آموزش حذف چین و چروک های پوست در فتوشاپ

18 اردیبهشت 1397
حذف چین و چروک های پوست در فتوشاپ

محو کردن چین و چروک های چهره، یکی از دغدغه های مهم افرادی است که در آتلیه ها کار می کنند یا قصد روتوش چهره را دارند.

محو کردن چروک های پوست کار بسیار حساس و ظریفی است و باید به گونه ای انجام شود که نتیجه بسیار طبیعی و واقعی باشد. البته منظور ما از روتوش چین و چروک ها، پاک کردن آن ها به صورت کامل نیست. بعضی ها به اشتباه چروک ها را کاملا حذف می کنند و با این کار لطمه ای جدی به عکس وارد می کنند و آن را کاملا غیر طبیعی و غیر عادی می کنند اما باید بدانید که فقط کافیست برخی چروک ها را کمی محو کمرنگ کنید تا در عین جوانتر کردن چهره، عکستان حالت واقعی خودش را از دست ندهد.

برخی از چروک های عمیق پوست یا گودی هایی که در اثر بیخوابی یا مشکلات دیگر مانند نورِ بد در پوستِ سوژه ی عکس ظاهر می شوند، می توانند یک پرتره را کاملا خراب کنند و محو کردن این چروک ها از ضروریات است.

در این آموزش تشریح می کنیم چطور می توانید مهارت محو چروک های پوست را کسب کنید. در ادامه می بینید چگونه با بهره گیری از برخی ابزارهای ساده اما بسیار مهم در فتوشاپ می توانید این کار را انجام دهید.

در تصویری که ما برای این آموزش استفاده کرده ایم، همانطور که ملاحظه می کنید چین و چروک های عمیقی در پوست سوژه وجود دارد. قرار نیست تمام این چروک ها حذف شوند. فقط آن هایی که بسیار عمیق هستند و به زیبایی چهره سوژه لطمه می زنند حذف خواهند شد.

حذف چین و چروک های پوست در فتوشاپ

در پایان این آموزش، تصویر فوق به صورت زیر خواهد شد:

حذف چین و چروک های پوست در فتوشاپ

ایجاد یک لایه سفید جدید

وقتی عکس مورد نظر را در فتوشاپ باز می کنید، اگر به پنل لایه ها نگاهی بیندازید خواهید دید این عکس به عنوان لایه ی Background قرار گرفته است.

باز کردن عکس در فتوشاپ

می خواهیم یک لایه جدید در بالای این لایه ایجاد کنیم.

بدین منظور در حالیکه کلید Alt را از صفحه کلیدتان فشرده اید، بر آیکون Create A New Layer واقع در قسمت پائینِ پنل لایه ها کلیک کنید.

لایه جدید

پنجره ای مشابه آنچه در زیر می بینید، در مقابلتان گشوده خواهد شد. در مقابل Name عبارت Reduce Wrinkles را وارد و سپس OK کنید.

لایه جدید

در پنل لایه ها نتیجه ای مشابه زیر خواهید داشت. بر روی لایه ی Reduce Wrinkles در این پنل کلیک کنید:

لایه جدید

انتخاب ابزار Healing Brush

از نوار ابزار فتوشاپ ابزار Healing Brush را پیدا کنید. بر روی این ابزار راست کلیک نمائید تا منوی کوچکی ظاهر شود. گزینه دوم را برگزینید.

ابزار Healing Brush

تنظیمات ابزار Healing Brush

ابزار Healing یک ابزار فوق العاده است. این ابزار قدرتمند دو کار مهم انجام میدهد؛ اول اینکه مناطق آسیب دیده یا مخدوش را از یک تصویر حذف می کند، دوم اینکه آن مناطق را با یک بافت سالم و متناسب ترمیم می کند.

بنابراین این ابزار بهترین گزینه برای محو کردن جوش ها، چروک ها و ضایعات پوستی است. اما پس از انتخاب این ابزار بر روی یک قسمت سالم و مناسب از پوست باید کلیک کنید که از آن قسمت نمونه برداری کنید. ابزار Healing با آن قسمتی که نمونه برداری شده، نواحی مخدوش و چروک ها را ترمیم می کند و پوشش می دهد.

در قسمت تنظیمات این ابزار در بالای فتوشاپ، می توانید تعیین کنید که نمونه برداری از کدام لایه ها انجام شود. چون در اینجا فقط دو لایه داریم، گزینه ی Current And Below را انتخاب می کنیم بدان معنی که نمونه برداری از لایه ی فعلی و لایه ی زیر آن انجام شود.

تنظیمات ابزار Healing Brush

در این قسمت حتما توجه کنید در مقابل Aligned تیک نخورده باشد.

Aligned

نمونه گیری

همانطور که اشاره شد کار با ابزار Healing بسیار آسان است. کافیست ابتدا بر روی یک قسمت مناسب کلیک کنید تا از آن ناحیه نمونه برداری شود. سپس بر روی قسمت مخدوش یا مشکل دار تصویر درگ کنید تا این ناحیه توسطِ آن قسمتی که نمونه برداری کرده‌اید، ترمیم و اصلاح شود.

