ساخت یک لیست برای انیمیشن‌های گروهی

Create a List for Group Animations

14 آبان 1399
Vue.JS 2: ساخت یک لیست برای انیمیشن های گروهی - قسمت 66

همانطور که در قسمت قبل توضیح دادم، <transition> به ما اجازه می دهد بین هر تعداد عنصری که خواستیم منتقل شویم (چه دو عنصر مانند مثال بالا و چه ده عنصر یا 100 عنصر) اما در نهایت فقط یکی از آن ها باید نمایش داده شود و نمی توانیم چندین عنصر را با هم نمایش دهیم. با این حساب اگر بخواهیم به یک لیست (ul) انیمیشن اضافه کنیم باید چه کار کنیم (مثلا حذف آیتم ها و اضافه شدن آیتم های جدید دارای انیمیشن باشد)؟ راه حل ساده ما استفاده از کامپوننت خاصی به نام <transition-group> است. این کامپوننت خاص که از کامپوننت های تعریف شده توسط تیم Vue می باشد به ما اجازه می دهد به چندین عنصر در صفحه در آن واحد انیمیشن اضافه کنیم به طوری که همه آن ها در حال نمایش باشند. هدف نهایی ما برای آشنایی با <transition-group>

برای شروع به فایل App.vue می رویم و یک ul تعریف می کنیم:

// بقیه کدها //
<transition name="fade" mode="out-in">
  <component :is="selectedComponent"></component>
</transition>
<hr />
<ul class="list-group">
  <li class="list-group-item"></li>
</ul>
// بقیه کدها //

کلاس هایی که می بینید چند کلاس ساده بوت استرپ هستند. در مرحله بعد باید در data خود یک آرایه ساده به نام numbers تعریف کنیم:

<script>
export default {
 data() {
  return {
   show: false,
   load: true,
   alertAnimation: "fade",
   elementWidth: 100,
   selectedComponent: "app-success-alert",
   numbers: [1, 2, 3, 4, 5]
  };
 },

من می خواهم از این آرایه برای گردش در یک حلقه و نمایش <li> ها استفاده کنیم، بنابراین به سادگی با یک v-for این کار را می کنیم:

<ul class="list-group">
 <li class="list-group-item" v-for="number in numbers">{{ number }}</li>
</ul>

در مرحله بعد باید یک دکمه داشته باشیم تا با کلیک روی آن آیتم های مختلف را حذف و اضافه کنیم. یادتان باشد که هدف نهایی ما در این جلسه اضافه کردن Transition به تمام آیتم های لیست است. ایجاد یک دکمه کار ساده ای است:

<hr />
<button class="btn btn-primary" @click="addItem">Add Item</button>
<br />
<br />
<ul class="list-group">
 <li class="list-group-item" v-for="number in numbers">{{ number }}</li>
</ul>

همانطور که می بینید با کلیک روی این دکمه متدی به نام addItem اجرا خواهد شد (هنوز آن را تعریف نکرده ایم) و آیتم های جدید را اضافه خواهد کرد. برای حذف آیتم ها نیز می توانیم یک listener به خود آن ها اضافه کنیم:

<ul class="list-group">
 <li
  class="list-group-item"
  v-for="(number, index) in numbers"
  @click="removeItem(index)"
  style="cursor: pointer"
 >{{ number }}</li>
</ul>

همانطور که می دانیم اگر در v-for بخواهیم به ایندکس نیز دسترسی داشته باشیم باید از ساختار بالا استفاده کنیم. همچنین هنگامی که روی یک آیتم از لیست کلیک می شود متدی به نام removeItem حذف می شود و با استفاده از ایندکس تشخیص می دهد که روی کدام عنصر کلیک شده است. در نهایت یک استایل ساده را نیز به آن اضافه کرده ام تا cursor را روی pointer بگذاریم (یعنی وقتی موس را روی یکی از آن ها می بریم، نشانگر موس به شکل دست در بیاید).

در مرحله بعد باید متد های خودمان را تعریف کنیم. من با متد removeItem شروع می کنم:

  removeItem(index) {
   this.numbers.splice(index, 1);
  }

یعنی ایندکس را به آن می دهیم تا دقیقا همان ایندکس را از آرایه numbers حذف کند. از آنجایی که لیست ما بر اساس آرایه numbers نمایش داده می شود، اگر عنصر از numbers حذف شود دیگر در لیست ما نمایش داده نخواهد شد. برای متد addItem می خواهم که مکان اضافه شدن هر آیتم به صورت تصادفی باشد. قبل از انجام این کار باید نمونه ای از کار دستور splice را به شما نشان بدهم (این دستور یک دستور ساده جاوا اسکریپتی است و اختصاصی به Vue ندارد). فرض کنید آرایه ای به شکل زیر داشته باشیم:

var fruits = ["Banana", "Orange", "Apple", "Mango"];

سپس از دستور splice به شکل زیر استفاده کنیم:

fruits.splice(2, 0, "Lemon", "Kiwi");

این کد می گوید:

 • ایندکس 2 را در نظر بگیر (می شود عنصر سوم).
 • 0 عنصر را حذف کن.
 • Lemon و Kiwi را در ایندکس پاس داده شده قرار بده.

بنابراین نتیجه نهایی کد بالا می شود:

Banana, Orange, Lemon, Kiwi, Apple, Mango

یعنی splice علاوه بر حذف کردن می تواند عناصر را به آرایه اضافه کند. با این حساب می توان گفت:

  addItem() {
   const pos = Math.floor(Math.random() * this.numbers.length);
   this.numbers.splice(pos, 0, this.numbers.length + 1);
  }

در ابتدا pos (مخفف position، به معنی «موقعیت») را تعریف کرده ایم. pos همان ایندکسی خواهد بود که عنصر جدید را به آن اضافه خواهیم کرد. برای محاسبه آن نیز یک عدد تصادفی (math.random) را در طول آرایه ضرب کرده ایم (this.numbers.length) و نهایتا عدد نهایی را به پایین گِرد کرده ایم (math.floor). این کار به ما عددی بین 0 و بالاترین ایندکس موجود در آرایه را می دهد. در مرحله بعد splice را روی numbers صدا می زنیم. کد بالا می گوید در ایندکسی برابر با pos را بگیر. آرگومان دوم عدد 0 است که یعنی هیچ عنصری را حذف نکن. آرگومان سوم می گوید 1 واحد به طول آرایه اضافه کن و عدد جدید را به عنوان آیتمی جدید در ایندکسی برابر با pos در آرایه numbers اضافه کن. در واقع با اضافه کردن یک واحد به طول آرایه (آرگومان سوم) مطمئن می شویم که اعداد تکراری را به آرایه اضافه نخواهیم کرد.

در حال حاضر کدهای ما بدون مشکل کار می کنند و می توانید آن ها را در مرورگر تست کنید. حالا که لیست خود را تکمیل کرده ایم، در قسمت بعد باید انیمیشن های خود را به آن اضافه کنیم.

تمام فصل‌های سری ترتیبی که روکسو برای مطالعه‌ی دروس سری آموزش رایگان Vue js از صفر تا صد توصیه می‌کند:
نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.