فشرده سازی متن + پیش اتصال به منابع ضروری + پیش بارگذاری درخواست‌های اصلی

0
153
فشرده سازی متن

در قسمت قبل به طور مفصل در رابطه با خصوصیت font-display صحبت کردیم و مقادیر مختلفی مانند swap و block را توضیح دادیم. امیدوارم حتما از این قابلیت جدید استفاده کرده باشید. در این قسمت به توصیه ی شانزدهم آن می رسیم.

توصیه شانزدهم: Enable Text Compression

«فعال کردن فشرده سازی متن» یکی از قابلیت های خوب دنیای وب است که نباید از آن غافل شویم. منظور گوگل از این توصیه فعال سازی GZIP روی سرور است. البته امروزه تقریبا تمام شرکت های هاستینگ از این قابلیت روی سرورهای خود استفاده می کنند بنابراین به احتمال زیاد این قابلیت به صورت خودکار برای شما فعال است اما اگر اینطور نبود می توانید از شرکت هاستینگ خود بخواهید که این قابلیت را برایتان فعال کند.

شما باید ابتدا به سایت https://www.giftofspeed.com/gzip-test/ بروید تا مطمئن شوید Gzip برایتان فعال نیست. اگر فعال نبود می توانید از روش های زیر استفاده کنید و در غیر این صورت (در صورت فعال بودن GZIP) نیازی نیست کاری انجام بدهید و همه چیز طبق مراد است! این وب سایت هم فعال بودن GZIP را به شما اطلاع می دهد و هم نوع وب سرور شما را مشخص خواهد کرد.

البته افزونه های وردپرسی مانند WP Rocket نیز این کار را برایتان انجام می دهند. اگر شرکت هاستینگ شما از این کار سر باز زد می توانید از طریق دستکاری فایل htaccess. نیز این کار را انجام بدهید. قبل از انجام این کار حتما از این فایل یک بکاپ تهیه کنید. برای وب سرورهای آپاچی باید متن زیر را به فایل htaccess. اضافه کنید:

قسمت آخر که کامنت شده است فقط مخصوص مرورگرهای بسیار قدیمی (نسخه ی چهارم فایرفاکس و…) است بنابراین بهتر است آن را حذف کنید اما اگر با اینگونه مرورگرها سر و کار دارید به آن دست نزنید.

اگر وب سرور شما آپاچی نیست و از Nginx استفاده می کنید باید فایل nginx.conf را پیدا کرده و کد زیر را به آن اضافه کنید:

توصیه هفدهم: Preconnect to Required Origins

«پیش اتصال به منابع ضروری» به چه معناست؟ بسیاری از ما معمولا چند فایل را از منابع خارجی می گیریم (مثلا فونت های google fonts یا cnd های کتابخانه های مختلف و…). یکی از بهترین نمونه های آن Google Analytics است که یک فایل جاوا اسکریپتی می باشد و دریافت آن ها از سرور خارجی معمولا زمان می برد. شما با استفاده از خصوصیت های preconnect (به معنای پیش ‌اتصال) می توانید سریعا به مرورگرها بگویید که در صفحه ی خود از منابع خارجی استفاده می کنید. با این کار روند دانلود آن ها سریعا آغاز می شود و صفحه ی شما با تاخیر کمتری بالا می آید. اگر تحلیل گوگل نشان دهد که صفحه ی شما نیاز به چنین تکنیکی دارد، آن را به صورت یک توصیه به شما اعلام خواهد کرد:

توصیه ی هفدهم PageSpeed Insight از گوگل
توصیه ی هفدهم PageSpeed Insight از گوگل

برای انجام این کار چندین روش مختلف وجود دارد. به طور مثال اگر وب سایت شما یک وب سایت وردپرسی است می توانید فایل header.php را باز کرده و خط زیر را به آن اضافه کنید:

این تگ به مرورگر می گوید که حتما از قبل با وب سایت example.com اتصال برقرار کند. اگر اتصال از قبل برقرار شده باشد، دانلود محتویات نیز سریع تر خواهد بود. Google PageSpeed Insights تمام منابعی که می توانند از این روش استفاده کنند را برایتان لیست می کند. پلاگین هایی مانند Perfmatters و قابلیت  Pre* Party Resource Hints در WP Rocket نیز این کار را برایتان انجام می دهند. اگر از وب سایت های وردپرسی استفاده نمی کنید کافی است کد بالا را به صورت تگ عادی به صفحه ی HTML خود اضافه کنید.

توصیه هجدهم: Preload Key Requests

«پیش اتصال به منابع ضروری» مخصوص سرورهای خارجی بود اما «پیش بارگذاری درخواست های اصلی» یا همان preload key requests مربوط به سرور خودتان است. با این روش، قبل از آنکه موتور رندر اصلی مرورگر به کار بیفتد به مرورگر می گوییم منابع خاصی در صفحه ی ما است که حتما به آن ها نیاز است و باید قبل از تمام منابع دیگر بارگذاری شوند (به طور مثال فایل جاوا اسکریپت اصلی سایت). با این کار مرورگر اول از همه آن منابع را دانلود می کند و سایت شما با تاخیر کمتری باز خواهد شد.

توصیه ی هجدهم PageSpeed Insight از گوگل
توصیه ی هجدهم PageSpeed Insight از گوگل

برای پیاده سازی این روش می توانید کد زیر را به صفحه ی خود اضافه کنید (اگر از وردپرس استفاده می کنید به فایل header.php بروید):

یکی از مثال های عملی این کار pre-load کردن منابع CSS است:

کد بالا شکل عادی وارد کردن کدهای CSS در HTML می باشد اما بهتر است به شکل زیر عمل کنیم:

من دو فایل main.js و main.css را پیش بارگذاری کرده ام (یعنی مرورگر آن ها را از قبل سریعا دانلود می کند اما استفاده نمی کند) تا زمانی که به تگ های اصلی script آن ها برسیم. در واقع با preload می توانید منابع را سریع تر دانلود کنید تا هر جایی که مرورگر به آن ها نیاز داشت از قبل دانلود شده و آماده باشند. مثال بالا آنچنان مثال قوی نیست چرا که دانلود شدن منابع اصلی تقریبا همزمان با preload شدن آن ها بود اما اگر درون این کدها (مثلا درون CSS) منابع دیگری داشته باشیم (مانند تصاویر و…) سرعت کار بسیار بالاتر می رود. برای اطلاعات کامل تر به این لینک مراجعه نمایید. همچنین بنده در مورد preload و push توضیحاتی را داده ام که خواندن آن ها خالی از لطف نیست.


منبع: سایت Kinsta

ترتیبی که روکسو برای یادگیری مطالب سری آموزش Google PageSpeed Insight به شما توصیه می‌کند:

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام خود را وارد کنید