چند رسانه ای (multimedia) در HTML

08 خرداد 1398
درسنامه درس 33 از سری آموزش صفر تا صد HTML
HTML-multimedia

multimedia چیست؟

multimedia صورت ها و شکل های بسیار مختلفی دارد و می توان گفت تقریبا هر چیزی که در صفحات وب می شنوید و می بینید نوعی multimedia محسوب می شود. اگر بخواهیم به صورت دقیق تر مشخص کنیم می گوییم multimedia شامل تصاویر، موسیقی، صدا ها، ویدیو ها، فیلم ها، انیمیشن ها و ... است. ما می خواهیم در این مقاله به بررسی انواع فرمت های multimedia در زبان HTML بپردازیم.

اولین مرورگر ها تنها از محتوای متنی پشتیبانی می کردند؛ یک نوع فونت و یک نوع رنگ! پس از آن مرورگر هایی آمدند که از فونت های مختلف و رنگ های مختلف و حتی تصاویر پشتیبانی می کردند. بعد ها فیلم ها و صوت و انیمیشن وارد مرورگر ها شدند و هر مرورگر با روش خودش با آن ها برخورد می کرد. بعضی از این فرمت ها در خود مرورگر پشتیبانی می شد و برخی دیگر نیاز به کدهای اضافی و خارجی مانند پلاگین ها داشت. در HTML5 این قول داده شده است که کار با محتوای چند رسانه ای یا multimedia راحت تر شود که بحث مقاله ی امروز است.

فایل های ویدیویی

از جدیدترین فرمت های ویدیویی دنیای وب می توان به MP4 اشاره کرد که فرمت پیشنهادی YouTube نیز می باشد. MP4 توسط Flash Player ها و HTML5 پشتیبانی می شود. وقت آن است که با برخی از فرمت های پشتیبانی شده در HTML5 آشنا شویم:

فرمت MPEG: این فرمت دارای پسوند mpg یا mpeg است و توسط گروه Moving Pictures Expert Group ساخته شده است. این فرمت اولین فرمت محبوب در دنیای وب محسوب می شود و در قدیم توسط تمام مرورگر ها پشتیبانی می شد اما در حال حاضر دیگر در HTML5 پشتیبانی نمی شود.

فرمت AVI: این فرمت دارای پسوند avi (مخفف Audio Video Interleave) است که توسط Microsoft ارائه شد و معمولا در دوربین ها و تلویزیون ها استفاده می شود. این فرمت بدون مشکل در کامپیوتر پخش می شود اما در مرورگر ها ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

فرمت WMV: این فرمت دارای پسوند wmv (مخفف Windows Media Video) است که توسط Microsoft ارائه شد و معمولا در دوربین ها و تلویزیون ها استفاده می شود. این فرمت بدون مشکل در کامپیوتر پخش می شود اما در مرورگر ها ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

فرمت QuickTime: این فرمت دارای پسوند mov است و توسط کمپانی Apple ارائه شده است و معمولا در دوربین ها و تلویزیون ها استفاده می شود. این فرمت بدون مشکل در کامپیوتر های Apple پخش می شود اما در مرورگر ها ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

فرمت RealVideo: این فرمت دارای پسوند rm یا ram است که توسط کمپانی Real Media ارائه شد و هدف آن ایجاد قابلیت streaming برای پهنای باند های کم است. هنوز هم از این فرمت برای ویدیو های آنلاین و تلویزیون های اینترنتی استفاده می شود اما در مرورگر ها قابل مشاهده نیستند.

فرمت Flash: این فرمت دارای پسوند swf یا flv است که توسط کمپانی Macromedia ارائه شده است و معمولا برای پخش در مرورگر ها نیاز به پلاگین های خارجی دارد.

فرمت Ogg: این فرمت دارای پسوند ogg است و توسط نهاد Xiph.Org ارائه شده است. این فرمت در HTML5 پشتیبانی می شود.

