رنگ انتخابی سال 2020 موسسه پنتون: آبی کلاسیک

classic-blue

همانطور که اطلاع دارید، موسسه پنتون که در زمینه سیستم های رنگی فعالیت می کند، در ماه پایانی هر سال، یعنی دسامبر، یک رنگ خاص را به عنوان رنگ اختصاصی سال پیش رو در نظر می گیرد. اگر به یاد داشته باشید انتخاب این شرکت در سال 2019 رنگ صورتی مرجانی بود که به معرفی کامل آن پرداختیم. حال این شرکت برای سال 2020 رنگ آبی کلاسیک (Classic Blue) را در نظر گرفته است. رنگی سرشار از حس خونسردی و اعتماد! این رنگ در ایران به عنوان رنگ سال 1399 نیز شناخته خواهد شد. در ادامه با ما همراه باشید تا با هم به معرفی و بررسی دقیق تر این رنگ بپردازیم و نمونه های جذابی را برای الهام گیری در پروژه های طراحی گرافیک برای شما معرفی کنیم.

اگر نگاهی به تصویر مینیمالی که موسسه پنتون منتشر کرده است، بیندازید همه چیز واضح خواهد بود. لمس آرامش در آب های آرام و آسمان در حال غروب! این همان چیزی است که حس آرامش و خونسردی را درون انسان تازه می کند.

وقتی به هنگام غروب به آسمان نگاه می کنید، چنین به نظر می رسد که روز خیالِ تمام شدن ندارد! این رنگ، رنگی است که می تواند پیش‌ بینی کند چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد. این آبی، اطمینان بخش، پر از آرامش و اعتماد به نفس است که به راحتی می‌توان با آن ارتباط برقرار کرد! لوری پرسمان، معاون موسسه رنگ پنتون

برخی اظهار می کنند که با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حال نزدیک شدن است، ممکن است پنتون با این انتخاب اهداف سیاسی داشته باشد. چنین موضوعی تنها یک نظر است که نمی توان درباره آن به طور مطمئن صحبت کرد. تنها چیزی که واضح است این است که این رنگ میل شدید به آرامش را درون افراد به وجود می آرود.

رنگ های انتخابی پنتون از سال 2003 تا 2019
در این تصویر، رنگ های انتخاب موسسه پنتون برای سال های 2003 تا 2019 را مشاهده می کنید. با کمی دقت کنتراست قابل توجه آبی کلاسیک با رنگ سال 2019 یعنی صورتی مرجانی را در خواهید یافت. همچنین می توان فهمید که درجات مختلف از رنگ آبی، چندین بار به عنوان رنگ سال انتخاب شده است که زمینه را برای انتقاد برخی افراد فراهم آورده است.

موضوع دیگری که در این میان جالب توجه است، تضاد (کنتراست) چشمگیر این رنگ با رنگ انتخابی سال 2019 است. همانطور که در ابتدای مقاله یادآوری کردیم، رنگ سال گذشته صورتی مرجانی بود که یک رنگ روشن و نسبتا گرم محسوب می شود. اما انتخاب امسال پنتون بر خلاف تصور بسیاری از افراد، یک رنگ سرد و نسبتا تیره است. به هر حال باید در نظر داشت آبی کلاسیک به هیچ وجه رنگ هیجان انگیز و یا مدرنی محسوب نمی شود. البته برخی افراد به جای بازگشت به گذشته آنرا تفسیری مجدد و معنایی دوباره برای آبی کلاسیک یا همان آبی عمیق می دانند.

آبی کلاسیک، رنگ آرام و قابل اعتمادی است که می توانیم همیشه به آن متکی باشیم. لاتریس آیزمن، مدیر اجرایی پانتون

آبی، آرامش بخش و قابل اعتماد

به گفته کارشناسان موسسه رنگ پنتون، این رنگ فرصتی برای افراد فراهم می‌کند که با استفاده از آن به تنوع رنگی بیشتری بپردازند و بیشتر با آن درگیر شوند. همچنین اگر در دنیای برندینگ فعالیت داشته باشید حتما می دانید که برندهای بسیار زیادی از رنگ آبی به عنوان رنگ سازمانی خود استفاده می کنند. محبوبیت بیش از اندازه این رنگ نیز بی دلیل نبوده است. از دید روانشناسی، رنگ آبی القا کننده حس بلوغ، استعداد، اعتماد و آرامش است. قابل اعتماد بودن صفتی است که بسیاری از شرکت ها به آن نیاز دارند، به ویژه شرکت هایی که در حوزه ی فناوری و یا امنیت فعالیت می کنند. موسسات مالی و بانک ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر می خواهید درباره معنی رنگ ها از دید روانشناسی و نحوه استفاده و ترکیب آنها در طراحی بیشتر بدانید مقاله زیر را از دست ندهید.

آبی کلاسیک یا سفید مرجانی؟

سفید مرجانی، پیش بینی اشتباه برای رنگ 2020

هنگامی در حال تحقیق بر روی رنگ انتخاب موسسه پنتون برای سال 2020 بودیم، در برخی وب سایت ها مشاهده کردیم که رنگ سفید مرجانی به عنوان رنگ 2020 معرفی شده بود. اینکه این رنگ از کجا آمده دقیقا مشخص نیست اما به نظر می رسد این رنگ مربوط به یک وب سایت است که در آن رنگ سفید مرجانی را از طرف طراحان استرالیایی به عنوان رنگ پیشنهادی سال 2020 معرفی کرده است. به هر حال، رنگ سال 2020 همان آبی کلاسیک است که به صورت رسمی از طرف پنتون معرفی شده و رنگ سفید مرجانی چیزی بیش از یک پیش بینی اشتباه نیست.

الهام گیری از آبی کلاسیک برای طراحی

همانطور که در ابتدای مقاله قول دادیم، در پایان قصد داریم نظر شما را به چند طرح زیبای طراحی شده توسط طراحان مطرح به واسطه رنگ آبی کلاسیک جلب می کنیم که می توانید در ایده های خود برای طراحی به کمک این رنگ از آنها استفاده کنید.

نمونه طراحی جلد کتاب با رنگ آبی کلاسیک
جلد کتاب DAS MOSAIK - طراحی شده توسط VICKODESIGN
نمونه رابط کاربری طراحی شده با رنگ آبی کلاسیک
رابط کاربری طراحی با رنگ آبی کلاسیک توسط BryanMaxim
نمونه لوگو طراحی شده با رنگی آبی کلاسیک
لوگو طراحی شده به رنگ سال توسط Transformed Design Inc.
نمونه لوگو به رنگی سال 2020
لوگو BLUE TOWER. طراحی شده توسط CostinLogopus با رنگ آبی کلاسیک.
نمونه طراحی تی شرت با رنگ سال 2020
نمونه طراحی تی شرت به کمک رنگ سال توسط damuhra
نمونه طراحی لوگو با رنگ آبی کلاسیک
نمونه دیگری از طراحی لوگو به واسطه رنگ آبی توسط nahp
طرح جلد کتاب با رنگ آبی کلاسیک
نمونه طراحی جلد کتاب با رنگ آبی کلاسیک توسط MartaCH
طرح جلد کتاب طراحی شده با پس زمینه آبی کلاسیک
نمونه طراحی جلد کتاب با پس زمینه آبی کلاسیک طراحی شده توسط Beaux Arts

منبع: سایت 99designs

نویسنده شوید

دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.