آموزش ساخت کاریکاتور در فتوشاپ

15 خرداد 1398

با سلام خدمت شما همراهان همیشگی روکسو، در این مقاله با آموزش تبدیل عکس به کاریکاتور در خدمت شما هستیم و قصد داریم نحوه ی ساخت کاریکاتور را به شما آموزش دهیم. اطلاعات این پروژه را می توانید در قسمت پایین مشاهده کنید:

  • نوع آموزش: دسته ی Photo Manipulation (دستکاری تصاویر)
  • سطح آموزش: متوسط
  • حجم آموزش: متوسط

آنچه برای این آموزش لازم دارید:

منابع آموزشی مورد نیاز شما برای تبدیل عکس به کاریکاتور فایل های خاصی نیستند بلکه به یک تصویر پس زمینه و تصویر فرد مورد نظرتان نیاز دارید. اگر می خواهید با من پیش بروید تصاویر استفاده شده در مثال من را دانلود کنید:


همانطور که می دانید کاریکاتورها ویژگی های صورت یک فرد را بیش از حد طبیعی بزرگ یا کوچک می کنند تا در نهایت تصویری مضحک و خنده دار از او بسازند. ما می توانیم با استفاده از قابلیت های transform و warp و liquify چنین کاری را به نحو احسن انجام دهیم و فرآیند تبدیل عکس به کاریکاتور را اجرا کنیم.

1. آماده سازی اولیه ی تصاویر

تصویر فرد مورد نظر ما
تصویر فرد مورد نظر ما

بهترین راه برای تبدیل عکس به کاریکاتور این است که در همان ابتدا دنبال ویژگی هایی در صورت فرد باشید که در حالت طبیعی نیز کمی متفاوت از دیگران باشد و سپس کارتان را روی همین ویژگی ها ادامه دهید. به طور مثال در تصویر ما خط چانه ی فرد بزرگ تر از اکثر انسان هاست و لبخند بسیار بزرگی نیز دارد. عینک او یک ویژگی واضح در تصویر است و همچنین موهای بهم ریخته اش می تواند خمیر مایه ی خوبی برای شروع کار ما در تبدیل عکس به کاریکاتور باشد. می توانیم با تمام این ویژگی ها بازی کنیم تا به طرح نهایی خود دست پیدا کنیم.

قدم اول:

از آنجایی که پس زمینه در عکس پرتره ی ما سفید است، کار استخراج فرد مورد نظر از آن بسیار ساده می شود. شما می توانید از هر روشی که دوست دارید برای جدا کردن فرد از پس زمینه اش استفاده کرد. من از Quick Selection Tool (کلید w کیبورد) استفاده می کنم تا فرد را انتخاب کنم و در آخر با کلیدهای Ctrl + J آن را از پس زمینه جدا می کنم.

جدا کردن تصویر اصلی از پس زمینه
جدا کردن تصویر اصلی از پس زمینه

قدم دوم:

کار کردن روی ویژگی های صورت یک فرد در حالت عادی کار سختی است چرا که سر و صورت و گردن و بالا تنه همه به هم متصل هستند و با تغییر اندازه ی یک قسمت، قسمت های دیگر هم دستخوش تغییر می شوند بنابراین بهترین راه حل برای کار با قسمت های مختلف این است که آن ها را از هم جدا کنیم.

ابتدا بدن و سر را جدا می کنیم:

جدا کردن بدن و سر
جدا کردن بدن و سر

سر و گردن باید به صورت دقیق روی بدن سوار شوند. بنابراین از حرکت دادن لایه ها خودداری کنید.

تصویر جدا شده بدن و سر
تصویر جدا شده بدن و سر

حالا می خواهیم چانه را از صورت جدا کنیم. ناحیه ای که جدا می کنید باید بزرگ باشد:

جدا کردن چانه
جدا کردن چانه

اکنون می خواهیم لبخند را جدا کنیم. در انتخاب لبخند دقت داشته باشید که تنها لب ها انتخاب نشود بلکه قسمت بیشتری نیز انتخاب شود تا بعدا بتوانیم لبخند را به صورت نامحسوسی با صورت ادغام کنیم:

انتخاب لبخند
انتخاب لبخند

با توجه به نکته ای که برای لب ها گفتیم، بینی را هم انتخاب و جدا می کنیم.