فرمت WebM: این فرمت دارای پسوند webm است و توسط غول های دنیای وب یعنی Mozilla و Opera و Adobe و Google ساخته شده است بنابراین در HTML5 نیز پشتیبانی می شود.

فرمت MPEG-4 یا MP4: این فرمت دارای پسوند mp4 است که توسط گروه Moving Pictures Expert Group و بر پایه ی فرمت QuickTime ارائه شده است. از این فرمت در دوربین ها و تلویزیون های جدیدتر استفاده می شود، در تمامی مرورگر های HTML5 پشتیبانی شده و فرمت پینشهادی YouTube نیز می باشد.

بنابراین از مواردی که ذکر شد تنها MP4 و WebM و Ogg در HTML5 پشتیبانی می شوند.

فایل های صوتی

MP3 جدیدترین فرمت ارائه شده برای موسیقی به صورت فشرده شده است و تقریبا کسی نیست که آن را نشناسد. به هر حال ضرری ندارد که با دیگر فرمت های صوتی نیز آشنا شویم.

فرمت MIDI: این فرمت دارای پسوند mid یا midi (مخفف Musical Instrument Digital Interface) است و فرمت اصلی تمام دستگاه های پخش موسیقی مانند کارت صدای کامپیوتر های شخصی است. MIDI ها در خودشان صدایی ندارند بلکه نوت های دیجیتالی دارند که دستگاه های الکترونیک قابلیت پخششان را دارند بنابراین در تمام کامپیوتر ها پخش می شوند اما در مرورگر ها قابلیت اجرایی ندارد.

فرمت RealAudio: این فرمت دارای پسوند rm یا ram است که توسط کمپانی Real Media ارائه شد و هدف آن ایجاد قابلیت streaming صوتی برای پهنای باند های کم است. در مرورگر ها قابل اجرا نیست.

فرمت WMA: این فرمت دارای پسوند wma (مخفف Windows Media Audio) است که توسط Microsoft ارائه شده است و اکثرا در پخش کننده های موسیقی استفاده می شود. در کامپیوتر های ویندوزی به خوبی کار می کند اما در مرورگر ها خیر.

فرمت AAC: این فرمت دارای پسوند aac (مخفف Advanced Audio Coding) است که توسط کمپانی Apple به عنوان فرمت پیش فرض iTunes ارائه شد. در کامپیوتر های Apple به خوبی کار می کند اما در مرورگر ها خیر.

فرمت WAV: این فرمت دارای پسوند wav است که توسط IBM و Microsoft تولید شده است. به خوبی در Windows و Macintosh و Linux اجرا می شود و توسط HTML5 نیز پشتیبانی می شود.

فرمت Ogg: این فرمت دارای پسوند ogg است و توسط نهاد Xiph.Org ارائه شده است. در HTML5 نیز پشتیبانی می شود.

فرمت MP3: این فرمت دارای پسوند mp3 است و در واقع قسمت صوتِ فایل های MPEG هستند! فایل های MP3 محبوب ترین فرمت در پخش کننده های موسیقی هستند چرا که فشرده سازی خوبی دارند (حجم فایل کم) و از طرفی کیفیت بالایی نیز ارائه می دهند. این فرمت در تمام مرورگر ها پشتیبانی می شود.

فرمت MP4: این فرمت دارای پسوند mp4 است. با اینکه این فرمت یک فرمت ویدیویی است اما می تواند برای صوت نیز استفاده شود. از آنجایی که فرمت ویدیویی MP4 از پیشتازان فرمت های ویدیویی در دنیای وب است می توان با اطمینان گفت که فرمت صوتی آن نیز در تمام مرورگر ها پشتیبانی می شود.

بنابراین از فرمت های بالا تنها MP3 و WAV و Ogg در HTML5 پشتیبانی می شوند.

امیدوارم از این قسمت لذت برده باشید.

تمام فصل‌های سری ترتیبی که روکسو برای مطالعه‌ی دروس سری آموزش صفر تا صد HTML توصیه می‌کند:
نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.