تفاوت فرمت‌های JPEG و JPG در تصاویر

JPG vs JPEG: The Difference Between JPG and JPEG File Formats

30 مرداد 1399
jpeg-vs-jpg-diffrences

به عنوان یک مدیر وب سایت یا طراح گرافیک باید هنگام استفاده از تصاویر برای مقالات، صفحات و محصولات خود به تعدادی از فرمت های تصویری آشنا باشید. اگرچه نیازی به استخدام یک طراح گرافیک حرفه ای نیست، ولی باید بتواند تصاویر خود را بررسی کنید و با فرمت ها یا قالب های معمول در تصاویر، مانند JPEG و JPG آشنا باشید. در این مقاله شما را به مقایسه و بررسی تفاوت JPEG و JPG دعوت می کنیم تا تفاوت و شباهت بین این دو را بدانید. اما قبل از اینکه به مقایسه بپردازیم، بیایید ببینیم که JPEG و JPG به طور مجزا چیستند؟

JPEG چیست؟

کلمه JPEG مخفف عبارت Joint Photographic Experts Group است که نام کمیته ای است که استاندارد JPEG را به همراه سایر استانداردهای کیفیت مانند ISO ارائه داده است.

JPEG یک استاندارد برای تصاویر است که عکس ها را تا میزان قابل توجهی فشرده سازی می کند و حجم آن ها را کاهش می دهد. این کاهش حجم باعث افزایش سرعت در وب سایتی می شود که آن تصویر در آن وجود دارد.

شما می توانید میزان فشرده سازی در این فرمت را تعیین کنید. البته میزان فشرده سازی به معنای میزان افت کیفیت نیست. ابزارهای فشرده سازی تصاویر اطمینان حاصل می کنند که یک تصویر حتی پس از کاهش 90٪ در اندازه، از نظر کیفیتی قابل استفاده باشد. با این حال درحقیقت، کاهش حجم باعث کاهش کیفیت خواهد شد.

در زیر به تعدادی از نکاتی که در رابطه با فرمت JPEG باید در نظر داشته باشید اشاره می می کنیم:

  • فرایند فشرده سازی دائمی است، به این معنی که شما نمی توانید بعد از فشرده سازی به کیفیت اصلی یا اندازه تصویر قبلی برگردید.
  • زمانی که می توانید اندازه تصویر را خودتان مشخص کنید، به خاطر داشته باشید که هر چقدر سایز تصویر را کمتر کنید، کیفیت آن نیز کاهش می یابد.
  • همواره می توانید از کاهش حجم در تصاویر خودداری کنید. با اینحال اگر می خواهید که با کمترین میزان فشرده سازی باعث افزایش در کیفیت تصویر شوید، می توانید از فرمت PNG استفاده کنید. اما مشکل آن این است که حجم تصاویر در فرمت PNG نسبت به JPEG بیشتر است.

JPEG به عنوان یک فرمت در کامپیوتر شما

فرمت JPEG در کامپیوتر

شما به طور روزانه تصاویر را بر روی رایانه شخصی خود ذخیره می کنید اما ممکن است متوجه فرمتی که تصاویر خود را در آن ذخیره می کنید، نشده باشید. تصاویر بارگیری شده از اینترنت معمولاً با فرمت JPEG ذخیره می شوند. حتی وقتی تصاویر را با هر نرم افزار دیگری ویرایش می کنید، آنها در کامپیوتر شما به JPEG تبدیل می شوند.

JPG چیست؟

اگر می خواهید بدانید که فرمت JPG چیست، کافیست تا مطالب بالا را دوباره مطالعه کنید! بله درست متوجه شدید!

فرمت های JPEG و JPG هیچ تفاوتی با هم ندارند!

پس شاید بپرسید: اصلا چرا این مقاله را نوشتید؟!

فرمت JPG در نسخه های قدیمی تر ویندوز مورد استفاده قرار می گرفت. زمانی که سیستم عامل ها فقط برای پشتیبانی از 3 فرمت مختلف مانند PNG و JPG تنظیم شده بودند و افزودن حروف اضافی به نامِ فرمت ها امکان پذیر نبود زیرا خود سیستم عامل اجازه این کار را نمی داد. اما از زمان راه اندازی نسخه های جدیدتر ویندوز، این سیستم شروع به پشتیبانی از 4 فرمت دیگر را کرد که امکان افزودن حرف "E" را نیز فراهم آورد و بنابراین JPG به JPEG یا Joint Photographic Experts Group تغییر نام داد.

در ویندوزهای امروزی هنوز فرمت JPG وجود دارد چراکه هنوز اکثر افراد نمی دانند که تفاوتی بین JPG و JPEG نیست.

ذخیره فایل های تصویری

آیا JPG و JPEG کیفیت یکسانی دارند؟

هر دو نوع تصویر در هنگام ذخیره در رایانه مقداری از کیفیت خود را از دست می دهند. همانطور که قبلاً در مقاله بحث کردیم، JPEG یک استاندارد تصویر برای فشرده سازی است و از آنجا که هر دو JPEG و JPG یکسان هستند، روش فشرده سازی یکسانی برای هر دو کاربرد دارد.

چگونه فرمت تصویر را از JPEG به JPG تغییر دهیم؟

برای اینکار ابزارهای مختلفی وجود دارد. اما ساده ترین راه با استفاده از نرم افزار نقاشی پیشفرض ویندوز، یعنی PAINT می باشد.

عکسی را که می خواهید فرمت آن را تغییر دهید با این نرم افزار باز کنید. سپس مجددا آن را با فرمت دلخواه خود ذخیره نمایید. مانند تصویر زیر:

تغییر فرمت تصاویر در پینت

نرم افزارهای دیگری مانند Adobe Photoshop نیز برای اینکار وجود دارند. همچنین ابزارهای آنلاینی مثل Online Converter هم برای تغییر فرمت تصاویر مناسب هستند.

تغییر فرمت تصاویر به صورت آنلاین

در این سایت پس از اپلود تصویر، فرمت مورد نظر خود را برای تبدیل انتخاب نمایید.

تبدیل گر آنلاین تصاویر

سپس بر روی Start Conversion کلیک کنید تا عکستان به فرمت مورد نظر تبدیل شود. در نهایت فایل شما آماده خواهد بود و می توانید آن را دانلود نمایید.

دانلود عکس کانورت شده

اکنون فهمیدید که تنها تفاوت بین JPEG و JPG حرف "E" می باشد! در نسخه های قدیمی ویندوز نمی توانستیم نام فرمت ها را تغییر دهیم به همین دلیل برای مدت طولانی ای به فرمتِ مورد نظر خود یعنی Joint Photographic Experts Group، کلمه JPG را نسبت دادیم. اما اکنون که می توانیم فرمت فایها را به JPEG تغییر دهیم نام درستی را برای آن انتخاب کرده ایم.

در نهایت باید گفت که تصاویر JPEG و JPG به طور گسترده توسط صاحبان سایت استفاده می شوند زیرا سبک تر هستند و حداقل حجم را در وب سایت بارگذاری می کنند. در نهایت این امر باعث می شود وب سایت هایی سریعتر داشته باشیم.

خب! به پایان این مقاله رسیدیم. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم. لطفا سوالات و نظرات خود را در پایین همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید. موفق و سربلند باشید.


منبع: سایت WP Blog

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.