4 دلیل برای تغییر سایتی که از آن تصاویر استوک دانلود می‌کنید!

reasons-to-source-from-newer-stock-sites

پیدا کردن تصاویر با کیفیت یا به اصطلاح استوک برای پروژه های طراحی به ویژه طراحی وب سایت، در برخی مواقع تبدیل به یک مصیبت بزرگ برای گرافیست ها می شود. اگر یک طراح با تجربه باشید، حتما با این موضوع آشنایی دارید.

پیدا کردن یک تصویر استوک مناسب، از چند جنبه برای گرافیست ها مشکل ساز است. یکی مسئله لایسنس و دیگری قیمت آن. البته مرتبط بودن تصویر با آنچه که ما نیاز داریم نیز بسیار مهم است. هر یک از این مشکلات به تنهایی قابل حل است. برای مثال تصاویر لایسنس دار و یا تصاویر رایگان به راحتی در دسترس هستند اما پیدا کردن عکسی که تمامی شرایط موردنیاز ما را یکجا داشته باشد، دشوار خواهد شد. ما به دنبال تصاویری هستیم که علاوه بر برآورده کردن نیاز طراحی ما، قیمتشان طوری باشد که بر هزینه های پروژه ی ما بی اثر و یا کم اثر باشد.

چرا باید از تصاویر معتبر استفاده کرد؟

اهمیت اعتبار در تصاویر استوک

اگرچه مسئله لایسنس در ایران نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر کاملا متفاوت است، اما در هر حال باید در نظر داشت تصاویری که در پروژه های طراحی مورد استفاده قرار می گیرند، باید دارای اعتبار باشد. در خارج از کشور شرکت ها و موسسات بسیاری بر این موضوع نظارت می کنند و همین موضوع، کار را برای طراحان سخت می کند چرا که برای پیدا کردن و انتخاب یک عکس در پروژه ی مشتریان، بسیار محدود می شوند.

از طرفی این اعتبار تنها شامل لایسنس تصویر نمی شود. اطلاعات تصویر، عکاس و سایت ارائه دهنده ی آن نیز حائز اهمیت است. بنابراین حتی در کشور ما که موضوع لایسنس در اکثر مواقع (به غیر از عناصر ملی و داخلی) مشکل ایجاد نمی کند، باز هم موضوع اعتبار تصویر در سایر جنبه های آن حائز اهمیت می باشد و بهتر است به دنبال تصاویری باشیم که علاوه بر کیفیت، از اعتبار بالایی برخوردار باشند.

یک راه حل بهتر

اهمیت استفاده از منابع مختلف دانلود تصویر استوک

اگر شما هم برای انتخاب تصویر استوک مرتبط با پروژه ی خود گیج شده اید، بهترین کار کنار گذاشتن سایت هایی است که تا کنون از منابع آنها استفاده می کردید و پیدا کردن سایت های متنوع دیگر در این زمینه است. سایت های زیادی در زمینه ارائه تصاویر استوک معتبر به صورت رایگان فعالیت می کنند اما تنها چند مورد از آنها مانند Unsplash یا Pexels بسیار معروف هستند. این امر خود تبدیل به یک دردسر برای طراحان شده است چرا که آنها فکر می کنند همیشه بهترین ها را می توان در وب سایت های معروف پیدا کرد. اما واقعا اینچنین نیست. قرار نیست همیشه بهترین ها متعلق به معروف ترین ها باشد. به ویژه در زمینه طراحی که واژه بهترین، تنها به سلیقه ی افراد بستگی دارد! به همین جهت در ادامه ی این مقاله، 4 دلیل برای ایجاد تنوع در منابع دانلود تصویر استوک (و البته سایر منابع گرافیک) آورده ایم که می تواند شما را قانع کند قید منابع فعلی خود را حداقل برای یک مدت محدود بزنید و از سایر منابع نیز استفاده کنید.

1- با عکاسان و سازندگان تصاویر استوک دیگری آشنا خواهید شد

آشنایی با عکاسان و سازندگان استوک در منابع مختلف

همیشه همه ی عکاسان و سازندگان تصاویر استوک در یک نقطه جمع نمی شوند. عکاسان بسیار زیادی هستند که به دلایل مختلف، تمایل دارند در سایت های خاصی تصاویرشان را به اشتراک بگذارند. در کنار کار با وب سایت های جدید، با عکاسان جدید و خلاقیت های جدیدتری نیز رو به رو خواهید شد. می توانید آنها را دنبال کنید و در جریان کارهای جدید آنها نیز قرار بگیرید.

