دوره آموزش کامل ایلوستریتور

نرم‌ افزار ادوبی ایلوستریتور (Adobe Illustrator) یکی از قدرتمندترین و مطرح ترین برنامه های طراحی برداری و محصول کمپانی بزرگ Adobe است که اولین بار در سال 1987 برای مکینتاش ساخته و در سال 1989 نیز برای ویندوز عرضه شد. منظور از طراحی برداری نوعی طراحی است که در آن، تمامی محاسبات بر اساس ریاضیات است.

همانند دیگر محصولات کمپانی ادوبی، ایلوستریتور نیز تا سال 2012 با پیشوند CS منتشر می شد اما از سال 2013 تا کنون با پیشوند CC به بازار عرضه می شود.

ایلوستریتور ابزار اساسی گرافیست ها برای طراحی وکتور، لوگو، ست اداری، اینفوگرافیک، کاراکتر و ... است.

کار کردن در محیط ایلوستریتور تا حد زیادی مشابه کار با نرم افزار پیکسلی ادوبی فتوشاپ اما از آن دشوارتر و پیچیده تر است. شاید یکی از پرتکرارترین سوالاتی که گرافیست ها می پرسند این است که «ایلوستریتور و فتوشاپ با یکدیگر چه تفاوتی دارند؟» که اگرچه پاسخ این سوال بسیار مفصل است اما باید گفت فتوشاپ اساسی نرم افزار ویرایش عکس است و طراحی پیکسلی در آن انجام می شود در حالیکه ایلوستریتور نرم افزارِ تخصصی شرکت ادوبی برای طراحی بر پایه ی وکتور است.

همانند همه ی محصولات شرکت ادوبی، در ایلوستریتور امکان اشتراک گذاری خروجی و آثار هنری با دیگر نرم افزارهای این شرکت در نظر گرفته شده است و بیشتر طراحان حرفه ای و گرافیست های مطرح، از هر دو نرم افزار فتوشاپ و ایلوستریتور برای خلق تصاویر گرافیکی پیشرفته و سطح بالا استفاده می کنند.

در ایلوستریتور امکانات خارق العاده ای برای طراحی وکتورها و ایجاد افکت های گرافیکی گوناگون در نظر گرفته شده است و با هر بار به روزرسانی یا آپدیت، به امکانات این نرم افزار افزوده می گردد.

طراحی وکتورهای بسیار پیچیده و پیشرفته، تایپوگرافی های حرفه ای و رنگ آمیزی های هنری در این نرم افزار صورت می گیرد.

یکی از قابلیت های کاربردی و جذاب ایلوستریتور، ساخت تصاویر متحرک با کیفیت است. از دیگر توانمندی های این نرم افزار می توان به قابلیت ساخت تصاویر svg اشاره کرد. همانطور که می دانید فایل های svg به دلیل داشتن کیفیت بالا در عین حجم کم، در جدیدترین متدهای طراحی به ویژه در صفحات وب بسیار کاربردی هستند. از دیگر ویژگی های ادوبی ایلوستریتور می توان کار با انواع و اقسام فرمت های مختلف تصویری نام برد.

رقیب اصلی ایلوستریتور، کورل دراو محسوب می شود و هرکدام از این برنامه ها طرافداران خودشان را دارند.

در دوره ی آموزش کامل ایلوستریتور که پیش روی شما قرار گرفته شده است، سعی بر این بوده است که از ساده ترین نکات و مقدمات نرم افزار شروع کرده و کار با تمام ابزارها، پنل ها و امکانات را شرح دهیم. این دوره ی آموزشی به صورت رایگان بر روی سایت روکسوپلاس قرار گرفته است و دسترسی به همه ی درس های آن برای تمامی کاربران آزاد است.

البته به خاطر داشته باشید که پس از یادگیری شیوه ی کار با نرم افزار، آنچه که نقش اساسی را در تبدیل کردن شما به یک گرافیست موفق بازی می کند، خلاقیت، تمرین و تمرین و تمرین است.