درس آخر: اجرای ماشین حساب و اطلاعات تکمیلی

07 اردیبهشت 1399
pyqt15

اجرای ماشین حساب

حالا که کدنویسی رابه پایان رساندید، زمان تست آن فرا رسیده است! اگر برنامه را جرا کنید با پنجره ای شبیه زیر مواجه خواهید شد:

برای استفاده از این نرم افزار یک عبارت معتبر ریاضی را توسط ماوس وارد کنید. سپس کلید Enter را فشار داده و یا بر روی علامت مساوی کلیک کنید تا نتیجه بر روی صفحه خروجی نمایش داده شود.

تبریک! اولین برنامه ی کاملا تابع محور با رابط گرافیکی خودتان را با پایتون و PyQt ایجاد کردید!

نکات تکمیلی

PyQt5 مجموعه ابزارهای مفید و کاربردی دیگر را برای ساختن برنامه های گرافیکی مدرن و منسجم و کاملا برجسته ارائه می دهد. در زیر تعدادی از ابزارهای قابل ذکر امده است:

Qt Designer یک ابزار برای طراحی و ساخت رابط گرافیکی است که می توانید در راستای طراحی ویجت ها و دیالوگ ها یا برای تکمیل پنجره ی اصلی با استفاده از فرم های on_screen و درگ و دراپ استفاده می کنید. تصویر زیر تعدادی از ویژگی های Qt Designer را نشان می دهد.

این ابزار از فایل های ui. مربوط به XML برای نگهداری طراحی رابط گرافیکی استفاده می کند که می توان با استفاده از QUiLoader بارگذاری کرد. PyQt یک ماژول به نام uic را که به این کار کمک می کند، دارد. همچنین شما می توانید محتوای فایل ui. را به کدهای پایتونی بوسیله ی یک ابزار خط فرمان به نام pyuic5 تبدیل کنید.

PyQt5 همچنین یک سری ابزار همه جانبه و جامع را برای جهانی سازی برنامه هایی که به زبان های محلی نوشته شده اند، ارائه می دهد.

pylupdate5 فایل های ترجمه شده (ts.) را ایجاد و بروز رسانی می کند. سپس Qt Linguist فایل های مذکور تولید شده را با ترجمه ی رشته ها بروزرسانی میکند. همچنین فایل هایی با فرمت qm. رها می کند که در حقیقت معادل های باینری فشرده می باشند که مستقیما توسط برنامه بکار می روند.

در نهایت می توانید از PyQt5 resource system که امکانات تعبیه منابعی مثل آیکون ها و فایل های ترجمه را فراهم می سازد، استفاده کنید. برای استفاده از این ابزار نیاز به تولید فایل qrc. دارید که یک فایل XML با اطلاعاتی مثل مشخصات فایل های منبعی که تعبیه شده اند، است. برای بار اول که این فایل را ایجاد نمودید، می توانید از pyrcc5 برای تولید ماژول پایتونی که دارای این منابع می باشد، استفاده کنید.

سخن پایانی

برنامه های با رابط کاربری هنوز هم بخش اعظم اشتراک گذاری فروشگاه نرم افزار را به خود اختصاص داده اند. پایتون فریم ورک ها و کتابخانه های متعددی را برای توسعه نرم افزارهای مدرن و قدرتمند با رابط گرافیکی را ارائه می دهد.

در این دوره نحوه ی استفاده از PyQt  را فرا گرفتید که شاید بتوان گفت که یکی از بهترین و محبوب ترین کتابخانه های تولید نرم افزار در پایتون است. حالا شما می دنید که چگونه با کمک گرفتن از پایتون و PyQt  اقدام به ساخت نرم افزار کنید و همچنین در کل قادر به موارد زیر می باشید:

  • ایجاد رابط گرافیکی برنامه با پایتون و PyQt
  • درک رویدادهای کاربر و اتصال آن ها به دستورات
  • ایجاد برنامه ی کاملا تابع گرا برای حل مسائل دنیای واقعی در قالب کد

حالا می توانید پایتون و PyQt را برای حیات بخشی به برنامه تان به کار ببرید. سورس کد برای پروژه ماشین حساب و تمام کدهای نمونه ی بکار رفته شده در این دوره را در لینک زیر می توانید پیدا کنید:

برای دانلود کلیک کنید

بیشتر بخوانید

اگر خواستار متمرکز شدن روی PyQt و ابزارهای مرتبط هستید، به لینکها و مناببع زیر سری بزنید:

اسناد pyqt5 در اول لیست قرار گرفته دارای نقص هایی در بعضی قسمتها می باشند که می توانید این نقص ها را با مطالعه اسناد pyqt4 پر کنید. مرجع تمام کلاس های موجود با توجه به اینکه مبانی استفاده از آن ها را هم یاد گرفته اید، برای کسب آگاهی کامل بسیار سودمند خواهد بود.

در صورت استفاده از اسناد pyqt4 بعنوان مرجعی برای pyqt5 در ذهن داشته باشید که ممکن است کلاس ها متفاوت ظاهر شده و جور دیگری عمل کنند. یک راه دیگر استفاده از اسناد اورجینال Qt v5 و مرجع تمام کلاس های آن می باشد که نیاز به دانش مختصر از زبان c++ دارد تا کدهای نمونه را درک کنید.


منبع: سایت Real Python

تمام فصل‌های سری ترتیبی که روکسو برای مطالعه‌ی دروس سری ساخت ماشین حساب گرافیکی با PyQt توصیه می‌کند:
نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما (1 دیدگاه)

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

علی
10 اردیبهشت 1399
سلام بابت مقاله های خوب تون ممنون روزی۱ ساعت فقط میشینم هر روز مطالب سایت رو میخونم من تازه کارم خواستم بدونم چجوری میشه در اخر مقالات تون میاید ترتیب مقاله ها رو نشون میدید با چه افزونه یا کدی؟؟ منظورم قسمت "ترتیبی که روکسو برای یادگیری مطالب سری ساخت ماشین حساب گرافیکی با PyQt به شما توصیه می‌کند" هستش ممنون میشم جوابم رو بدید

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.