انتخاب بینی
انتخاب بینی

برای جدا کردن عینک بهتر است چشم ها را هم انتخاب کنید.

انتخاب عینک و چشم ها
انتخاب عینک و چشم ها

باید گوش ها را هم از سر جدا کنیم. در این قسمت نیازی به انتخاب قسمت زیادی نیست، فقط کمی از پوست گوش ها را برای ترکیب با سر باقی بگذارید.

انتخاب گوش ها
انتخاب گوش ها

قدم سوم:

برای اینکه کیفیت لایه ها در هنگام دستکاری بهم نخورد و همچنین همه چیز تا حد ممکن منعطف باشد، باید تمام لایه ها را تبدیل به smart layer کنیم. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد. شما می توانید هر لایه را انتخاب کنید و از آدرس Layer > Smart Objects > Convert to Smart Object آن را تبدیل به یک smart layer کنید.

تبدیل لایه ها به smart layer
تبدیل لایه ها به smart layer

2. استفاده از Transform و Warp

حالا که قسمت های مختلف صورت را از هم جدا کرده ایم، می توانیم عمل transform و warp را انجام دهیم. همانطور که می دانید Smart Object ها با تغییر سایز و حالت مشکلی ندارند و کاملا منعطف هستند. بنابراین وقت اضافه کردن جزئیات غیر عادی به صورت فرد مورد نظر است.

قدم اول:

اولین قدم در ایجاد یک کاریکاتور، بزرگ تر کردن سر نسبت به بدن است. اگر در روزنامه ها و تصاویر طنز دنیای اینترنت نگاهی به کاریکاتورها انداخته باشید حتما این موضوع را متوجه شده اید اما به جای دستکاری سر و بزرگ کردن آن می توانیم با کوچک تر کردن بدن به همین نتیجه برسیم! کوچک تر کردن بدن در مقایسه با سر مزیتی بزرگ دارد؛ کوچک کردن از کیفیت تصویر کم نمی کند اما بزرگ کردن اغلب باعث افت کیفیت تصویر می شود.

برای کوچک تر کردن بدن، لایه ی بدن را انتخاب کرده و با استفاده از Edit > Free Transform یا کلیدهای Ctrl + T ابزار Transform را باز کرده و بدن را کوچک کنید.

کوچک کردن بدن سوژه
کوچک کردن بدن سوژه

قدم دوم:

در منوی Transform با کلیک راست، گزینه ی Warp را انتخاب کرده و اگر Warp را مشاهده نکردید از آدرس Edit > Transform > Warp این کار را انجام دهید.

عملیات Warp را در ابتدا برای لایه ی سر انجام می دهیم؛ این لایه را طوری تغییر دهید که علاوه بر خنده دار بودن، قسمت گردن نیز به خوبی روی لایه ی لباس قرار بگیرد.

تغییر شکل سر و قرار دادن گردن در لایه ی لباس
تغییر شکل سر و قرار دادن گردن در لایه ی لباس

قدم سوم:

از آن جا که چانه ی سوژه ی ما کمی تیز به نظر می آید، بهتر است آن را بزرگ تر و تیز تر کنیم تا خنده دار تر شود.

بزرگ و تیز کردن چانه ی سوژه
بزرگ و تیز کردن چانه ی سوژه

قدم چهارم:

حالا سعی کنید لبخند او را از دو طرف بکشید تا بزرگ تر شود و بیشتر به چشم بیاید.

بزرگ تر کردن لبخند
بزرگ تر کردن لبخند

قدم پنجم:

از رسم و رسوم دیرینه ی کاریکاتوریست ها این است که بینی سوژه را به شدت بزرگ می کنند! هیچکس نمی داند چرا اما بینی های بزرگ برای ما آدم های امروزی خنده دار هستند. بنابراین فرصت را از دست ندهید و بینی سوژه را تا حد ممکن بزرگ کنید، حتی اگر روی لب ها بیاید مشکلی ندارد

بزرگ کردن بیش از حد دماغ
بزرگ کردن بیش از حد بینی

قدم ششم:

حالا نوبت به عینک بزرگ سوژه می رسد. باز هم از منوی Edit > Transform > Warp به دنبال ابزار Warp بگردید و عینک را کج و معوج کنید، طوری که از حالت و شکل عادی اش خارج شود.