همچنین برخی وب سایت ها هستند که امتیازات خاصی برای عکاسان در نظر می گیرند و آنها را به سمت خود جذب می کنند. یکی از عکاسان Scopio در این زمینه اظهار دارد:

وب سایت های رایج در زمینه دانلود تصاویر استوک تنها بلدند تصاویر شما را روی هاردهایشان ذخیره کنند. در حالی که شما به عنوان یک عکاس می توانید تصاویرتان را از این سایت ها خارج کنید و در وب سایت های بهتری قرار دهید تا از امکانات بالاتری نیز برخوردار شوید.

2- چیزهای جدید کشف خواهید کرد

یافتن تصاویر جدید در منابع متفاوت دانلود استوک

در وب سایت های رایج دانلود استوک تصاویر بسیار زیادی به صورت فراگیر وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. اما یک مشکل اساسی وجود دارد. سبک این وب سایت ها و تصاویرشان بسیار دیر به روز می شوند و به عبارتی بهتر، تصاویر آنها تِرِند روز نیستند. همچنین موضوع آنها عمومی است و بر روی دسته یا سبک خاصی از تصاویر متمرکز نیستند. بنابراین شانس یافتن تصاویر کاملا تخصصی و مرتبط با موضوع مورد نظر در آنها کمتر می شود.

همانطور که گفتیم وب سایت های مختلف مجبورند امکانات مختلف و رقابتی داشته باشند تا بتوانند فعالیتشان را در این عرصه ادامه دهند. همین موضوع باعث می شود تصاویر رقابتی و منحصر بفرد نیز در اینگونه وبسایت ها بهتر پیدا شوند. همچنین برخی از افراد فعال در این وب سایت ها به دلیل تخصص بیشتر و یا تمایل به فروش بیشتر، تنها روی سبک خاصی متمرکز می شوند و تصاویر بهتری در زمینه های موردنظر تولید می کنند.

3- تصاویر کاملا متنوع پیدا خواهید کرد

وجود تصاویر متفاوت در منابع مختلف دانلود استوک

برخی وب سایت ها قوانین محدود کننده ای برای محتوا در نظر می گیرند که باعث می شوند تصاویری که در آنها قرار می گیرند متفاوت و منحصر بفرد باشند. اینگونه سایت ها بهترین و متفاوت ترین تصاویر را از سراسر جهان جمع آوری می کنند و با لایسنس معتبر در دسترس کاربران و گرافیست ها قرار می دهند.

تمرکز اینگونه سایت ها روی کیفیت به جای کمیت، موجب شده است تصاویر متنوع تری در این گونه وب سایت ها در دسترس مخاطبان قرار بگیرد. همچنین قوانین فعالیت در وب سایت های مختلف، متفاوت است و این موضوع خود باعث خلق تصاویر متفاوت تری در آنها شده است.

از طرفی طراحان حرفه ای به ویژه آن دسته از آنها که برای برندها فعالیت می کنند، نیاز به تصاویر منحصربفردی دارند که به راحتی در جاهای دیگر در دسترس نباشد. با فعالیت در سایت های مختلف دانلود استوک می توانید چنین تصاویری را در اختیار داشته باشید و مطئمن باشید که آن عکس در اختیار هزاران نفر دیگر قرار ندارد.

4- با مدل های جدیدی از لایسنس آشنا خواهید شد

آشنایی با انواع لایسنس های مختلف در سایت های استوک

لایسنس ها همیشه به این صورت نیستند که فایل مد نظر شما بر ازای قیمت خاصی در اختیار شما قرار بگیرند. گاهی اوقات لایسنس گذاری تصاویر بر مبناهای دیگری صورت می گیرد. برای مثال گاهی اوقات صاحب اثر، از قیمت آن می کاهد اما استفاده از آنرا برای شما محدود می کند. اگر نیاز به استفاده از تصاویر به صورت گسترده در انواع پروژه های خود را ندارید، اینگونه لایسنس ها می تواند برای شما مفید باشد. اما به طور کلی پیشهاد می کنیم به دنبال لایسنس هایی باشید که به شما اجازه استفاده از اثر در هر پروژه و در هر شرایطی را بدهد.

در نهایت، مقاله را با معرفی بهترین سایت های دانلود استوک به پایان می رسانیم. ممکن است برخی وب سایت های معرفی شده چندان معروف نباشند و یا نسبت به سایت های معروف دیگر از تصاویر کمتری برخوردار باشند، اما همانطور که گفتیم تفاوت های منحصرفردی که در هر سایت نسبت به سایت دیگر وجود دارد، می تواند شما را در انتخاب تصاویر بهتر کمک کند. پس وقت آن است منابع رایج را کنار گذاشته و از منابع متفاوت تری استفاده کنید: ۲۰ وب سایت که در آنها می توانید تصاویر Stock رایگان پیدا کنید


منبع: سایت 99designs

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.