10 نکته ضروری درباره «ترکیب تصاویر» که هر طراح حرفه ای باید بداند

27 اردیبهشت 1398
Tips-for-Improving-Your-Photo-Manipulation-Skills

حدودا 30 سال از عرضه اولین نسخه های فتوشاپ می گذرد و فتوشاپ در این مسیر طولانی ثابت کرده است در خیلی زمینه های گرافیکی می تواند مفید باشد. یکی از کارکردهای اولیه استفاده از فتوشاپ ترکیب تصاویر است. در واقع واژه ترکیب تصاویر یا Photo Manipulation منجر به ایجاد عبارت محاوره فتوشاپ Photoshop شده است. تولید یک ترکیب تصویر موفق آنچنان که به نظر می رسد ساده نیست.

حال فرقی نمی کند شما یک فرد تازه وارد و مبتدی هستید یا اینکه یک ویرایشگر باتجربه! در این زمینه همواره فضا برای رشد و پیشرفت شما وجود دارد. من در اینجا لیستی از ده ترفند آماده کرده ام تا مطمئن شوید مهارت شما در ترکیب تصاویری کمی از بقیه بهتر است.

1- مهم ترین مسئله رزولوشن است

وقتی صحبت از کار با یک تصویر می شود، پیکسل‌ ها را همچون یک ماده خام دیجیتال در نظر بگیرید که قصد داریم با آن اثری خلق کنیم. رزولوشن همچون رنگ ها برای یک نقاش یا پارچه برای خیاط است، هر هنرمندی در زمینه خودش می داند استفاده ناکافی از مواد خام، یک اشتباه بزرگ است و ترکیب تصاویر نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ساختار پیکسل ها به شکلی است که تمایل به کشیدن شدن، فشرده شدن، منحرف شدن و دیگر تغییرات این چنینی را دارند، هرچه با پیکسلِ بیشتری کار کنید، کار ساده تر می شود و نتیجه بهتری در پایان بدست خواهید آورد.

حالا ما به چه مقدار پیکسل نیاز داریم؟ بهترین قانون این است که سند خود را در 150 تا 200 درصد سایز نهایی ایجاد کنید و اثر نهایی را در سایز مورد نظر خروجی بگیرید. دانستن روش ارائه ی نهایی نیز بسیار مهم است.

دستگاه های چاپگر نسبت به صفحات نمایش نیازمند رزولوشن بیشتر هستند. بیشتر کارهای چاپی نیازمند رزولوشن dpi 300 هستند، در حالی که صفحات نمایش می توانند تا dpi 72 را نشان دهند و این تفاوت خیلی بزرگی است.

پیکسل اماده پرینت

خطری که در این زمینه وجود دارد این است که هنگامی که شما از تصویری با رزولوشن بقدر کافی بالا استفاده نکنید ممکن است نتیجه نهایی دارای امواج باشد، پیکسل پیکسل یا حتی مات و محو باشد. این مشکل در زمانی که از چندین منبع تصویر استفاده می کنید شدت پیدا می کند.

بنابراین همیشه مطمئن شوید تصاویری که برای ترکیب انتخاب می کنید، رزولوشن مشابهی داشته باشند. در غیر این صورت از تصویری که کمترین رزولوشن را دارد شروع کنید و رزولوشن بقیه تصاویر را به نسبت اولین عکس کم کنید.

یک تصویر سوررئال
یک تصویر سوررئال که از ترکیب چند تصویر با رزولوشن‌های مشابه ایجاد شده است

در این تصویر، کل صحنه با 8 تصویر مختلف ساخته شده است. همه ی تصاویر با رزولوشن بالا هستند تا اثر نهایی بطور یکپارچه ایجاد شود.

2- نور و سایه

یکی از نکات مهم در ترکیب باورپذیر، نوردهی نامتناقض است. در صورتی که هر یک از اجزای صحنه به طور واضحی نوردهی متفاوتی داشته باشد، بدین ترتیب سایه ی متفاوتی ایجاد شود و آن بخش به هیچ وجه با اطرافش متناسب نخواهد بود. این مساله به عنوان «اثر پرده سبز» شناخته می شود که به طور مکرر در تلویزیون و سینما اتفاق می افتد و پس زمینه ی ترکیب شده، نوردهی کاملا متفاوتی با بازیگران در صفحه نمایش دارد.

