آموزش اجرای فیلتر Tilt-Shift در فتوشاپ

?How to Run the Tilt-Shift Filter in Photoshop

tilt_shift

در دنیای عکاسی، به شکل های متفاوتی می توان پس زمینه و یا قسمت هایی از تصاویر را تار (blur) کرد و به این واسطه تمرکز مخاطب را به قسمت خاصی از تصویر جلب کرد. سبک تیلت-شیفت یا به اصطلاح Tilt-Shift یکی از انواع سبک های پرطرفدار عکاسی است که احتمالا قبلا هم نام آنرا شنیده اید و تصاویر بسیار زیادی را از این دسته در اینترنت مشاهده کرده اید. این سبک از عکاسی، پیشینه تاریخی دارد و ترفندی بسیار جالب برای مینیاتوری جلوه دادن تصاویر به حساب می آید.

در دوربین های حرفه ای DSLR می توان به کمک لنز های مخصوص تیلت-شیفت عکس هایی از این دسته گرفت. اما با توجه به اینکه نرم افزارهای ادیت و ویرایش تصویر مانند فتوشاپ می توانند به خوبی از پس پیاده سازی مصنوعی این فیلتر برآیند، دیگر شاید هزینه کردن جهت خرید یک لنز Tilt-Shift منطقی نباشد. از طرفی دیگر ممکن است بخواهید این فیلتر را به روی تصاویری که با دوربین گوشی گرفته اید پیاده سازی کنید.

از آنجا که اجرای این فیلتر بسیار راحت است، حتی در نرم افزار های ادیت تصویر موبایل، یعنی برنامه های تحت اندروید و IOS هم می توانید این کار را انجام دهید. کلیات کار با این افکت در فتوشاپ را در ویدئو زیر به شما آموزش داده ایم که با یادگیری و درک صحیح آن، می توانید در نرم افزار های دیگر نیز به خوبی آنرا پیاده سازی کنید.

نکته مهمی که در ویدئو نیز بیان کرده ایم، آن است که اجرای این فیلتر به روی تصاویر Long Shot یا به عبارتی دیگر، تصاویری که در آن دوربین با فاصله نسبتا زیاد نسبت به سوژه عکس را گرفته است، بهتر جواب می دهد. تصاویری از نوع منظره های باز، ساختمان های بلند و تصاویر گرفته شده توسط Drone یا همان کوادکوپترهای عکاسی، سوژه هایی بسیار عالی برای این نوع فیلتر محسوب می شوند.

نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.