7 تِرِند جذاب برای طراحی جلد کتاب در سال 2020

BOOK_COVER_TRENDS_jpg_1CgUkCXv

ما در یک دوره خاص در زمینه طراحی جلد کتاب قرار داریم. اگرچه طراحی جلد کتاب دچار تحولات عمیق و گسترده ای شده است، اما همچنان یک سری قوانین و قواعد پایه و اساسی در این زمینه به کار گرفته می شود. طرح جلد باید واضح، خوانا و جذاب باشد تا نظر یک خواننده را از پشت قفسه ها به خود جلب کند. البته برخی طراحان نیز تمایل به شکستن مرزها و عادت ها در این زمینه دارند و از طراحی های پیچیده و عجیب لذت می برند. به هر صورت، در این مقاله آنچه که فکر می کنیم برای سال 2020 در زمینه نکات طراحی جلد کتاب ترند و پر طرفدار باشد را در ادامه آورده ایم که امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

1- جلدهای متمرکز بر تایپوگرافی

استفاده از تایپوگرافی قوی و زیبا چیزی است که امسال ضروری به نظر می رسد. می توانید از مهارت های تایپوگرافی خود استفاده کنید و یا حتی یک تایپ فیس جدید برای طرح روی جلد بسازید. عنوان را بزرگ و برجسته کنید و طبق قوانین مینیمالیسم اطراف آنرا خالی بگذارید تا بتواند به اندازه کافی جلب توجه کند. Predra6

استفاده از تایپوگرافی متمرکز بر فونت های سریف چیزی بود که در سال گذشته به شکل محدود مورد استفاده قرار می گرفت. با این وجود، طرح آنها بسیار جسورانه و جذاب به نظر می رسید. البته تا حدی هم احساس بی روح و بی هویت بودن در آن ها دیده می شد. با این حال به نظر می رسید تعداد کتاب هایی که با چنین جلدهایی در حال تولید شدن است، در سال 2020 افزایش خواهد یافت. استفاده از فونت های سریف اگرچه به دهه های 70 و 80 برمی گردد و تا حدی خوانایی طرح را که امروزه یک فاکتور مهم در طراحی محسوب می شود، محدود می کند اما از آنجا که اینگونه طرح ها بیشتر در ذهن باقی می مانند و دیرتر به فراموشی سپرده می شوند انتخاب بدی هم نیستند.

جلد های متمرکز بر تایپوگرافی - نکات طراحی جلد کتاب

جلد های متمرکز بر تایپوگرافی - نکات طراحی جلد کتاب جلد های متمرکز بر تایپوگرافی

2- جلدهای متمرکز بر ایلوستریشن

انتظار بازگشت به سبک های کلاسیک را برای سال 2020 داشته باشید و به دنبال ایجاد طرح های مبنی بر ایلوستریشن و تایپوگرافی دست نویس بروید. Boja

همانطور که شاهد هستید، در سال های اخیر استفاده از ایلوستریشن یا همان تصاویر وکتوری به جای عکس های رئال بسیار مورد استفاده طراحان بود و ترند رو به رشدی را تجربه کرد. البته در سال های گذشته وکتور های پیچیده و سنگینی را شاهد بودیم که به نظر نمی رسد در سال آتی مورد استقبال باشد. گویا وکتورها و ایلوستریشن های ساده مانند آنچه که در نمونه های زیر مشاهده می کنید، قرار است جایگزین شوند. از طرفی دیگر استفاده هنری از خطوط، مانند آنچه که در نقاشی های ماتیس و پیکاسو مشاهده می شد -البته با رویکردی جدید و مدرن- بسیار مورد توجه است.

جلد های متمرکز بر ایلوستریشن - نکات طراحی جلد کتاب جلد های متمرکز بر ایلوستریشن جلد های متمرکز بر ایلوستریشن

3- طرح های رنگین کمانی

با وجود اینکه رنگ های خنثی در کنار سیاه و سفید همیشه در دنیای گرافیک جای خود را دارند، اما به نظر می رسد سال 2020 سال استفاده از رنگ های پایه و ایجاد طرح های رنگین کمانی است. اگرچه برخی از طراحان استفاده از رنگ های آبی، قرمز و زرد را در حالت خالص برای طراحی ریسک می دانند اما بعضی هم ترجیح می دهند با قدرت این رنگ ها وارد بازی شوند!

در سال های گذشته همانطور که شاهد بودیم به دلیل اوج گرفتن سبک مینیمال، استفاده از رنگ های خنثی نیز ترند شد. اما در سال جدید گویا قرار است باز هم شاهد درخشش رنگ های متنوع در دنیای گرافیک باشیم.

