب خواهد داشت.

نیاز به توضیح ندارد که بازاریابی ویدئویی و در کل استفاده از فیلم و کلیپ در فضای وب با سرعتی بیش از گذشته در حال رشد و افزایش است. پیشرفت دنیای دیجیتال در این امر بی تاثیر نبوده است. امروزه می توان ویدئوهایی با حجم بیشتر را در فضای وب میزبانی کرد، با سرعت بالاتر آنها را آپلود و دانلود کرد و دستگاه ها نیز با سرعت و کیفیت بالاتری قادر به پخش فایل های ویدئویی هستند. بنابراین سرعت حیرت آور رشد ویدئوها در وب سایت ها که همانند گردبادی خودمختار و مهارنشدنی در حال فراگیر شدن است، چندان هم دور از انتظار و تعجب آور نیست و حتی می توان فراگیری بیشتر آن در سال های پیش رو را نیز پیش بینی کرد.

البته دلیل تاثیرگذاری ویدئو تنها به محبوبیت آن ختم نمی شود و ویژگی ذاتی ویدئوها نسبت به تصاویر استاتیک و بی تحرک که می تواند مفاهیم و احساسات بیشتری را انتقال دهد، به خودی خود مهیج و تاثیرگذار تلقی می شود. بیش از یک قرن است که دنیای سینما در حال فعالیت است و رشد روز افزون تکنولوژی، سخت افزار و نرم افزارها و در نهایت خلق تکنیک های ویدئویی جدید، تاثیرگذاری آن در ذهن مخاطبان را چندین برابر کرده است.

بررسی اهمیت بازاریابی ویدئویی

با این تفاسیر، بد نیست نیم نگاهی به آمارهای وب سایت های معتبر نظیر Hubspot و Social Media Today در سال 2019 داشته باشیم تا اهمیت استفاده از ویدئو در بازاریابی و برندینگ برایمان روشن تر شود:

- سایت هایی که در محتوای آنها از ویدئو استفاده می شود دارای 41 درصد ترافیک بیشتر نسبت با سایر سایت ها هستند.
- در شبکه های اجتماعیی فیلم ها 1200 درصد بیشتر از عکس ها و متن ها توسط کاربران به اشتراک گذاشته می شوند.
- 87 درصد از کاربران از برندها انتظار تولید محتوای ویدئویی بیشتر دارند.
- کمپین های بازاریابی و برندینگ که از ویدئو استفاده می کنند 49 درصد سریع تر از سایر کمپین ها رشد می کند.
- ایمیل هایی که حاوی فایل های ویدئویی هستند 200 تا 300 درصد بیشتر از ایمیل های فاقد ویدئو کلیک می خورند.
- 68 درصد از کاربران آموزش های مبتنی بر ویدئو را به سایر آموزش ها ترجیح می دهند. این درحالی است که تنها 15 درصد کاربران آموزش های متنی را بیشتر می پسندند.
- ویدئوها نرخ تبدیل را تا 20 درصد در صفحات اصلی سایت ها و تا 80 درصد در صفحات لندینگ افزایش می دهند.

علاوه بر این مزایای دیگری نیز در پشت صحنه وجود دارند. الگوریتم های موتورهای جستجو محتواهای ویدئویی موجود در فید سایت ها را ایندکس می کنند و برای آنها اعتبار بیشتری نسبت به محتواهای متنی در نظر می گیرند. رسانه هایی مثل فیسبوک در فیدهای اجتماعی خود فایل های ویدئویی را در اولویت نمایش قرار می دهند. همچنین گوگل در آپدیت های 2018 به بعد قسمت ویژه ای را در بالای صفحات نتایج جستجوی خود به ویدئو ها اختصاص داد.

در نتیجه خواه ناخواه ویدئوها بیشتر از متن ها دیده می شوند و مورد توجه مخاطبان قرار می گیرند، بنابراین در محتواها و تبلیغات خود سعی کنید ویدئوها را در اولویت قرار داده و سعی کنید دسترسی مخاطبان خود به آنها را ساده تر کنید.

اینفوگرافیک راهنمای جامع بازاریابی ویدئویی

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.