بزرگ کردن و ناقص کردن شکل عینک
بزرگ کردن و ناقص کردن شکل عینک

قدم هقتم:

با این ویژگی های عجیب و غریب صورت و سایز بسیار بزرگشان، گوش ها دیگر دیده نمی شوند!

از آن جایی که گوش ها را در لایه ای جداگانه قرار داده ایم می توانیم آن ها را هم بزرگ کنیم.

بزرگ کردن گوش ها
بزرگ کردن گوش ها

قدم هشتم:

حالا به هر کدام از لایه ها یک Layer Mask اضافه کنید و براش (قلموی) نرم و سیاه رنگی بردارید.

حالا قسمت هایی که حاشیه های تیز دارند و در چشم هستند را بپوشانید تا تصویر عادی جلوه کند. یکی از این نقاط همان بینی است که روی دهان آمده است و باید قسمتی از آن حذف شود.

ایجاد Layer Mask و حذف حاشیه های تیز و واضح
ایجاد Layer Mask و حذف حاشیه های تیز و واضح

قدم نهم:

استفاده از layer mask برای چانه کار سختی است چرا که موهای چانه خیلی به هم نزدیک هستند. برای این قسمت باید یک قلموی ریز بردارید و حوصله به خرج دهید تا تصویر کاملا طبیعی شود.

تصویر زیر، چانه ی سوژه و layer mask مربوط به آن را پس از پایان کار نشان می دهد:

تصویر چانه و layer mask مربوط به آن
تصویر چانه و layer mask مربوط به آن

قدم نهم:

در این قسمت یک لایه ی جدید روی تمام لایه ها بسازید و ابزار Spot Healing Brush (کلید J کیبورد) را انتخاب کنید. در تنظیمات Spot Healing Brush حتما گزینه ی Sample All Layers را انتخاب کنید.

سپس حاشیه های تیز و مزاحم را به صورت نرم حذف کنید.

استفاده از Spot Healing Brush
استفاده از Spot Healing Brush

3. استفاده از Liquify

هنر اصلی ما پردازش کاریکاتور موجود است. برای این قسمت باید از فیلتر Liquify استفاده کنیم. درست است که تا اینجای کار بیشتر کار بزرگ کردن را انجام داده ایم اما خنده دارترین افکت ها معمولا با Liquify ایجاد می شوند. از آن جا که نسخه های جدید فتوشاپ از Smart Filtering پشتیبانی می کنند جای نگرانی نیست؛ اگر جایی را خراب کردید می توانید به راحتی برگشته و آن را اصلاح کنید.

قدم اول:

تمام لایه هایی را که قسمت های مختلف بدن کاریکاتور هستند به علاوه ی لایه ی spot healing، انتخاب کرده و از آدرس Layer > Smart Object > Convert to Smart Object تمام آن ها را تبدیل به یک لایه ی Smart Object کنید.

تبدیل تمام لایه ها به یک لایه ی Smart Object
تبدیل تمام لایه ها به یک لایه ی Smart Object

قدم دوم:

به آدرس Filter > Liquify بروید.

زمانی که پنجره ی Liquify باز شد گزینه ی Advanced Mode را انتخاب کنید تا گزینه های بیشتری به شما نمایش داده شود.

گزینه ی Advanced Mode در صفحه ی Liquify
گزینه ی Advanced Mode در صفحه ی Liquify

قدم سوم:

ابزار Forward Warp را انتخاب کرده و برایش اندازه ی 200 را تعیین کنید تا سایز پیشانی سوژه را افزایش دهیم. برای این کار به آرامی و با نگه داشتن کلیک چپ پیشانی را به سمت بالا (موها) بکشید.

بزرگ تر کردن پیشانی در Liquify
بزرگ تر کردن پیشانی در Liquify

قدم چهارم:

با استفاده از ابزار Bloat Tool روی نوک بینی سوژه چند بار کلیک کنید تا گِرد شود.