نکته ای که در اینجا باید به آن تاکید کنیم این است که رنگ و بافت پوست در قسمت های مختلف چهره متفاوت است. مثلا پوست ناحیه ی زیر چشم با پوست پیشانی یا گونه ها فرق دارد. بنابراین باید برای محو کردن یک چروک، نمونه گیری را از نزدیک ترین ناحیه به آن چروک انجام دهید.

هرچقدر سن افراد بالاتر باشد، بلندیِ چروک ها بیشتر است. بنابراین برای محو کردن یک چروک، از انتهای چروک شروع کنید و به ابتدای آن برسید.

کار را با چروک های اطراف چشم شروع می کنیم. بدین منظور با فشردن کلیدهای Ctrl و + بر روی چشم زوم می کنیم.

کلید Alt را در صفحه کلید خود فشار دهید و پائین نگه دارید. همانطور که ملاحظه می کنید، نشانگر موس به ابزاری برای نمونه گیری تبدیل شده است. اکنون بر روی یک منطقه ی مناسب از پوست کلیک کنید تا نمونه برداری انجام شود.

کار با ابزار Healing

ترمیم چین و چروک ها

پس از نمونه گیری، کلید Alt را رها کنید اکنون قلموی ابزار Healing خود را روی نواحی ای که چین و چروک دارد، ببرید. اندازه براش را تقریبا کوچک و Hardness آن را بسیار پائین انتخاب کنید.

با فشردن دکمه [ اندازه براش کوچکتر و با فشردن دکمه ] اندازه براش بزرگ تر می شود.

اکنون براش را روی انتهای یک چروک بگذارید و به آهستگی به سمت ابتدای آن درگ کنید.

همانطور که ملاحظه میکنید، در حین درگ کردن، یک علامت + کوچک در قسمتی که از آن نمونه برداری کرده اید، ظاهر می شود و با حرکتِ موسِ شما حرکت می کند.
هر زمان که نمونه گیر وارد قسمتِ نامناسبی شد، می توانید دوباره نمونه گیری کنید.

کار با ابزار Healing
کار با ابزار Healing

اگر در حین کار دچار اشتباه شدید، کافیست کلیدهای Ctrl+Z را فشار دهید تا یک مرحله به عقب بازگردید.

کار با ابزار Healing

اکنون می خواهیم چروک عمیق زیر چشم را حذف کنیم:

چروک عمیق زیر چشم

از انتها شروع می کنیم و ذره ذره پیش می رویم:

حذف چروک عمیق زیر چشم

هر مقدار کمی که جلو می روید، موس را رها کنید. دوباره نمونه گیری کنید و به آرامی ادامه دهید.

حذف چروک عمیق زیر چشم
حذف چروک عمیق زیر چشم
حذف چروک عمیق زیر چشم

مقایسه

اگر بر روی ایکون چشم در کنار لایه ی Reduce Wrinkles یکبار کلیک کنید، این لایه مخفی می شود و می توانید چروک ها را پیش از محو شدن ببینید و متوجه شوید که عکستان چه تغییراتی کرده است.

مقایسه

روتوش بقیه قسمت های صورت

اکنون بر روی پیشانی سوژه زوم کنید:

روتوش بقیه قسمت های صورت

همه مراحلی که گفته شد را برای قسمت پیشانی نیز تکرار کنید.

روتوش بقیه قسمت های صورت

پس از روتوش نتیجه به صورت زیر خواهد بود:

روتوش بقیه قسمت های صورت

تغییر وضعیت یا Blend Mode لایه

اگرچه چین و چروک ها را حذف کردیم ولی هر کسی که این شخص را بشناسد و عکس را ببیند، کاملا متوجه می شود که این چروک ها کاملا حذف شده اند و عکس را غیر طبیعی کرده اند.
برای طبیعی کردن این وضعیت کافیست وضعیت یا Blend Mode لایه ی روتوش پوست را از قسمت بالای پنل لایه ها از Normal به Lighten تغییر دهید.

تغییر وضعیت یا Blend Mode لایه

در تصویر زیر در سمت چپ حالت نرمال و در سمت راست حالت Lighten اعمال شده است:

Lighten

کم کردن میزان شفافیت

هر چقدر میزان Opacity یا شفافیت لایه ی روتوش، کم تر باشد، چروک های زیر آن بیشتر دیده می شود.

مقدار Opacity این لایه را روی 60 درصد قرار دهید. در نتیجه خواهید دید مقدار چروک های بیشتری دیده می شوند و عکس کاملا طبیعی و قابل باور می شود.

Opacity یا شفافیت

قبل از روتوش پوست تصویر به این صورت بود:

حذف چین و چروک های پوست در فتوشاپ

پس از رفع چین و چروک ها نتیجه زیر را به دست آوردیم:

 

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.