درک بهتر Directiveها + برخی از Directiveهای مشهور

Understanding Directives + Some Popular Directives

0
32
Vue.JS 2: درک بهتر directive ها + برخی از directive های مشهور

تا این قسمت با چند مورد از directive های فریم ورک Vue آشنا شده ایم اما هنوز به درستی نمی دانیم directive ها چه هستند و کارشان چیست. برای درک بهتر directive ها کافی است به نام آن ها توجه کنید. directive به معنای «دستور» یا «بخش نامه» است بنابراین می توان گفت directive ها مجموعه ای از دستورات خاص هستند که در کد ما قرار می گیرند و وظیفه خاصی را انجام می دهند. تعداد این directive ها در هسته Vue آنقدر زیاد نیست چرا که همان تعداد محدود تقریبا تمام کارهای ما را انجام می دهند (البته در قسمت های بعد یاد می گیریم که چطور directive های خودمان را بنویسیم).

اگر از جلسه قبل یادتان باشد چنین directive ای را داشتیم:

بنابر تعریفی که از directive ها ارائه دادیم می توان گفت v-bind یک دستور است که به vue می گوید مقدار مشخص شده من را به فلان attribute متصل کن (bind کن). از همینجا می توان فهمید که برای پاس دادن آرگومان ها به یک directive باید از علامت دو نقطه (:) استفاده کنیم و سپس نام آن آرگومان را پاس بدهیم.

بگذارید یک مثال دیگر از directive ها بزنیم که برنامه ما را بهینه تر می کند. فرض کنید کد HTML ما به صورت زیر باشد:

اگر یادتان باشد title ما همان رشته hello world بود. حالا کدهای جاوا اسکریپت خودم را نیز به شکل زیر تغییر می دهم:

یعنی گفته ام که مقدار title برابر با Hello شود (این کد را به غیر از قسمت تعیین title در جلسه قبل نوشته بودیم). اگر کلید Ctrl + Enter را بزنم (البته در jsfiddle) کد من اجرا می شود و خروجی زیر را خواهیم داشت:

Hello!

Hello! – Google

در واقع در همان ابتدا مقدار اولیه title (همان Hello World) برای تگ h1 در نظر گرفته می شود اما زمانی که تابع sayHello اجرا می شود مقدار title را تغییر می دهد و زمانی که title تغییر کند تمام مواردی که title در آن ها استفاده شده باشد نیز re-render می شود (دوباره پردازش و نمایش داده می شوند). سوال اینجاست که اگر بخواهیم مقدار اولیه title را نگه داریم باید چه کار کنیم؟ شاید در برنامه های بزرگ تر یک خصوصیت را چندین بار تغییر دهیم و نخواهیم در همه قسمت های دیگر برنامه شاهد re-render های مختلف باشیم.

اینجاست که Directive جدیدی به نام v-once وارد کار می شود:

Once به معنی «یک بار» است و از نامش مشخص می شود که کارش چیست. اگر v-once را روی عنصری قرار بدهیم فقط یک بار render می شود و دیگر در آینده به روز رسانی نخواهد شد. اگر کد بالا را اجرا کنیم خروجی زیر را می گیریم:

Hello World!

Hello! – Google

خروجی کد HTML از جاوا اسکریپت

فرض کنید به جای مقداری از یک لینک بخواهیم یک لینک کامل (کد HTML) را نمایش بدهیم. به طور مثال:

شما می توانید در قسمت Data از کدهای HTML نیز استفاده کنید و من هم در خصوصیت finishedLink همین کار را کرده ام. سوال اصلی اینجاست که برای قرار دادن این لینک در صفحه HTML خود باید چه کار کنیم؟ آیا کد زیر صحیح است؟

خروجی کد بالا به شکل زیر است:

خروجی لینک به صورت متن عادی
خروجی لینک به صورت متن عادی

همانطور که مشاهده می کنید لینک ما به صورت متن ساده نمایش داده شده است. این یک قابلیت عالی است چرا که ما را از شر حملات XSS دور نگه می دارد. Vue به صورت پیش فرض هیچ کدی را در صفحه ما اجرا نمی کند (چه HTML و چه کدهای دیگر) بنابراین اگر بخواهیم کدهای مورد تایید خودمان را نمایش بدهیم چطور؟ برای چنین حالتی یک directive دیگر به نام v-html وجود دارد که کدهای HTML ما را نمایش می دهد:

از آنجایی که آرگومانی نداریم که به این directive پاس بدهیم از علامت دو نقطه خبری نیست و مستقیما مقدار را به آن داده ایم. با قرار دادن v-html روی تگ <p> به Vue گفته ایم که لینک ما باید درون این تگ قرار بگیرد بنابراین کد نهایی HTML در مرورگر به شکل زیر خواهد بود:

<p><a href=”http://google.com”>Google</a></p>

نکته: تنها در زمانی از این directive استفاده کنید که یا خودتان کدها را نوشته باشید یا حتما آن ها را sanitize کرده باشید. اگر به کاربر اجازه بدهید که بدین شکل به صفحه شما کد اضافه کند، در معرض حملات XSS قرار خواهید گرفت.

در جلسه بعد وارد بحث event ها و نحوه تعامل با آن ها می شویم.

ترتیبی که روکسو برای یادگیری مطالب سری آموزش رایگان Vue js از صفر تا صد به شما توصیه می‌کند:

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام خود را وارد کنید