ظاهرسازی shape ها: تنظیمات Stroke

Shapes Display: Stroke Settings

19 شهریور 1399
فصل ظاهر سازی shpae ها: تنظیمات Stroke

به فصل جدید از این سری آموزشی خوش آمدید. در فصل قبل در رابطه با کار با shape ها صحبت کردیم اما در این قسمت می خواهیم به ظاهرسازی آن ها بپردازیم. این قسمت به تنظیمات Stroke اختصاص دارد بنابراین بهتر است بدون مقدمه شروع کنیم. شما اگر هر شکلی (دایره، مستطیل، مثلث یا حتی خط صاف) را در illustrator بکشید، به طور پیش فرض Stroke شما مقدار 1 pt (مخفف point) را می گیرد. شما هر گاه شکلی را در حالت انتخاب و هایلایت شده داشته باشید، تنظیمات Stroke آن را مشاهده خواهید کرد. این تنظیمات Stroke در سمت پنل سمت راست برنامه یا نوار options در بالای برنامه قابل مشاهده هستند و به سادگی تغییر می کنند. به ویدیوی زیر توجه کنید:

در این ویدیو مشاهده می کنید که تنظیمات stroke در پنل سمت راست برنامه قرار دارند. همچنین زمانی که من کلید shift را نگه داشته و روی آیکون های تغییر سایز stroke (علامت های بالا و پایین) کلیک کنم، به جای تک تک، ده تا ده تا به آن اضافه شده یا از آن کم می شود.

در همین ویدیو قسمتی را مشاهده می کنید که مربوط به تغییر رنگ stroke می باشد. اگر می خواهید stroke خود را تغییر دهید دو گزینه دارید. گزینه اول با کلیک کردن روی مربع سیاه رنگ پنل سمت راست است. با کلیک روی این پنل رنگ های از قبل آماده شده برایتان نمایش داده می شوند و اگر می خواهید از رنگ جدیدی استفاده کنید باید روی علامت بوم رنگ کلیک کنید. اگر از نسخه های قدیمی illustrator یا نوار options در بالای برنامه (به جای پنل سمت راست) استفاده می کنید باید کلید shift را نگه دارید تا قسمت تعریف رنگ جدید برایتان نمایش داده شود. به ویدیوی زیر توجه کنید:

همانطور که می بینید رنگ های شکل (چه stroke و چه fill) از همین قسمت قابل تغییر است و همچنین mode های رنگی مانند CMYK یا RGB نیز قابل انتخاب می باشند. این ها مباحث ساده ای از Stroke ها بود و اگر به گزینه های پیشرفته تری نیاز داشتیم باید روی عبارت Stroke در پنل سمت راست یا نوار options کلیک کنید. در پنجره باز شده ابتدا به گزینه dashed line می پردازیم. این گزینه به شما اجازه می دهد به جای خط کامل، از خط چین استفاده کنید. همچنین از آنجا که چندین فیلد با نام های dash (خط چین) و gap (فاصله) داریم، می توانیم الگو های ناهمسان را در سر تا سر شیء ایجاد کنیم:

همانطور که می بینید در ویدیوی بالا ابتدا روی عبارت Strokes کلیک کردم و سپس تیک گزینه dashed line را فعال نمودم. با این کار خط چین برای من فعال شد. در مرحله بعدی با نوشتن اعداد دلخواه برای dash (خط) و gap (فاصله) یک طرح ناهمگن را ایجاد کردم که در آن خط چین ها با هم برابر نبودند. شما می توانید این الگو را به سلیقه خودتان ادامه دهید. سپس از قسمت caps گزینه round را انتخاب کردم تا گوشه های خط چین گرد شود. در نهایت گزینه align strokes را به شما نشان دادم که با استفاده از آن می توان مرکزیت stroke را مشخص کرد. به طور مثال آیا Stroke از بیرون کشیده شود یا از داخل یا از وسط؟ تفاوت های این سه گزینه در ویدیو قابل مشاهده است.

نکته جالب بعدی این است که اگر مستطیل کنار این دایره را انتخاب کرده و سپس eyedropper tool را انتخاب کنم، با کلیک روی دایره، مستطیل نیز به شکل دایره در می آید. حالا دو گزینه در قسمت strokes باقی می ماند که اولی مربوط به تنظیم کردن طول خط چین ها برای زیبا تر شدن شکل و دومی مربوط به تیز بودن یا گرد بودن گوشه ها است. این موارد را به خوبی در ویدیوی بالا مشاهده می کنید. در واقع در زمانی که dashed lines را اضافه می کنم، می توانم بگویم که طول خط چین توسط illustrator مدیریت شود و یا اینکه طول خط چین حتما همان مقدار تعریف شده توسط خودمان باقی بماند. در صورتی که illustrator طول را مدیریت کند، گوشه ها و در کل شکل زیبا تر خواهد شد.

گزینه بعدی در این قسمت قابلیت اضافه کردن arrowhead یا «نوک پیکان» به شکل ها است. شما می توانید نوک پیکان و همچنین قسمت انتهایی آن را مشخص کنید. زمانی که این پیکان ها را به شکل خود اضافه کنید در فیلد های پایین تر گزینه scale را نیز می بینید که معنی «مقیاس» دارد. یعنی شما می توانید پیکان خود را بزرگ تر یا کوچک تر کنید. در سطر بعد گزینه align را داریم که مشخص می کند نوک پیکان در قبل از پایان یافتن پیکان (خط) اضافه شود و یا بعد از آن اضافه شود (به طول خط اضافه خواهد کرد). دو فلش ریز را نیز در کنار گزینه arrowheads می بینید که با کلیک روی آن می توانید جهت پیکان خود را برعکس کنید.

همانطور که مشاهده می کنید با استفاده از این خصوصیت و فقط یک خط ساده توانستیم یک پیکان جالب بسازیم. آخرین گزینه ای که در قسمت strokes داریم، گزینه profile است که طرح خاصی را از نظر قطر و شکل کلی برای Stroke شما تعیین می کند و فهم آن نیز بسیار ساده است. به ویدیوی زیر توجه کنید:

همانطور که مشاهده می کنید با استفاده از این گزینه می توانیم شکل های جالبی مانند هلال ماه را نیز به وجود بیاوریم. اگر دوست دارید profile های خودتان را پیاده سازی کنید باید از width tool استفاده کنید و stroke را در نقاط مورد نظر بکشید. این تکنیک را در ویدیوی زیر مشاهده می کنید:

شما با کشیدن stroke به جهات مختلف می توانید یک profile شخصی برای خودتان بسازید که با نیازهای شما همخوانی داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر خواستید این profile را برای دفعات بعدی ذخیره کنید، باید از همان قسمت profiles (در پایین پنجره آن) روی گزینه Add to Profiles (علامت شبیه به دانلود) کلیک کنید.

تمام فصل‌های سری ترتیبی که روکسو برای مطالعه‌ی دروس سری دوره آموزش کامل ایلوستریتور توصیه می‌کند:
نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.