بهترین روش برای اینکه از همگونی نوردهی و سایه ها در ترکیب تصاویر مطمئن شوید این است که فهم بهتری از کارکرد نور و سایه در دنیای واقعی داشته باشید.

نور یک المان سه بعدی است و در فضای سه بعدی سایه ایجاد می کند. به تصویر توجه کنید:

نحوه ایجاد سایه در دنیای واقعی
وضعیت تابش نور به یک جسم و ایجاد سایه در دنیای واقعی

وقی که منبع نور اصلی را مشخص کردید، مطمئن شوید تمامی سطوح از آن منبع نور، روشنایی دریافت کرده یا دچار سایه شده اند. این کار را برای هر منبع نوری در صحنه انجام دهید. به نظر کار زیادی می آید، اما سخت نیست و وقتی هندسه ی بصری آن را درک کردید، این کار را سریع تر انجام می دهید.

جلوه بصری از سایه
یک ترکیب باورپذیر که اهمیت توجه به وضعیت نور و سایه را نشان می دهد

3- ترکیب را در پرسپکتیو قرار دهید

بعد از نور و سایه، مهم ترین بخش ترکیب تصویر ضعیف، اسکِیل بندی نامناسب است، بعضی اوقات سایز بندی که در آن اغراق به کار رفته است، از قصد انجام می شود و نکته برجسته اثر است، اما وقتی اجزا در اسکیل متناقضی قرار می گیرند، می تواند باعث شود یک حس غریب در مخاطب ایجاد شود و به این پی ببرد که ترکیب، ساختگی و غیر واقعی است.

بهترین روش برای اطمینان از اینکه اجزا در سازش اسکیل مناسبی هستند این است که از منظر پرسپکتیو تصویر فکر کنیم. افق و نقاط ناپدیدی را شناسایی کنید و سپس مطمئن شوید که اجزای شما با این موارد همترازی دارند. شاید فکر کنید این مفاهیم فقط در تصویر سازی و ترسیم کاربرد دارند، اما کاربرد بسیار شفافی برای کار ترکیب تصاویر دارند. البته شایان ذکر است که آشنایی با مبحث پرسپکتیو در فتوشاپ نیازمند گذراندن دوره های حرفه ای می باشد ولی آشنایی مقدماتی با این مبحث نیز می تواند راهگشای بسیار از مشکلات شما در ترکیب تصاویر شود.

پرسپکتیو

4- تغییر نوردهی

یک تصویر ترکیبی خوب همیشه لازم نیست که واقعگرا باشد. اغلب یک اثر هنگامی موفق است که رنگ های محرک اضافی، هایلایت های خیلی روشن و نواحی سایه عمیق به آن اضافه شود، این پردازش اغلب در آثار فانتزی و عجیب کاربرد دارد.

تغییر نور
یک اثر ترکیبی خوب می‌تواند واقع‌گرایانه نباشد

بخش بزرگی از تغییر نور، استفاده از تکنیک دستی تغییر نوردهی نواحی مختلف است. هر هنرمند روش مورد علاقه خورد را دارد و در اکثر  مواقع از آن استفاده می کند اما محبوب ترین ترکیب تصویری، خاکستری 50 درصد است که حالت ترکیبی آن بر روی Overlay تنظیم شده باشد. در این حالت خاکستری به طور کاملا مخفی روی کار را می پوشاند، اما تاثیر تغییر نوردهی با ابزارهای Dodge و Burn بسیار واضح است.

لایه خاکستری 50 درصد

5- استفاده از تکسچر

افزودن تکسچر به ترکیب تصویر، راه سریعی برای ایجاد عمق جزئیات است. استفاده از تکسچر هایی که از زندگی واقعی ایجاد شده اند، سریع ترین روش برای رسیدن به نتیجه مطلوب ترکیب تصاویر هستند.

برای مثال در تصویر زیر بجای اینکه با دقت همه چین و چروک های کتاب چرمی را رنگ کنید، خیلی راحت و طبیعی تر می توانید از یک تکسچر استفاده کنید.

استفاده از تکسچر چرمی
استفاده از تکسچر می‌تواند فرایند ترکیب تصاویر را تسریع ببخشید و نتیجه را واقعی‌تر کند

دقت کنید که استفاده از تکسچرهایی با کیفیت بالاست که جزئیات مورد نیاز برای سطوح را در ترکیب تصاویر باور پذیر می سازد.