گرد کردن نوک بینی سوژه با Bloat Tool
گرد کردن نوک بینی سوژه با Bloat Tool

قدم پنجم:

برای ثابت کردن فریم عینک از Freeze Mask Tool استفاده کنید. بدین صورت زمانی که چشم ها را تغییر می دهیم، عینک تغییری نمی کند.

ثابت کردن عینک با Freeze Mask Tool
ثابت کردن عینک با Freeze Mask Tool

قدم ششم:

دوباره Forward Warp را انتخاب کنید تا شقیقه های سوژه را کوچک تر از حد عادی کنید.

سپس با Bloat Tool اندازه ی چشم ها را افزایش دهید؛ در این مورد اندازه ی براش را در حد اندازه ی چشم ها نگه دارید، نه بزرگ تر و نه کوچک تر.

در آخر هم وقتی کارتان تمام شد از Mask Options گزینه ی None را انتخاب کنید تا قسمت قرمز (ثابت کردن عینک) برداشته شود.

جزئیات دیگر مانند کوچک کردن شقیقه ها و بزرگ کردن چشم ها
جزئیات دیگر مانند کوچک کردن شقیقه ها و بزرگ کردن چشم ها

قدم هفتم:

با استفاده از Forward Warp Tool کمی چانه را کشیده تر کنید و انتهای آن را نیز با ابزار Bloat Tool گِرد تر و دایره مانند کنید.

کشیدن و گرد کردن چانه با Bloat Tool
کشیدن و گرد کردن چانه با Bloat Tool

قدم هشتم:

با استفاده از Forward Warp Tool لبخند سوژه را بزرگ تر کنید و گوشه های لب ها را تا لپ هایش بالا بکشید. البته حواستان باشد که شکل دندان ها را تغییر ندهید.

بزرگ تر کردن لبخند با Forward Warp Tool
بزرگ تر کردن لبخند با Forward Warp Tool

حالا فیلتر Liquify را تایید کنید تا شکل زیر بدست آید:

شکل نهایی بعد از اضافه کردن Liquify
شکل نهایی بعد از اضافه کردن Liquify

4. پس زمینه ی هنری

حالا که کاریکاتور کامل شده است، باید تصویر به شکل نقاشی روی کاغذ در بیاوریم. برای این کار ابتدا تصویر پس زمینه را تغییر می دهیم.

قدم اول:

یک Layer Mask به لایه ی کاریکاتور اضافه کنید و با استفاده از براشی نرم، قسمت پایینی بدن را به طور نرم حذف کنید. من از قلم موی Sponge Brush Projection استفاده کرده ام و مقدار Brush Opacity را نیز تا 40 درصد کاهش داده ام تا محو شدن تصویر به شکل نرم انجام شود.

محو کردن قسمت پایینی تصویر
محو کردن قسمت پایینی تصویر

قدم دوم:

اکنون فایل BackgroundTexture.jpg را باز کرده و آن را پشت تصویر این فرد قرار دهید.

قرار دادن BackgroundTexture.jpg در پس زمینه
قرار دادن BackgroundTexture.jpg در پس زمینه

قدم سوم:

یک لایه ی جدید روی لایه ی پس زمینه ایجاد کنید و با همان قلم موی قبلی، دور این تصویر را نیز سفید کنید.

سفید کردن دور تصویر پس زمینه
سفید کردن دور تصویر پس زمینه

5. ایجاد افکت نقاشی

در این مرحله باید خود طرح را با استفاده از تکنیک smudge painting به شکل یک نقاشی در آوریم، البته باید تا حدی ویژگی های فعلی را حفظ کنیم تا کاریکاتور کاملا تغییر نکند و مصنوعی نشود.

قدم اول:

جزئیات ریز معمولا باعث می شوند که حالت نقاشی گونه ی تصویر از بین برود بنابراین بهتر است این جزئیات را حذف کنیم.

برای این کار به آدرس Filter > Blur > Smart Blur رفته و Radius را روی 2.0، Threshold را روی 10.0 و Quality را روی High تنظیم کنید.