طرح های رنگین کمانی طرح های رنگین کمانی

طرح های رنگین کمانی

4- طراحی متمرکز بر بافت (تکسچر)

از آنجا که امروزه دیگر اکثر افراد به جای کتاب فروشی ها، کتاب های مورد علاقه خود را در فروشگاه های اینترنتی نظیر آمازون پیدا می کنند مهم است که طرح جلد به گونه ای باشد که برجسته تر و قابل توجه تر به نظر برسد تا شانس بیشتری برای دیده شدن داشته باشد. راهکار طراحان برای اینکار استفاده از بافت یا همان تکسچرها به جای تصویر و عکس در طرح است. بنا به عقیده آنان اینگونه کاورها بیشتر می توانند جلب توجه کنند.

طراحی متمرکز بر بافت(تکسچر)

طراحی متمرکز بر بافت(تکسچر)

5- طراحی متمرکز بر عکاسی خلاقانه

هنگامی که از تصاویر در کنار نوشته ها استفاده می شود، از تاثیرگذاری آنها کاسته می شود. اما طراحان می خواهند روش های جدید را برای طراحی در این زمینه آزمایش کنند.

با استفاده از تخیل می توان طرح هایی ایجاد کرد که ذهن انسان را درگیر چیزهایی فراتر از واقعیت کنند. arté digital graphics

بر خلاف انتظارات، سوژه هایی که در عکاسی ثبت می شوند می توانند در یک پس زمینه سفید یا ساده نیز ترکیب شوند و حتما نیازی نیست که پس زمینه های اصلی موجود در عکس حفظ شوند. با کمی دقت به تصاویر نمونه این موضوع را در خواهید یافت. می توان پس از عکاسی، سوژه اصلی را جدا و در یک پس زمینه ساده قرار داد و متن را در آن ترکیب کرد. بدین ترتیب نه عکس و نه متن تاثیرگذاری خود را از دست نخواهند داد. پس بد نیست در سال 2020 همچنان نیم نگاهی به عکاسی و عکس های رئال هم داشته باشید.

طراحی متمرکز بر عکاسی خلاقانه طراحی متمرکز بر عکاسی خلاقانه طراحی متمرکز بر عکاسی خلاقانه

6- طراحی به شکل متریال

گرافیست هایی که در زمینه طراحی جلد و کاور کتاب فعالیت می کنند، همیشه به دنبال راهی برای جلب توجه بیشتر و جذاب تر به نظر رسیدن جلد کتاب هایشان نسبت به سایر کتاب های موجود در قفسه یا فروشگاه هستند. سبک متریال یا همان استفاده از مواد مختلف در طراحی، سبکی است که هرگز در فریب دادن افراد شکست نخورده است. از آن می توانید به عنوان تکمیل کننده ی سبک کولاژ نیز یاد کنید. جایی که از مواد موجود در دنیای اطراف برای جذاب تر کردن طراحی استفاده می شود. نمونه ای از این سبک را می توانید در تصاویر نمونه مشاهده کنید.

طراحی به شکل متریال طراحی به شکل متریال طراحی به شکل متریال - نکات طراحی جلد کتاب

7- طراحی متمرکز بر دست نوشته

در سال جدید استفاده از فونت های دست نویس که بسیار شبیه به دست نوشته های انسان هستند، قرار است مورد توجه طراحان باشند یا بهتر بگوییم که تا همین الان نیز مورد توجه بوده اند. البته همانطور که گفتیم اگر کمی دقت کنید این نوشته ها بیشتر به دست نوشته شبیه هستند تا فونت های کامپیوتری که با عنوان اسکریپت شناخته می شوند. به عبارتی دیگر گویا یک متن که با مداد نوشته شده است برای استفاده در طرح اسکن شده است!

طراحی متمرکز بر دست نوشته - نکات طراحی جلد کتاب طراحی متمرکز بر دست نوشته - نکات طراحی جلد کتاب طراحی متمرکز بر دست نوشته - نکات طراحی جلد کتاب

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید به نظر می رسد در سال 2020 طراحی در زمینه جلد کتاب قرار است بسیار دموکراتیک باشد! انگار قرار است کمی از طراحی مینیمال و فونت های سنس فاصله گرفته شود و رنگ ها بیشتر خودشان را نشان دهند. اما به هر حال نباید فراموش کرد که همچنان سبک مینیمال پرچمدار دنیای گرافیک است و نباد قواعد آن یعنی خوانایی و زیبایی در عین سادگی نادیده گرفته شود. در هر صورت باید دید که طراحان می خواهند چگونه از ایده های خود برای خلق خلاقیت بیشتر استفاده کنند. در پایان امیدواریم پیش‌ بینی و بررسی ما از سبک ها و نکات طراحی جلد کتاب در سال 2020 برای شما مفید واقع شده باشد. پیروز و سربلند باشید...


منبع: سایت 99Designs

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.