استفاده از تکسچر با کیفیت بالا

6- از قلم های سفارشی استفاده کنید

درست مثل تکسچرهای واقع گرایانه، قلم (Brush) ها نیز راهی عالی برای افزودن سریع تاثیرات واقع گرایانه به یک اثر هستند.

براش های پیشفرض نرم افزاز فتوشاپ خوب هستند اما در ایجاد افکت های طراحی محدودند و نمی توانند به خوبی تصویر را واقع گرایانه جلوه دهند. اینجاست که براش های سفارشی به کار ما می رسند.

برای مثال در تصویر زیر اضافه کردن با بکار گرفتن براش، حالت زنگ زدگی و اسکرچ برای افزودن افکت های فرسایش بخشی از آهن انجام شده است و نتیجه، فوق العاده است.

براش اهنی
استفاده از براش برای ایجاد حالت فرسودگی و زنگ زدگی کلاه‌ خود

اکشن های فتوشاپ می توانند به شکل عالی به جریان کاری شما سرعت دهند. اکشن ها این کار را با اتوماتیک عمل کردن و تکرار برای شما انجام می دهند. البته اکشن یک کاربرد عالی دیگر هم دارد و شما می توانید با کمک اکشن، یک افکت پیچیده را خیلی سریعتر از روش دستی به وجود آورید. با اعمال هوشمندانه فیلترها و استایل لایه ها، اکشن ها می توانند در چند لحظه چندین افکت را اعمال کنند. بنابراین اکشن ها باعث می شوند در زمان صرفه جویی کنید تا به بررسی دقیق تر سایر بخش ها بپردازید.

اگر می خواهید به طور کامل با ساخت اکشن در فتوشاپ آشنا شوید مقاله آموزش کامل ساخت اکشن را در روکسو مطالعه کنید.

اکشن در ترکیب

8- از تنظیمات Transform و Warp استفاده کنید

روش های مختلفی برای ترکیب در فتوشاپ وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خودش را دارد. به همین جهت مهم است که بر همه ی تکنیک ها تسلط پیدا کنیم تا بتوانیم تصمیم آگاهانه ای بگیریم که در ترکیب تصاویر مختلف در هر زمان بهترین تکنیک کدام است.

برای تغییر شکل اساسی یک المان می توانید از Transform ،Wrap ،Puppet یا ابزار Liquify استفاده کنید.

توجه به Warp

9- از تبلت استفاده کنید

هنوز هم برای طراحی از موس استفاده می کنید؟ تا به حال شده به یک ورودی بهتر فکر کنید؟ چیزی مثل یک تبلتِ مخصوص کارهای گرافیکی!

بله، امروزه در بازار، تبلت هایی وجود دارد که برای طراحی و نقاشی دیجیتال استفاده می شوند اما برای کار ترکیب تصاویر نیز فوق العاده اند. هر ابزاری که در فتوشاپ از سیستم براش استفاده می کند مثل (Burn, Dodge, Clone Stamp, ماسک ها و ...) را می توان با تجهیز یک ورودی مثل تبلت گرافیکی نیز به کار برد.

موس دقیقا دو سطح فشاری دارد: یا کلیک می شود یا کلیک نمی شود. اما در یک تبلت مخصوص کار گرافیکی با کیفیت بالا 2048 می توانید بر زاویه، سرعت، چرخش و حساسیت قلم مسلط باشید و برای همیشه موس را کنار بگذارید.

تبلت مخصوص گرافیک

10- انگیزه خود را حفظ کنید و به تمرین ادامه دهید

همچون دیگر کارها، برای کسب مهارت در ترکیب تصاویر نیازمند تمرین و صرف وقت هستید. یکی از بهترین روش ها برای حفظ انگیزه و علاقه در خودتان، نگهداری و جمع آوری مجموعه ای از آثار ترکیب تصاویر و هنرهای دیجیتال است که شما را تشویق به فعالیت می کند. به سایت هایی مثل  dribbble.com مراجعه کنید و مجموعه عظیمی از ترکیب تصاویر را مشاهده کنید.

ترکیب تصویر

امیدوارم این آموزش مفید بوده باشد و شما را برای ترکیب تصاویر و افزایش مهارت در این زمینه تشویق کرده باشد. اگر در این زمینه هرگونه سوالی و انتقادی داشتید می توانید از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما (1 دیدگاه)

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

حسین
01 تیر 1398
جالب بود به بعضی هاشون تا حالا توجه نکرده بودم،ممنون

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

پوریا گودرز
01 تیر 1398
سلام موفق باشید.

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.