استفاده از Smart Blur
استفاده از Smart Blur

قدم دوم:

اگر به تصویر نگاه کنید متوجه می شوید که قسمت های روشن تصویر، زیادی روشن هستند. برای تصحیح این مشکل با استفاده از Curves یک Adjustment Layer به لایه ی کاریکاتور اضافه کنید تا روشنی ها را بگیریم.

استفاده از Curves برای تیره تر کردن قسمت های روشن
استفاده از Curves برای تیره تر کردن قسمت های روشن

قدم سوم:

یک لایه ی جدید روی تمام لایه ها ایجاد کنید.

سپس Smudge Tool را با اندازه ی 40 پیکسل انتخاب کنید و Strength را روی 80 درصد بگذارید. مطمئن باشید که گزینه ی Sample All Layers تیک خورده باشد.

حالا روی قسمت های اصلی صورت تمرکز کنید اما شکل کلی صورت را به هم نریزید

استفاده از Smudge Tool
استفاده از Smudge Tool

قدم چهارم:

اندازه ی براش را روی 5 پیکسل قرار دهید و جزئیات ریزتر را smudge (لکه دار) کنید؛ مانند ابروها، تارهای مو، چشم ها و دندان ها.

استفاده از Smudge Tool برای جزئیات ریز تر
استفاده از Smudge Tool برای جزئیات ریز تر

قدم پنجم:

لایه های smudge و خود کاریکاتور و لایه ی adjustment را با هم ادغام کنید؛ برای این کار این لایه ها را از منوی لایه ها انتخاب کرده و همانطور که کلید Alt را نگه داشته اید، گزینه ی Layer > Merge Layers (کلیدهای Ctrl+E) را انتخاب کنید.

سپس به Filter > Other High Pass رفته و Radius را روی 5 پیکسل قرار دهید. نام این لایه را Details (به معنی جزئیات) می گذاریم.

ایجاد لایه ی Details
ایجاد لایه ی Details

قدم ششم:

حالت Blending Mode در لایه ی Details را به حالت Overlay تغییر داده و Opacity را نیز روی 78 درصد تنظیم کنید.

گزینه ی Layer > Layer Mask > Hide All را انتخاب کنید.

با استفاده از یک قلم موی نرم و سفید رنگ، جزئیات چشم ها، ابرو ها، بینی، دهان و ریش ها را برگردانید.

تغییر blending mode
تغییر blending mode

قدم هفتم:

لایه ی جدیدی به نام Dodge/Burn اضافه کنید و آن را با 50 درصد خاکستری پُر کنید (از آدرس Edit > Fill).

سپس Blending Mode را به حالت Overlay تغییر داده و با استفاده از یک قلم موی نرم و مشکی رنگ با Opacity روی 30 درصد شروع به ایجاد حالت سوختگی کنید. برای روشن تر کردن این حالت از قلم موی سفید استفاده کنید.

ایجاد حالتی پر رنگ و سوخته مانند
ایجاد حالتی پر رنگ و سوخته مانند

قدم هشتم:

کلید Alt را نگه دارید و Layer > Merge Visible را انتخاب کنید تا تمام لایه ها ادغام شوند.

سپس به Filter > Camera Raw بروید و Contrast را روی 10+، Clarity را روی 22+ و Vibrance را روی 48+ تنظیم کنید.

تنظیم رنگ نهایی
تنظیم رنگ نهایی

پایان آموزش تبدیل عکس به کاریکاتور

کاریکاتور نهایی ما آماده شد!

تبدیل عکس به کاریکاتور
کاریکاتور نهایی

امیدوارم از آموزش تبدیل عکس به کاریکاتور لذت برده باشید.

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما (2 دیدگاه)

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

رضا
21 خرداد 1398
آموزش بسیار عالی بود... واقعا ممنونم

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

امیر زوارمی
23 خرداد 1398
سلام دوست عزیز، خواهش می کنم. خوشحالم که مورد توجه شما بوده

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

مهسا
16 خرداد 1398
خیلی عالی بود واقعا به درد بخوره

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

امیر زوارمی
16 خرداد 1398
سلام دوست عزیز، خوشحالم که مورد پسند شما بوده.

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.