فصل پیوست ۳: آشنایی با Validatorهای رمز عبور

Password Validators

Vue.JS 2 - فصل پیوست 3: آشنایی با validator های رمز عبور - قسمت 131

در جسله قبل با validator های numeric و minValue برای age (سن) آشنا شدیم که هر دو از Validator های عددی هستند. در این جلسه می خواهیم روی فیلد password یا رمز عبور تمرکز کنیم. تفاوت جالبی که فیلد password با فیلدهای دیگر دارد، در این است که رمز های عبور در دو فیلد مختلف تایپ شده و سپس باید با هم بررسی شوند تا حتما یکسان باشند. فیلد دوم معمولا برای آن قرار داده می شود که مطمئن شویم کاربر رمز خود را به صورت اشتباه وارد نکرده است و موافقان و مخالفان خود را دارد. ما در این جلسه به دلایل آموزشی، از این روش استفاده خواهیم کرد.

در قدم اول باید به قسمت script رفته و یک rule set (مجموعه قانون) را برای فیلد اول password تعریف کنیم. مثل همیشه در فایل signup.vue هستیم و می گوییم:

<script>
import {
 required,
 email,
 numeric,
 minValue,
 minLength
} from "vuelidate/lib/validators";

ما در اینجا validator جدیدی به نام minLength را وارد کرده ایم. تفاوت minValue و minLength در آنجاست که minValue برای مقادیر عددی به کار می رود (مثلا 25 کمتر از 35 است) اما minLength برای مقادیر رشته ای به کار می رود و تعداد کاراکترهای یک رشته را در نظر می گیرد (مثلا Roxo تعداد کاراکتر بیشتری از ir دارد). بنابراین می توانیم از minLength استفاده کرده و حداقل تعداد کاراکترهای پسورد کاربر را تعیین کنیم:

validations: {
 email: {
  required,
  email
 },
 age: {
  required,
  numeric,
  minVal: minValue(18)
 },
 password: {
  required,
  minLen: minLength(6)
 }
}

مثل همیشه required را داریم و minLength را نیز مانند minValue به شکل یک تابع تعریف کرده ایم. من حداقل طول یک password را 6 کاراکتر تعیین کرده ام چرا که firebase نیز همین محدودیت را دارد و رمزهای عبور کمتر از 6 کاراکتر را قبول نمی کند. حالا می توانیم به input رفته و این قانون را به فیلد اول password متصل کنیم:

<div class="input" :class="{invalid: $v.password.$error}">
 <label for="password">Password</label>
 <input type="password" id="password" @blur="$v.password.$touch()" v-model="password" />
</div>

این کد بدون مشکل کار می کند اما باید آن را با فیلد دوم password نیز مقایسه کنیم. برای این کار باید یک rule set دیگر ایجاد کنیم. در ابتدا باید یک validator جدید را وارد فایل کنیم:

<script>
import {
 required,
 email,
 numeric,
 minValue,
 minLength,
 sameAs
} from "vuelidate/lib/validators";

validator جدید ما به نام sameAs (به معنی «یکسان با») مسئول بررسی دو مقدار است که اولی با دومی یکسان باشد. حالا می توانیم rule set خود را تعریف نماییم:

validations: {
 email: {
  required,
  email
 },
 age: {
  required,
  numeric,
  minVal: minValue(18)
 },
 password: {
  required,
  minLen: minLength(6)
 },
 confirmPassword: {
  sameAs: sameAs()
 }
}

sameAs نیز یک تابع است که باید مانند یک تابع صدا زده شود. درون این validator می توانیم دو نوع داده وارد کنیم. نوع اول یک property (خصوصیت) از قسمت data برنامه است. یعنی اینجا:

data() {
 return {
  email: "",
  age: null,
  password: "",
  confirmPassword: "",
  country: "usa",
  hobbyInputs: [],
  terms: false
 };
}

فعلا از همین نوع اول استفاده کرده و می گوییم:

confirmPassword: {
 sameAs: sameAs("password")
}

در ضمن نیازی به اضافه کردن required و minLength نیست. چرا؟ به دلیل اینکه گفته ایم confirmPassword باید با password یکی باشد بنابراین required بودن و طول حداقلی 6 کاراکتر، نیز برای آن اعمال می شوند. حالا می توانیم این rule set را به input دوم رمز عبور متصل کنیم:

<div class="input" :class="{invalid: $v.confirmPassword.$error}">
 <label for="confirm-password">Confirm Password</label>
 <input
  type="password"
  id="confirm-password"
  @blur="$v.confirmPassword.$touch()"
  v-model="confirmPassword"
 />
</div>

حالا اگر به مرورگر بروید و این کدها را تست کنید، همه چیز به خوبی کار می کند (هر دو فیلد باید یکسان باشند و گرنه خطا می گیریم). این نوع اول داده هایی بود که می توانیم به sameAs پاس بدهیم. دومین نوع داده ای که می توانیم پاس بدهیم، یک تابع است! این تابع یک آرگومان را به صورت خودکار دریافت می کند که همان Vue Instance یا شیء Vue در این کامپوننت است (معمولا vm نامیده می شود اما می توانید هر نامی را برایش انتخاب کنید):

confirmPassword: {
 // sameAs: sameAs("password")
 sameAs: sameAs(vm => {
  return vm.password;
 })
}

همانطور که می بینید ما باید property (خصوصیت) مقایسه شده را return کنیم. حتما می پرسید چرا چنین چیزی وجود دارد و فایده آن چیست؟ مقایسه ها فقط برای فیلد های password نیست و در برخی از اوقات ممکن است هدف ما بیشتر از یک مقایسه ساده باشد. مثلا:

confirmPassword: {
 // sameAs: sameAs("password")
 sameAs: sameAs(vm => {
  return vm.password + "roxo";
 })
}

من روش اول را کامنت کرده ام تا با روش اول تداخل ایجاد نکند. کد بالا می گوید رمزی که درون confirmPassword (فیلد دوم password) وارد می کنیم باید برابر با password اصلی به علاوه رشته roxo باشد. مثلا:

myPassword

myPasswordroxo

تنها در این صورت است که خطا نمی گیریم. البته این کار برای رمز عبور به هیچ عنوان منطقی و صحیح نیست و قصد من فقط ارائه یک مثال ساده بود بنابراین آن را به حالت قبلی برمی گردانم. اینکه شما از کدام یک از این روش ها استفاده کنید، کاملا به خودتان بستگی دارد. من هر دو روش را ارائه کردم چرا که روش دوم دارای قابلیت شخصی سازی بیشتری است، بنابراین ممکن است در موقیعت های خاص به درد شما بخورد. همچنین توجه داشته باشید که در روش دوم، لازم نیست که حتما از arrow function ها استفاده کنید بلکه می توانید از function های عادی ES5 نیز استفاده نمایید:

confirmPassword: {
 // sameAs: sameAs("password")
 sameAs: sameAs(function(vm) {
  return vm.password + "roxo";
 })
}

امیدوارم از این جلسه به خوبی استفاده کرده باشید. در آینده با validator های بیشتری آشنا خواهیم شد.

تمام فصل‌های سری ترتیبی که روکسو برای مطالعه‌ی دروس سری آموزش رایگان Vue js از صفر تا صد توصیه می‌کند:
نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.